Svět po zániku

• USA The Day

Deset let po apokalypse se světem toulá pětice přeživších lidí, kteří se snaží najít bezpečné místo, kde by mohli začít nový život. Konečně by tak mohli přestat utíkat před kanibalskými kmeny, které jsou jim na stopě... (TV Prima)

dee-key odpad!

Takže to shrňme. Je tu postapo, které už jsme ale viděli stokrát a lépe. Je tu parta přeživších a jdou po nich kanibalové. Svým způsobem zombíci, když je chtějí sežrat. Je tu tajemná holka co moc nemluví, taková bílá Michonne. A pak jsou tu ty zdlouhavý výslechy plný násilí. A to je vždycky nuda. Takže summa summárum je to další výblitek stokrát přežvejkaného motivu. Tedy nuda kterou jsem v půlce vypnul. ()

sniper18

Je to celkom dobrý akčný postapokalyptický film. Má dosť dobrý príbeh o skupine piatich preživších, ktorí v časoch, kedy už civilizácia zanikla putujú prázdnou krajinou, až narazia na opustený dom, kde sa rozhodnú na čas zostať a nabrať sily. Lenže netušia, že dom je pasca a tak musia čeliť mnohonásobnej presile nepriateľov, kanibalov. So spracovaním som dosť spokojný, dej je síce až príliš priamočiary, jednoduchšie podať sa to už asi ani nedalo, navyše o tomto postapokalyptickom svete sa tu nedá dozvedieť prakticky vôbec nič, jedine to, na aké dve skupiny sa rozdelili všetci preživší, ale aj tak mi to dobre sadlo, celé je to nadmieru svižné, bavil ma už úvod, no čím ďalej to stále viac graduje, takže ide hore aj zábavnosť filmu. A ani to minimum informácií neberiem ako zápor, síce by som ich uvítal, ale zase takto to pôsobí uveriteľne, postavy sa poznajú už dlhší čas a navyše aj v tomto svete sa pohybujú už niekoľko rokov, takže nemajú dôvod sa o tom rozprávať. A navyše film má aj prakticky nulovú výpravu, takže ani z toho krátkeho putovania sa nedá nič zistiť. Akcie je tu pomerne dosť a som s ňou veľmi spokojný. Hlavne kvôli nej som sa tak dobre bavil, z filmu s touto tématikou a navyše s týmto typom záporákov som presne niečo takéto očakával a aj chcel. Celé to pôsobí tak mimoriadne surovo a nekompromisne, ako sa na boj s kanibalmi patrí, nikto tu nemá s nikým zľutovanie, používajú sa rôzne typy zbraní, hlavne rezné, síce akčné scény sú väčšinou natočené typickým roztraseným štýlom, ale tu to sedí, aspoň to podporuje ten celkový dojem surovosti. Jedine ma sklamalo to, že výrazná časť akcie sa odohráva v noci, čo je samozrejme logické, ale práve tu je prehľadnosť omnoho slabšia. Bavila ma všetka akcia, ale najviac musím pochváliť úplne poslednú likvidáciu, tak to ma dostalo. Čo sa týka hereckého obsadenia, tak nemám väčší problém, skupina hlavných postáv je dobre zvolená a navyše tvorená známymi tvárami, takže sa im dá fandiť a bavil ma aj hlavný záporák Michael Eklund, ktorý na podobné úlohy výborne sedí. Réžia a technická stránka samozrejme nie sú ničím výnimočné, rozpočet bol viditeľne malý a ani o atmosféru tu nie je ani náznak snahy, ale aj tak som pomerne spokojný, napätie celkom funguje a všetky tie krvavé scény síce nie sú vizuálne dokonalé, ale aj tak sú na dostatočnej úrovni, takže nemám väčší problém. Tak tomu hovorím príjemné prekvapenie, svižné a príjemne krvavé postapokalyptické béčko, nič viac som ani od takéhoto filmu nečakal. 74% ()

