Paranormal Activity 3

• USA Paranormal Activity 3 (více)

I kvůli maximálnímu požitku z filmu zůstává jeho příběh úzkostlivě střežen. Prozradit lze snad jen to, že v něm znovu vystupují hrdinky předchozích dvou dílů, paranormálními aktivitami pronásledované sestry Katie a Kristi, s nimiž se vrátíme ke kořenům zla, do časů jejich dětství, kdy se rády vzájemně strašily a hrály si na vyvolávání duchů, až se jim to jako bumerang začalo vracet. Připravte se na intenzivní filmový zážitek, který nenechá nikoho chladným. Snad kromě hrdinů filmu, kteří se s paranormálními aktivitami setkají na vlastní kůži. Vy ostatní toto setkání možná přežijete. (Bontonfilm)

J*A*S*M

Se sérií Paranormal Activity mám jeden problém. Ta obsese všech členů rodiny (napříč generacemi) se neustále natáčet na kameru působí strašně strojeně. Kvůli tomu, že je potřeba divákovi usnadnit orientaci v ději mezi jednotlivými strašícími scénami, se tam ti lidé natáčejí i v situacích, kdy by se žádná skutečná persóna nikdy nenatáčela. Nejlepším řešením tohoto negativa by bylo upuštění od stoprocentního podílu doku záběrů, tzn. aby většinu filmu pořád tvořily noční záběry z kamer, ale dějetvorné posuny byly snímány normálně jako hraný film (takhle to dělal například nedávný found footage Undocumented. Pokud jste ovšem schopni na tuhle hru přistoupit, máte vyhráno. Paranormal Activity 3 je nejstrašidelnějším dílem série. Perfektně fungují lekačky (a je jich fakt hodně), v průběu celé stopáže se drží napětí (přičemž sem tam vyskočí do hodně velkých výšin) a v závěrečných pěti minutách jsem měl poprvý za ty tři díly pocit, že v tom baráku je přítomný fakt jakože kurva velký zlo. Herci jsou velmi dobří, působí autenticky. Chování postav je teda občas hodně sporný, uznávám, ale to už je holt dáno paradocu formou. Další bod - mytologie. Ta prequelem nabyla takové zajímavosti, že chci další díl a nejlépe co nejdřív. Zatím všechno dává smysl, nic si neodporuje, jen prostě zbývá prostor další věci odhalit až v pokračováních. Je víc než jasný, že takto koncipovaná frančíza nebude sedět všem. Někomu zdejší pomalé strašení bude připadat nudné, někdo nezkousne formu, někdo se ztratí v mytologii. Namachrované kecy lidí, kteří už od trailerů mluví o "stejné sračce jako minule", pak se podívají na první CAMrip a s ostatními stejně mentálně postiženými jedinci se začnou plácat po ramenou s tím, že měli pravdu, jsou nicméně slušně mimo mísu. Evergreen s hloupými Američany a jejich nepochopitelně utracenými miliony na pokladnách kin už se taky začíná ohrávat - u nás to s výhrou Tří mušketýrů 3D o stejném víkendu nebude o tolik lepší, ne? Na druhou stranu, jak se do hejtování libovolné série dostanou emoce a předsudky, je konec s racionální diskuzí, to je stará známá a přirozená věc, takže už mě to tolik nepřekvapuje. Zvyknul jsem si u Saw. No a pak mám na srdci ještě jednu věc, ale to už se neobejde bez SPOILERŮ, takže bacha... Spoiler: Co se týče scén, které byly v traileru, ale ve filmu se neobjevily: Po celou dobu očekávání PA3 (i před trailery) bylo zřejmé, že se děj bude točit kolem toho, na co Kristie a Katie vzpomínají v předchozích dílech - události, které se jim staly, když byly malé. Vzpomínají tam na to, jak pořádaly různé seance, do domu jim chodili různí divní lidé, Kristie byla pořád vyděšená, shořel dům. Všechno tohle se inzeruje v trailerech, ale NIC z toho není ve filmu. Z toho plyne překvapení ( = pointa) - ve trojce nakonec nejspíš vidíme něco, na co si sestry v dospělosti vůbec nevzpomínají! Vyvrcholení trojky otvírá spoustu možností. Holky ani matka (která nemusí být mrtvá) si po rituálu nebudou na nic pamatovat (jako Kristie na konci dvojky) a může se jet vesele dál. Strašlivé události vzpomínané dospělými sestrami (včetně onoho požáru) tedy možná teprve přijdou. Toto celé je jen moje úvaha, ale myslím, že je vzhledem k předloženým "důkazům" celkem legitimní. V tomto světle je pak nadávání na tvůrce (ti hajzlové naslibovali něco, co nesplnili!!!) přesně opačnou reakcí, než která by byla vhodná. Velmi šikovně překvapili :) Konec spoileru Horror movie of the year () (méně) (více)

