Širokoúhlý barevný film Krátké léto můžeme s klidným svědomím označit jako skandinávský – ve švédské produkci jej natočil dánský režisér Bjarne Henning-Jensen podle románu norského spisovatele Knuta Hamsuna „Pan“. Toto románové dílo bývá označováno za klenot severské literatury. Je básnickým výrazem života norského člověka z přelomu století, unaveného civilizací a odcházejícího na sever do hlubokých lesů, kde by mohl žít v bezprostředním styku s přírodou. Dějovou zápletku vytvářejí dvě ženy, vstupující současně do hrdinova života. (Filmový přehled)

hirnlego

Film Krátké léto je poněkud volnější adaptací románu Knuta Hamsuna "Pan". Obrazy nádherné drsné přírody severního Norska, příběh krátké spalující vášně mezi hlavní dvojicí (ona - trochu potrhlý snílek, který čeká na "prince z pohádky", on - dobrodruh s velkým srdcem), dokonalé vykreslení psychologie postav, úžasné herecké výkony, naprosto dokonalý závěr - poslední záběr ve mně vyvolal pocit, že za film snad stojí i zemřít! Jedním slovem nádherné... Jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků! ()