Ztracená patrola

Harold Wenstrom

Max Steiner

John Ford

Paul Weatherwax

Netradiční válečný film. Skupina vojáků je uvězněná bez koní uprostřed Sahary a jednoho po druhém zabíjí z dálky nevidění Arabi. Již podle námětu je to spíše vyvražďovačka než skutečný válečný film, nějaké akce se moc nedočkáme a psychologie vojáků je celkem nulová. Logika mě u toho taky chyběla - útočníci jsou buď čarostřelci, nebo mají moderní sniperky s dostřelem několika kilometrů, ale ve finále se nechají postřílet jedním chlápkem s kulometem. Ale abych nekritizoval, bylo to celkem krátký, svižný a napínavý. PS: Karloff v první nehororové roli, ve které jsem ho viděl a opět je děsivý - tentokrát jako pošahaný náboženský fanatik.(8.5.2016)

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Dobrý, netradiční válečný film klasika Johna Forda z roku 1934, natočený tedy jen rok před jeho 4-oscarovým Denunciantem. (Spoiler:) Britská četa na koních v mezopotámské poušti za první světové války. Kolem skrytí arabští ostřelovači, které na vlastní oči uvidíme až na samém konci filmu, si začínají začíná vybírat jednu po druhé další oběti. K tomu písek, žízeň, písek, vedro, písek, neznámá pozice, čekání na záchranu, písek a všudypřítomné neviditelné nebezpečí. Napětí roste až do konce filmu. Někomu pomáhá Bible, jiným vzpomínky, ostatní se snaží udělat alespoň nějakou akci. "Kde máte četu?" - "Tady." A skvělý záběr kamery v závěrečné sekvenci zamíří na řadu šavlí lesknoucích se ve slunci, jak trčí z hrobů zdecimované patroly. Ukázka: http://www.sms.cz/film/the_lost_patrol/ukazka(12.9.2009)

Takovej docela netradiční válečnej film. Nejde tu moc o akci spíš se tu docela zajímavým způsobem pracuje z psychologií jednotlivých postav z nichž Karloff svým projevem jasně vládne. Mě to docela sedlo ta stísněná postupně houstnoucí atmosféra je plusem stejně jako velmi příjemná délka, takže proč ne.70%(12.4.2016)

Dobrodružný film o ztracené jednotce v pouštních dunách Mezopotámie za 1. světové války. První půlka nic moc, nějaké ty "fordovské" lehce sentimentální vzpomínky na minulost. Zato ve druhé polovině znepokojivá atmosféra nabírá na obrátkách a jistí to lahůdkový Boris Karloff jako náboženský fanatik a výtečně vygradované finále, které má všechny atributy aby se mohlo stát kultovním. Některé závěrečné sekvence jsou přesně ty typy scén, na které by se mohla nějaká filmová postava dívat v TV a já bych byl sakra zvědavej na co to kouká :)(3.1.2008)

Vyborny film od reziserskeho velikana Johna Forda /Man Who shoot liberty Valance/ ovojne kdesi v pustach Blizkeho Vychodu pocas 1. svetovej vojny. vyborne je putovanie vojakov pustou, partia vojakov je vydana napospad pusti a neviditelnemu sniperovi. Napata atmosfera rastie asi od polky filmu, k tomu slusne dialogy, Boris Karloff film dobre ustal a reziser vidno ze sa vyznal do remesla : 77 %(23.7.2016)

• - Victor McLaglen, který hraje seržanta, je bratrem Cyrila McLaglena, jenž ztvárnil tutéž postavu v původní verzi filmu z roku 1929. (Karlos80)

• - Skladatel Max Streiner použil hlavní hudební motiv filmu v mírně pozměněné verzi i ve svém dalším filmu - v Casablance (1942). V obou případech si vysloužil nominaci na Oscara za nejlepší hudbu. (Karlos80)

• - Natáčení se zúčastnil i bratr režiséra Johna Forda Francis. Zahrál si jednoho z arabských střelců. (Karlos80)