Tyranosaurus

Scénografie:

Laura Marsh (set dekoratér), Simon Rogers

Kostýmy:

Lance Milligan

[MFFKV - 2011] Naše nečekané odstartování letošního Karlovarského festivalu a zároveň vůbec první film co jsem kdy ve Varech zhlédl. Na poslední chvíli jsme si dokázali zajistit na tento film lístky a tak jsem byl zvědav, co se z něj vyklube, protože jsme ho neměli v plánu a byl jsem příjemně překvapen. Tyranosaurus je komorní a špinavé britské drama o lidech na okraji společnosti a jejich problémech. Kdy je někdo už na první pohled na dně a na někom to není znát a má třeba ještě daleko větší problémy nežli ten druhý. Místy vskutku krutý a drsný film, tak jak bych od Britů čekal. Nekompromisní festivalové zahájení, díky kterému mi do smíchu rozhodně nebylo ( i když se v Tyranosaurovi sem tam objevil lehký černý britský humor).(1.7.2011)

Příběh je to jednoduchý, proto musí na scénu bez odříkání naklusat výborně napsané postavy hned několika ztroskotanců zahrané skvělými herci. Chudá část Leedsu tentokrát nabízí story o zahořklém dědulovi Josephovi, který pro své okolí představuje časovanou bombu. Záhy se o tom už poněkolikáté přesvědčí jeho pes, tentokrát však žebra jednou provždy zuřivcův amok nevydrží. V nehostinném světě potkává Hannah. Čistá a vnitřně silná žena, která bez ovací pomáhá svému okolí, touží po dítěti, jenže doma ji čeká pouze nevyrovnaný agresor. Tihle dva, Joseph a Hannah, kladní hrdinové bez filmově kladných bodů, mají nakonec společného víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Sociální britské drama je depresivní cestou se skvělým režijním vedením (za kamerou stojí herec – a tentokrát i scénárista Paddy Considine), je formálně strohé, ale ve výsledku svěží a intenzivní. Peter Mullan na jedničku!!(15.3.2013)

Poriadne chladné, ale to už sme si za tie roky asi mohli od britskej filmovej produkcie zvyknúť. Film ako taký to nebol zlý, len keby pôsobil trochu inším štýlom, lebo tá celá chladnokrvnosť ma na tom neskutočne vytáčala. No treba uznať, že vykreslenie charakterov bolo znamenité. A koniec koncov je to tak aj v skutočnom živote - to že sa niekto správa navonok bezcitne, ešte neznamená že ten človek nemá srdce, to že niekto sa správa dobrotivo a odovzdane ešte neznamená že ten človek má bezproblémový život, no a ani to že niekto sa správa na verejnosti ako kráľ dobrosrdečnosti a skromnosti ešte neznamená že to v skutočnosti nie je hnusný bezcitný tyran. Zdanie klame, vonkajšie správanie je občas v úplnom protiklade s vnútorným charakterom.(10.4.2014)

Tak a máte to! Život ako na tácke. Bez škrupúľ vyfľusnutý priamo na plátno. Povinne by som to dal pozrieť všetkým sledovačom Fariem, Hotelov, Ordinácií. Ale na druhej strane - možno prežívajú niečo podobné doma. Nič pre citlivé povahy. Ja som však maximálne spokojný. Mullan i Colman perfekt, dialógy bezchybné, prostredie britské až na kožu. Po skončení treba ísť na slniečko, prípadne si dať niečo tvrdšie na posilnenie organizmu..(26.4.2012)

Pravá nefalšovaná depka, která stačí tak jednou za dva měsíce, víc bych asi neunesl. Takové příběhy bez východisek umí Britové točit jak na běžícím pásu a těžko je hodnotit hůř než čtyřmi hvězdami. Otázkou je, zda vůbec stojí za to koukat na tento typ filmů, jelikož na chuti do života fakt moc nepřidají...75%(22.6.2015)

• - Režisér Paddy Considine věnoval film své matce Pauline Considine. (Čulo)

• - Peter Mullan a Olivia Colman si zopakovali své role z filmu Pod psa (2007), který také režíroval Paddy Considine. (Beastmaster4)