Inception: The Cobol Job

USA, 2010, 15 min

Ian Kirby

Christopher Nolan
  • Rosomak

Popravdě řečeno mi přijdou tyhle "rozpohybované comicsy" naprosto zbytečné. Přebírá to zobrazování z comicsu, ale přitom zapomíná na to nejdůležitější - členění obrazu do jednotlivých panelů. Ve výsledku tak jde o velmi podivný hybrid, který nenaplňuje pravidla (nejen) animovaných filmů a zároveň nemůže dodržovat ani ty comicsová. Z hlediska uměleckého jde navíc o čistý odpad, protože jde o otrocký převod comicsu (ten si lze přečíst například zde) nepřinášející nic nového.(30.12.2010)

Ze začátku je divák tak trochu ztracený v ději stejně jako v samotném Inception, protože je vhozen do rozjetého příběhu a vysvětlení se dozvídá až skoro ke konci. Ale jako vpravení do děje a úvod k Inception to funguje dobře. Komiksovou stránku neumím ohodnotit a vlastně celkově nevím, co na tom hodnotit, když se nemůžu chytnout ani výkonů herců. Ale tak vypadalo to hezky, komiksové postavy se hýbaly tak, že se třeba jen měnit úhel pohledu na jejich tvář. Titulky se stíhaly číst v pohodě česky i jsem stíhala občas mrknout na ty anglické originální.(1.4.2014)

Celkem zajímavý a po animované stránce celkem nevídaný úvod k výbornému sci-fi. Animace mě celkem zaujala a i když v téhle formě rozpohybovaného komiksu číhají různá úskalí, tak jsem se většinu času dobře bavil. Příběhově sice zbytečné, ale jako prolog na dvd postačující a ještě více podtrhující Zimmerův dokonalý soundtrack.(11.1.2011)

Příjemná patnácti minutová jednohubka, ve které se sice nemluví, ale je podkreslená výbornou hudbou Hanze Zimmera. Jedná se opravdu jen o mírně rozpohybovanou verzi komiksu (viz odkaz v komentáři uživatele Rosomaka), který příběhově předchází hranému filmu. Nic zásadního se zde nedozvídáme, ale komu se líbil film a má volnou čtvrthodinu, může ji tomuto animáku klidně věnovat.(19.1.2011)

• Bounded

Rosomak to poměrně trefně popsal. Není to ani ryba ani rak. Je to prostě komiks, který se trochu hýbe nebo animovaný film, který se hýbe málo. Tak jako tak, každé medium vzniká s tím, že má nějaká omezení a nějaké výhody a tento hybrid si z obou vzal to horší. Původní komiks není sám o sobě špatný a moje hodnocení mu nepatří, ale ten si takovou pseudo-animaci nezasloužil. Oproti komiksovým Heroes, kteří byli alespoň pořádně ozvučení a drželi se statického obrazu je to krok zpátly.(4.1.2011)