poster

Jak byl dobyt Západ

 • český

  Jak byl dobyt Divoký západ

 • USA

  How the West Was Won

Western

USA, 1962, 162 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Deimos
  ****

  TV/// Obsazení 9/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Prostředí 8/10/// +hvězdné herecké obsazení, zajímavé vyprávění, dobrá hudba, pestré prostředí -sotva jeden příběh upoutá a už je tu druhý, některé herce jsem měl problém rozeznat, ale možná mám jen málo nakoukáno/// Řekl bych že první dva příběhy jsou nejlepší. Hlavně tedy ten první. U dalších a dalších mi chvilku trvalo, než jsem si zvykl na hrdiny a taky mí přijde, že každá "epizoda" je jinak natočena. Něco na tom asi bude, když každou točil jiný režisér. Nicméně je to velice cenný film jak z pohledu svého rozsahu a způsobem jakým byl natočen, tak i hojnou účastí tehdejších hereckých es westernového žánru./// Celkem 77%///(7.10.2010)

 • MrCreosote
  ***

  Ambiciózní pokus o stvoření jakési kroniky Divokého západu, která by mapovala historii od prvních přistěhovalců hledajících nový domov v kruté divočině až po stavbu železnice a stvoření nové Ameriky. Nápad je to velkolepý, stejně tak i výprava, hudba a výčet všech hvězd tehdejšího Hollywoodu, i když je tam každý z nich na pár minut. Filmu ale chybí nějaká ústřední dějová linka nebo hlavní hrdina, což je docela problém u víc jak dvouapůlhodinového snímku. Doporučoval bych sledování po jednotlivých kapitolách, protože vydržet od začátku až do konce je v tomhle případě nadlidský úkol. Je to i kvůli režisérovi většiny epizod Henry Hathawayovi, kterému sice nechybí talent pro akční scény, ale dialogové výměny jsou příliš natahované a kamera se po většinu délky rozhovoru nehne z místa a ani se neprostříhává. Příběh z války od Johna Forda pak byl vysloveným zklamáním a nejvíc tak zaujme půlhodina o stavbě železnice s výborným Richardem Widmarkem. Jak byl dobyt Západ tak zůstává filmem spíše pro westernové fanoušky, protože z hlediska žánru nemá ostatním moc co nabídnout. P.S. Mattymu vzkazuji, že původní formát pomohl, výrazně pomohl. Sledování televizního ořezu rovná se sebevraždě.(19.2.2011)

 • T2
  *****

  Rozpočet $15miliónovTržby USA $35,076,729Tržby Celosvetovo $50,076,729║ "Western rozobraný z trošku podrobnejšej stránky. Skvelé dielo!" Nádherný sled príbehov prepojených určitými etapami ukazujúcemu život na vypriahlom západe vtedajšej Ameriky, všetko to je obalené v krásnom vizuály, v precíznej technickej stránke a celkovo aj v originálnom príbehu, kde ani na moment nestratí pozornosť diváka, sem tam príde aj na zábavné či odľahčené scénky, k tomu tu máme množstvo hereckých legiend pri ktorých skvele vyznejú aj tie menej známe ako Debbie Reynolds, Carroll Baker či George Peppard. /95%/(19.4.2009)

 • corpsy
  *****

  Snáď najväčšiu chválu, akú môžem tomuto filmu dať je tá, že je to jeden z vizuálne najkrajších a technicky najdokonalejších snímkov minimálne 60. rokov. 110% dokonalosť, sa ale stráca na televíznej obrazovke, kde sa proces CINERAMA ( širokouhlé premietanie na plátno zakrivené do 146 stupňového oblúka ), v ktorom bol natočený, rozloží na 2D plochu a pôsobí veľmi neprirodzene. V pôvodnej kino premiére muselo ísť o monumentálny a úchvatný zážitok. Popri tom je tu ešte jeden menší problém, že scenár občas zaskočí miernou dávkou naivity a prílišným melodramatom. Na to všetko však ide o snímok, ktorý bude navždy definovať kino vo svojej absolútnosti.(24.9.2013)

 • Crocuta
  ****

  Film který ve mně vzbuzuje trochu rozporuplné pocity. Na jedné straně obsahuje řadu velmi naivních, dnes už úsměvně působících scén (odchod mladého Rollinse do války, John Wayne coby generál Sherman promlouvající do duše Grantovy atd.), na straně druhé se v něm plně projevuje umění kolektivu režisérů dokonale zkomponovat náročné záběry, jako je vpád stáda splašených bizonů do tábora železničářů a mnohé jiné. Určitou plochost a psychologickou nedotaženost většiny postav vyrovnává takřka encyklopedická pečlivost při mapování historie dobývání amerického Západu a zobrazení jejích mezníků.(19.8.2007)

 • - Linus Rawlings (James Stewart) měl ve filmu 28 let, herec Stewart, který ho ztvárnil, měl ovšem v době natáčení již 54. (Mol)

 • - Snímek byl natočen unikátní technologií Cinerama, spočívající ve snímání na tři samostatné 35mm filmové pásy, které jsou následně promítány třemi promítačkami vedle sebe na zaoblené plátno, čímž se dosahuje poměru stran 2.65:1. (Anarion)

 • - Jelikož byl film natočen na tři samostatné filmové pásy a nebylo možno přesně skrýt přechody mezi nimi, bylo ve filmu použito mnoho maskovacích technik v místech těchto přechodů, jako jsou stromy, sloupy veřejného osvětlení, okenní hrany, verandy, zábradlí, stavební rohy, vchody a dřevěné bedny. (Mol)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace