Zákulisie slovenčiny (TV pořad)

Publicistický

Slovensko, 2010, 20x15 min

Marcel Pázman

Komentáře uživatelů k TV pořadu (3)

Ale no super ! Privítala by som, keby tam prebrali aj slove ca casto pouvivaju v nespravnych vazbach. napr. vychodnarske univerzalne Tu (daj to tu),(28.2.2015)

Niekedy mám pocit, že sú tam vybrané len niektoré špecificky účelové slová a nie tie, ktoré by sa patrilo spomenúť, neviem podľa čoho ich vyberajú, ale na krátky dokument je to aj tak dosť dobré. Naozaj by si to ľudia mali pozrieť už len kvôli zlepšeniu sa v rodnom jazyku a pre cudzincov to môže byť zaujímavé z dôvodu lepšieho sa naučenia nášho jazyka. Témy sú stále iné a z iných okruhov a myslím si, že ich ešte veľa chýba. Napríklad ak je téma Francúzština, tak by mala byť napríklad aj Ruština, Hebrejčina, Arabčina, Latinčina a iné. Ak je téma politika, tak by mala byť téma aj súdnictvo, zdravotníctvo a podobne. Taktiež v tak krátkom čase sa nedajú spomenúť ani všetky dôležité slová, ale stále si myslím, že je to výborne spracované, celkom aj zábavné a aj dosť rozumné. Malé detaily sa tu síce nájsť dajú, ale je to pre mňa také zaujímavé nové jazykové okienko a dávam štyri hviezdičky.(11.4.2012)

Nespomína sa tu len pôvod slov, nie len slovenských, ale aj slovanských, ale aj mnohé frazeologizmy. Mali by to sledovať hlavné mladí ľudia, ktorých slovná zásoba je často v katastrofálnom stave, čo sa odráža aj na ich vyjadrovacích a komunikačných schopnostiach.(14.2.2011)