Taina a Amazonská legenda

(festivalový název)
  • Brazílie Tainá 3 - A Origem (více)

Do Amazonského dažďového pralesa, v ktorom žije aj mladá Indiánka Maya, vpadnú lesní piráti. Indiánka za bezohľadný útok zaplatí životom a zanechá za sebou sirotu, malé dievčatko menom Tainá. Útočisko jej poskytne „Veľký strom“, vďaka ochrane ktorého sa jej podarí prežiť. Onedlho ju nájde postarší osamotený šaman Tigê, ktorý ju prichýli a postará sa o ňu. Po piatich rokoch ju šaman zavedie do svojej dediny, kde ju najstarší obyvatelia menujú novou ochrankyňou prírody. Keďže je Tainá dievča, podľa zaužívaných tradícií by nemala bojovať. Vysvitne však, že je nositeľkou dedičstva svojej matky, ktorá bola poslednou Amazonkou, čiže ženskou bojovníčkou. S pomocou mladého mestského dievčaťa menom Laurinha a Gobího, nie príliš chytrého Indiána, sa Tainá odhodlá poraziť zločincov vyčíňajúcich v lese a odhaliť tajomstvo svojho pôvodu. (Incantator)

hygienik

Mne sa tie klišé strašne páčili, práve preto, že to boli klišé a spolu posilňujú presne takú ilúziu o pralese, akú decká môžu mať (malá indiánka z pralesa, čo sa v ňom vyzná + staršia indiánka z pralesa s laptopom a záľubou v matike + biele dievča z mesta + šaman + partia prisprostlých zločincov, aby sa ich deti až tak nebáli). Úplne ma dostala záverečná scénka, kde zrejme neúmyselne zobrazili kultúrnu asimiláciu, keď biele dievča si dá dolu z krku svoj krížik, čo dovtedy nosila a daruje ho na pamiatku Taine, ktorá si ho s radosťou vešia na krk a to bez zmienky o náboženstve! No neber to! Musím mrknúť aj 1 a 2. Je mi ľúto, že 3 u nás na rozdiel od predošlých dielov nevyšla na DVD. ()

• Dětská představitelka Tainy byla hostem během premiéry filmu ve Zlíně během Film Festu 2014. (Innuendo1987)
  • Dětská představitelka Tainy skutečně vyrůstala v domorodém kmeni v Jižní Americe. (Innuendo1987)