Reklama

Reklama

Skutočný príbeh inšpirovaný zážitkami a skúsenosťami 19-ročného študenta Jasona Mossa, ktorý prežil blízky vzťah s 33-násobným sériovým vrahom Johnom Wayneom Gacym niekoľko mesiacov pred jeho popravou.
Talentovaný devätnásťročný vysokoškolský študent Jason Moss si začne písať s americkým sériovým vrahom Johnom Wayneom Gacym, ktorý zabil 33 mladých chlapcov a dnes čaká vo väznici na popravu. Oficiálnym dôvodom jeho záujmu je príprava seminárnej práce, pod povrchom však mladík skrýva oveľa ambicióznejší cieľ, na aký chce zloducha využiť. Gacy sa stáva akýmsi Mossovým mentorom. Študent sa mu pritom snaží dostať na telo aj do mysle, ale zločinec je geniálny manipulátor, ktorý dokáže narušiť psychickú rovnováhu svojej obete dokonca aj počas pokojného rozhovoru o úplných banalitách. Gacy dokáže vtlačiť svoju vôľu aj do rezonujúceho mozgu mladíka a v jeho mysli oživí veľmi temné myšlienky. Mladík upadá do zvláštnych stavov a celý proces vyvrcholí pri záverečnom stretnutí zločinca a študenta tvárou v tvár vo väzení pred popravou. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (53)

