Jak byl dobyt Západ

How the West Was Won

Western

USA, 1962, 162 min

• Bebacek

Nechutně nezáživná záležitost nabitá celebritami, jedna směšnější než druhá. Zarostlé westernové bezdéčko Henryho Fondy je ale nic oproti šedivému Old Shatterhandovi Jamese Stewarta. Čiré zoufalství zvítězilo nad úmorným přemáháním dodívat se, protože na umřití se ještě necítím. Dvacet minut před koncem jsem to pohřbila s tím, že jak to s nima dopadne, mě ani trochu nezajímá.(25.12.2008)

• mortak

Mytologie Wild Westu - připomíná mi to církevní vyprávěnky o Ježíšovi, kde je všechno prosluněné a barevné. Typické představení pro školy, kde se nevíce baví staropanenské učitelky literatury, protože mají oči přilepené na plátně a hltají každého hrdinu - a že jich tu je. Jít na tenhle film byla asi vlastenecká povinnost. A češi zatím nadávali na sovětské filmy - jako by zde byl nějaký rozdíl.(17.9.2008)

Povídkový western (takových moc není) mapující dějiny osidlování Spojených států v inovativním technickém pojetí, které ale místy obraz divně deformuje (z Golden Gate Bridge se tak stává most přelomený v půlce) a občas také v obraze straší dvě svislé linie na spojích pláten. Jinak spousta hvězd, ale většina z nich má dost miniaturní role a nebo jsou tak daleko od kamery, že si jich člověk ani nevšimne.(20.5.2009)

G-e-n-i-á-l-n-í divácký zážitek. Vizuální stránka podřízená potřebám systému Cinerama, kompozice jak do hloubky tak do šířky, barvy, nádherné horizonty divokého západu a některé naprosto dechberoucí kamerové jízdy (kolikrát zdeformovány efektem rybího oka)... Zážitek z megaširokoúhlého filmu je naprosto uhrančivý. Chci to vidět na BLU!(9.10.2008)

• Historik

Já myslím, že někdy můžeme přiznat, že se něco nepovedlo. Tento film, od kterého jsem si docela dost sliboval, je pro mne největším westernovým zklamáním, jaké jsem zažil. Obdivuji všechny, kteří se vydrželi dívat do konce a ještě od televize odcházeli spokojeni. Já jsem to to viděl na dva díly, protože jsem to prostě nevydržel.(5.9.2007)