Pacific Rim - Útok na Zemi

• Nový Zéland

• Austrálie

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 132 min

Začalo to kdysi dávno filmem Robot Jox. Vrcholem měli být Transformeři. Pak přišla první upoutávka a pochopení, že vše před tímhle měl být předkrm. A opravdu: Jaegeři a Kaiju jsou tak skuteční, efekty tak neuvěřitelný, že si v pohodě dokážu představit scénu, kdy vidím malou školní třídu - v první lavici sedí Bay s Emmerichem, za nimi Cameron, Singer, Snyder, Lin a další, a přede všechny nakráčí Del Toro, majestátně se rozhlédne, každému věnuje pár vteřin pohledu, zastaví se u Baye a vyprskne smíchy. Fakt jako brutálně neskutečný. Škoda ale, že roboti nevyužívají větší arzenál zbraní a příšery v podstatě jenom rubou pěstmi, k vidění jsou pouze kanóny, plazmatické dělo, řetězový meč. Jinak není film nic víc než typickej hollywoodskej blockbuster, tzn. obří akce, pitomej děj, ohrané dialogy, happyend. IMAX mě zklamal, spoustu záběrů v soubojích jsem nestíhal. Dám si to ještě jednou ve 2D. Nejlepší momenty filmu jsou všechny v traileru, včetně v podstatě celého proslovu Elby. Perlman vtipnej a v jeho poslední scéně mu i pár lidí v kině zatleskalo:) Viděno, odškrtnuto, chtěl jsem trochu víc, co se týče bojových možností Jaegerů. Tak snad ve dvojce. 70% 190 miliónů dolarů(rozpočet)/400 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(11.7.2013)

Historický okamžik -- první velkofilm, který byl vykalkulován čistě pro to, aby vydělal balík na doprovodných prodejích figurek a modelů. (Jasně, to je tradicí už dlouho, a třeba Trasformeři jsou z podobného ranku, ale ti existovali před filmem.) Odpovídá tomu i styl pouštění teaserů a "bonusových wallpaperů" rok před filmem atd. /// Což o to, Guillermo del Toro se zhostil role utráceče pořádného rozpočtu velmi sebevědomě a film je opravdu nadupaný efekty, také je v něm podle mě asi první opravdu funkční 3D co jsem viděl. Nicméně, jakmile se začne řešit naprosto cokoli na rovině vztahové a postav vůbec, je to průšvih a velké utrpení. Jediná věrohodná role je Idrise Elby, ostatní hoši, kteří mají napsané role drsoňů, jsou k smíchu i pláči, o roli (ale uznávám, fešné) Rinko Kikuči nemluvě. Hřebíky do rakve jsou totálně vykalkulované povinné prvky z každého blockbusteru -- věrný pejsek, projev před akcí, obětování se jednoho z hrdinů doprovázené nechutným patosem, "vtipné" postavičky vědců, přepísklé polocameo Rona Perlmana. /// Ohromné machrovací a stupidní divadýlko pro ještě mnohem mladší publikum než Transformers. Malé dítě ve mně jásalo, ale bylo to trošku málo. Btw. viděl jsem mnoho desítek kaiju filmů a mám tento žánr velmi rád (naopak nemám rád žánr mecha). Zjevně jsem tím ovlivněn a dávám proto absurdně vysoké hodnocení. Dedikace Harryhausenovi a Hondovi na konci potěšila.(10.7.2013)

Kvalitní film, ovšem ne takový náhul jak slibovaly trailery. O postavy se tu pečuje stejně jako o neuvěřitelně hmatatelné bitky kovových i organických monster. Krásně přehledné a nápadité rvačky jsou třešničkou na dortu, který drží pohromadě dokonale fungující svět jehož pravidla jsou sice zvláštní, ale dávají většinou jakž takž smysl. Umístit většinu děje do Hong Kongu bylo taky moc fajn, protože jako pozadí k těm obrovským rubačkám vypadá dokonale. Lidi, kteří mají rádi monstra a roboty udělali film, pro ty co mají rádi monstra a roboty.(13.8.2013)

• Dadel

Když jsem psal, že si chci po Varech vymýt mozek, nemyslel jsem to tak doslova. Transformers měli ještě příběh, i většina počítačových stříleček má složitější příběh než tenhle film, který je jen porno pro kluky, co si chtějí užít bitky obřích robotů a příšer. Bohužel i ty bitky jsou skoro pořád ve tmě či pod vodou. Sice šlo o digitální projekci, ale jsem přesvědčen, že kdyby promítač prohodil uprostřed filmu dva pomyslné kotouče, nevšiml bych si toho. Oproti počítačovým hrám má ten film výhodu jen v tom, že v žádné hře neuvidíme Rona Perlmana a Rinko Kikuchi (sekretářka Omako).(11.7.2013)

Guillermo má nejspíš hodně rád mecha žánr .. a jestli ne, tak je to alespoň velmi dobrý filmař. Pokud jste fanoušky NGE nebo Eureky 7, tak tohle opravdu není radno minout. I když, ruku na srdce, zkurvení čeští distributoři nám, fanouškům filmu, udělali pekně nechutnou čáru přes rozpočet ... nebo spíš přes naše oči, jelikož do kina nasadili titulkovanou kopii pouze ve 3D ... je to sice jen můj názor, ale 3D ničí filmy :/ No, ale film jsem si i tak užil, tedy až na kulervoucí akční scény, bo 3D, ale Blučko to jistí. Jinak je to jediný film, kde uvidíte velikáské roboty, jak flákají na držku obří ještěrce tankerem, nebo si na direkt pouští paží raketový pohon (NO SHIT ! ). Já si spokojeně vrněl do sedačky celou dobu ... k tomu všemu ještě Pacificu hraje do karet nádherná Reiko Kikuchi. Spokojenost a asi si dám nějaké klipy z oněch dvou výše zmíněnych anime před spaním. Uvidíme se u sequelu ! ... pokud tedy vznikne.(15.7.2013)

• - Del Toro se vyjádřil, že by ho velmi lákalo udělat crossover Pacific Rimu s Godzillou. V plánu to však nikdy oficiálně nebylo, studio Legendary prohlásilo, že Pacific Rim součástí Monsterverse není a že zvěsti o crossoveru jsou pouze a jen osobním snem režiséra. (Israha)

• - Del Toro z konečné verze filmu odstranil zhruba hodinu záběrů, které se převážně týkaly lidských postav a jejich charakterizace. Odůvodnil to tím, že nechce, aby se Pacific Rim tvářil jako nějaké drama, zaměřující se dominantně na osudy jednotlivých lidí, a že chce mít vyvážený poměr akčních a dialogových scén. Vydání rozšířené verze filmu s vystřiženými scénami v plánu nemá. (Israha)

• - Jako rozšiřující materiál k filmu vyšla také bojová videohra pro Xbox 360 a mobilní telefony. (Israha)