Lyrický obrázok zo života študentov. Romantický príbeh prvej študentskej lásky videný očami spomienok starnúceho spisovateľa. Národný umelec Štefan Králik sa v posledných rokoch svojho života popri divadelnej tvorbe venoval aj práci pre televíziu. Výlet do mladosti sa odohráva v prostredí súčasnej triedy maturantov, ktorí si pozvali na besedu známeho spisovateľa. Krátko pred jeho príchodom sa však odohrá niečo, čo je v rozpore s mienkou väčšiny o morálke. A tak z plánovanej oficiálnej besedy je zrazu úprimná, otvorená výmena názorov, v ktorej sa spisovateľ stáva jedným z aktérov príbehu. Príbehu, ktorý sa jemu samému prihodil pred päťdesiatimi rokmi. (oficiální text distributora)

vecnaAmbra

Veselé skotačenie mladého páru je určite zaujímavé zažívať, ale už menej zaujímavé toľko minút sledovať. Každopádne je to určite z toho lepšieho výberu československej tvorby s pôsobivejším záverom a aj s nejakou tou myšlienkou. Príliš sa zahrávať s osudom sa nie vždy vyplatí. Dosť ma rušila prítomnosť našich známych hercov, ktorí v tej dobe boli na študentov starší čo bolo podľa mňa vidno. ako aj tá dvojrola Kramára, ktorý je od mladšej podoby Chudíka na nerozoznanie (to bol vtip). ()

PTuranyi

Malebný poetický príbeh lásky neskúseného Tomiho a tak trocha rozpustilej Gity ako spomínanie spisovateľa Tomáša Štefana na besede s maturantami, ktorá rámcuje celý film. Snaha začleniť do príbehu aj dramatický moment vylúčenia maturanta Ivana na základe vzbury a lásky žiačky s učiteľom, ktorý parafrázujú tajuplné náznaky o Gitkinom premiestnení zo Žilinského gymnázia sa však celkom nepodaril a vyznieva do prázdna. Poetické filozofovanie hlavného hrdinu o láske či kantorské moralizovanie nakoniec vyznieva len ako láskavá náplasť na boľačky života. Produkcia je dobrá a vďaka poetickému pohľadu a dobrým hereckým výkonom sa jej drobné nedostatky strácajú a vytŕčajú skôr v tej rámcujúcej časti, ktorá vyznieva vyprázdnenejšie a herci v nej sú skôr nemastní-neslaní. 70% ()

WANDRWALL

Film, který spadá do období, kdy se ještě věřilo, že film může ze špatných lidí nadělat dobré. Socialismus kladl důraz na kulturu, protože věřil, že lidi se díky ní budou lepšit. A to jak? Jak je ve filmu uvedeno - ukáže se problém, rozebere se, a divák se přikloní k morálnímu řešení, které si odnáší domů, a pak žije podle toho, vyhne se v životě situaci, která je ve filmu podobná v realitě, a tak se polepší...Bohužel to se ukázalo, jako mylná teorie, jak už je dneska většině lidí známo. Nicméně filmovou taktovku držel Pavol Haspra dobře, a třída maturantů, ačkoli nemá moc společného s nějakou reálnou maturující třídou udrží diváka v pozoru. Některého diváka. ()

mchnk

"Dievčat je ako maku..."Jenomže Gituš Mary Pickfordová je jen jedna a její představitelka má u mne jednu hvězdičku navíc. Ty prvorepublikové, volnomyšlenkářské holčiny, které se nebojí rozepnout košilku, jí prostě seděly. Jinak se film z počátku, až v přehnaně poklidném duchu, docela táhne a dá se poznamenat, že než nám básník naznačí, co tím chtěl říci, je to lehce tuctové. Nicméně vývoj vzpomínkového příběhu, zmíněná Tereza Pokorná-Herzová a hlavně závěr celého filmu drží mé hodnocení dost pevně. ()

Autogram

Namiesto besedy o morálke dostali študenti lekciu života. V podobe spomínania Chudíka na časy, keď bol ešte mladým Kramárom. A má na čo spomínať. Tie maturitné časy s Gitkou živelne zahranou Terezou Pokornou, to bolo také príjemné Rozmarné leto, a prekvapil ma aj Kramár, ktorému to s ňou išlo oveľa lepšie, ako keď hraje v rozprávkach dôstojných kráľov. Pre mňa malé neznáme filmové prekvapenie zo sklonku socializmu. –––– Nechcem do pohára. Chcem rovno do úst. ... Teraz ma celú oblej. A potom ma celú vypiješ. –––– Áno, áno. Mravnosť nadovšetko. –––– Láska je vždy blízko smrti. A preto sa musí vždy citlivo hrať na jej strunu. ()

• Ve scéně, kdy Tomi (Maroš Kramár) spadne při sázce o polibek do řeky Moravy, se jedná o tzv. „moravní“ most nad řekou Moravou ve městě Uherský Ostroh ve Zlínském kraji. (Kovaja)
  • Filmový debut slovenské herečky Ivony Krajčovičové. (M.B)
  • V titulcích je uveden autor scénáře Ivan Vis, což byl pseudonym ve své době zakázaného autora Štefana Králika. (sator)