Páramo, El

Horor / Thriller

Kolumbie / Argentina / Španělsko, 2011, 107 min

Diego Vivanco
  • J*A*S*M

Vojenská jednotka kamsi jde a narazí na nějaké - nejlépe nadpřirozené - zlo. Tohle je fakt prokletej námět. Z posledních let si vybavuju docela dost podobných filmů (vždyť jen v posledním půlroce jsme tu měli tohle, toto a ono), ale ani jednomu se nepodařilo svůj potenciál naplno využít. Přitom by film s takovým námětem mohl být úplně úžasný - opuštěné místo, podzemní bunkr, magie, nadpřirozeno, ponorková nemoc... Ale ne, ono se to vždycky po nadějném začátku musí překlopit buď do bezmyšlenkovité akční střílečky, nebo do psychologizující dramatické nudy, které dojede na to, že nemá postavy, na kterých by divákovi záleželo. Škoda. El Páramo je pěkně natočený film, odehrává se v krásném hororově atmosférickém prostředí, ale stejně to nakonec není víc než průměr. Achjo.(19.6.2012)

• Googooplexer

Veruže chcel som začať na dvoch hviezdach, keď som sa dozvedel o čom to má byť. Ej veru, po pár minútach som chcel dať jednu. To ma držalo celý film, veď človek si povie akí chudáci ten štáb, behať dokola so suchým ľadom a ventilátormi. Ale posledná scéna.. Tak to nie! Trojnásobný odpad!!! kameraman sa snažil, triasol sa strachom, nech je z toho akýtaký horor, to scenáristi a režisér sú na vine. No a "herci" samozrejme. Vojenského poradcu nemali určite, len navliekli ľudí do mundúrov, držte v rukách zbrane a pobehujte po scéne. Také boli asi pokyny pri natáčaní tejto jednoaktovky. Tie "military chyby" vadia, ak máte nadobudnúť nejaký dojem, že sa pozeráte na vojakov. Zistil som, že príbeh to je naozaj hororový čo sa zaujímavosti a atmosféry týka (v tomto prípade hororový=úbohý). Postavy tiež úbohé. A vzťahy medzi nimi? Len malé náznaky, úplne zbytočné ako aj celý film. Ich konanie záhadné, dialógy ešte záhadejšie, nedá sa ani báť ani zasmiať. No a rezať nohu pílkou? Tak sa to asi robí v Kolumbii. Asi každý by pílku použil len na kosť, ale špecialisti si asi nechceli zakrvácať rambonože.(16.2.2013)

Filmů z kolumbijské produkce jsem zatím moc neviděl, takže jsem se na prvotinu Jaimeho Osoria Marqueze docela těšil. Zvláště když jde o horor s válečnou tématikou, kterých zas tolik není. Bohužel většina z nich se točí okolo velmi podobné zápletky, která už začíná být poslední dobou dost okoukaná. Všichni kdo znají například Deathwatch, nebo Outpost ví, o čem mluvím. Nejvíce bych ocenil výběr prostředí, které mělo na vytvoření potřebné atmosféry největší vliv. Národní park Parque de los Nevados se ukázal býti tou správnou volbou. Navíc režisér neoplýval zrovna ani moc velkým rozpočtem, což nás zřejmě uchránilo od zbytečných speciálních efektů a on si tak musel vystačit pouze s umělou mlhou, přítmím a dramatickou zápletkou. Bohužel opravdové psycho, které by se nám zažralo do morků kostí se mu vytvořit nepodařilo. Mohla za to i zdlouhavá a hlavně dost nevyrovnaná stopáž. Místo stupňujícího se napětí jsme se tu totiž dost často setkávali se zbytečně dlouhými dialogy (hádkami vojáků), což dost zdržovalo od tempa příběhu. Pořád jsem si připadal o něco ochuzený a nedokázal jsem si jeho sledování užít, tak jak bych chtěl. Bohužel musím konstatovat, že tohle rozhodně žádná jihoamerická bomba není. Spíš obyčejný průměr, který vám brzy po své skončení vyšumí z paměti. 50%(24.2.2015)

• Terva

CITÁT - Rozkaz zní: Zůstat a čekat............ Natahované záběry, kamera mnohdy znásilňuje zem, potom bahno a zase zem a já po půl hodině začal usínat. Jediné co ja na příběhu povedené je hudba, krásně doplňuje tu atmosféru příběhu. Příběh sám mohl být lepší, ale střih, kamera a hlavně herecké výkony to srážejí hodně do "bahna". CITÁT - Nesmíš usnout chlape......... Sem tam se člověk lekne a to hlavně v těch momentech, kdy vojáci na sebe nebo na jiné, začnou křičet a někdy i úplně nesmyslně. Je vidět, že přehrávají.(14.7.2014)

• manonfire

Není divu, že to v Kolumbii vypadá tak jak to vypadá, když ozbrojené složky disponují takovýmto ansámblem sráčů k pohledání a slovo disciplína prý ve španělštině vůbec neexistuje. Tohle přepadové komando Cigánské lidové armády doplněné pro jistotu o negra, indiána a regulérního buzeranta(ten s kafkovsky permanentně vyjukanýma světlama a zahnutým nosem)......nemělo proti té zubožené čarodějnici v posledním tažení, jež nechtěla nic jiného, než v klidu dožít ve své zazděné kobce, nejmenší šanci. Jakýsi "Artfilm" vám zde v obsahu tvrdí, že tento film je inteligentní žonglér. Už jste někdy vyděli inteligentního žongléra?. 20%(25.1.2014)

• - Filmovalo sa v kolumbijskom národnom parku Parque de los Nevados. (MikaelSVK)