Záměna (TV seriál)

Switched at Birth

Drama / Rodinný / Romantický

USA, 2011–2017, 73 h 20 min (Minutáž: 41–63 min)

Tvůrci:

Lizzy Weiss

John Swihart

Katie Leclerc, Vanessa Marano, Constance Marie, D. W. Moffett, Lea Thompson, Lucas Grabeel, Ryan Lane, Sean Berdy, Jason Brooks, Blair Redford, Austin Butler, Aaron Jaeger, William Lucking, Stephen Lunsford, Todd Williams, Robin Thomas, Charles Michael Davis, Tammy Townsend, Robin Riker, Max Lloyd-Jones, Jady Bodenhamer, Maiara Walsh, Cameron Dye, Laura Brown, Erick Lopez, Chryssie Whitehead, Jackie Debatin, Erinn Westbrook, Spencer Garrett, Tina Huang, Cassi Thomson, Hans Obma, Brittany Belt, Cinda Adams, Janelle Velasquez, Jim O’Heir, Tamara Feldman, Alexandra Shipp, Wyndoline Landry, Tania Raymonde, Iris Almario, Crystal Kwon, Shelley Robertson, Gilles Marini, Cyrina Fiallo, Mariah Bonner, Nathalia Ramos, Zoey Deutch, Megan Littler, Ivonne Coll, Allison Scagliotti, Matthew Risch, Sunkrish Bala, Morgan Krantz, Noell Coet, Adam Hagenbuch, Sean McGowan, Russell Harvard, Ann Hu, Kari Coleman, Tom Maden, Cooper Barnes, Bryce McBratnie, Larry Sullivan, Rio Mangini, Rene Moran, Bobby Edner, Skyler Vallo, Jordan Calloway, Krista Marie Yu, Denise Galik, Lise Colleen Simms, Ruth Livier, McKinley Freeman, Maury Sterling, Danielle Rayne, Mark Charran, Hank Chen, Sevier Crespo, Sayeed Shahidi, Zach Bandler, Carlease Burke, Stephanie Nogueras, Tess Paras, Nishi Munshi, Malana Lea, Brian Tyler Cohen, Toks Olagundoye, Rich Hutchman, Heather Mazur, Charlene Amoia, Brandon W. Jones, Keean Johnson, Martina Bell, Lynne Alana Delaney, Yasmine Al-Bustami, Oliver Muirhead, Alice Lee, Robert Clotworthy, Carlos Antonio, Alex Wyse, Michele Weaver, Shaun Brown, Karen Bethzabe, Mat Vairo, Caleb Moody, Jason Weary, Mark Berry, David DeSantos, RJ Mitte, Keston John, Davi Santos, J.R. Cacia, Patrick Thomas Cragin, Dan J. Johnson, Ashley Gallegos, Jill Remez, Jason Woods, Desmin Borges, Marco Sanchez, John Redlinger, Tom Choi, Bryan Dechart, Brandon J. Sornberger, Hillary Baack, Rolando Molina, Klea Scott, Michelle Lee, Joe Marinelli, Rachel Shenton, Sam Sonenshine, Darrell Lake, Alisha Wainwright, Rana Roy, Brandon P Bell, Michael Galante, Gwendoline Yeo, Marlee Matlin, Anthony Natale, Justina Machado, John Furey, Sam Page, Albie Selznick, Meredith Baxter, Christopher Wiehl, Jim Holmes, Shelley Long, André Gordon, Corbin Bernsen, Dee Wallace, Justin Bruening, Manish Dayal, Shashawnee Hall, Victoria Gabrielle Platt, Ben Adams, Maria Cina, Annie Ilonzeh, Robert Curtis Brown, Jessica Tuck, Taylor Tan, Paul Tigue, Tom Williamson, Jordana Capra, Lauren Potter, Julie Berlin, Stacy Barnhisel, Phil Abrams, Sam Adegoke, Jim Lau, Steve Monroe, Valerie Yu, Rebecca Flinn-White, Jamie Brewer, Brittany Ross, Sandra Mae Frank, Ray Ford, Meeghan Holaway, David Castañeda, Nyle DiMarco, Parker Harris, Jim Hanna, Suanne Spoke, Ron Butler, Shainu Bala, Ellen Karsten, James Austin Kerr, Terrell Tilford, Stephanie Czajkowski, Paula Christensen, Jeannetta Arnette, Daniel Durant, Ivy Beech, RJ Walker, Stacie Greenwell, Corie Vickers, Edward Zo, Kayla Smith, Catherine Bruhier