tron 

všechny recenze uživatele

Pri sledovaní tohto filmu som si spomenul na Michaela Rookera, ktorý, podobne ako William Forsythe, tiež nikdy nebol nejakým extra úžasným hercom a napriek tomu má istú kultovú povesť (niečo ako Danny Trejo, Tony Todd alebo Gary Busey). Jeden podstatný rozdiel medzi Michaelom a Williamom tu však je – kým Michael sa s pribúdajúcimi rokmi dokázal vymaniť z béčkarskej filmografie (minimálne účasťou vo Walking Dead a Strážcoch Galaxie), William nie a je z filmu do filmu horší a ešte horší. Mal zopár pekných rolí (Skala, Vyvrheli z pekla), ale tým to haslo. Kým Michael si sériového vraha zahral v začiatkoch svojej kariéry, jeho to postretlo až na jej sklonku. Dear Mr. Gacy je inšpirovaný skutočnými udalosťami, lenže tie sú natoľko absurdné, kuriózne a WTF, že tomu nikto neuverí. Mladý študent sa rozhodol napísať koncoročnú školskú prácu o Gacym, toho času čakajúcim (už asi sto rokov) v base na vykonanie trestu smrti. Udržiavali spolu bohatý písomný styk, následne chlapcovi Gacy začal volať domov, mladíkovi z toho značne drblo, Gacyho popravili, mladík úspešne doštudoval, napísal o tom knihu „Posledná obeť“, stal sa z neho prokurátor a nakoniec spáchal samovraždu. Šialené, čo poviete? Samotný film je bohužiaľ značne slabý, niečo ako béčkarský Nadaný žiak. Pôsobí škaredým, televíznym dojmom a je plný neuveriteľných momentov (vrah čakajúci na trest smrti má pod palcom polku bacharov), no najhoršiu ranu mu zasadzujú céčkarskí herci v čele s nesympatickým mladíkom a skrachovaným a nechcene smiešnym Forsytheom. Najviac mi nakoniec v hlave vŕtala bizarná zhoda mien Jason Moss/Jesse Moss. Ale záverečné titulky boli fajn. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Skutečností inspirovaný příběh blízkého vztahu mladíka Jasona Mosse a jednoho z vůbec nejprofláklejších sériových vrahů (33 young boys), který se odehrával pár měsíců předcházejících Gacyho popravě. Není to film, který by zachytával takový to temný morbidno kolem vrahů. Jedná se spíše o psychologicky zajímavý kousek, který téměř nesonduje do nějakých vražd a ohavností, nýbrž soustředí se na studenta Mosse a Gacyho samotného, na mysl dominantního sadistického manipulátora. Až na pár krátkých flashbacků je to jen o poklidné vězeňské činnosti, korespondenci, telefonické konverzaci, Mossova upadání do nenormálu a finálním dramatickém face-to-face setkání. Na konci mi bylo Johna až trochu líto, jak ho ten hajzlík vlastně využil (mimochodem ve skutečnosti nejen jeho, ale i další známé vrahy) k seminárce… S minimem akce stojí DEAR MR. GACY především na velmi dobrých hereckých výkonech. Tedy, Jesse Moss byl ucházející a William Forsythe snad přímo výborný. On v sobě to něco prostě má, a i když se reálnému Gacymu moc nepodobá, vůbec nevadí. Takže… Jasný tip pro všechny ’fanoušky’ sériových vrahů, ale celkem i pro příznivce psychologických krimi thrillerů obecně. Je to překvapivě dobrý. "No, if I’m guilty of anything, it’s operating a funeral home without a license." ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Je zajímavá shoda jmen hlavního představitele Jasona Mosse, kterého hrál Jesse Moss tak přesvědčivě, až jsem měla chvílemi husinu. Věřím tomu, že kontakt s takovým psychopatem, ať by byl jakýkoliv, musí zanechat na člověku nějaké stopy, byť by byly jen malé, ale tady šlo o velkou záležitost, která se vymkla Jasonovi z rukou. Ve svých devatenácti letech si možná naivně myslel, že hodí rukavici masovému vrahovi a obejde se to bez úhony. Ne, v tomhle případě si Jason vzal příliš velké sousto a zahrával si s ohněm. Jeho postupná, psychická proměna se na něm musela logicky nějak projevit a já se vůbec nedivím tomu, k čemu to nakonec ve výsledku dospělo. Po režijní a herecké, potažmo scénáristické stránce nemám jedinou výtku. Velmi působivý, psychologický film o tom, že není radno podcenit situace, které se mohou zdát někdy zdánlivě v našich očích neškodné.........Jednou jsem měla možnost stát tváří v tvář člověku, který se zúčastnil nájemné vraždy a můžu vám říct, že mně nebylo vůbec dobře po těle a to byl jen moment. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Proč jsi tomu chlapovi vůbec psal?!“ - „Jak říkám, kvůli práci ve škole.“ - „Žádný jiný téma tě nenapadlo?“ - „Tohle mě zajímá.“ - „Ale o sobě mu nic prozrazovat nebudeš, že ne?“ - „Ne, ne. To by nebyl ten nejlepší přístup, co?“ Jasonova fascinace je zřetelná. Zachází stále dál a odrazování jeho okolí ho nemůže zastavit. Jenže čím hlouběji se noří, tím víc je to pro něj nezdravé, a divák tuší, že může skončit špatně. Herecky je zábavné pozorovat oba hlavní protagonisty, i když pokud jde o samotné postavy, záleží na vás, jak moc uvěříte především Jasonově proměně a podlehnutí vrahově vlivu. Za mě to občas bylo na hraně. Samotný závěr je zajímavý a zároveň z něho i zamrazí. Hodnotím slušnými 4*. „Sleduju lidi velmi podrobně, když neví, že je pozoruju. Snažím se uhádnout kam mají namířeno, co si myslí, co se jim opravdu honí hlavou. Pozorováním jejich chování můžeš přijít na to jaká mají slabá místa, na to, kde jsou zranitelní, na jejich obavy. A jakmile se dostaneš do jejich mysli, máš kontrolu.“ - „Kontrolu dělat co?“ - „Cokoliv budeš chtít.“ ()

