poster

Jak byl dobyt Západ

 • český

  Jak byl dobyt Divoký západ

 • anglický

  How the West Was Won

Western

USA, 1962, 162 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Crocuta
  ****

  Film který ve mně vzbuzuje trochu rozporuplné pocity. Na jedné straně obsahuje řadu velmi naivních, dnes už úsměvně působících scén (odchod mladého Rollinse do války, John Wayne coby generál Sherman promlouvající do duše Grantovy atd.), na straně druhé se v něm plně projevuje umění kolektivu režisérů dokonale zkomponovat náročné záběry, jako je vpád stáda splašených bizonů do tábora železničářů a mnohé jiné. Určitou plochost a psychologickou nedotaženost většiny postav vyrovnává takřka encyklopedická pečlivost při mapování historie dobývání amerického Západu a zobrazení jejích mezníků.(19.8.2007)

 • corpsy
  *****

  Snáď najväčšiu chválu, akú môžem tomuto filmu dať je tá, že je to jeden z vizuálne najkrajších a technicky najdokonalejších snímkov minimálne 60. rokov. 110% dokonalosť, sa ale stráca na televíznej obrazovke, kde sa proces CINERAMA ( širokouhlé premietanie na plátno zakrivené do 146 stupňového oblúka ), v ktorom bol natočený, rozloží na 2D plochu a pôsobí veľmi neprirodzene. V pôvodnej kino premiére muselo ísť o monumentálny a úchvatný zážitok. Popri tom je tu ešte jeden menší problém, že scenár občas zaskočí miernou dávkou naivity a prílišným melodramatom. Na to všetko však ide o snímok, ktorý bude navždy definovať kino vo svojej absolútnosti.(24.9.2013)

 • CheGuevara
  ***

  Úctyhodný filmový projekt, který sice nenaplnil vložená očekávaní, ale s westernovým žánrem si poradil obstojně. Úchvatná hudba při titulkách věstí něco velkého, avšak díky slabšímu tahu na bránu se dostavil pouze pocit lehké nadprůměrnosti. Relikt své doby, který nikdy nemůže vyniknout na televizní obrazovce.(31.8.2007)

 • Cervenak
  ***

  Najširokouhlejší film všetkých čias a najkratší výstup Johna Waynea vo filme, kde je uvádzaný ako jeden z hlavných predstaviteľov (je tam dokopy asi 2 minúty)... ;-) A vzhľadom na ten úctyhodný menoslov aj celkom slušné sklamanie. Kvalita je veľmi kolísavá. Všetky poviedky sú výpravné (snáď až na tú štúdiovú občiansku vojnu, stále som čakal, kedy niektorý jazdec rozvlní to plátno s namaľovanou oblohou v pozadí) a majú vynikajúco natočené a nápadmi hýriace akčné scény (prepadnutie vlaku, nájazd bizónov, útok Indiánov na vozovú kolónu). Kostýmy, dekorácie, rekvizity, kamera, všetka česť, úplná paráda. Príbehy, ktoré sa však v tej nádhere odohrávajú, sú buď sladko romantické, prehnane patetické alebo proste o ničom. Najlepšia je nakoniec prvá poviedka, v ktorej Stewartovi tá parochňa sedí ešte menej ako úloha zamilovaného zálesáka, ale celý príbeh má hlavu a pätu a speje ku prekvapivo dramatickému a krvavému vyvrcholeniu. Celkom sa dá aj druhý príbeh s netradične nehrdinským Peckom, ale potom už to ide dolu vodou, už to nie sú naozajstné príbehy, iba roztrieštené epizódky bez pointy a vlastne bez zmyslu, len s nejakými deklamovanými prehláseniami (my sme tých Indiánov vlastne nechceli vyhubiť a pod.). Posledná poviedka je najwesternovejšia, ale zároveň je to aj najotrepanejšia báchorka vôbec, hoci ju zdobí tradične uvoľnený Eli Wallach. Vôbec sa nečudujem, že sa tento studený film bez jedinej fakt zaujímavej postavy nestal takou klasikou ako iné žánrové kusy z toho obdobia.(8.10.2008)

 • Gimli
  ****

  Rozsáhlá rodinná sága zasazená do prostředí divokého západu. Členové rodiny jsou různí a tak se dostáváme do nejrůznějších společenských vrstev, jejichž prostřednictvím sledujeme příběh o tom, jak byl dobyt západ. V průběhu několika desetiletí se změnil z panenské krajiny v osídlenou oblast s městy spojenými železnicí. Tento film je skutečně výpravná podívaná s několika velmi působivými scénami. Zajímavé je, že prakticky všechny tyto scény jsou podmalovávány variacemi na irskou baladu Greensleeves a že v prakticky všech těchto scénách šlo o důležité životní rozhodnutí hlavních hrdinů. Kromě kvalitního obsazení stojí též za zmínku nádherná hudba Alfreda Newmana.(24.7.2003)

 • - Jelikož byl film natočen na tři samostatné filmové pásy a nebylo možno přesně skrýt přechody mezi nimi, bylo ve filmu použito mnoho maskovacích technik v místech těchto přechodů, jako jsou stromy, sloupy veřejného osvětlení, okenní hrany, verandy, zábradlí, stavební rohy, vchody a dřevěné bedny. (Mol)

 • - Role generála Shermana (John Wayne) byla natočena za 5 dní. (Mol)

 • - Snímek byl natočen unikátní technologií Cinerama, spočívající ve snímání na tři samostatné 35mm filmové pásy, které jsou následně promítány třemi promítačkami vedle sebe na zaoblené plátno, čímž se dosahuje poměru stran 2.65:1. (Anarion)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace