Alcatraz (TV seriál)

Alcatraz

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA, 2012, 13x50 min

Robert Hull

Sarah Jones, Jorge Garcia, Sam Neill, Parminder Nagra, Robert Forster, Jason Butler Harner, Samuel Patrick Chu, Greyston Holt, Jeffrey Pierce, Michael Eklund, Paul McGillion, Santiago Cabrera, Camille Sullivan, Mahershala Ali, David Ingram, Jeananne Goossen, Colin Lawrence, Johnson Phan, Matt Craven, Steven Grayhm, Mike Howard, Leon Rippy, Rami Malek, Eric Keenleyside, Jennifer Spence, Jonny Rees, Mackenzie Gray, Elizabeth Thai, Will Shadley, Erica Carroll, Joe Egender, Michael Antonakos, Jessie Fraser, Kimberly Sustad, Chad Rook, Rebecca Field, Bernadette Saquibal, Henrietta Meire, Travis Aaron Wade, Lini Evans, Paul Jarrett, Darren Moore, Christian Bower, Peter Kent, Barry Nerling, David Hoflin, Byron Noble, James Bamford, Darren Dolynski, Lucas Wolf, Demord Dann, Paul Chevreau, Scott E. Miller, Donald Adams, Brodie Marples, Noah Beggs, Lee Tichon, Chad Riley, Michael Soltis, Byron Bertram, Greg Webb, Ben Wilkinson, Howie Lai, Sean Tyson, Craig March, James Pizzinato, Natalie Charles, Jonny Coyne, Fred Henderson, Dakota Guppy, Daniel Bacon, Lisa Bunting, Graham Shiels

Zatím hodnotím po pěti dílech, hodnocení a komentář však budu upravovat podle průběhu celé sezóny. Není to špatné. Jistě, na zadek si z Alcatrazu nesedám a určitě se nejedná o nějakou seriálovou revoluci, ale ty první dva díly byly poměrně napínavé a měly spád. Byly tam nějaké logické bugy, ale naštěstí ne tolik, aby mě to iritovalo (zdravím scenáristy seriálu The Event). V Alcatrazu se sice mísí prvky jeho předchůdců (LOST, Fringe, Event, V, FlashForward,...když se člověk zamyslí, tak jistě najde mnoho podobností, ať už ve stylu vyprávění nebo samotném ději), zápletka s návratem vězňů je však naštěstí originální a vlastně nemám tušení, jak by se to mohlo vyvinout a o co tam vlastně jde. Nejspíš z toho ještě vyleze nějaká šílenost, doufejme, že kvalitní. Už teď mám v hlavě mnoho otázek, snad na ně dostanu odpověď. Líbí se mi ten koncept 1 díl = 1 příběh jednoho vězně (i s flashbackem), snad se ale na pozadí budou věnovat i těm předešlým vězňům a zodpoví otázky, na které jsme nedostali odpovědi z jejich epizody. Snad ano, jelikož je seriál midseason replacement, tak i v případě jeho (ne)prodloužení na další sezónu by mohla být ta první jaksi uzavřená. Herecké obsazení je fajn, Sama Neilla mám rád a jeho postava má co nabídnout. Trochu mi tam neseděl jen Hurley...tedy Jorge Garcia. Taky ho mám rád, jenže do té jeho role mi zkrátka nesedí. Nerda z krámu s komiksy mu v pohodě uvěřím, ale doktora a experta na Alcatraz vážně ne. Jeho přítomnost v seriálu ani zatím nemá výraznější opodstatnění, veškeré informace, které může poskytnout, jen cituje z té své knihy a vzhledem ke svým tělesným proporcím asi mnoho padouchů nedohoní :) Zřejmě bude jen sidekickem hlavní hrdinky, jehož jediným účelem bude hláškovat a házet legrační obličeje, ale zase v jeho případě mi to nevadí. Mrzí mě, že hudbu k seriálu nebude dělat Michael Giacchino, který ji dělal pouze k pilotu. Od druhého dílu byl vystřídán svými spolupracovníky (Andrea Datzman, Chris Tilton), kteří se sice snaží zachovat jeho styl, přeci jen je však znát, že to není on a že hudba v první epizodě zněla tak nějak epičtěji. Ale na hudbě ani tak nezáleží, tím důležitým je u seriálu děj a postavy. Uvidíme tedy, co přinesou další díly.(19.1.2012)

