Terapie láskou

Terapia láskou

• Nizozemsko

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2012, 117 min

Terapie láskou není žádná hloubková psychologická studie, ani pokračování Cronenbergovy "Terapie slovem", představuje nám dva poškozené charaktery v ladné, vtipné a neskutečně povznášející romantické dramadii, jejíž závěrečné vyznění "láska léčí" dokonce nepůsobí jako klišé. David O. Russell napsal všední, ale přitom brilantní snímek vhodný pro každého. Líbí se mi, že Russel se (i v předchozích filmech, viz Fighter) nevěnuje schopným jednotlivcům v záhadně dysfunkčních rodinách, ale naopak postavám s individuálními vadami, které jsou schopny spolu vždy vyjít, utvořit rodinné pouto a uctít rodinné zázemí... Jistě je poněkud naivní, když snímek využívá bipolární poruchy hlavního hrdiny především pro humor, nicméně žánrově bipolární je i on sám - někdy se na nás zamračí, jindy usměje... Častěji usměje. PS: Jennifer Lawrence je boží. 9/10(15.1.2013)

• Xmilden

Budu přísný, ale zato upřímný... Halda keců o ničem, kde se stále jen rozebírají postavy navzájem nebo samy sebe. Poslední půlhodinka v mých očích vytáhla tento film prakticky z odpadu ke dvoum hvězdičkám. Již dlouho jsem neviděl něco tak falešného a vykonstruovaného jako Silver Linings Playbook. Bradley Cooper není žádný excelentní herec a měl by na svém hereckém projevu setsakra zapracovat. Jennifer Lawrence nám zdá se roste do krásy. Tady zcela určitě nenechá žádného mužského netečným.(5.5.2013)

Pěknej film, ale většina postav tu byla fakt tolik nesympatická, že mě to chvílema iritovalo a bylo mi jedno, jak to dopadne. Fandil sem De Nirovi, ten byl dobrej a na jeho místě bych asi Cooperovi sázel jednu dunivou ránu do ksichtu za druhou, A Jennifer Lawrence mě moc nebere, hraje dobře, ale má takovej ten nesympaticky baculatej obličej a tu auru kolem ní moc nechápu.(21.8.2013)

Manipulativní psychopatka kontra depresivní maniak hrdiny v tragikomické dramedy a neustále jako na houpačce -hádky, urážky, usmiřování! Tak to potom chápu, že na tohle se většině nekouká zrovna lehce - páč hlavní postavy jsou opravdu nesympatické a najít si k nim -byť jen miniaturní- stezku pochopení je dost obtížné. A to včetně vedlejších postav, které mají být oporou pro oba hlavní hrdiny, ale většinou nejsou. Celý příběh je nemocný a díky tomu jde spolehlivě proti hlavnímu proudu. Navíc to vrcholí TTT (totálně trapným tanečním) vystoupením, které prostě nemá chybu - je stejně náladové, chvíli bouří pak zase pluje v klidných vodách... tak jako oba hlavní hrdinové. Jenže pak následuje závěr filmu, který popírá sám sebe i výchozí premisu, protože rázem dělá z bláznů rozumné romantické chudáčky. Což je velká škoda. Protože i duševně nemocní jsou lidé a mají právo - ječet, rvát se, tancovat, ubližovat, dělat chyby, milovat ... mimochodem o tom to vlastně je, o emocích mezi tím vším bláznovstvím. 75% O fous lepší než Mozart and the Whale. Jennifer Lawrence smetla na zem přelom patnáctiletého věkového rozdílu s Bradley Cooperem a stala se mu odolným hereckým protipólem, i přestože zpodobňuje postavu výrazně starší než je ona. Herečka, která si střihne suverénní sedmnáctku v teenagerovských Hladových hrách a zároveň rozpolcenou třicítku, asi nějaký ten talent pobrala. Zda to bylo hodné Oscara netuším, ale přesvědčivá bezesporu je. Stejně jako Bradley Cooper, jenže tomu bych odpustila i daleko horší kreace v Pařbách a to rozhodně nesouvisí s jeho herectvím :)(6.11.2013)

Rozpočet $21miliónovTržby USA $132,092,958Tržby Celosvetovo $236,412,453Tržby za predaj Blu-ray v USA $10,531,595 //počet predaných kusov 409,034Tržby za predaj DVD v USA $14,972,827 //počet predaných kusov 770,537║ V prvom rade nemá to tu správnu ľahkosť aby to mohlo okrem navodeného flustrovaného dramatu aj zabávať, či patrične mohlo strhnúť a či možnosť patrične fandiť v plnom rozsahu trpiacim osobám, ako po hereckej stránke nie je čo vytknúť, dosť dobre to uhrajú, skôr režijne mi to nesedí, lebo neustále omieľaní vzťah okolo "múzy" Nikki je časom až otravný, scény s tanečkami fajn tie majú ako taký náboj, škoda že fakt výborná je až posledná štvrtina filmu, ktorá je neporovnateľne lepšia oproti predošlemú dejovému trápeniu. A zas nepochopený bonbónik je od akademikov "Nominated for 8 Oscars"??? /45%/(23.1.2013)