A zlehka zazvoní (TV film)

Československo, 1982, 66 min

Jiří Bělka

Milena Mathausová
  • zette

Celemu pribehu a zasazeni deje do stedrovecerniho dne jsem neveril, coz je v komornim dramatu zasadni problem. S vyjimkou Frantiska (Ivan Vyskocil) mi byly vsechny postavy nesympaticke a protivne, predevsim dcera Jirina (Jana Bouskova) a jeji moudra. Duvod, proc tento televizni film videt, jsou vyborne herecke vykony Vranove a Cupaka.(24.12.2015)

Rohlíčky měly bejt ve vanilkovým cukru obalený už dávno, salát se taky dělá den předem a ne až na Štědrej den v poledne. To přidrzlé Janě Bouškové divný nepřijde, zato pokládá nelogický dotaz: "Ty teprve dneska pečeš vánočku?" Do toho tě prudí bývalý manžel nekontrolovatelně hamtající po baráku. Naštěstí je vždycky po ruce flaška vodky. Civilně zahrané, dobře natočené. Československá televize byla mistrem ve vytváření těchhle vánočních depresí rozpadlých rodin.(22.2.2015)

„Utrpení vděčíme za vše, co je dobrého v nás, co dodává životu cenu, vděčíme mu za soucit, vděčíme mu za odvahu, vděčíme mu za všechny ctnosti.“ (Anatole France) Gabriela Vránová v další ze svých skvělých kreací ustrkovaných a trpících žen, obětovávajících se vyšším cílům. Tentokrát vyšším cílům a touhám svého muže, úžasně civilně ztvárněného Eduardem Cupákem, a touhám a přáním svých dětí. Velmi komorní a velmi prostý příběh o tom, jak se probouzíme ze snů, jak se proměňují naše představy, jak život jde dál a neptá se nás, co my od něj očekáváme…(11.2.2015)

Štědrý den. Setkání které mělo být a snad   možná ani ne. Televizní inscenace o dobrých   skutcích, křivdách a vůbec o souběhu života   v manželství. Vyříkání se ze všeho a   vydobytí odpuštění. Scénář je napsán   životní formou a je velice možné, že se tu v   mnohém leckterý najde. Ale takto se po rozvodu   setkat a vše dobré i špatné probrat už dneska   nedokáže nikdo. Gabriela Vránová v roli Evy a   Eduard Cupák jako její bývalý manžel   rozehráli rozmluvu, kdy si její výsledek musí   divák vydedukovat sám. Když Josef přijde   podruhé zrovna ke štědrovečerní večeři,   bude přijat nebo odmítnut? Já bych řekl,   že tento příběh má co říci i v dnešních   dnech.(1.3.2015)

V divadelním prostředí by se dala akceptovat "schovávaná" uprostřed kulis představujících rodinnou vilu. Ovšem v televizním zpracování (ne)nápadné přecházení působí násilně, navíc je zbytečně zasazeno do štědrodenního rozjímání. Přitom hlavní linie - vzájemné sbližování a ubližování exmanželů je zajímavé a herecky přesvědčivé.(26.12.2010)