Isajev (TV seriál)

Rusko, 2008, 16x40 min

Sergej Ursuljak

Alexej Pojarkov

Michail Suslov

Daniil Strachov, Jurij Solomin, Michail Porečenkov, Sergej Makoveckij, Nikolaj Gubenko, Konstantin Lavroněnko, Andrej Merzlikin, Ksenia Rappaport, Viktor Lanberg, Lembit Ulfsak, Karen Badalov, Andrej Smoljakov, Alexej Dmitrijev, Sergej Ugrjumov, Natalija Vdovina, Boris Kamorzin, Timofej Tribuncev, Vladimir Syčjov, Roman Maďanov, Alexandr Porochovščikov, Polina Agurejeva, Oleg Flejer, Fjodor Dobronravov, Jevgenij Moskaljov, Jurij Ivanov, Stanislav Strelkov, Jurij Lachin, Alexandr Sirin, Konstantin Želdin, Lika Nifontova, Viktor Suprun, Vladimir Kapustin, Vladas Bagdonas, Tõnu Aav, Tõnu Kark, Hendrik Toompere, Leonid Mozgovoj, Taavi Teplenkov, Ain Lutsepp, Tagir Rachimov, Maxim Važov, Uljana Laptěva, Olga Semjonova, Pjotr Stupin, Viktor Solovjov, Igor Larin, Alexandr Mězencev, Sergej Kačanov, Ivan Věrchovych, Alexandr Makarov, Taťjana Lebeďkova, Alexej Jakubov, Sergej Reusenko, Vjačeslav Ivanov, Uljana Urvanceva, Tõnu Oja, Valerij Žukov, Tõnu Mikiver, Toomas Kreen, Ivan Gordienko, Alexej Maslov, Věra Strokova, Sergej Plotnikov, Alexandr Veršinin, Viktor Nizovoj, Igor Artašonov, Světlana Rjabova, Anatolij Gorjačev, Ivan Kokorin, Sergej Šechovcov, Sergej Sťopin, Sergej Cholmogorov, Eduard Čekmazov, Vladimir Jumatov, Boris Smirnov, Rustem Juskajev, Stanislav Rjadinskij, Nikolaj Rjabkov, Jurij Laguta, Dmitrij Voronin, Jurij Pavlov, Jevgenij Kuršinskij, Sergej Dorogov, Ivan Agapov, Sergej Něudačin, Stanislav Lesnoj, Alexandr Čerňavskij, Alexandr Vontov, Vadim Pomerancev, Olga Běljajeva, Michail Solodko, Valentin Silvestrov, Michail Kaliničev, Michail Levčenko, Viktor Balabanov, Jan Uuspõld, Ivo Uukkivi, Viktor Němec, Sergej Plaksin, Igor Mulev, Natalja Rožkova, Konstantin Balakirev, Vladimir Bělousov, Sergej Čudakov, Oleg Knyš, Grigorij Anaškin, Vladimir Ljod, Dmitrij Jazov, Boris Dragiljov, Anatolij Semjonov, Vladimir Rovinskij, Pjotr Smidovič, Jurij Oborotov, Andrej Bronnikov, Denis Kosjakov, Vladimir Gusev, Oleg Sokolov, Vitalij Žbankov, Gennadij Christěnko

První díl poněkud rozpačitý, avšak další části dokáží diváka plně vtáhnout do děje. Herci jsou výborně vybraní, zvláště takový "spisovatel Nikandrov" je úžasná figura. V duchu "ruské školy" nestaví seriál pouze na akci a rychlých dějových zvratech, jak odpovídá žánru, ale do špionážních hrátek jsou nenásilně zakomponovány i lyrické momenty a nejsoukromější emoce, jež na okamžik problesknou pod veřejnou maskou. Ačkoli jde o boj nepřátel z opačných stran barikády, žádná z postav není jen černá či bílá. Seriál nese název Isajev, nicméně zejména v první uzavřené sérii Brilianty pro diktaturu proletariátu je Isajev spíše jedním z mnoha výrazných, rovnocenných "hrdinů". V Daniilu Strachovovi našli tvůrci mimořádně přitažlivého představitele mladého Maxima Isajeva (budoucího Maxe von Stierlitze), přesto však jeho šarm - alespoň pro mě - nedokázal překonat charisma legendárního Vjačeslava Tichonova z někdejších Sedmnácti zastavení jara.(1.4.2011)