Neviditelný nepřítel, spalující slunce a všude kolem jenom písek. I taková může být válka.
Na začátku jich bylo dvanáct. Dvanáct vojáků z té početné britské armády, bojující v první světové válce za záchranu civilizace kdesi v mezopotamské poušti. Toho dne vyjeli jako vždy na svou pravidelnou obhlídku, a nikdo z nich netušil, co je čeká. Že si jediná kulka arabského ostřelovače spolehlivě najde ten nejlepší možný cíl. Jejich velitele, s nímž do rozžhaveného písku pohřbí i vše, co by je mohlo zachránit: informaci o tom, kde jsou, kam a proč jedou, a jak se odsud dostat. Ta hrstka mužů, které svedla dohromady náhoda, je teď vydaná na milost a nemilost kruté poušti, spalujícímu žáru, oslepujícímu slunci a neviditelnému nepříteli. Nepříteli, který je z bezpečí svého úkrytu jednoho po druhém zabíjí...
Působivý válečný snímek vznikl podle románu Philipa McDonalda, britského spisovatele, který v něm zúročil své vlastní zkušenosti kavaleristy, bojujícího (v roce 1917) v první světové válce. Režisér John Ford jej natočil během pouhých dvou týdnů v poušti Yuma na jihozápadě Arizony. Obecně výborným hereckým výkonům dominují především Victor McLaglen v roli seržanta a Boris Karloff coby náboženský fanatik Sanders. Film byl nominován na Oscara za hudbu Maxe Steinera. (oficiální text distributora)

Wacoslav1

Takovej docela netradiční válečnej film. Nejde tu moc o akci spíš se tu docela zajímavým způsobem pracuje z psychologií jednotlivých postav z nichž Karloff svým projevem jasně vládne. Mě to docela sedlo ta stísněná postupně houstnoucí atmosféra je plusem stejně jako velmi příjemná délka, takže proč ne.70% ()

Compadre

Napřed jsem si říkal, že válečnej film z roku 34 nemůže bejt nic moc, ale zaplat pán buh, opak byl pravdou. Teda ne že by se jednalo o sakumprásk válečnou záležitost...Ztracená patrola je takový malý napínavý psycho :). Patnáctičlenná skupina vojáků prochází pouští a jednoho po druhém odkudsi z všudypřítomných písečných dun masakrují neznámí arabové...Ford nebyl žádnej blb a natočil tenhle film fakt dobře, houstnoucí atmosféra, výborná hudba a skvělé herecké výkony vás drží přikované v křesle dokud nezhltnete celej film až do konce...hlavně bych vypíchnul postavu nábpženského fanatika Sanderse (Boris Karloff), ze kterýho jsem byl fakt hotovej a pořád jsem si říkal, co tam takovej pošahanec dělá..no, vážně skvělý, takový malý a u nás televizí zapomenutý majstrštyk. Jsem rád, že jsem ho měl možnost vidět! ()

Djkoma

Na dnešní měřítka přehnaně psychologický a málo válečný snímek, který i přes krátkou stopáž neutíká příliš rychle. Zmiňovaná slabší první půlka je založena na snaze Forda přiblížit divákovi postavy, aby se v druhé půlce seznam přeživších rychle zkracoval až do "nečekaného" finále, z kterého si divák příliš neodnese. Ano, válka je hrozná, ale šlo toho říci mnohem více... Jinak využití písečných dun je především kamerou hodně kvalitní, ale v televizi těch 70 let na kvalitě obrazu bylo až příliš znát... ()

Karlos80

Tento Fordův u nás doposud málo známý film, nebyl vůbec špatný, když, jak píše Rob Roy, přečkáte první lehce seznamovací a oťukávací, místy spíše sentimentální půlku, tak pak se od televize téměř nehnete. Asi šest arabáků, proti dvanácti-členné ztracené patrole kdesi v písečných dunách na Blízkém výhodě, a teď kdo z koho...Nehostinné podmínky, spalující slunce, neviditelný nepřítel, to vše nahrává jedné straně, druhá strana vydaná na milost a nemilost musí jen doufat. Výtečná kamera, působivý film.. ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Dobrý, netradiční válečný film klasika Johna Forda z roku 1934, natočený tedy jen rok před jeho 4-oscarovým Denunciantem. (Spoiler:) Britská četa na koních v mezopotámské poušti za první světové války. Kolem skrytí arabští ostřelovači, které na vlastní oči uvidíme až na samém konci filmu, si začínají začíná vybírat jednu po druhé další oběti. K tomu písek, žízeň, písek, vedro, písek, neznámá pozice, čekání na záchranu, písek a všudypřítomné neviditelné nebezpečí. Napětí roste až do konce filmu. Někomu pomáhá Bible, jiným vzpomínky, ostatní se snaží udělat alespoň nějakou akci. "Kde máte četu?" - "Tady." A skvělý záběr kamery v závěrečné sekvenci zamíří na řadu šavlí lesknoucích se ve slunci, jak trčí z hrobů zdecimované patroly. Ukázka: http://www.sms.cz/film/the_lost_patrol/ukazka ()

• Natáčení se zúčastnil i bratr režiséra Johna Forda Francis. Zahrál si jednoho z arabských střelců. (Karlos80)
  • Režisér John Ford natočil film během pouhých dvou týdnů v poušti Yuma na jihozápadě Arizony. (Karlos80)
  • Skladatel Max Streiner použil hlavní hudební motiv filmu v mírně pozměněné verzi i ve svém dalším filmu - v Casablance (1942). V obou případech si vysloužil nominaci na Oscara za nejlepší hudbu. (Karlos80)