Denunciant

• slovenský

Denunciant

Drama / Psychologický

USA, 1935, 91 min

Výtečně natočený čtyřoscarový film o jednom irském zrádci - o nepříliš inteligentním Gypovi, který práskl za dvacet stříbrných svého kamaráda anglickým okupantům. Temná atmosféra nočního Dublinu jako by předznamenávala první filmy-noir 10 let před vznikem žánru. Brilantní živočišné herectví Victora McLaglena v roli Gypa přidává snímku potřebný výraz. Díky svěží Fordově režii snímek z roku 1935 plný emocí dojímá a vůbec nenudí, navíc nám osvětluje temný kout britsko - irské historie z doby irské války o nezávislost. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=b_c9JenLClo(8.3.2014)

Velmi silný film, udivující především dobou vzniku. '35 bych mu tedy nehádal, ale to už tak u vynikajících děl bývá. Skvělá Fordova režie, která může působit poněkud polopaticky a repetitivně (opětovné zobrazování plakátu, opakující se situace a repliky), ale v důsledku to vyznívá o to silněji. Je vidět, že Ford věděl, co dělá. Victor McLaglen v hlavní roli až děsivě přesvědčivý. Skvělé kulisy jen dotvářejí expresionisticko-noirovou atmosféru novodobého příběhu o Jidášovi. Za zmínku stojí i polytematičnost, motivů je tu použito vskutku hodně a interpretace je tak velmi zajímavá a (narozdíl od vizuálního ztvárnění snímku) rozhodně ne černobílá. I když se mi tu několik scén prostě nelíbilo (většinou se jednalo o době poplatné filmařské postupy, které dnes už nevyznívají dobře), nemohu nedat za 5*, protože ty klady jsou příliš silné... 90%.(11.4.2008)

Svěřepý McLaglenův výraz v roli Jidáše zradivšího své ideály za třicet stříbrných a jeho následné peripetie se svědomím v atmosféře revoltujícího Irska. Černobílá "fordovka", která však na věci nenahlíží ani trochu černobíle. Pokud je scénář výtečný (jakože je), tak kamera se rovnou může rovnat plátnům nizozemských mistrů (zdá se mi to či na ní kameraman Hall navazuje v Road to Perdition?). Není to, ovšem chyb prosté. Závěr je vzhledem k předchozímu ději poněkud naivní, je tu pár momentů kdy se projevuje Fordova zatíženost jeho tvorby v době němého filmu (což v roce 1935 problém jinak moc již nebyl, takže bych to rozhodně nepřehlížel a neomlouval dobou vzniku) a hraje tu Uno O´Connor. Sice sotva pár desítek vteřin, ale i to díky mé alergii na její specifický projev stačí k jisté rozmrzelosti.(11.4.2008)

Zradiť kvôli láske, ľúbiť aj napriek zrade. Tomu sa povie milovať až k hraniciam fanatizmu. Zradiť všetko, čo človek doposiaľ vybudoval a čo pokladal za zásady svojho života 'len' aby bola uspokojená ženská túžba. A McLaglen toho fanatika zahral dokonale. Niekedy je síce dej zahnaný až do prílišnej krajnosti a majstrovské scény kolísajú s nudnými, no svoju podstatu vystihol perfektne. 80%.(12.4.2008)

Velmi dobré drama o jedné zradě, která nemohla skončit dobře. Je to opět otázka svědomí než trestu. Protože smrt může být vysvobozením, ale ten červ, který hlodá ve vašem nitru po celý život, je neskutečná potvora. Někteří herci sice možná trochu přehrávají, ale vzhledem k roku vzniku bych to ještě toleroval. Největší devizou je silně postavený příběh.(23.4.2008)

• - Steven Spielberg sa v jednom rozhovore priznal, že má tento film veľmi rád. (MikO_NR_1909)

• - Film byl natočen za 17 dní. (Kulmon)

• - Den před natáčením jedné scény Gypo Nolana řekl režisér Ford Victoru McLaglenovi, že ho příští den nebude potřebovat, ať si trochu užije. McLaglen přišel druhý den opilý, což Ford chtěl, a musel tak natáčet se strašlivou kocovinou. (Kulmon)