Dokument z cyklu o problémech soužití v české společnosti.

Jednotlivé díly:
1. Masáž ve slepé ulici - I zrakově postižení chtějí pracovat. Jejich šance na trhu práce jsou ale doslova mizivé.
2. Oheň - Proč čtyři mladí neonacisté zapálili dům romské rodiny? Mohutný požár změnil životy mnoha lidem.
3. Kříž s vlastní minulostí - Objev hromadného hrobu sudetských Němců na Vysočině ukázal, jak složitě se Češi vyrovnávají s vlastní nedávnou minulostí.
4. Závislí na závislých - Zbavíme města feťáků a bezdomovců! Co všechno se skrývá za líbivým politickým populismem?
5. Když vzduch zabíjí - V některých ostravských čtvrtích lidé stále dýchají velké množství jedů. Odborníci tvrdí, že je jen otázkou času, kdy kvůli tomu někdo zemře.
6. Tento stát není pro starý? - Téma generačních sporů nezaměstnává jen sociology, ale v poslední době bohužel stále častěji i policii a soudy.
7. Místo pětky přinesu trojku - Vzdělání je základem, který může pomoci probořit problémy sociálně vyloučených Romů. Proč je cesta k němu pro mnohé z nich stále tak složitá.
8. Obsaď a žij! - Chtějí žít jinak než většina lidí. Jak a proč vlastně squatteři hájí svoji svobodu a životní styl?
9. Boj o Bojiště - Nejstaršímu českému open air festivalu, který vznikl na undergroundových základech, hrozí likvidace. Nechá se Trutnov připravit o nejznámější kulturní akci ve městě?
10. Spolčení filozofů - Profesorovi filozofie Jaroslavu Hrochovi hrozily anonymy zákeřnou smrtí, podle policie je posílal jeho kolega.
11. "Honiti je naše potěšení" - Unikátní přírodní rezervace v Bílých Karpatech se potichu a se souhlasem státních úředníků stala soukromou honitbou.
12. Obchod s identitou - Jak ovlivňuje móda myšlení mladých lidí? Dokument z cyklu o problémech soužití v české společnosti.
13. Příběh jedné fakulty - Co všechno se ukrývá za kauzou plzeňských práv?
14. Když děti nosí stát - Jsou domácí porody hazardem nebo díky nim vzniká pevnější pouto mezi dítětem a rodinou?
15. Už koluje fáma - Jak snadno může dobře vymyšlená pomluva změnit život.
16. S korupcí na věčné časy - Kolik odvahy stojí postavit se nadřízeným a upozornit na jejich podezřelé aktivity.
17. Přizpůsobivá média - Jak novináři ovlivňují životy lidí v krizových oblastech?
18. Stát proti všem - Pomáhají vládní reformy těm, pro které byly vymyšleny?
19. Černý hobbymarket - Stavba velkého obchodu na jihu Moravy pobouřila místní i ekology.
20. Hra o život - Proč jsou snahy o regulaci byznysu spojeného s hracími automaty jen marným bojem s větrnými mlýny?
21. Vítr, který zplenil zemi - Obří větrné elektrárny likvidují magickou atmosféru rumunského Banátu, kde hospodaří česká menšina.
22. Ghetto jako systém - Desítky lidí nedobrovolně žijí v centru Ostravy měsíce bez vody a kanalizace. (oficiální text distributora)

Radek99

Typicky bolavá Achillova pata publicistiky veřejnoprávní televize, takovéhle pořady jsou dozajista nanejvýše potřeba a v pravdě v celospolečenském zájmu, jen jejich vyznění nesmí jednoznačně stranit levicovému aktivistickému pohledu na svět, jako se to mnohdy děje právě v dokumentární Intoleranci. Pro kritické hlasy peskující Českou televizi za jednostranný přístup stranící levicovým městským liberálům je tento pořad dobrou municí... ()