Dellamorte 

všechny recenze uživatele

Dahmer toho " zmákol " 15 a GACY 2 násobok. Niet divu , že ak sa Mu študentík snaží priblížiť k telu listovou a silne prepálenou foto agendou , nedopadne to dobre. GACY totiž dokáže porušiť psychoštruktúru človeka aj verbálne. A to nehovoriac o tom , že si tento part veľmi rád a s očividnou chuťou vychutnal William , ktorý vypudil svoj herecký rešpekt pri potýčkach so SEAGALom a potvrdil pri " DEVIL's Rejects " . No musím uznať , že Jesse Mu bol rovnocenným protihráčom. OK. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Jason Mosse je mladým študentom vysokej školy, ktorý sa rozhodol, že jeho záverečnou seminárnou prácou pre ukončenie ročníka bude skúmanie psychiky jedného z najväčších sériových vrahov USA, John-a Wayn-a Gacy-ho. Z počiatku obyčajná komunikácia formou listou, prerastie do dlhých nočných telefonátov. Aký vplyv môžu na seba vyvíjať, dve zdanlivo odlišné osobnosti? "Houston, we have a problem!" Niečo to nesedí. Buď mal tento film hlúpy scénar a niektorým užívateľom stačil fakt, že je podľa skutočnosti, alebo som pozeral iný snímok. Miestami na mňa pôsobil dosť nereálne a z pohľadu hlavnej postavy mladého študenta, neskutočne nepresvedčivo zahrané. Jeho výkonu som proste neveril. Tak málo stačilo, aby ... ? Film najviac zaujal úplným záverom, vyobrazením niekoľkých autentických záberov Jasona Mossa. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

W. Forsythe je dobrý herec, ktorý sa výborne hodí hlavne do vedľajších, prevažne záporných rolí. Priznávam, že som ho už sakra dlho nevidel, naposledy myslím v gangsterke Co dělat v Denveru... Neviem čím to je, ale myslím že by bola škoda nechať ho zakapať v béčkových filmoch. Film Mr. Gacy bol odvysielaný opäť na takmer bezvýznamnej stanici Wau. Je to už tretí film v krátkom slede, ktorý odvysielali v pôvodnom znení s titulkami! (+ Defendor a Psí život). Film herecky ťahá W. Forsythe takmer sám. Mladík, ktorému jeho život učaroval sa síce snaží, ale nie je to vynikajúci výkon. Povedzme že len dobrý a filmu postačuje. Dej je dosť predvídateľný( mama má vždy pravdu!) , ale to nevadí. Na tv film je to slušné a oplatí sa filmu venovať čas, zvlášť ak vám W. Forsythe ako herec sedí. 80%. ()

pornogrind 

všechny recenze uživatele

Další z řady filmu o jednom z nejslavnějších sériových vrahů. Tentokrát je to John Wayne Gacy. A konečně jde o vydařenej film, byť je pojat úplně jinak.  Gacy je v tomhle případě už za mřížemi. Ale ani to ničemu nebrání aby mohl nahlodat mysl člověka i zpoza mříží. Vše začíná dopisem, později přichází telefonáty a třešničkou na dortu je návštěva z očí do očí. Možná vše není jak se na první pohled zdá. Kdo si nakonec s kým hraje ? Tahá za nitky mladík John Moss nebo rafinovaný Gacy ? Přiznávám, že jsem byl ze začátku na vážkách z obsazení hlavních rolí. Ale jak šel film dál tak musím uznat, že se svých rolí oba hlavní herci zhostili velice dobře. Nevím co víc bych k filmu dodal. Nemám žádnou větší výtku. Myslím si, že tenhle film je takovou anomálií co se týče filmů o sériových vrazích. Podle mě je opravdu povedenejch filmů o sériových vrazích velice málo. Za mě je to 5 hvězd. ()

