Alcatraz (TV seriál)

Alcatraz

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA, 2012, 13x50 min

Robert Hull

Sarah Jones, Jorge Garcia, Sam Neill, Parminder Nagra, Robert Forster, Jason Butler Harner, Samuel Patrick Chu, Greyston Holt, Jeffrey Pierce, Michael Eklund, Paul McGillion, Santiago Cabrera, Camille Sullivan, Mahershala Ali, David Ingram, Jeananne Goossen, Colin Lawrence, Johnson Phan, Matt Craven, Steven Grayhm, Mike Howard, Leon Rippy, Rami Malek, Eric Keenleyside, Jennifer Spence, Jonny Rees, Mackenzie Gray, Elizabeth Thai, Will Shadley, Erica Carroll, Joe Egender, Michael Antonakos, Jessie Fraser, Kimberly Sustad, Chad Rook, Rebecca Field, Bernadette Saquibal, Henrietta Meire, Travis Aaron Wade, Lini Evans, Paul Jarrett, Darren Moore, Christian Bower, Peter Kent, Barry Nerling, David Hoflin, Byron Noble, James Bamford, Darren Dolynski, Lucas Wolf, Demord Dann, Paul Chevreau, Scott E. Miller, Donald Adams, Brodie Marples, Noah Beggs, Lee Tichon, Chad Riley, Michael Soltis, Byron Bertram, Greg Webb, Ben Wilkinson, Howie Lai, Sean Tyson, Craig March, James Pizzinato, Natalie Charles, Jonny Coyne, Fred Henderson, Dakota Guppy, Daniel Bacon, Lisa Bunting, Graham Shiels, Grayson Gabriel
  • Segrestor

Seriálu se dá vytknout mnoho, například: proč je to taková pitomost? ...Nevadí mi mystika a takové to fantazično, rád se kolikrát nechám unášet tajemnými jevy a odkrýváním záhad, ale tenhle trapný pokus zvaný ALCATRAZ není ani jedno z toho. Jedinou záhadou je, kterého z tvůrců posedl mozgožrout a vyhryznul mu to nejdůležitější, totiž smysl pro drama... Dobře, máme starou legendární ostrovní věznici, kde jednoho krásného večera roku 1963 zmizeli všichni vězni i s celou skvadrou nabouchaných dozorců, to je moc krásná zápletka, taková, že bych objal obrazovku a nechal si dráždit vousy statickou elektřinou. Pak tu ale máme rok 2012, kde se ti zmizelí vezni začínají zjevovat a páchat různé zločiny. To by ještě nebylo tak hrozné, ale je tu ještě jedna, sotva zletilá, dívenka, která je bezesporu jasným výměškem varlat samotného Sherlocka Holmese. Tím se dostávám k jádru problému, proč je seriál taková blbost a naprostá ztráta času. Ona prostě, malá muck blondýnka, naběhne na místo činu a potřebuje sotva několik vteřin, aby rozlouskla celý případ a našla důležité stopy, ostatní blbečkové (a jsou to celé zástupy detektivů a techniků) jen přitrouble přičumují a nestačí se divit, že mají vlastně co dočinění s nějakým typem famózní superhrdinky či snad reinkarnací všech věhlasných literárních detektivů vmáčknutých do těla podsadité blondýnky. Přiberme ještě fakt, že ji doprovází morbidně obézní chlápek, který údajně ví o Alcatrazu všechno (ano, napsal o tom několik knížek). Spolu tvoří neporazitelný tým lovců záhad a šéfem jim budiž neskutečně trapný Sam Neill, který tak trochu postává jako kretén v rohu a přehrává v roli tvrďáka s nějakou podivnou licencí, že si může v USA dělat, co si zamane, například běhat po lese s 90 kilovým chlapem hozeným přes rameno. Tahle príma trojka břídilů tedy řeší největší záhadu v dějinách světové historie. Tihle tři. Běhají po městě, střílej po lidech, všechno ví, všemu rozumí a ještě mají čas pokecat o naprostých kravinách v nějakém tom jejich Wafle house. No hrůza. Celé to je navíc jaksi epizodní záležitost s dosti laciným designem, vedlejší postavy samozřejmě jednají velmi hloupě a bez emocí, jen tupě konají dle nedomyšleného scénáře, aby bloncka byla za hvězdu. Za dobu, co jsem viděl celou fůru seriálů, patří toto k jednomu z největších zklamání, tím hůře, že za tím stojí J. J. Abrams, jehož tvorba mě vždy brala za srdce. A ještě přihazuju, že ani nápad není úplně tak zcela originální. Náhlé zjevování zmizelých lidí a tým detektivů, který po nich pátrá, jsem už viděl v seriálu 4400 a řeknu to upřímně, to bylo stokrát lepší. U Alcatrazu jsem vydržel jen pět dílů první série. Víc ani za zlaté houno.(4.5.2012)