Radko

1. K dokumentu Vítr, který zplenil zemi (r. Ivo Bysřičan, J. Albrecht, J. Berka)": Na prístupe mamutej korporácie ENEL v Rumunsku je vidieť, ako je možné veľmi ľahko, prostredníctvom pár podplatených pandrlákov na lokálnej úrovni urobiť z kusu peknej krajiny vrtuľový raj veterných elektrární, ktoré hučia a špatia krajinný ráz. Z jednotlivcov idiotov, ak sa sústredená a premyslená kampaň silnej organizácie pustí do boja proti neorganizovaným vidiečanom bez zázemia v podobe skúsených aktivistov. Oficiálne ENEL, ktorý je investorom a správcom projektu odmieta akékoľvek obvinenia zo zastrašovania, kúpy pod cenu a falošných sľubov ( týkajúcich sa napr. umiestnenia vrtúľ ďalej od ľudských obydlí alebo rastu pracovných príležitostí). Špinavú prácu vykonalo pár vlastníkov a zastupiteľov obce. Prostým majiteľom pôdy stačil krátkodobý finančný efekt z predaja pozemkov a nemožnosť dohliadnuť na efekty výstavby do budúcna. Ľahko sa zotročuje človek bez peňazí, nevybavený informáciami a dlhodobo neschopný prelomiť bariéru osobných záujmov v spojení sa do spoločného odporu voči podobným praktikám. V podstate tento dokument pekne ukazuje podstatu nacizmu, ktorý tu denne žijeme - o nás bez nás, teda o novodobých otrokoch rozhodujú na základe požiadaviek skupinky majiteľov dokonale prepracované siete nadnárodných organizácií: od diktátu odievania, stravovania, fajčenia, zábavy až po vzhľad krajiny a výkon práce. 90%. Poznámka: V dokumente spomínaná štátna talianska energetická spoločnosť ENEL má pod palcom energiu aj na Slovensku. Vláda SR totiž rozhodla, že treba privatizovať, nakoľko štátna správa energetických závodov je horšia ako privatizovaná (rozumej súkromná) a tak sa v duchu Hlavy 22 slovenská štátna energetická správa predala talianskej štátnej energetickej správe. ___________________________2. K časti Hra o život (r. Apolena Rychlíková): Spústu nonstop herní v Česku som si všimol aj ja. Celkom dobre podané pozadie tohto javu, spočívajúce v profite pár mafiánov pevne spätých so štátnomocenskou štruktúrou, ktorým sa za drobné strká do análu celé Ministerstvo financií a časť starostov a zastupiteľstiev obcí. Dôsledok: extrémne zárobky prevádzkovateľov herní a pol milióna patologických hráčov. Citácie z akejsi spovede gamblera a smutné litánie partnerky ďalšieho boli navyše, huhlavo polozrozumiteľná výpoveď starostu Chrastavy by si zaslúžila titulky. 62%________________________________________ 3. K časti Závislí na závislých (r. Pavel Štingl, 2001) - komunálni politici našli konečne tému: vyčistíme mesto od povaľačov, narkomanov a bezdomovcov! Voči najbezbrannejším treba vytiahnuť zbrane najsilnejšieho kalibru! Farárka českobratskej husitskej cirkvi nasadzuje slovné cepy a oduševnene hlása: Nik, žiadny feťák, bezďák ani žobrák, nesmie žiť na úkor druhých! Spolu s občianskou aktivistkou za vysťahovanie drogového centra pomoci pôsobia odpudzujúco - kultúra nenávisti voči niečomu z nich priam srší, ich domáce prostredie upomínajú na temný kult vyznávania smrti v pozlátkovom luxuse. Odporné xichty kandidátov, tešiacich sa na vyhriate prdy v zasadacích foteliach a na stoličkách zastupiteľstiev a na tučné provízie, razantne odsudzujú nízkonákladové drogové centrá pomoci závislým, ubytovne pre bezdomovcov a sociálne centrá pre ľudí na ulici. Téma dobrá, no spracovanie obsahuje plno jalovej hlušiny (pridlhé vysvteľovačky občianskej odporkyne) a doslovného opisu, čo od sledovania skôr odradzuje. 40%_______________________4- k časti Masáž ve slepé ulici (r. Ivo Bystřičan, 2001) - v dokumente odznela veľmi pravdivá veta, že zákony sú fajn, ale ich praktická aplikácia a dodržiavanie nefunguje. Na praktických ukážkach sa v úvode ukazuje, ako bežné prekážky bránia slepcom v pohybe, neskôr pribudnú pracovnoprávne problémy. Poukázanie na ne je dobré, len spracovanie v druhej polovici stráca dynamiku. 70% () (méně) (více)

LiVentura

Ano, takovéto pořady jsou třeba.!! Jsme plni strachu a nenávisti vůči komukoli, kdo vypadá či se chová trochu jinak.. Tak nevypadá vyspělá společnosti 21. století.!!! ()

MikeCool

TV-pořad. Dokumentární cyklus o sociálním cítění české populace. | Průměr všech zhlédnutých (odvysílaných) epizod: 45% (2*) | ()

Sfinkter

Dnešní díl o trutnovském festivalu nabídl výpověď obou stran na daný problém. Argumenty radnice jsou však naprosto zcestné a téměř trapné. Na OAMF jsem několikrát byl, je to kultovní záležitost a jakékoliv potlačování této akce by mělo být trestné. ()

Maynard.