Jak už to tak bývá u všeho, co není komedie: začátek dobrý, následuje vaření z vody. První série je zábavná, přichází se zajímavým námětem, nečekanými zvraty, napínavými a zajímavými zápletkami. V druhé série to všechno oslabuje, ve třetí ještě víc a 4. série už je v podstatě tragédie. Seriál se snaží strašně moralizovat. "Popularizuje" nejrůznější společenské, životní a zdravotní problémy a nemoci. Většina postav začíná mít absolutně nesmyslné uvažování a chování. Přehnaně vyhrocené situace, z mouchy se dělají velbloudi. Všichni se chovají jak ubrečená puberťačka. Každá prkotina, nad kterou normální člověk mávne rukou, je tu vyzdvihována a opěvována jako megadramatická událost mezinárodního významu. Když přihlédnu k hodně povedené první sérii a vše zprůměruju, tak to jsou plus mínus 3 hvězdičky. No, možná spíš 2,5.(24.9.2015)

Ačkoliv nejsem úplně fanynka teen seriálů, tento mě zaujal především tím, že se zabývá problematikou neslyšících. To je určitě něco, s čím jsem se v seriálech zatím nesetkala a co je zde zpracováno pro mě velice sympaticky a lidsky. Měla jsem tak možnost nahlédnout do úplně jiného světa, kde jsou důležitější jiné věci, než co kdo říká a skrze tyto odlišné hodnoty i reflektovat sebe a to, jak automatická mi přijde možnost vše vyjadřovat slovy. Nejvíc se mi líbily hádky pouze ve znakové řeči, to byla rychlost:) Pokud bych měla něco kritizovat, tak je to typicky neodpovídající věk herců. Vanesse Marano bylo v době natáčení 19, což ještě není tak zlé, ale Katie Leclerc 25 let, což je opravdu na roli šestnáctky poměrně znatelný rozdíl. A podobně i u dalších "teenagerů." To je vážně tak málo herců a hereček, že není možné vybrat někoho, kdo odpovídá údajnému věku v seriálu??(2.7.2012)

Konečně zase něco zajímavého. Jedná se o seriál odehrávající se v prostředí neslyšících, pro mě naprosto nová zkušenost (a jsem za to ráda). Hlavními postavami jsou Bay a Daphne, které byly v porodnici rodičům vyměněny. Řeší se klasické problémy mladých i dospělých - lásky, rozchody a především soužití s "novou" rodinou.. u některých scén si občas uvědomím, co vše člověk považuje za samozřejmé a jak kruté dokáže být okolí. Velmi příjemná záležitost, jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet dál a jaké zápletky se ještě objeví.. Za mě 75%. Update - viděla jsem 18 dílů a pak se nějak zasekla, už mě to prostě nebaví. Možná se k tomu někdy vrátím, možná taky ne. To nic nemění na tom, že tenhle seriál je "jiný" a určitě si zaslouží pozornost. - Nově hodnotím 65%.(30.7.2011)

První díly se mi líbily hodně, líbil se mi ten nápad, ale bohužel scénáristi z toho vyždímali všechno příliš rychle a od půlky PRVNÍ série je to zbytečně protahující se drama. Vypadalo to na příjemný seriál zabývající se problematikou výměny při narození, zblízka můžeme vidět, jak se se zjištěním, že došlo k výměně dětí, vyrovnávají rodiče, děti samotné a v neposlední řadě i jejich okolí. Teď se z toho stal poněkud obyčejný vztahový pletenec a takové můžeme najít snad v každém jiném seriálu. Přiznávám, že jsem vydržela jen kvůli páru Emmett + Bay. Uvidíme, co nám přinese druhá série, která startuje již tento rok v září.(28.8.2012)

Switched at Birth je takové moje malé „děťátko“ (vzhledem k tomu, že překládám titulky a vedu web), takže ať už budu hodnotit jakkoli, tak to pořád bude trošku nadhodnocené. Každopádně musím říct, že to je po dlouhé době zajímavý teen seriál. Velkým tahounem je tady svět neslyšících, takže nemůže být řeč o tom, že seriál nepřináší nic nového. Znakový jazyk mě opravdu zaujal a není to "jen jako". Na place máme opravdu neslyšící herce nebo (v případě Daphne) herce s určitým sluchovým handicapem. Problém se záměnou je dobrý nápad, ale bohužel se díl s dílem vytrácí (když pominu soudní řízení s Kennishovými v čele) a na scéně jsou hlavně milostné trable Bay a Daphne. Jsem zvědavá, jak dlouho to lidi udrží při obrazovkách. Bohužel sledovanost už pomalu klesá (což mě fakt mrzí). Velkým plus je ale celkem dobrá propracovanost postav a vztahů. Pořád ale čekám, kdy dají prostor i někomu jinému než trojúhelníku Bay-Emmett-Daphne. Nemůžu si pomoct, ale strašně mě zajímá Toby! (a to nejen kvůli tomu, že Lucas je fešák:-D) Jistých máme zatím 32 epizod, což je fakt hodně, takže snad si tvůrci se vším dostatečně vyhrají. Po hudební stránce je SaB také velmi podařený, jsou tam písničky, které vás fakt dostanou. A ještě jedno velké plus - opravdu, ale opravdu oceňuji, že šestnáctileté holky tady opravdu vypadají na 16, mají odpovídající šatník a nehrají si na primadony. (oblíbená postava: Bay)(24.6.2011)