Ostrov svaté Heleny

Zvuk:

Roman Čapek

Kostýmy:

Iva Rašková

V poslední době se setkávám s názory, že Češi snad už ani neumějí udělat opravdu kvalitní film a bohužel jsem donedávna musel souhlasit! Až na pár vyjímek jako Protektor či Habermannův mlýn se tu u nás opravdu hemží směs vykrádaček (Ženy v pokušení ) s příběhy, kterým by to snad i víc slušelo jen v televizi. Celkově 80% - minimálně 10% a ostatní procenta jsou za odvahu do podobného projektu jít, bravurně ho zrealizovat a ukázat lidem, že naše kinematografie se neřítí do propasti!(19.12.2010)

• dopitak

Viděl jsem i neherce hrát, ale OTÁZKA: Když postavíte Laďu Kerndla vedle koně, kdo z nich zahraje líp? ODPOVĚĎ: I ten postroj na koně je nejmíň o tisíc rumunských kilometrů před Kerndlem. Chudák chlap neumí mluvit, neudýchá ani zpěv. Příběh by nebyl tak úplně ztracený, a ani s Bobkem, který podle očekávání natáhl bobky a dobře udělal, když z tohohle průseru vycouval dřív. Vlastimil Šimůnek je zvyklý točit dokumenty, což je druhý průšvih tohohle kino(!)filmu. Helena totiž nevypadá jako improvizace, ale jako dokument. Špatný, amatérský a groteskně nesmyslný. Zajímavě vypadají jen retro záběry, kterými se film hemží. Recenzenti se čtyřmi hvězdami lehce přestřelili. Vorel a jeho "Miliardář" má už menší odstup od "konkurence".(21.9.2012)

64 % REŽIE / Vlastimil Šimůnek: *** KAMERA / Richard Špůr: * (Kamera je největší slabina filmu. Určitě má pár dobrých okamžiků. Ve filmu se objevuje řada nevšedních záběrů. Někdy jakoby loudavé a vláčné tempo dlouhých záběrů se mi líbí. Kamera určitě skrývá jistý potenciál, ale na druhou stranu právě práci s kamerou viním za jistou topornost některých scén (zejména scéna s kočárkem na ulici). Navíc z technické kvality digitální kamery mi místy přišlo, že se víc než na velké kinoplátno film hodí na televizní obrazovku) SCÉNÁŘ / Vlastimil Šimůnek, Andrea Bílková: *** (Kvalitní scénář je vedle výborné hudby hlavním tahákem díla. Jisté sortě diváků určitě příjde málo akční a děj filmu ze začátku poněkud roztahaný. Já si toho naopak cením. Tvůrci se vyhýbají laciným prvkům a klišé a příběh nepostrádá upřímnost a duši.) HERCI: *** (Musím se přiznat, že mi Laďa Kerndl zpočátku přišel trochu toporný a v nové herecké poloze poněkud nejistý. Bylo to vidět především vedle skvělého hereckého výkonu Zuzany Slavíkové. Postupem času mě ale Kerndl přesvědčil, že hrát umí. Melancholická poloha mu velice slušela a věřil jsem mu to všechno daleko víc, než mnoha českým profesionálním herců v jiných filmech. Velmi příjemným překvapením byl i Pavel Bobek, jež se své role ujal opravdu se ctí. Velmi přirozeně na mě působili i neherci z Banátu. Tak by to nemohl zahrát žádný profesionální herec, který tam nežije. Už jsem se zmínil o několika scénách, které na mě působily toporně - tomu však podle mě výrazným dílem přispěla kamera) HUDBA / Luboš Malina: **** (Velmi dobrá hudba! Nejen Kerndlovo chraplavé blues, ale i tóny flétny a originální hudba Luboše Maliny skvěle doplnily atmosféru, výborný tah režiséra) _______________________________________________________________________________________________ SMEKÁM PŘED REŽISÉREM ŠIMŮNKEM, KTERÝ CELÉ NATÁČENÍ "SÁM" FINANCOVAL. V DNEŠNÍ DOBĚ MULTIKIN STVOŘENÝCH PŘEDEVŠÍM PRO PROMÍTÁNÍ AKČNÍCH AMERICKÝCH BÉČEK MI VZNIK A PROMÍTÁNÍ FILMU OSTROV SVATÉ HELENY PŘIPADÁ JAKO POHÁDKA. VÍCE TAKOVÝCH UPŘÍMNÝCH ČESKÝCH FILMŮ, KTERÉ SI NEHRAJÍ NA NIC VÍC, NEŽ JSOU, BYCH PROSIL.(18.2.2011)

Velmi zajímavá herecké sestava včetně Ládi Kerndla, i když ten je neherec jako poleno. Zprvu mi vadilo, že je svým způsobem toporný a že používá jenom jednu polohu hlasu, ale pak jsem v tom viděla velké plus, protože byl naprosto civilní a nic nepředstíral. Prostě to žil a byl přirozený. Díky němu jsem mohli nahlédnout do jeho rodinného archívu a podívat se do rumunského Banátu, kde žijí naši krajani. Hlasový projev Ládi Kerndla je hodně specifický, přesto jsem si ho v první písničce spletla s jiným zpěvákem a to konkrétně s Antonínem Gondolánem.(23.5.2012)

Hlavním důvodem, proč hodnotím Ostrov svaté Heleny pozitivně, je jeho neotřelost, originalita a uvědomění si své "menšinovosti" oproti českým pokusům o megafilmy. Ve spoustě ohledů je to totiž snímek nekvalitní. Kamera je amatérská, herecké výkony jak z Ordinace v růžové zahradě, příběh o "prozření" nijak zvlášť jedinečný. Film je to ale malý, ve všech směrech. Ví to o sobě. A právě na té upřímnosti a skromnosti staví (možná paradoxně) své nekvalitní kvality.(26.2.2011)

• - Dialogy s místními obyvateli Rumunska byly převážně improvizací. Podobně svatba, jejíž oslavy trvaly tři dny, je zachycením skutečné události. (Walley)

• - Film byl natočen v roce 2005 v Rumunsku a v letech 2006 a 2007 v Česku. (Ded@M@tes)