Jak byl dobyt Západ

Western

USA, 1962, 162 min

James R. Webb, John Gay

Alfred Newman

Carroll Baker, Lee J. Cobb, Henry Fonda, Carolyn Jones, Karl Malden, Gregory Peck, George Peppard, Robert Preston, Debbie Reynolds, James Stewart, Eli Wallach, John Wayne, Richard Widmark, Walter Brennan, David Brian, Raymond Massey, Agnes Moorehead, Harry Morgan, Thelma Ritter, Mickey Shaughnessy, Russ Tamblyn, Lee Van Cleef, Harry Dean Stanton, Andy Devine, Beulah Archuletta, Bryan Russell, Jay C. Flippen, Ken Curtis, Willis Bouchey, Cliff Osmond, Gene Roth, Karl Swenson, Roy Jenson, James Griffith, Joe Sawyer, Chuck Roberson, Paul Bryar, Jeffrey Sayre, John Breen, Gil Perkins, Jack Tornek, William Henry, Tom Greenway, Christopher Dark, Jack Pennick, Sol Gorss, Carleton Young, Boyd 'Red' Morgan, Kim Charney, Brigid Bazlen, Walter Burke, Phil Schumacher, Walter Reed, John Larch, Harry Wilson, Charlie Briggs, Kem Dibbs, Rodolfo Acosta, Jack Lambert, Clinton Sundberg, Spencer Tracy (vyp.), Ken Terrell, William Wellman Jr., Harvey Parry, Tudor Owen, Victor Romito, J. Edward McKinley, Craig Duncan, John Damler, Robert Banas, Claude Johnson, Mark Allen

TV/// Obsazení 9/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Prostředí 8/10/// +hvězdné herecké obsazení, zajímavé vyprávění, dobrá hudba, pestré prostředí -sotva jeden příběh upoutá a už je tu druhý, některé herce jsem měl problém rozeznat, ale možná mám jen málo nakoukáno/// Řekl bych že první dva příběhy jsou nejlepší. Hlavně tedy ten první. U dalších a dalších mi chvilku trvalo, než jsem si zvykl na hrdiny a taky mí přijde, že každá "epizoda" je jinak natočena. Něco na tom asi bude, když každou točil jiný režisér. Nicméně je to velice cenný film jak z pohledu svého rozsahu a způsobem jakým byl natočen, tak i hojnou účastí tehdejších hereckých es westernového žánru./// Celkem 77%///(7.10.2010)

Snáď najväčšiu chválu, akú môžem tomuto filmu dať je tá, že je to jeden z vizuálne najkrajších a technicky najdokonalejších snímkov minimálne 60. rokov. 110% dokonalosť, sa ale stráca na televíznej obrazovke, kde sa proces CINERAMA ( širokouhlé premietanie na plátno zakrivené do 146 stupňového oblúka ), v ktorom bol natočený, rozloží na 2D plochu a pôsobí veľmi neprirodzene. V pôvodnej kino premiére muselo ísť o monumentálny a úchvatný zážitok. Popri tom je tu ešte jeden menší problém, že scenár občas zaskočí miernou dávkou naivity a prílišným melodramatom. Na to všetko však ide o snímok, ktorý bude navždy definovať kino vo svojej absolútnosti.(24.9.2013)

Úctyhodný filmový projekt, který sice nenaplnil vložená očekávaní, ale s westernovým žánrem si poradil obstojně. Úchvatná hudba při titulkách věstí něco velkého, avšak díky slabšímu tahu na bránu se dostavil pouze pocit lehké nadprůměrnosti. Relikt své doby, který nikdy nemůže vyniknout na televizní obrazovce.(31.8.2007)

• Bebacek

Nechutně nezáživná záležitost nabitá celebritami, jedna směšnější než druhá. Zarostlé westernové bezdéčko Henryho Fondy je ale nic oproti šedivému Old Shatterhandovi Jamese Stewarta. Čiré zoufalství zvítězilo nad úmorným přemáháním dodívat se, protože na umřití se ještě necítím. Dvacet minut před koncem jsem to pohřbila s tím, že jak to s nima dopadne, mě ani trochu nezajímá.(25.12.2008)

Místy možná až nechtěně úsměvné, ale jinak vlastně velice zdařilé. Plejáda hvězd je opravdu veliká, objeví se zde Henry Fonda, Gregory Peck, James Stewart, Eli Wallach, John Wayne, Lee Van Cleef a spousta dalších velkých jmen. Jedná se - vzhledem k názvu jistě nečekaně - o průřez dějinami Ameriky a dobývání Západu s velkým "Zet".(25.4.2012)

• - Snímek byl natočen unikátní technologií Cinerama, spočívající ve snímání na tři samostatné 35mm filmové pásy, které jsou následně promítány třemi promítačkami vedle sebe na zaoblené plátno, čímž se dosahuje poměru stran 2.65:1. (Anarion)

• - Jeden z mála amerických filmů, jenž měl světovou premiéru v Anglii v Londýně. (Mol)

• - Jelikož byl film natočen na tři samostatné filmové pásy a nebylo možno přesně skrýt přechody mezi nimi, bylo ve filmu použito mnoho maskovacích technik v místech těchto přechodů, jako jsou stromy, sloupy veřejného osvětlení, okenní hrany, verandy, zábradlí, stavební rohy, vchody a dřevěné bedny. (Mol)