Carol Pifková 

všechny recenze uživatele

Ako správna Slovenka si neodpustím slovné spojenie "Ty kokos!". Pôvodne som ani netušila, že film je podľa skutočnej udalosti. Myslela som, že je tam proste len Gacy a ostatné je niekoho fantázia. Ale zdá sa, že klauna Gacyho som si naštudovala málo. Ale o to viac ma prekvapil záver. Prvá polovica filmu bola taká zlatá stredná cesta ale ako sa to Jasonovi začalo vymykať spod kontroly, priznám sa, že občas mi tuhla krv v žilách. Bolo to napínavé a pútavo podané. Úvodné "zoznámenie" s vrahom Gacym bolo výborné, finále so skutočným Jasonom takisto. Stále som na vážkach a premýšľam či tomu dať 4* alebo dať rovno plný počet. Herci boli podľa mňa presvedčiví, William Forsythe a Jesse Moss odviedli skvelú prácu. Ani sa mi nechce veriť, že Jesse Moss je ten istý chlapec z filmu Tucker a Dale vs. smrteľné zlo, pretože tam sa mi hnusil a naopak tu ma zaujal. No a už to tu bolo spomínané, že William sa na skutočného Gacyho nepodobá (no a vlastne ani Jesse na Jasona i keď obaja sú Moss), súhlasím, že to vôbec nevadí. Tento film u mňa rozhodne zanechal veľa pocitov. ()

Frajer42 odpad!

všechny recenze uživatele

Spoilery! Na pozadí filmu je příběh, který by si určitě zasloužil, aby o něm byl napsán nejeden článek. Tohle filmové zpracování je ovšem zcela žalostné. Absolutně bez nějakého dramatického náboje. Sledujete krajně nesympatického hlavního hrdinu, který se snaží o ponoření se do duše ještě nesympatičtějšího pána. Ke všemu oba herci vypadají jako teplouši. To byl ovšem pravděpodbně i záměr, neboť tak vypadaly i skutečné osoby, které měli herci ztvárňovat. Většina filmu je o navazování kontaktu dvou teploušů. Jednoho, který se vymlouvá na to, že je bisexuál. A druhého, který si nechce připustit, že je teplouš. Zjistil to až později a není divu, že spáchal sebevraždu. Kdo by taky chtěl žít s tím pocitem, že se mu líbí olizovat pánská tajná místa. Starý Gacy je ke všemu perverzní úchylák a radí svému dopisovacímu teplometu, aby oteplil svého mladšího bratra. Tento snímek je vůbec ten nejteplouštější, jaký jsem viděl. Trumfl i Zkrocenou horu. V momentě, kdy se konečně objeví na scéně výhružky, se začíná alespoň něco dít a už jsem během sledování fyzicky netrpěl. Celkově se ovšem odpadu neubráním. Hlavní vinu přičítám naprosto amatérské a nezajímavé formě podání. Až na pár momentů je to vážně o ničem. ()

swamp 

všechny recenze uživatele

Asi jsem viděl jiný film, než všichni ostatní tady. :P Naprosto stupidní (i když "true story") a těžko uvěřitelná zápletka s příšerným hereckým gay výkonem Jesseho Mosse (v roli studenta Jasona Mosse). Ano, přiznávám, William Forsythe si roli Gacyho vychutnal, ale to úplně nestačí. Všichni tenhle film vychvalují jako výbornou psychologickou sondu - to snad ne! ()

eLeR 

všechny recenze uživatele

Výber hercov skutočne dokonalý. Atmosféra viac než zaujímavá. Prečo sa vôbec Gacy zapodieval Jasonom to mi ako tak jasné je. Mladý chlapec, možnosť manipulácie, možnosť rozptýlenia, skrátka ešte si spríjemniť posledné chvíle pred smrťou. To, že sa na to Jason dal je tiež jasné. Seminárna práca. Lenže všetko to, čo si Jason zaumienil sa mu vymklo z rúk a skoro to neustál. Mohol nahovárať sám sebe, aj Gacymu, že to robil kvôli svojej práci, ale pravda je niekde úplne inde. Pravdepodobne ho nesmierne vzrušovalo a zaujímalo všetko to, čo Gacy vykonal. Na jednej strane mu bol odporný, ale na strane druhej ho fascinoval. Ja teda neviem, prečo Jason svoj život ukončil tak, ako ho ukončil, ale v hlave musel mať z toho všetkého riadny bordel. ()

