poster

Můj nejlepší nepřítel (festivalový název)

 • dánský

  Min bedste fjende

 • anglický

  My Good Enemy

Drama

Dánsko, 2010, 89 min

 • Daji
  *****

  Někdy je v člověku tolik zloby, že ho zkrátka ovládne. Po všech těch strastech, které si zažil, je otázkou, zda-li mu jeho na první pohled špatné rozhodnutí, jak se s tím vypořádá, mít za zlé či ne. Šikana byla a bude.. Je jen na okolí a obětech, jak se k ní postaví. Tento film ukazuje oba typy obětí šikany - ti, kteří odpouštějí a ty, kteří možná odpouštějí, ale nezapomínají.. Stačí jen nezavírat oči před problémy.(30.1.2014)

 • kolda1990
  *****

  Tak zase pro změnu další severský film o šikaně mezi spolužáky, který se ale nečekaně obrátí a zvrhne v něco v co by se zvrhnout nemělo. Film o šikaně trochu jinak...jak už to u severu bývá, opět rozuzlení, které není uplně typické, např. pro americké filmy. Za což teda pěkně děkuju, sice slabších 5 hvězd, ale já se bavil.(9.7.2015)

 • ricci.s
  *****

  Alf a Toke sú spolužiaci, avšak žijú kúsok ináč ako ostatní. Alf tancuje balet a Toke je obézny, posadnutý hmyzom a svojim králikom. Preto sa stávajú terčom šikany silnejšieho Mathiasa a jeho bandy. Rozhodnú sa však spojiť svoje sily a vrátiť im to aj s úrokmi. Inšpiráciu nájdu v Niccolovi, komixovej postave, ktorá všetko stratila, avšak našla v sebe odvahu a chuť pomstiť sa. Žiaľ nie vždy končí všetko tak dobre, ako v komixe (alebo žeby predsa?) Navyše sa do ich kamarátstva zamieša ich spolužiačka Tilde a Alf musí odolávať svojmu čoraz viac sebavedomejšiemu "komplicovi". Dráma na prvý pohľad naozaj pôsobí ako rodinný film pre deti, asi najmä preto, že hlavné postavy nemajú viac ako 12 rokov. Ale pozor, pre deti to rozhodne nie je! Sú tam poriadne drsné scény, ktoré slabšie povahy ťažko rozdýchajú, niekedy mi film trochu pripomínal estónsky "Klass". Film okrem problému šikany načrtáva aj alkoholizmus, drogy a sex neplnoletých. Dosť ma ináč prekvapilo, že deti v Dánsku svojim učiteľom tykajú a volajú ich krstným menom. Ešte horšie je však to, že počas hodiny bez zábran vykrikujú nadávky a nikto sa nad tým nepozastavuje, akoby to bolo úplne prirodzené. Navyše mi niektorí učitelia miestami pripadali ako karikatúry s nulovou autoritou. Keď sa tam toto bežne deje na základných školách, tak si naozaj neviem predstaviť, čo sa môže diať na stredných. Ach jaj, kam to vlastne ten svet speje?(22.12.2010)

 • Dudek
  **

  Snímku Můj nejlepší přítel nelze vytknout jen několik věcí. Tou hlavní, pro snímek nejvíce určující, je pohled na šikanu jako takovou. Zajímavý psychologický nástin mysli šikanovaných a jejich pohled na své trýznitele. Směr, kterým se snímek vydává, je v kinematografii, řekl bych, ojedinělý a není vůbec na škodu, že se dá odhadnout někde v polovině filmu. Divák si díky tomu začne více všímat změnám v chování hlavních postav, zejména v postupné změně vztahu mezi jimi samotnými. Postupná gradace je poměrně pomalá a poklidná, závěr samotný je pak ovšem diametrálně odlišný a i přes svou očekávanost poměrně drsný a šokující. Věcí, která nejvíce spojuje Mého nejlepšího přítele s ostatními stejně zaměřenými snímky je zejména téměř nulový vliv (a důležitost) dospělých postav. Jedná se o jakousi projekci dětských světů, kde se jen málokdy objeví někdo, kdo by mohl situaci vyřešit. Dospělí spíše připomínají figurky, které problémy přehlížejí, aby je nemuseli řešit. ___ Na druhou stranu snímek po celou dobu vypadá jako film určený proti prevenci šikany, jehož účelem je promítání v hodinách občanské výchovy. Veškeré charaktery jsou velice snadno čitelné a jejich vývoj jasně předvídatelný. Varovný prst téměř u každé scény (i tohle je děti špatné, mstou se nic nevyřeší) se ukazuje jako poměrně otravný a zbytečný. Nicméně možná nakonec díky tomu závěr působí tak znepokojivě jak působí…(24.1.2011)

 • Avathar
  **

  „Nebojuj s netvormi, aby si sa nestal netvorom...“ + KLASS + BOH MÚCH... Myšlienka dobrá, detskí herci väčšinou tiež, ale celé je to hooodne naivné, vykonštruované a čo sa týka psychológie postáv strašne plytké. Prerody charakterov tak pôsobia neprirodzene a totálne nerealisticky (čo je v tomto type filmu dosť problém). Šikana nie je poriadne rozpracovaná, film si vytýči šablónu a ide po nej až do konca. Celkom ma bavila prvá polovica, kedy som aj čakal čo sa z toho vykľuje, no napokon sklamanie. Nejaké silnejšie emócie to vo mne skrátka nezanechalo.(10.9.2015)