Zákulisie slovenčiny

(pořad)
všechny plakáty
Publicistický
Slovensko, 2010, 20x15 min

Televízny cyklus o pôvode, prvotnom význame a príbuznosti slov.
Téma 1. časti : Televízia
Téma 16. časti: V kostole
Téma 17. časti: Francúzština
Téma 18. časti: V banke
Téma 19. časti: Politika
Téma 20. časti: V škole (oficiální text distributora)

Marek1991

Niekedy mám pocit, že sú tam vybrané len niektoré špecificky účelové slová a nie tie, ktoré by sa patrilo spomenúť, neviem podľa čoho ich vyberajú, ale na krátky dokument je to aj tak dosť dobré. Naozaj by si to ľudia mali pozrieť už len kvôli zlepšeniu sa v rodnom jazyku a pre cudzincov to môže byť zaujímavé z dôvodu lepšieho sa naučenia nášho jazyka. Témy sú stále iné a z iných okruhov a myslím si, že ich ešte veľa chýba. Napríklad ak je téma Francúzština, tak by mala byť napríklad aj Ruština, Hebrejčina, Arabčina, Latinčina a iné. Ak je téma politika, tak by mala byť téma aj súdnictvo, zdravotníctvo a podobne. Taktiež v tak krátkom čase sa nedajú spomenúť ani všetky dôležité slová, ale stále si myslím, že je to výborne spracované, celkom aj zábavné a aj dosť rozumné. Malé detaily sa tu síce nájsť dajú, ale je to pre mňa také zaujímavé nové jazykové okienko a dávam štyri hviezdičky. ()

Kwaichi

Nespomína sa tu len pôvod slov, nie len slovenských, ale aj slovanských, ale aj mnohé frazeologizmy. Mali by to sledovať hlavné mladí ľudia, ktorých slovná zásoba je často v katastrofálnom stave, čo sa odráža aj na ich vyjadrovacích a komunikačných schopnostiach. ()