mcb

Překvapivě slabota. Třetí Paranormální Aktivita je sice nejkreativněji uchopená, ale z toho vyplývá, že veškerá autenticita jde stranou - což je hlavní devízou této "série". Jednička byla šokující zachycení atmosféry strachu a neznáma, dvojka už byla jen nesmyslné béčko, navíc sprostě kopírující strukturu svého předchůdce, a trojka, ta je jejich kombinací. Směska atmosferických scén (především bloudění chodbami na jeden záběr) a brutálně béčkových kořenů plných roubování schémat na okultní a satanskou zápletku, už zkrátka nedrží pohromadě, i když je to potřetí to stejné. Nejhorší ale je, že po prvním díle už prostě nemá série šanci přijít s něčím novým, tudíž ani nedokáže zaujmout či postrašit. Koho i teď vystraší bouchající dveře, houpající se lustr nebo dvouminutové ticho následované hlasitým zvukem (jediné, co se dá opravdu ocenit, je rozvinutá mytologie, která do sebe překvapivě zapadá)? Stále stejný repetitivní mód a neustálý přísun lekaček snad už dokáže potěšit jen lidi, kteří si nechtějí lámat hlavu s obsahem filmu, ale prostě si jen jít užít svou hodinku a půl hrůzy. Objektivní kvality téměř žádné, ale co do zážitku jistě působivé. O čemž svědčí hlavně obdivuhodné tržby i komerční úspěch podobných "found-footage" filmů (Ďábel v těle, Poslední vymítání ďábla), tak proč tento trend nevyždímat až do poslední kapky? Producenti narazili na zlatou žílu... ()

Spooner

Do třetice zase opět trochu stejného a nudného. Tahle recyklace a natahování rádoby provázaného příběhu už mě vážně nebaví, koncept found footage se zde vyčerpal už po prvním díle. Zvlášť, když se jim tu strašidelnou atmosféru prostě nedaří navodit ani tentokrát. Narozdíl od strašlivé a ukecané dvojky se zde ale přece jenom pár dobrých nápadů najde a tvůrci už se nás nestačí polekat jen bouchajícími dveřmi či padajícími pánvičkami. I tak je tam toho ale na 90 minut hodně málo. ()

korbitch22

Nejprofesionálnější a nejdiváčtější díl z celé série.Po druhém díle a stížnostech si tvůrci jasně uvědomili, že to chce radikální změnu a tak dvojice režisérů moc nedbala na diváky s kardiostimulátorem.Herecké obsazení je výborné, sympatické a herecky přesvědčivé.Lekačky prakticky začínají hned po pár minutách a až do konce se nezastaví, v kině sem byl zapadlej do křesla, byl sem úplně bledej a zesranej.Jedna holka šla dokonce po filmu do kolen a v předsálí jí někdo musel polejvat vodou, tohle dělá prostě Paranormal s lidmi, kteří něco vědí o duchařině a na všechny hatery týhle série se já můžu jenom usmívat, jelikož nevědomost a omezenost je prostě sladká, tudíž ty ubožáky vlastně chápu.Když na konci vše vygradovalo v tempu takovém, že už půlka sálu ani nemohla dejchat, byl sem spíš lehce zklamaný, na druhou stránku nám ale bylo témeř všechno vysvětlený, sice né tak úplně jak sem čekal, ale pro změnu zase docela jako krutě nečekaně.Není to příběhove tak napínavé jako první díl, který mám pořád nejradši, ale jako kulervoucí atmosférák to funguje dokonale a je prostě úžasné, jak z 5 miliónového rozpočtu vytřískáte 200.Tomu se řiká zabespečit se na důchod.Když jsem se dozvěděl, že 4tý díl točí ti samí lidé, těšil jsem se do kina, bohužel jsem kino vynechal a teď, pár měsíců po premiéře jsem spíš na vážkách, jelikož rezence jsou k 4tému dílu nemilosrdé i od zajetých fans.Tenhle díl je ale bez pochyb hodně platným hororovým zářezem, který nám ukázal vznik zla, které nás bude dle výdělků "strašit" ještě hodně dlouho.80%. ()

Arbiter

Jednička byla fajn, protože mi připomněla že se někdy i dnes bojím, co je ve tmě za rohem. Žádný zázrak, ok. Ale lekačky měly smysl. Prodlevy měly smysl. I ta dementní každodenní nuda dodávala sílu vteřinkám strachu. Dvojku jsem neviděl a trojka je díky posledním dvaceti minutám pěkně na hovno. Dynamika je filmovější, ale bububu je pouhou nahodilou atrakcí, která více méně zabijí možnost tušit hlubší motivace démonova tajtrlíkování. ___ To, že je potřeba nasadit do scénáře idioty s rozvinutou potřebou natáčet a zakrnělou potřebou uvěřitelně jednat, jsem si už nějak zvykl. Že mi ale autoři posvítili do tmy za roh a rozšafně sdělili, že film je teda fakt o hovně... to si mohli ušetřit. Vše mělo skončit s větou: ,,Ok, Toby, I'll do it!'' ()

• Film byl do kin dodáván pod krycím názvem Sports Camp. (SidneyP)
  • Film nemá žádnou hudbu. (griph)
  • Jde o nejvýdělečnější díl série s celosvětovými tržbami 207 milionů amerických dolarů. (Hal_Moore)

Nejúspěšnější filmové studio roku 2011

Nejúspěšnější filmové studio roku 2011

04.01.2012

...je Paramount Pictures. Včera jsme tu s Rogerem Ebertem sténali nad dramatickým úbytkem diváků v kinech. To samozřejmě neznamená, že by se tok peněz v Hollywoodu zastavil. Nejlepším hráčem loňska… (více)