Hmm, tak sem se mrknul čistě náhodou na jeden "díl" tohoto rádoby dokumentárního pořadu. Byl to díl o českém Woodstocku, jojo o Open Air Trutnov. Čekal sem, že se dozvím aspoň pár nových informací, který bych jakožto pravidelný návštěvník tohoto setkání velmi ocenil. A dozvěděl sem se všechno možný o všem možným, jen né o aktuální situaci a problémech mezi radnicí a pořadateli (což byl důvod, proč sem na to čučel) Takže si myslím, že tento pořad je naprosto zbytečnej, neinformativní, prostě úplně o ničem. Takle by publicistický pořady vypadat rozhodně neměly. Z mý strany je prakticky úplně jedno, kde se fesťák bude v budoucnu konat, Bojiště je sice bezchybný, ale tenhle fesťák je o lidech a né o místě... No, a že by mě to odradilo od další návštevy OAMF? Tak to ani náhodou. Sice je to ještě tááákle daleko, ale blíží se to, blíží! ()

Eluin

Zajímavý cyklus dokumentů, který dává nahlédnout pod pokličku některých problémů a nepříjemností, které si majorita leckdy moc nepřipouští. Nejvíc mě asi zasáhl díl o fámách. Bohužel nahlédnout na tuto problematiku je však často pod rozlišovací schopnosti některých jedinců. ()

topi80

Viděl jsem díl o vznikajících domobranách. Ač se pořad nijak netají svou tendenčností, lidé z domobrany dostali dostatek prostoru, aby osvětlili účel takových aktivit a jejich zhodnocení ve chvíli, kdy oficiální ochrana ze strany zhrouceného státu (bez armády a s policisty, kteří v případě krize půjdou chránit domů své blízké) zcela selže. Líbilo se mi přirovnání k evakuačnímu plánu při požáru. Těmto aktivitám fandím, jelikož jsem přesvědčen (byť bych se rád mýlil), že budou ve světle toho, co Evropu čeká, zapotřebí. Paradoxně mě mrzelo, že zpovídaní odpůrci domobran se nezmohli na nic víc než na zcela zcestné a laciné odkazování na nacismus a jejich bezstarostnost a přesvědčení, že se přece nemůže nic stát (ač je jasné, že se stane) působí nesmírně naivně. Nevím, jak vypadaly jiné díly, ale v tomto případě, přestože jde o dílo Břetislava Rychlíka, nedokážu i přes přiznanou propagandičnost hodnotit záporně. ()

Kobrous odpad!

Neskutečný novinářský tendenční hnus. Především budu kritizovat díl o vyhození doktorky Galetové, protože tuto problematiku znám jako insider. Paní Galetová byla vyhozená prostě proto, že chodila tak dlouho se džbánem pro vodu k panu generálnímu, až se jednou ucho utrhlo. Místo aby se kvůli tomu sama profackovala, udělala z komára velblouda a mobilizovala davy známých, kteří o té situaci nevěděli většinou ani místo konání. Úřady ani soudy zatím nenašly nic, co by muzeum udělalo špatně, ale to evidentně novinářům fanaticky konajícím dobro za každou cenu nevadí. Vrcholem kauzy je zainteresování šílené Šabatové a tenhle pořad, který je prokládán trapnými troubícími kreslenými mamuty a smutnými náhledy na trpící matku, protože pracovní konflikt zřejmě nesmí existovat kvůli smutným dětským očím. Je to učebnice tendenčnosti a člověka až mrazí, když si uvědomí, že podobný postup ohýbající pravdu a citově vydírající je použit i v jiných, daleko zásadnějších kauzách. To mi ostatně potvrdily další díly. Absolutně nechápu, proč musí plátce televizních poplatků koukat na to, jak si za jeho peníze někteří dělají ve veřejnoprávní TV vlastní progresivistický levicový aktivismus. ()

FRANTACZ1

Díl "Ekoterorismus?" se v popisu ptá: "Jak je možné, že tolik vrcholných politiků (v čele s oběma posledními prezidenty) označuje standardní ochranu přírody, jak ji známe z vyspělých zemí, za ekoterorismus?" Odpovím si sám: "Protože tito (nejen) politici jsou jenom vrcholní idioti." ()

kwii

Intolerance, díl 4 - Závislí na závislých Náhodně jsem shlédla díl 4: Člověk se na to dívá a přemýšlí, jestli si z nás dělají srandu nebo ne. Tedy ti tři výtvarní umělci :-) - ti ano, ale bylo zajímavé a veselé, poslouchat je. Všechno ostatní bylo k vážnému zamyšlení nad světem, nad lidskými bytostmi, nad námi a nimi... za mně 4, Zaujalo a zastavilo.. ()