Madsbender

Tradičný predstaviteľ post-apo eliminačného filmu, ktorý láka nie na inováciu v mantineloch žánru, len ponúka slušnú rezničinu a pár príhodne obsadených postáv, prepracovaných zhruba do takej miery, aby sa o nich dalo uvažovať ako o potenciálne dobrých/zlých/neurčitých. Po istom čase to skĺzne do klasického čakania na to, kto/či vôbec niekto prežije. Hlavná dejová linka je doplnená o pochybovanie o postavách a letmé načrtnutie čohosi, čo zdiaľky vyzerá ako morálka, a jej kontrast s krutosťou sveta. Ku koncu ma prepadla šialená myšlienka, či náhodou Aarniokoski nie je veriaci, keď v The Day funguje smrť a sebaobetovanie v prenesenom význame primárne ako vykúpenie alebo splatenie hriechov - tento pohľad však jasne eliminuje záverečná scéna (SPOILER už vykúpená žena sa napriek všetkému vráti k egoistickej snahe o záchranu len svojho holého života KONIEC SPOILERA). Oceňujem drsné a temné vyznenie, ale aj na tom, rovnako ako na gore a nekompromisnosť prítomnej brutality ešte rozhodne šlo zapracovať. Plus som bol mierne sklamaný, že sa Dominic "Pipin" Monaghan (a.k.a. navždy Charlie z Lost) odobral do večných hájov tak skoro, ale to filmu vytýkať nemôžem. Saturovať hlad po žánrovom príspevku sa mu totiž podarilo dostatočne. 60% ()

verbal

"Maminko, co bude k večeři?". "Nemám tuchy, ale mrkni do sklepa, třeba tam zbyl ještě kousek souseda.". "Jůůů, pan Vodrážka, ten byl dobře živený! Můžu dostat dneska stehno?". "Ani hovno, víš dobře, že stehno je pro tatínka, jednak je hlava rodiny a druhak se docela nadřel, než tu svini zboural!" Další, po tisící omletý, cateringový speciál z doby, kdy chcípající lidstvo vyžralo poslední zásoby Trenčianských párkov s fazuľou a Vepřovek ve šťávě, která byla jakákoliv, jen ne vlastní, a začalo kulinářsky experimentovat. Účelově se tak rozdělilo na hodné vegany, co se snaží udržet poslední zbytky důstojnosti na bobulích a sekerové polívce, a zlé, bezcharakterní kanibaly, co se rozhodli nepohrdat stejkem z bližního svého. No, a hádejte co? Kanibalové se přece nebudou vzájemně požírat, to by bylo neetické, a navíc se u nedalekého statku pase roztomilé stádo veganů. Tak hurá na hon! Vegani jsou však vzpurní a rezistentní a všemožně se snaží udržet své stehenní řízky tam, kde vyrostly, a tak je z toho devadesát nízkorozpočtových a docela nudných minut lidožravé leče, aby večer v leču byla i nějaká ta klobása z nesympatických angličanů a dalo se to vůbec žrát. Pozorný čtenář zajisté postřehl mé rozčarování, a pro ty nepozorné vytáhnu opět něco z mé nevyčerpatelné studnice odborné filmové terminologie, když erudovaně zkonstatuji, že spektákl to byl pěkně na piču a víc dvouhvězdové pohrdání si v žádném případě nezaslouží! ()

Sabrewulf odpad!

Nějak nechápu, co čeká režisér od diváků, když nechá ve filmu v první půlhodině hlavní hrdiny chodit, kecat, kecat, chodit, kecat, prohledávat dům, kecat.... Tak se opravdu nedělá start, který má diváka udržet v zájmu. Myslel jsem, že umřu nudou a už už to chtěl vypnout, když jsem si přečetl popisek filmu a zjistil, že má jít dokonce o utíkání před kanibaly... aha. Ono se pak skutečně začalo něco dít a pak to zase chcíplo na úmorném vyslýchání jakési ženské. Opruz. Strašně mi bylo líto těch herců, jak se snaží a jak si asi myslí (včetně štábu), že to jako bude povedený film a nevědí, že se to ani nedá dokoukat. Kolonka horor je urážkou, stejně tak postapo vycucané z prstu (žádné vysvětlení - "intro", co, proč, jak). ()

• Déšť v úvodních záběrech je skutečný. (Conspi)
  • Natáčanie prebiehalo v kanadskom meste Ottawa. (Sufferer)
  • Film je celý natočen chronologicky, tzn. v pořadí uspořádaný podle času. (Conspi)