Reklama

Reklama

Neviditelný nepřítel, spalující slunce a všude kolem jenom písek. I taková může být válka.
Na začátku jich bylo dvanáct. Dvanáct vojáků z té početné britské armády, bojující v první světové válce za záchranu civilizace kdesi v mezopotamské poušti. Toho dne vyjeli jako vždy na svou pravidelnou obhlídku, a nikdo z nich netušil, co je čeká. Že si jediná kulka arabského ostřelovače spolehlivě najde ten nejlepší možný cíl. Jejich velitele, s nímž do rozžhaveného písku pohřbí i vše, co by je mohlo zachránit: informaci o tom, kde jsou, kam a proč jedou, a jak se odsud dostat. Ta hrstka mužů, které svedla dohromady náhoda, je teď vydaná na milost a nemilost kruté poušti, spalujícímu žáru, oslepujícímu slunci a neviditelnému nepříteli. Nepříteli, který je z bezpečí svého úkrytu jednoho po druhém zabíjí...
Působivý válečný snímek vznikl podle románu Philipa McDonalda, britského spisovatele, který v něm zúročil své vlastní zkušenosti kavaleristy, bojujícího (v roce 1917) v první světové válce. Režisér John Ford jej natočil během pouhých dvou týdnů v poušti Yuma na jihozápadě Arizony. Obecně výborným hereckým výkonům dominují především Victor McLaglen v roli seržanta a Boris Karloff coby náboženský fanatik Sanders. Film byl nominován na Oscara za hudbu Maxe Steinera. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (23)

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Takovej docela netradiční válečnej film. Nejde tu moc o akci spíš se tu docela zajímavým způsobem pracuje z psychologií jednotlivých postav z nichž Karloff svým projevem jasně vládne. Mě to docela sedlo ta stísněná postupně houstnoucí atmosféra je plusem stejně jako velmi příjemná délka, takže proč ne.70% ()

Compadre 

všechny recenze uživatele

Napřed jsem si říkal, že válečnej film z roku 34 nemůže bejt nic moc, ale zaplat pán buh, opak byl pravdou. Teda ne že by se jednalo o sakumprásk válečnou záležitost...Ztracená patrola je takový malý napínavý psycho :). Patnáctičlenná skupina vojáků prochází pouští a jednoho po druhém odkudsi z všudypřítomných písečných dun masakrují neznámí arabové...Ford nebyl žádnej blb a natočil tenhle film fakt dobře, houstnoucí atmosféra, výborná hudba a skvělé herecké výkony vás drží přikované v křesle dokud nezhltnete celej film až do konce...hlavně bych vypíchnul postavu nábpženského fanatika Sanderse (Boris Karloff), ze kterýho jsem byl fakt hotovej a pořád jsem si říkal, co tam takovej pošahanec dělá..no, vážně skvělý, takový malý a u nás televizí zapomenutý majstrštyk. Jsem rád, že jsem ho měl možnost vidět! ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Na dnešní měřítka přehnaně psychologický a málo válečný snímek, který i přes krátkou stopáž neutíká příliš rychle. Zmiňovaná slabší první půlka je založena na snaze Forda přiblížit divákovi postavy, aby se v druhé půlce seznam přeživších rychle zkracoval až do "nečekaného" finále, z kterého si divák příliš neodnese. Ano, válka je hrozná, ale šlo toho říci mnohem více... Jinak využití písečných dun je především kamerou hodně kvalitní, ale v televizi těch 70 let na kvalitě obrazu bylo až příliš znát... ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Tento Fordův u nás doposud málo známý film, nebyl vůbec špatný, když, jak píše Rob Roy, přečkáte první lehce seznamovací a oťukávací, místy spíše sentimentální půlku, tak pak se od televize téměř nehnete. Asi šest arabáků, proti dvanácti-členné ztracené patrole kdesi v písečných dunách na Blízkém výhodě, a teď kdo z koho...Nehostinné podmínky, spalující slunce, neviditelný nepřítel, to vše nahrává jedné straně, druhá strana vydaná na milost a nemilost musí jen doufat. Výtečná kamera, působivý film.. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Dobrý, netradiční válečný film klasika Johna Forda z roku 1934, natočený tedy jen rok před jeho 4-oscarovým Denunciantem. (Spoiler:) Britská četa na koních v mezopotámské poušti za první světové války. Kolem skrytí arabští ostřelovači, které na vlastní oči uvidíme až na samém konci filmu, si začínají začíná vybírat jednu po druhé další oběti. K tomu písek, žízeň, písek, vedro, písek, neznámá pozice, čekání na záchranu, písek a všudypřítomné neviditelné nebezpečí. Napětí roste až do konce filmu. Někomu pomáhá Bible, jiným vzpomínky, ostatní se snaží udělat alespoň nějakou akci. "Kde máte četu?" - "Tady." A skvělý záběr kamery v závěrečné sekvenci zamíří na řadu šavlí lesknoucích se ve slunci, jak trčí z hrobů zdecimované patroly. Ukázka: http://www.sms.cz/film/the_lost_patrol/ukazka ()

Galerie (21)

Zajímavosti (6)

  • Natáčení se zúčastnil i bratr režiséra Johna Forda Francis. Zahrál si jednoho z arabských střelců. (Karlos80)
  • Režisér John Ford natočil film během pouhých dvou týdnů v poušti Yuma na jihozápadě Arizony. (Karlos80)
  • Skladatel Max Streiner použil hlavní hudební motiv filmu v mírně pozměněné verzi i ve svém dalším filmu - v Casablance (1942). V obou případech si vysloužil nominaci na Oscara za nejlepší hudbu. (Karlos80)

Reklama

Reklama