poster

Uragán

 • anglický

  The Hurricane

Akční / Drama / Romantický

USA, 1937, 110 min

 • corpsy
  ****

  Nenechajte sa zmiasť tak trochu zavádzajúcim názvom filmu. Pokiaľ sa zdvihne vetrík, prejdu celé dve tretiny filmu a na titulnú katastrofu si počkáte až na poslednú štvrtinu. Technicky však stojí za to, kľudne ju môžem označiť za jednu z najbrilantnejších trikových sekvencií 30. rokov. To pred tým je hrdinská melodráma poplatná svojej dobe a ten, kto má rád tento žáner spred 80tich rokov, sa má na čo tešiť.(17.11.2014)

 • jonyyy
  ****

  Nádherný film, který úkáže proč se jmenuje tak, jak se jmenuje až v posledních asi 25 minutách. Narozdíl od některých jiných diváků, mě nadměrně bavily i ty pasáže do této doby. Krásný romantický příběh, plný havajské hudby o nespravedlivosti. A ten závěr, ten to dokonal. Nepochopím, jak něco tak přesvědčivého mohli v té době natočit?! Opravdu bych se rád podíval na nějaký dokument, jak se hurikán natáčel. Obrovské vlny, zničené budovy, vyrvané stromy. Paráda. 80%(2.5.2011)

 • KarKulA
  ***

  I přišel v Hollywoodu konec 30l., a všude se to začalo hemžit filmy katastrofického ražení, ve kterých si kruté živly pohrávaly s již beztak pohnutými a dramatickými osudy hlavních hrdinů. Před tvůrci těchto děl ale v každém případě klobouk dolů, protože natočit něco takového bez všech těch dnešních vymožeností musela být pekelná a poctivá fuška, a výjimkou není ani tento kousek od MGM, který na svou dobu přinesl velmi slušnou podívanou. Něco obdobného lze v tomto období zhlédnout např. i z produkce Century Fox, která nenechala nic náhodě, a kromě na tu dobu dokonalým efektům, nasadila v následujících letech i svého Tyrona Powera - ať už se jednalo o Suez od Allana Dwana (1938), nebo The Rains Came od Clarence Browna (1939), který byl za speciální efekty oceněn již Oscarem a který je tomuto filmu svým způsobem docela charakterově podobný (hlavním hrdinou je v obou případech socializovaný domorodec - Tyron si zahrál indického doktora, Hall si v tomto kousku vyšvihl domorodého námořního důstojníka Terangiho). Stejně jako výše jmenované, i The Hurricane má krapet roztahaný a z dnešního pohledu ne moc zajímavý scénář - počátek má sice docela svižný dobrodružný nástup, 2/3 bohužel klasicky stagnuje a utápí se v ne moc bystrých dialozích a 3/3 vyplnil dlouhý apokalyptický hurikán. Dorothy Lamour a John Hall byli sice okouzlující, ale vypadali domorodě asi tak jako já. Na filmu mi asi nejvíce vadil pohled na domoroce, jejichž dialogy - včetně dialogů hlavního hrdiny - se omezují na slovní zásobu 5ti letého dítěte. Z mého pohledu nijak zajímavý, ale precizní filmařský kousek, který je odrazem své doby.(14.6.2012)

 • nascendi
  **

  Pohodlne som sa usadil do kresla a spustil film, ktorý mal na ČSFD 81 %. Po chvíli som si už overoval, či je to naozaj ten film. A po zistení, že je to ten film, ale nakrútil ho slávny John Ford, získal Oscara a hodnotilo ho predo mnou iba 15 užívateľov, mi bolo všetko jasnejšie. Dopozeral som ho zvýšenou rýchlosťou a dve hviezdičky sú maximom, ktoré odo mňa môže očakávať.(8.4.2012)

 • dopitak
  ****

  Silné, emotivní, velice dobře natočené. Asi jeden z mála filmů, o kterých můžu prohlásit, že barevné by vypadaly o maličko líp, protože tichomořský ráj člověk vnímá hlavně jako hru zelených palem, modrého moře a žlutého písku a slunce. Na rozdíl od kolegy Skipa spatřuji nejdramatičtější část v době, kdy Terangi prchá z vězení.(19.3.2009)

 • - V časech 1:32:21 a 1:33:33 můžeme na kratičký okamžik vidět odhalená ňadra domorodkyň, zmítajících se ve vlnách. Vzhledem k době vzniku filmu se patrně jedná o náhodu, nikoliv záměr tvůrců. (dopitak)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace