poster

Mahó šódžo Madoka Magika (TV seriál)

 • japonský

  魔法少女まどか★マギカ

 • japonský

  Mahō shōjo Madoka Magika

 • anglický

  Puella Magi Madoka Magica

Animovaný / Drama / Fantasy / Psychologický / Thriller

Japonsko, 2011, 12x24 min

 • Hees
  *****

  Mahō shōjo Madoka Magika vyzerá na prvý pohľad ako anime pre deti, ale čím hlbšie pôjdete jeho sledovaním zistíte, že má nie len kvalitné charaktery, ale aj príbeh. Animačné prvky jednotlivých čarodejníc a ich svetov sú vážnym skvostom. Súboje v týchto svetoch boli výborné a kontrastné oproti trochu ponurému svetu, v ktorom žili hlavné hrdinky. Postavy hrdiniek vyzerajú detsky a to bol zrejme aj zámer. Na prvý pohľad to vypadá inak, ale keď sa po pár dieloch dostanete hlbšie do anime zistíte, že toto anime je k jednotlivým postavám vážne kruté. Najprv ich postaví pred určité rozhodnutia a dáva im na výber, až ich dotlačí k tomu, že nemajú na výber. Naivne som si myslel, že sa tam nemôže postavám nič zlé stať, ale opak je pravdou. Postavy zažívajú mučenie a dokonca vidia aj smrť. Príbeh je úžasne vymyslený tak, aby vás neodtrhol od sedačiek a informácie sú dávkované veľmi pomaly. Charaktery, ktoré sa javia ako tie čo majú pomáhať sledujú hlavne svoje vlastné záujmy. A to Kyuubey vyzerá milo a vo väčšine anime pôsobia takéto mačičky (či čo to akože je líška) ako spestrenie, ako milé zvieratká. Kyuubey, ale je hold niekedy dosť zákerný zákerák (mala tam byť nadávka). Dá sa teda povedať, že toto dielo prináša určité nie veľmi vydané prvky, ale o to viac sú vítané. Celkovo je Mahō shōjo Madoka Magika veľmi temné dielo plné obrovských prekvapení a čím bližšie sme koncu tak tým je to viac zamotané a vyplávajú na povrch určité skutočnosti, ktoré by na začiatku nikto nepredpokladal. Želania, ktoré môžu vysloviť Mahou Shoujo poukazujú na to, že ak niečo chceš väčšinou musíš niečo obetovať. Tento krutý svet v ktorom existujú jednotlivé postavy poskytuje dokonca aj nejakú pridanú filozofickú hodnotu. V pár kvalitných rozhovoroch sa rozoberajú zaujímavé filozofické otázky. Opening a ending dobre vyjadrovali atmosféru z jednotlivých dielov anime a boli melodické a aj hudba, ktorá zaznela v jednotlivých dieloch bola výborná. Zakončenie celého anime je správne a poučné (porozmýšľali sme?). Do akej miery sa dokážeme (seba)obedovať pre iných? Takáto kombinácia všetkého čo som videl si zaslúži vysoké hodnotenie. PS: Kaname Madoka je lukostrelkyňa a mne sa lukostreľba veľmi páči.(21.2.2015)

 • Subjektiv
  ****

  Mahó šódžó žánr mívá obvykle pevně stanovená pravidla, kdo nemá osm, těžko je snáší. Když však si ten žánr řekne: "Já už nebudu pedofil," prospěšná věc se stane. Děje se tak asi jednou za deset let, vítám tě, Madoko. Jakpak jsi se změnila? Volánky - ano, kanýrky - ano, barevné hadříky - ano, transformace - ano, kawaii zvířátko - ano, boj proti nějakému neosobnímu zlu - ano, občasné zaostření na rodinné soužití - ano... Zdání klame. První chvíle vypadají běžně a okoukaně, ovšem už tady se lze tušit určitou jinakost. Dívenkám uniformičky sluší, ale pročpak jsou v jejich škole takové technicistní stolečky? Pročpak tu někdo vystavěl chladně azurovou skleněnou chodbu? Proč za piknikovou travičkou ční černé obrysy jakési ropné rafinérie? Proč krajině vévodí pole větrných elektráren? Už prostředí předznamenává, že seriál přišel o dětskou nevinnost a naivitu, byť zachoval postavy žánru vlastní. Nenechá je ovšem zažívat běžné radosti a starosti - tento svět má jiná, krutější pravidla. Kontrast s očekáváním, které do mahó šódžó vkládáte, umocňují zážitek. Jde však o dvojsečnou zbraň - kdo za sebou nemá jedinou ikonu žánru, zažije účinek jen poloviční.Nepřijde mu divné, že splněná přání mohou přinést peklo, se smrtí se nedá dobře vyrovnat, při bojích teče spousta krve, tělo lze znetvořit k nepoznání, mrtvé zapomenout jak rozbité věci, přátelství zmůže pramálo a kawaii fretka je roztomile vypadající manipulátor, který prostě jen není anatomicky a fyziologicky vybaven k tomu, aby zanechával skutečnosti více odpovídající první dojem. Manipulátor posedlý tím, aby vhodné holky kolem sebe proměnil na kouzelná děvčátka a nejvíc teda Madoku. Též výtvarno stvořila touha po nezvyklosti - "industriální" krajiny leckdy překvapí, jak svěže, ale zároveň chladně odtažitě působí, jindy mahó šódžó krása zaslepuje a lepí oči, které si mohou zapomenout všimnout: "Hej, to nejsou v ničí představě hezké věci, co se tu tak hezky kreslí." I interiéry bývají často plny promyšleného, ale přece průmyslově působícího designu. Boje se zlými čarodejnicemi se odehrávají v dadaizujících iluzorních světech, dívenky hopsají jak gymnastky v prostných a záběr je sleduje akčnímu oku lahodícím stylem. Madoka vnesla do žánru rozklad, kterým ho oživuje. Jen se bojím, že nebude důsledná a všechny "jistoty", které zatím tak zručně pohřbívá, potvrdí. Pak ji ovšem ohodnotím průměrně. Dodatek - poslední dva díly: SPOILERY. Jsem zklamám či nejsem? Snad ani ne. Hodně se tu pláče, ještě více se tu nachází odvaha, kterou holčičky reálně nemívají, megalomanizující trend pokračuje (víc moci, více destrukce, více utrpení), ale proč ne, když tahle gradace táhne diváka s sebou... Za zlomení zla se platí vysoká cena a magické dívky nejsou vykoupeny dokonale. Madoka se stává holčičím Ježíšem :) Takový obrat je geniální i pitomý zároveň a spokojeně se při myšlence naň usmívám. KONEC SPOILERŮ. Nejlepší anime zážitek sezóny a prosté ****.(7.3.2011)

 • Reanimated
  ***

  Budete-li mít zájem, ukáže vám Akiyuki Shinbo, že být magickou dívkou není vždy výhra. Děvčata budou trpět, potit krev a umírat. Jestli to je ta proklamovaná žánrová subverze, tak budiž. Já v tom revoluci nevidím. Je to pouze solidní řemeslo, které by však díky svému již teď jistému úspěchu, mohlo vyburcovat další talenty k ještě působivějšímu experimentování. Dost už totiž bylo průměrných manga adaptací. Původní anime vládne! Někdy ale ne tak tvrdou rukou, jak by se díky mohutnému hypu mohlo zdát.(1.5.2011)

 • Scalpelexis
  ****

  Hm, tohle se těžko hodnotí. Já při těhle anime nemám moc potuchy na jeký druh obecentva je to mířeno, když hlavní hrdinové jsou malinké školačky a řeší dosti psychologické, fyzikální, religionistické až existencionální patálie nesouc na bedrech osud celého světa? Přiznám se, že jsem dlouho na to házel zmatené pohledy typu "ok", "fajn", "hm, dejme tomu teda", protože mi tohle sblížení protikladů nesedělo. Námět a podklad je nicméně kvalitní, tvůrci mají celou dobu děj silně pod kontrolou a moc dobře ví, co dělají. Nevinných pasáží si moc neužijeme, brzo dojde na slzičky a zatracování, boje s obrázky, který vypadají jak spatlaný v Malování v MS-DOS až dojedeme k sakra neveselému a nelichotivě velkému závěru, který působí trochu přeplácaně, nikoliv ale nesmyslně. Finální zážitek je hodně filosofický, přemýšlivý, strašně nevhodný na jakékoliv uvolnění. Všechno to je ale v pořádku, protože puzzle zapadlo a i když takovým to konečným řešením nefandím, jsem spokojen. Postavičky jsou ok (na malé holčičky dosti zběhlé, prohnané, chytré), ale po delší době se mi nelíbila animace. Neříkám, že jsem fanda fanservisu, ale kontury jsou slabé, linky nedotažené a i když četné LSD scenérie mají své kouzlo, mě moc nefascinovaly. Asi na to nebyla nálada. Verdikt bude tentokrát pozitivní, protože pár originálních prvků by se našlo a hlavně takovéto anime se těžko duplikuje.(17.8.2015)

 • Five By Five

  Na začiatok musím povedať, že príbeh možno nieje zlý, ale to prevedenie je pre mňa proste nezvládnuteľné... A teraz už môj dojem... Normálne by som s niečím takýmto ani nezačínal, ale všetky tie super hodnotenia a miesta v top animách roku ma jednoducho donútili... Žiadny zázrak sa však nekonal - ak je raz niečo určené dievčatkám na druhom stupni základnej školy a vy ste už chlapec, ktorému hold 20 nebolo iba včera - museli by ste byť naozaj veľký fanúšik do fantasy, aby vás toto mohlo zaujať... Síce to málokedy vzdám už po prvej časti, celých 25 minút som musel tú žilu v mojej hlave prehovárať aby to ešte vydržala, nepraskla a nepriniesla mi rýchlu úľavu od tohto trápenia v podobe mozgovej mŕtvice... Druhú časť som už iba preklikal a rýchlo Madoku Magicu zahadzujem - skôr než by som dostal nutkanie to tu aj hviezdičkovo ohodnotiť a stiahnuť tak skóre niečomu - čomu jednoducho už asi nemôžem rozumieť...(26.1.2012)