Jak byl dobyt Západ

Jak byl dobyt Divoký západ

How the West Was Won

Western

USA, 1962, 162 min

TV/// Obsazení 9/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Prostředí 8/10/// +hvězdné herecké obsazení, zajímavé vyprávění, dobrá hudba, pestré prostředí -sotva jeden příběh upoutá a už je tu druhý, některé herce jsem měl problém rozeznat, ale možná mám jen málo nakoukáno/// Řekl bych že první dva příběhy jsou nejlepší. Hlavně tedy ten první. U dalších a dalších mi chvilku trvalo, než jsem si zvykl na hrdiny a taky mí přijde, že každá "epizoda" je jinak natočena. Něco na tom asi bude, když každou točil jiný režisér. Nicméně je to velice cenný film jak z pohledu svého rozsahu a způsobem jakým byl natočen, tak i hojnou účastí tehdejších hereckých es westernového žánru./// Celkem 77%///(7.10.2010)

• Historik

Já myslím, že někdy můžeme přiznat, že se něco nepovedlo. Tento film, od kterého jsem si docela dost sliboval, je pro mne největším westernovým zklamáním, jaké jsem zažil. Obdivuji všechny, kteří se vydrželi dívat do konce a ještě od televize odcházeli spokojeni. Já jsem to to viděl na dva díly, protože jsem to prostě nevydržel.(5.9.2007)

Ambiciózní pokus o stvoření jakési kroniky Divokého západu, která by mapovala historii od prvních přistěhovalců hledajících nový domov v kruté divočině až po stavbu železnice a stvoření nové Ameriky. Nápad je to velkolepý, stejně tak i výprava, hudba a výčet všech hvězd tehdejšího Hollywoodu, i když je tam každý z nich na pár minut. Filmu ale chybí nějaká ústřední dějová linka nebo hlavní hrdina, což je docela problém u víc jak dvouapůlhodinového snímku. Doporučoval bych sledování po jednotlivých kapitolách, protože vydržet od začátku až do konce je v tomhle případě nadlidský úkol. Je to i kvůli režisérovi většiny epizod Henry Hathawayovi, kterému sice nechybí talent pro akční scény, ale dialogové výměny jsou příliš natahované a kamera se po většinu délky rozhovoru nehne z místa a ani se neprostříhává. Příběh z války od Johna Forda pak byl vysloveným zklamáním a nejvíc tak zaujme půlhodina o stavbě železnice s výborným Richardem Widmarkem. Jak byl dobyt Západ tak zůstává filmem spíše pro westernové fanoušky, protože z hlediska žánru nemá ostatním moc co nabídnout. P.S. Mattymu vzkazuji, že původní formát pomohl, výrazně pomohl. Sledování televizního ořezu rovná se sebevraždě.(19.2.2011)

Veľmi sa mi páčia výpravné rodinné ságy, ktoré nám počas niekoľkých generácií vyrozprávajú nielen históriu jednej rodiny, ale aj históriu celej krajiny. HTWWW splnilo všetky moje očakávania, navyše je ozdobené plejádou veľkých hereckých legiend a úžasnou panoramatickou kamerou, vďaka ktorej som na viacero scén pozeral s otvorenými ústami, lebo aj po toľkých rokoch a napriek úplne novým možnostiam v oblasti filmu, pôsobia úžasne.(26.12.2018)

• mortak

Mytologie Wild Westu - připomíná mi to církevní vyprávěnky o Ježíšovi, kde je všechno prosluněné a barevné. Typické představení pro školy, kde se nevíce baví staropanenské učitelky literatury, protože mají oči přilepené na plátně a hltají každého hrdinu - a že jich tu je. Jít na tenhle film byla asi vlastenecká povinnost. A češi zatím nadávali na sovětské filmy - jako by zde byl nějaký rozdíl.(17.9.2008)