Che shou

车手

Motorway

Akční / Krimi / Drama

Hong Kong / Čína, 2012, 90 min

Půlka hereckého obsazení legendární Volavky nahání tajemného řidiče s vazbami na hongkongské podsvětí. Podobné filmy stojí a padají na kvalitě kaskadérských kousků a nebýt okatých záměn aut v některých klíčových akčních scénách (drahé audi za levnější mazdu nebo Skyline za toyotu) nebo menší technické nesrovnalosti ve scéně se zadřeným motorem, bylo by asi těžko co vytýkat. Podobnost s Drive tu kromě noční atmosféry sice moc nevidím, ale rozhodně jde o solidní akční kriminálku, ve které hrají hlavní roli především řidičské umění a zvuk pískajícího turbodmychadla. 70%(20.7.2014)

Che sau by mohli pod slovom klišé uvádzať v slovníku. Príbeh je jednoduchý, predvídateľný a človeku je až do plaču zo všetkých tých hlúpych ,,čiernobielych'' scénok. Tento konflikt dobra a zla aplikovaný do prostredia hong-kongských ulíc je skôr typickým prvkom nemenej hroznej Kobry 11 a vlastne ak si predstavíte na mieste hlavného hrdinu Semira Gerkhana, dojem ostáva rovnaký. Počet zdemolovaných áut a mŕtvych policajtov je priamo úmerný množstvu divákových zívnutí. Nemenej ma iritoval scenár. Alebo skôr tých pár replík, ktoré odzneli medzitým ako polícia naháňala zločincov po dialnici, v Nissanoch. Nissany tu pre mňa boli skôr, až veľmi nostalgickou záležitosťou, a to predovšetkým 240SX, krásne to auto. K ďalším dieram v logike, najmä z naháňačky v garáži, sa už ale nebudem vyjadrovať, lebo by som už nedokázal obhájiť tie 3 hviezdy, ktoré som filmu len-tak-tak udelil. :)(26.5.2013)

• Chrustyn

Automobilové honičky můžu a přestože mi jejich spojení s čínskou produkcí úplně nesedělo, na film jsem byl zvědavý. Bohužel se jedná o průměrnou podívanou bez výraznější akce, připomínající celovečerní verzi slabšího dílu Kobry 11. Ani ty honičky za moc nestojí a jelikož je to to jediné, co film může nabídnout, je to velký problém.(28.8.2018)

Ačkoli lze předpokládat, že iniciátorem "Motorway" byl úspěch filmu "Drive", v žádném případě se nejedná o typickou hongkongskou kopírku úspěšných západních snímků, jakých vznikaly tucty v osmdesátých a devadesátých letech. Novinka z produkce Johnnieho Toa a v režii jeho chráněnce Cheanga Pou Soie si zaslouží pozornost tím, jak ryze americký žánr automobilových snímků transformuje do podoby důvěrně známé hongkongským divákům. Ačkoli tedy"Motorway" obsahuje automobilové honičky, nekoná se zde žádná fetišizace karoserií a parametrů jako v případě amerických snímků. Naopak v hlavní roli zde zůstávají řidiči, byť ti jsou profilováni nikoli coby lidé, ale jako nadlidští symbionti s automobily. Spojení člověka a auta je dovršeno vyprávěním, které nápadně připomíná klasické bojové filmy. Také tentokrát se divákům představí zbrklý a lehce hejskovský novic, který potká svou nemesis v podobě dokonalého řidiče, začne zdokonalovat své schopnosti pod vedením mistra, jenž posléze přičiněním nemesis umírá a hrdina ho musí pomstít. Film divákům s vážnou tváří předkládá řidičské schopnosti coby ekvivalent bojových umění. Mistrovství v car-fu pak zahrnuje stejně jako v případě bojových technik schopnost řídit poslepu jen podle ruchů okolí či dojít souznění s motorem. "Motorway" sice doslova je singulárním žánrovým hybridem, ale kromě obskurního konceptu a hrstky nápaditých kamerových řešení v rámci automobilových honiček nenabízí dostatek diváckých atrakcí, aby se ukotvil v paměti.(20.9.2013)

Na zaciatku ma trochu vystrasilo logo produkcnej spolocnosti MilkyWay, pretoze ich divne filmy mi malokedy sadnu. Takisto uvodnych 15-20 minut mi pripadalo trochu rozpacitych. Vyzeralo to na tuctovy pribeh o dvojici policajtov so specialnej motorizovanej jednotky. Lenze potom sa konecne naplno rozbehli nahanacky, ktore su nielen skvele technicky natocene, ale maju aj fantasticku atmosferu. Evidentne sa inspirovali filmom Drive. Ale nastastie len inspirovali a väcsinu stopaze si idu vlastnou cestou. Vydarilo sa aj obsadenie. Anthony Wong je v ulohe mentora tradicne charizmaticky a Shawn Yue je sympatak aj ked hra mladeho nevybureneho policajta. A Guo Xiaodong v ulohe zaporaka dokaze zapôsobit aj ked nema nejak prepracovanu postavu. Vlastne vsetky postavy su len jednoducho nacrtnute figurky a film sa sustredi hlavne na nahanacky. Prave vdaka tomu mi uvod pripadal slabsi. Ale je pravdepodobne, ze na druhe pozretie mi to uz nebude prekazat. Vysledkom je necakane dobry film, ktory dalsi HK film o autach Initial D, hravo strci do vrecka.(22.11.2012)