Tesil jsem se dlouho dopredu - o to vetsi zklamani nejspis bylo. Moje oblibene vezenske tema, troska tajemna, Hurley z Lostu - vsechno nasvedcovalo tomu, ze to bude bomba. Ale ona nebyla. Serial se bohuzel zameril spise na jednotlive trestance a ucelene dilo z toho moc nebylo. Navic konci velikanskym cliffhangerem, takze moc nedoporucuju nato koukat... :((6.11.2012)

• divak84

pilot je super, stejně jako u LOST. perfektní hudba, návnada v podobě zahad přiláká všechny diváky.. Jen je škoda že do hl. role zase museli obsadit totální krásku, která se spíš hodí do porna. Ona se na tu roli nehodí. ano je napsaná správně a tvrďacky, ale když dojde na běžecké a obecně veškeré akční sceny, nevím zda je ženská "tohoto typu" tím pravým.. ale fandím ji, navzdory sex ftkam na googlu :D . jen doufám že se Alcatraz nezatočí do stupidní vaty jako LOST v posledních řadách. Vše je nastartováno správně, jen doufám, že twisty si tvurci nenechali až do poslendích dvou dílů (viz FRINGE), ale naopak nás budou každým koncem jednotlivých dílů pěkně navnaďovat na ten další... Hugo Reyes je fajn, ale jeho obsazením si tvurci na sebe upekli srovnávací bič s LOSTem. Sam Neil rullezz. Flashforward jsem taky po prvních dvou dílech hodnitil na 200%, abych byl pak zklamanej na maximum.. Počkam tedy s hodnocením aspon do půlky první řady.(21.1.2012)

Je to jako sbírání cenných známek, které z jednoho zajímavého alba na dlouhou dobu někam zmizeli. A co mají všechny známky společného? No přeci tvar, a zde je to to samé. Každý díl je jak přes kopírák, akorát se mění obsah známky. Jednou z věcí, co mě na tom seroši baví, je to, jak se známky vracejí do podobného alba, ve kterém byly vystaveny. A další faktor tříhvězdičkového hodnocení je Sarah Jones a taky doufám, že se to pořádně rozjede. Zatím 65%(3.11.2012)

• Renton

Creator: Steven Lilien, Elizabeth Sarnoff, Bryan Wynbrandt .. Podprůměrné kriminální zápletky naroubované na mysteriózní základnu jejímž středobodem je ostrov s věznicí Alcatraz. Je třeba zmínit, že k ostrovu se přidává několik dalších aspektů známých z LOST (producenti, hudba a zvuky, Hurley, nezodpovězení přímé otázky, podzemní bunkr, atp.), jenže ať už byl LOST jakkoliv rozporuplný, alespoň ze začátku měl zajímavý vývoj a ve vatě se utopil až postupně. Nejen ve srovnání Alcatraz (prozatím?) evidentně pohořívá. Na začátku každé epizody se objeví jeden vrah, zloděj, prostě bývalý vězeň a většinou za sebou nechává mrtvé. Po chvilce je ve velice přímočarém, zkratkovitém a především stereotypně odfláklém vyšetřování polapen a buď usmrcen nebo uvězněn, kdy na úplném konci přijde nějaká ta tajemná otázka, která vytvoří tzv. cliffhanger… Celé je to napínavé a zajímavé asi jako kdyby vám na začátku LOST v prvních pár minutách bylo řečeno, že před lety spadlo někde letadlo plné lidí a nyní se tito pasažéři po jednom (wtf) objevují v současnosti a po chvíli jsou vládní organizací lapeni. Prostě zatím velká nuda, především díky mizerné kriminální části seriálu. A ta zatím zabírá 95% epizod. ___ Upozorněte mne někdo, až se koncept epizod změní nebo se něco důležitého stane!! Prozatím totiž 40%.(5.2.2012)

• - Spoiler: Datum 21. 3., kdy se v seriálu ztratili vězni a bachaři, nebylo zvoleno náhodně. Ve stejný březnový den roku 1963 bylo skutečné vězení Alcatraz oficiálně uzavřeno. (starblade)

• - Jméno ostrova Alcatraz vzniklo z původního španělského názvu Isla de los Alcatraces, což v překladu znamená „ostrov pelikánů“. (Ainy)

• - Ve 13. dílu automobilová honička odkazuje na film Bullitt (1968). Auta jsou moderní verze Chargeru a Mustanga. A stejně jako ve filmu několikrát předjedou ten samý Wolkswagen Brouk. (Zombee)