• jolanek

Zo zaciatku sa mi pacila myslienka, obsadenie, namet, prostredie, caro neznameho... no ale s odstupom casu musim povedat ze tento serial je FIASKO! Az mam pocit ze tvorcovia sa nam smeju do ksichtu! Naivne sceny, dementne riesenia, vsetci su dementni len hlavni hrdinovia nie. Vsetko sa toleruje, zakony neplatia, logika ide bokom.... tvorcovia nas fackaju, stia nam do tvare a my si to nechame... totalne som znechuteny. dnesny diel bol asi posledny ktory som pozrel.(2.2.2012)

• PAVEK

Měl to být hit sezony, je to s prominutím mimořádná sračka. Jediné, co lze ocenit, je to, že z trailerů a ukázek seriál vypadal vskutku famózně, s výbornou atmosférou. Ve skutečnosti samozřejmě v seriálu žádná atmosféra není. Nebýt Sama Neilla, tak se to snad nedá sledovat vůbec. Místo zajímavého příběhu se jede podle trapné šablony 1 díl = 1 vězeň z minulosti kterého naši úžasní agenti chytí. Otřesné, otřesné....(19.1.2012)

• kailik

Hodnotim po shlidnuti prvnich dvou dilu. Cekal sem, ze se bude jednat o poradnej serial, kterej bude stat alespon za to, ale bohuzel se nestalo. Vsechno se to delo az moc rychle, predvidatelne a pro me teda naprosto nezajimave. V puli prvniho dilu, uz je vam jasny, co se tak asi stane v druhym dile a jak to vsechno bude probihat, zadny prekvapeni, nic, co by me zaujalo. Pripadalo mi to jako lacina urychlena kopie Fringe, ale to je ciste muj nazor. Na druhou stranu musim pochvalit hudbu, znamou z Lostu a zmineneho Fringe. Obsazeni postav je skvele, tomu bych nemel ani co vytknout. Bohuzel mi to proste cely nejak nesedi, uvidime, dam sanci dalsim dilum a mozna i zmenim nazor.(21.1.2012)

Zpracování není až tak zlé, a dokonce se to nemotá v kruhu, jako se to stalo hned na začátku v Lost, postavy mají nějaký vývoj, dokonce i příběh se nějak smysluplně vyvíjí (na rozdíl od Lost). I s postavami jsem ochoten se tak nějak smířit, nevadí mi, i když jsou často jen letmo nahozené. Rovněž inspirace metodikou Haven nebo Warehouse 13 se dá brát v pohodě (ačkoliv při představě 350 dílů na jedno brdo, jak shánějí další a další zločince, mi zatrnulo). Ale dost mi vadí různé nelogičnosti a nesmyslnosti. Např. se člověk z roku 1963 objeví v roce 2012, a vlastně od druhého dílu nikdo není překvapen, nikdo se nechová divně, ale všichni se hned s tím 50letým skokem vyrovnají, a okamžitě se vrhnou na ten svůj „obor“ zločinu a nemají problém vcházet v noci do domů, vykrádat banky apod. Nemají problémy s penězi, kreditkami, a asi ani s internetem. WTF? Chlápek, který má encyklopedické znalosti o všech lidech z Alcatrazu, neví, že tam dělala indická doktorka. Schované zbraně jsou funkční a hned k použití 50 let poté, co byly skryty nechráněné v komíně. V domech potřebných postav celých 50 let nikdo nebydlel a nebydlí, žádní noví nájemníci. Agent FBI má neuvěřitelné pravomoci, přitom jeho oddělení se zdá, že pracuje hodně odtrženo od FBI, dokonce se zpočátku zdá, že tvoří jednotku jen on a jedna žena. Prostě nevychytané momenty, díky čemuž to celé působí ušité horkou jehlou, povrchně a lacině.(21.4.2014)

• - Každá epizoda je pojmenována podle vězně či dozorce, jehož případ se v daném dílu právě probírá. (W-e-n-d-a)

• - Ve 13. dílu automobilová honička odkazuje na film Bullitt (1968). Auta jsou moderní verze Chargeru a Mustanga. A stejně jako ve filmu několikrát předjedou ten samý Wolkswagen Brouk. (Zombee)

• - Spoiler: Datum 21. 3., kdy se v seriálu ztratili vězni a bachaři, nebylo zvoleno náhodně. Ve stejný březnový den roku 1963 bylo skutečné vězení Alcatraz oficiálně uzavřeno. (starblade)