Reklama

Reklama

Psychologické drama udavače podle románu Liama O'Flahertyho. Americký film, vyznamenaný čtyřmi Oscary.  Významný americký režisér John Ford si velmi zakládal na svém irském původu, i když sám se už narodil v Americe (1. 2. 1894, Port Elizabeth, Maine). Držitel čtyř režisérských Oscarů se ve své tvorbě několikrát věnoval irské tematice. K jeho nejlepších dílům patří drama Denunciant (1935), v němž vylíčil příběh dobromyslného, ale přihlouplého Gypa Nolana (vynikající Victor McLaglen), který v době irského povstání v Dublinu roku 1922 prodá za 20 liber Britům svého kamaráda. Pocit viny pak marně utápí v alkoholu, ale své odplatě stejně neunikne. Snímek vznikl podle stejnojmenného románu irského spisovatele Liama O'Flahertyho (1925, česky 1928 jako Udavač) ve vysoce stylizovaných expresionistických kompozicích, vymykajících se zavedenému hollywoodskému stylu. Podobně depresivní příběh také nevznikal v Hollywoodu lehce. Jeho výroby se ujalo menší studio RKO s podmínkou, že bude vyroben s rozpočtem ne vyšším než 250 000 dolarů. Výsledkem ovšem je jeden z nejlepších snímků tehdejší doby, který byl také náležitě oceněn, mj. čtyřmi Oscary, za Fordovu režii (první z jeho čtyř sošek), za scenáristické zpracování Dudleyho Nicholse, za hudbu Maxe Steinera a za herecký výkon Victora McLaglena, který patřil k Fordovým kmenovým spolupracovníkům. I když film nebyl komerčně úspěšný při svém prvním uvedení do kin, v průběhu dalších let a zvláště po nástupu televize se dočkal i zaslouženého diváckého ohlasu. Literární předloha byla už předtím zfilmována v Anglii (1929; r. Arthur Robison, u nás uvedeno pod názvem Noc po zradě) a na konci 60. let byla natočena s dějem přeneseným do prostředí černošských radikálů jako Up Tight (1968, Napětí; režie Jules Dassin). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (36)

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Zásadní raný Ford na téma "jedné noci v jednom městě, když vás trápí svědomí". Připadal jsem si jako u Marcela Carného (gabinovská vizáž McLaglena, mlha), případně v noiru Fritze Langa (svícení, sevřené prostředí). Silný fatalismus. Moc dobré. Na film se příznačně odkazuje Martin Scorsese ve Skryté identitě (analogie některých motivů obou filmů), kde můžete zahlédnout pár fragmentů v puštěné TV v bytě DiCapria. 90% P.S. Brzy v TV, nepropásněte ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Vynikající film, perfektně vykreslena vlastnost lidí, která se často vyskytuje - když Gypo dostane peníze, začne zcela bezhlavě utrácet a tím se pomalu usvědčovat z udání svého kamaráda. Denunciant určitě patří mezi to nejlepší, co jsem viděl...Kvůli lásce ke svojí dívce provede hlavní hrdina čin, který by normálně neudělal a musí za něj zaplatit vysokou daň...Diváka jistě zaujme i obraz tehdejší společnosti - do protikladu se zde staví obyčejní lidé mající bídu a smetánka pohrdající chudými lidmi v "ošoupaných" oděvech...Opravdový filmový zážitek. Doporučuji! ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Má život člověka cenu 20 liber? Má život člověka, který vraždil, cenu 20 liber? Za kolik byste prodali svého nejlepšího přítele? Za kolik byste prodali svého přítele? Peníze nejsou všechno, často stojí příliš mnoho, ale nesmrdí, zvlášť, když nemáte nic. Protože vždycky je lepší mít málo než nic. A čím víc, tím líp. Nestárnoucí, těžko jednomyslně odsouzeníhodné bloudění člověka, který mohl být na jednu noc králem, je z podstatné části situované do zamžených dublinských uliček a pubů, lákajících na sto metrů vůni čepovaného Guinnessu. Kapku hororová, trochu expresionistická hra stínů a mlh zajímavě reflektuje hrdinovo vnitřní dilema, jenž mě sice nestrhlo, ovšem ani nenudilo. Prostomyslného hromotluka výborně ztvárnil Victor McLaglen. 80% Zajímavé komentáře: Rob Roy, DaViD´82 ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Výtečně natočený čtyřoscarový film o jednom irském zrádci - o nepříliš inteligentním Gypovi, který práskl za dvacet stříbrných svého kamaráda anglickým okupantům. Temná atmosféra nočního Dublinu jako by předznamenávala první filmy-noir 10 let před vznikem žánru. Brilantní živočišné herectví Victora McLaglena v roli Gypa přidává snímku potřebný výraz. Díky svěží Fordově režii snímek z roku 1935 plný emocí dojímá a vůbec nenudí, navíc nám osvětluje temný kout britsko - irské historie z doby irské války o nezávislost. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=b_c9JenLClo ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Zradiť kvôli láske, ľúbiť aj napriek zrade. Tomu sa povie milovať až k hraniciam fanatizmu. Zradiť všetko, čo človek doposiaľ vybudoval a čo pokladal za zásady svojho života 'len' aby bola uspokojená ženská túžba. A McLaglen toho fanatika zahral dokonale. Niekedy je síce dej zahnaný až do prílišnej krajnosti a majstrovské scény kolísajú s nudnými, no svoju podstatu vystihol perfektne. 80%. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (7)

  • Film byl natočen za 17 dní. (Kulmon)
  • Den před natáčením jedné scény Gypo Nolana řekl režisér Ford Victoru McLaglenovi, že ho příští den nebude potřebovat, ať si trochu užije. McLaglen přišel druhý den opilý, což Ford chtěl, a musel tak natáčet se strašlivou kocovinou. (Kulmon)

Reklama

Reklama