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Dear Mr. Gacy mohl být zajímavou dialogovou konfrontací, jaká byla k vidění např. v Apt Pupil. Hra na kočku a myš, v níž se střídají role a důsledky jsou na obou stranách. Leč ovace se nekonají. Během první půl hodiny jsem se nemohl ubránit pocitu, že pan Gacy si to chce s mladým studentem rozdat po telefonu, což zrovna nesouviselo s tím, co jsem od filmu očekával. Jeho postava navíc není příliš přesvědčivá. Tváří se jako oběť svých zločinů, ke kterým se nepřiznává a zároveň má pod palcem několik bachařů a navíc vyhrožuje svému "kamarádovi" svými konexemi, kterému mu mohou pořádně zatopit. Nevím zda nebyla bizarní už samotná skutečná událost, nicméně tenhle kousek se zkrátká topí v béčkových vodách a není poblíž žádný záchranný kruh. ()

iamek 

všechny recenze uživatele

Slušná sonda do života masováho vraha, kterého studuje naivní studentík. Snímek je bez akce takže stojí na zajímavém scénaři a slušných hereckých výkonech. ()

mat.ilda 

všechny recenze uživatele

I šprti mají své dny aneb fascinace zlem v kombinaci s přemrštěnou ambicí dokazuje, že špatný vliv není jen pověra a když se spolčí se strachem, vyvolá věci netušené... Tak se sebevědomý student Jason Moss na vlastní kůži přesvědčil, jak blízkost monstra, třeba i na dálku, zamává s nedozrálou psychikou a že touhou dostat se do něčí hlavy můžete přijít o tu vlastní... Slušné zpracování zajímavého tématu s dokonale odporným Forsythem a ne tak docela přesvědčivým Mossem, přesto mně k hlubšímu ponoru něco chybělo. ()

lillien 

všechny recenze uživatele

Může být vůbec záživný a napínavý film o seriovém vrahovi, když jako zde ani jednu z těch vražd vlastně neznázorňuje? Může. Lépe se ta psychologická hra sleduje, když víte, že se to tak nějak skutečně stalo. Zahrávat si s ohněm těch, kteří obcují s ďáblem, se nemusí povést přesně tak, jak si myslíte. Student Jason versus 30tinásobný vrah Gacy ve vzájemném souboji, kdo komu víc vidí do hlavy. Na začátku svého experimentu s vrahem odsouzeným na smrt dostává Jason radu: "dej pozor, aby ego nepřehlušilo tvé instinkty." Protože instinkt by vás varoval, že nikdy nemůžete vyhrát. Držte se raději na své straně řeky, jelikož mysl lidí, kteří neváhají vraždit a páchat sexuální násilí takovým způsobem jako Gacy, je na dřeň prorostlá zlem a jakýkoli kontakt s nimi vám nepřinese nic lepšího, než zápach síry. V tom horším případě strach a velmi často smrt. Příběh o trpké výhře Jasona Mosse (zde velmi slušně ztvárněný Patrickem Gilmorem) a excelentní výkon Williama Forsytha coby (díkybohu!) již mrtvý John Wayne Gacy. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Fascinace zlem se táhne napříč věky a tak není divu, že se i v případě Gacyho našla řada jeho obdivovatelů. Jason Moss k tomu ještě přidal ambici a rozhodl se trumfnou psychology FBI, kteří se nebyli schopni dostat Gacymu do hlavy a přijít tak na jeho motivy. Že to nebyl Moss, kdo rozhodil Gacymu střevíc je celkem jasné a Moss pak svou knihu nazval poměrně trefně - Poslední oběť. Možná je film trošku moc dlouhý, ale jinak celkem trefně ukazuje, jak relativně normálnímu klukovi začne po kontaktu s Gacym hrabat a jak se vrahův vliv stupňuje až téměř do extrému. Svůj lví podíl na tom má velmi dobrý výkon neokoukaného Jesseho Mosse (náhoda?). Tenhle kluk mě hodně překvapil. A povedl se i William Forsythe jako Gacy. Neprávem zapadlý film, který patří k tomu lepšímu, co kdy bylo o masových vrazích natočeno. 80% ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Nadaný žák jinak-aneb. Co se stane, když jste arogantní studentík a rozhodnete se, že tak trochu zneužijete a poděláte arogantního strejdu s třiatřiceti hlubokými zářezy na pažbě. Psychologická hra o divném kamarádství kočky(převlečené za myš) s myší(převlečenou za kočku) funguje velmi dobře. I když filmu podráží nohy občasné přehnané hysterčení některých vedlejších postav a předvídatelnost, na působivosti tohodle dopiso-telefono-facetoface pingpongu to nic neubírá... Realita byla asi určitě jiná(už jen z toho pohledu, že za Gacym chodila pravidelně spousta magorů, fandů a kámošu-Moose rozhodně nebyl nějáká vyjímka) ale tu filmovou přetahovanou(o nadvládu)bych viděl minimálně na hezkou remízu. ()

