poster

Můj nejlepší nepřítel (festivalový název)

 • dánský

  Min bedste fjende

 • anglický

  My Good Enemy

Drama

Dánsko, 2010, 89 min

 • JFL
  **

  V porovnání s vynikajícím "Play" je toto pojednání o šikaně za vlasy přitažená nerealistická fantazie, která především vůbec neotvírá samotné centrální téma. Namísto toho se spokojí s fantaskní premisou o tom, jak násilí vede jen k dalšímu násilí a dětem absurdně podsouvá dospělácký pohled, když na konci cesty obou hrdinů profiluje jako dětinskou umanutost mocí v chlapeckém kolektivu a protilehlou dospělost s utvořením heterosexuálního páru. Premisa s inspirací v komiksech je nicméně podnětná, neboť jasně ukazuje, že povrchní soudy o primární škodlivosti a návodnosti násilí v médiích pouze vycházejí z vytržení sekvencí z kontextu, který ovšem prvky prezentuje ve zcela opačném světle. Možná také motivem inspirace v komiksu, která se odhalí jako naopak sebereflexivní kritika násilí se film ukazuje jako dílo spíš pro dospělé publikum, které chce vidět vítězství rozumu nad sílou, než pro děti.(13.10.2011)

 • Dudek
  **

  Snímku Můj nejlepší přítel nelze vytknout jen několik věcí. Tou hlavní, pro snímek nejvíce určující, je pohled na šikanu jako takovou. Zajímavý psychologický nástin mysli šikanovaných a jejich pohled na své trýznitele. Směr, kterým se snímek vydává, je v kinematografii, řekl bych, ojedinělý a není vůbec na škodu, že se dá odhadnout někde v polovině filmu. Divák si díky tomu začne více všímat změnám v chování hlavních postav, zejména v postupné změně vztahu mezi jimi samotnými. Postupná gradace je poměrně pomalá a poklidná, závěr samotný je pak ovšem diametrálně odlišný a i přes svou očekávanost poměrně drsný a šokující. Věcí, která nejvíce spojuje Mého nejlepšího přítele s ostatními stejně zaměřenými snímky je zejména téměř nulový vliv (a důležitost) dospělých postav. Jedná se o jakousi projekci dětských světů, kde se jen málokdy objeví někdo, kdo by mohl situaci vyřešit. Dospělí spíše připomínají figurky, které problémy přehlížejí, aby je nemuseli řešit. ___ Na druhou stranu snímek po celou dobu vypadá jako film určený proti prevenci šikany, jehož účelem je promítání v hodinách občanské výchovy. Veškeré charaktery jsou velice snadno čitelné a jejich vývoj jasně předvídatelný. Varovný prst téměř u každé scény (i tohle je děti špatné, mstou se nic nevyřeší) se ukazuje jako poměrně otravný a zbytečný. Nicméně možná nakonec díky tomu závěr působí tak znepokojivě jak působí…(24.1.2011)

 • Aljak
  *****

  Parádny film! Hoci je tých filmov o šikane a násilí na školách, a následnom postavení sa na odpor celkom dosť, každý je svojim spôsobom inší - a tento bol navyše poriadne dotiahnutý až do úplných krajností. Celé to bolo akési Cidade de Deus (Mesto bohov) premietnuté do školského prostredia malého dánskeho mestečka, aj keď v tomto prípade to bolo o čosi menšie "peklo". Dosť neznámy a nenápadný film, no zato s úžasným spracovaním a celou tou ideou odporu a následného vzostupu. Samozrejme je to trochu prehnané, ale tá idea je v podstate silne realistická - pretože často tí, čo sa postavia niekomu na odpor a zvrhnú vládcov, tak ako náhle získajú moc, začnú sa správať podobne... Vynikajúco vystihnuté, a záverečná pointa už bola len vrcholom toho celého! (Aj keď zopár vecí tu naozaj nedávalo zmysel - napr. kde boli všetci tí rodičia, alebo prečo škola vôbec neriešila to čo sa všetko dialo?).(3.10.2013)

 • misterz
  ****

  Postaviť sa zlu ale odolať pritom pokušeniam, ktoré so sebou prináša moc chce naozaj silný charakter, žiaľ v tomto svete je to skôr výnimka. Z priateľstva a spojenectva je často veľmi blízko k nepriateľstvu. Snímok tiež ponúka užitočné informácie ohľadom života na dánskych školách. Z môjho pohľadu určite lepšie ako estónsky Klass (2007). 85/100(10.11.2014)

 • kolda1990
  *****

  Tak zase pro změnu další severský film o šikaně mezi spolužáky, který se ale nečekaně obrátí a zvrhne v něco v co by se zvrhnout nemělo. Film o šikaně trochu jinak...jak už to u severu bývá, opět rozuzlení, které není uplně typické, např. pro americké filmy. Za což teda pěkně děkuju, sice slabších 5 hvězd, ale já se bavil.(9.7.2015)