Reklama

Reklama

Jak byl dobyt Západ

  • Česko Jak byl dobyt Divoký západ (více)
Trailer
Western
USA, 1962, 162 min

Scénář:

James R. Webb, John Gay

Hudba:

Alfred Newman

Hrají:

Carroll Baker, Lee J. Cobb, Henry Fonda, Carolyn Jones, Karl Malden, Gregory Peck, George Peppard, Robert Preston, Debbie Reynolds, James Stewart, Eli Wallach (více)
(další profese)

VOD (1)

Odvahou, houževnatostí a bojem. Tak byl dobyt západ. Tři režiséři, pět provázaných příběhů, několik nejznámějších scén filmové historie a zářivé souhvězdí hereckých talentů – tak byl natočen film. Henry Fonda, Gregory Peck, Debbie Reynolds, James Stewart a John Wayne mezi dalšími známými jmény v příběhu sledujícím osudy několika generací jedné rodiny během jejího přesunu na západ. Plavba po divoké řece, stádo splašených bizonů nebo střílečka ve vlaku jsou jen pouhým začátkem... Jedeme na západ! (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (71)

CheGuevara 

všechny recenze uživatele

Úctyhodný filmový projekt, který sice nenaplnil vložená očekávaní, ale s westernovým žánrem si poradil obstojně. Úchvatná hudba při titulkách věstí něco velkého, avšak díky slabšímu tahu na bránu se dostavil pouze pocit lehké nadprůměrnosti. Relikt své doby, který nikdy nemůže vyniknout na televizní obrazovce. ()

Gimli 

všechny recenze uživatele

Rozsáhlá rodinná sága zasazená do prostředí divokého západu. Členové rodiny jsou různí a tak se dostáváme do nejrůznějších společenských vrstev, jejichž prostřednictvím sledujeme příběh o tom, jak byl dobyt západ. V průběhu několika desetiletí se změnil z panenské krajiny v osídlenou oblast s městy spojenými železnicí. Tento film je skutečně výpravná podívaná s několika velmi působivými scénami. Zajímavé je, že prakticky všechny tyto scény jsou podmalovávány variacemi na irskou baladu Greensleeves a že v prakticky všech těchto scénách šlo o důležité životní rozhodnutí hlavních hrdinů. Kromě kvalitního obsazení stojí též za zmínku nádherná hudba Alfreda Newmana. ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Romanticky westernové vyprávění o dobách, kdy muži byli silní, ženy statečné a země divoká z dob, kdy v Hollywoodu byly zástupy výtečných charismatických herců, krásných hereček a schopných režisérů. Začněme popořádku. 1. povídka Řeka z dob prvopočátku osídlování. Dobrodružné drama s velice silnou romantickou linií a skvělým Jamesem Stewartem a Karlem Maldenem. Režie Henry Hathaway. 90%. 2. povídka Plány Romantický příběh o lásce Lilly Prescottové (Debbie Reynolds) a Clevea Van Valena (Gregory Peck) z dob zlaté horečky v Kalifornii. Režie Henry Hathaway. 80%. 3. povídka Občanská válka a dle mého názoru povídka nejlepší. Ukazuje celkem věrohodně nesmyslnost války a její průběh. Zde se poprvé objevuje Zeb Rawlings (George Peppard), který je hlavním hrdinou této a všech dalších povídek. Krátké cameo si zde střihl John Wayne (generál Sherman) a Harry Morgan (generál Grant). Režie John Ford. 98%. 4. povídka Železnice, která je celá vybudovaná na sporu plukovníka Zeba Rawlingse a bezohledného stavitele železnice Mikea Kinga (Richard Widmark). Velmi zajímavou roli zde má Henry Fonda, představí se jako lovec kožešin Jethro Stuart. Režie George Marshall. 80%. 5. povídka Psanci. Šťastná rodina Zeba Rawlingse se shledává se starou tetou Lilly, která nedávno ovdověla. Ovšem ani tentokrát nemají klid, v okolí se objeví banda Charlieho Ganta (Eli Wallach), který má se Zebem nevyřízené účty. Vroli šerifa Lee J.Cobb. Režie Henry Hathaway. 75%. Pět příběhů několika generací jedné rodiny na pozadí 50ti let dobývání amerického západu. 85%. ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 9/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Prostředí 8/10/// +hvězdné herecké obsazení, zajímavé vyprávění, dobrá hudba, pestré prostředí -sotva jeden příběh upoutá a už je tu druhý, některé herce jsem měl problém rozeznat, ale možná mám jen málo nakoukáno/// Řekl bych že první dva příběhy jsou nejlepší. Hlavně tedy ten první. U dalších a dalších mi chvilku trvalo, než jsem si zvykl na hrdiny a taky mí přijde, že každá "epizoda" je jinak natočena. Něco na tom asi bude, když každou točil jiný režisér. Nicméně je to velice cenný film jak z pohledu svého rozsahu a způsobem jakým byl natočen, tak i hojnou účastí tehdejších hereckých es westernového žánru./// Celkem 77%/// ()

MrCreosote 

všechny recenze uživatele

Ambiciózní pokus o stvoření jakési kroniky Divokého západu, která by mapovala historii od prvních přistěhovalců hledajících nový domov v kruté divočině až po stavbu železnice a stvoření nové Ameriky. Nápad je to velkolepý, stejně tak i výprava, hudba a výčet všech hvězd tehdejšího Hollywoodu, i když je tam každý z nich na pár minut. Filmu ale chybí nějaká ústřední dějová linka nebo hlavní hrdina, což je docela problém u víc jak dvouapůlhodinového snímku. Doporučoval bych sledování po jednotlivých kapitolách, protože vydržet od začátku až do konce je v tomhle případě nadlidský úkol. Je to i kvůli režisérovi většiny epizod Henry Hathawayovi, kterému sice nechybí talent pro akční scény, ale dialogové výměny jsou příliš natahované a kamera se po většinu délky rozhovoru nehne z místa a ani se neprostříhává. Příběh z války od Johna Forda pak byl vysloveným zklamáním a nejvíc tak zaujme půlhodina o stavbě železnice s výborným Richardem Widmarkem. Jak byl dobyt Západ tak zůstává filmem spíše pro westernové fanoušky, protože z hlediska žánru nemá ostatním moc co nabídnout. P.S. Mattymu vzkazuji, že původní formát pomohl, výrazně pomohl. Sledování televizního ořezu rovná se sebevraždě. ()

Galerie (84)

Zajímavosti (13)

  • Role generála Shermana (John Wayne) byla natočena za 5 dní. (Mol)
  • Role Linuse Rawlingse byla nabídnuta Garymu Cooperovi. Ten však zemřel dříve, než se film začal natáčet, a tak byla role nabídnuta Jamesi Stewartovi, který souhlasil. (Mol)
  • Jelikož byl film natočen na tři samostatné filmové pásy a nebylo možno přesně skrýt přechody mezi nimi, bylo ve filmu použito mnoho maskovacích technik v místech těchto přechodů, jako jsou stromy, sloupy veřejného osvětlení, okenní hrany, verandy, zábradlí, stavební rohy, vchody a dřevěné bedny. (Mol)

Související novinky

Coeni míří do televize

Coeni míří do televize

12.01.2017

David Fincher, Martin Scorsese, Steven Soderbergh nebo Frank Darabont jsou na malé obrazovce jako doma. No a teď tu máme další velký úlovek - bratry Coenovi. Oscaroví režiséři natočí minisérii The… (více)

Reklama

Reklama