vegetol.mp 

všechny recenze uživatele

18-ti letý student kriminologie Jason Moss naváže kontakt se sériovým vrahem Gacym, aby o něm napsal absolventskou práci. Netuší ale, že setkat se takhle blízko se zlem, nezůstane bez následků... V Americe se v poslední době roztrhl pytel s levnými filmy o sériových vrazích, které se snaží na atraktivním tématu urvat nějaké prachy navíc. Tenhle mezi ně naštěstí nepatří. I když to evidentně nebyl film příliš drahý, ani to divákovi nepřijde. Největším tahákem filmu je výborný William Forsythe, který Gacyho ztvárnil jako odporné manipulativní monstrum, které se umí skvěle přetvařovat. Horší je to s představitelem mladého ambiciozního studentíka. Ten je natolik nesympatický a chová se často tak nelogicky, že v podstatě neexistuje způsob, jak by si takový arogantní mladý debil mohl získat divákovy sympatie. Také některé věci ve scénáři jsou podivné. Když chce někdo předstírat, že je homosexuální prostitut, obávám se, že nemusí navštěvovat mužské šlapky ve městě a tahat z nich rozumy. Také nervové zhroucení, které studentík prodělává, přijde hrozně rychle, bez zásadní příčiny. Naštěstí to ale příliš nevadí. Dear Mr. Gacy je i přes své chyby nadprůměrný nízkorozpočtový film s výborným představitelem hlavní role. I přes mou skepsi, nakonec docela příjemné překvápko. 70% ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Ovládat mysl někoho jiného je běžná praxe, na to není třeba ani překračovat rodinný prostor, rozhodující je ovšem intentiza a účel. Jason Moss se vložil do soutěže "kdo z koho" , kdo komu podlehne, kdo koho bude vodit peklem, s těžkým soupeřem, rutinérem, který již mnohokrát uspěl. Testem úspěchu je na otázku: "Vyskoč!, " odpověď: Jak vysoko?" Zdá se, že Jason uspěl. Klaun Gacy byl popraven a Jason uspěšně vystudoval, napsal bestseller a zabýval se osudy dalších sériových vrahů, jako Jeffrey Dahmer, Richard Ramirez a Charles Manson. V době před svou smrtí v 31 letech (zastřelil se 6. 6. 2006 - těch šestek je tu možná přespříliš) se dle ústního svědectví zabýval (delve into) satanismem. Víme, ýe jedna mysl může fungovat (ovládat) jinou mysl i po smrti svého těla. Kdo byl tedy vítěz? A může mít tato soutěž vúbec nějakého vítěze? Pozn.: "Sériový vrah" je sice zavedený, ale nepříliš odpovídající, podstatou tu není série. Pokud bychom se ale nechtěli příliš vzdálit, pak by možná "seriálový" bylo případnější. Fandové seriálů se přece vždycky těší, kdo zas "přístě někoho přechytračí, podvede nebo odkrouhne." ()

Reklama

Reklama