Pacific Rim - Útok na Zemi

• Nový Zéland

• Austrálie

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 132 min

Opírá se to o hromadu klišé, dost je tu cítit Emmerichův DEN NEZÁVISLOSTI od sarančovité povahy emzáků, přes vědátora, který s emzáky propojí svou mysl, až po finále s motivačním projevem a odpálením bomby u emzáků doma) a najdete tu i hodně nesmyslů. Má to ale i nadprůměrné množství vlastních nápadů a neirituje to infantilním blockbusterovým humorem. Všechny velké akční scény se odehrávají v noci, nejlépe za bouřky/deště/pod vodou a lítají v ních hromady bordelu a oslňují spousty světel, takže pořádně si užít jednotlivá monstra a roboty nebo jejich bitky je skoro nemožné, a samotné finále mi už bylo dost fuk a čekal jsem od něj víc. Elbovi jsem toho ultracharizmatického velitele úplně nesežral, ale ta Japonka byla fajn a nevýrazný nýmand v hlavní roli (hollywoodský trend, viz. Battleship, John Carter nebo Lone Ranger) moc neotravoval.(17.7.2013)

Filmová megalománia, ktorá nie je samoúčelná a prehnaná, ale je samou podstatou cieľového konceptu, krvou v srdci filmu. Jednoduchá dejová šablóna, perfektné vizuálne efekty, fyzicky guletrhajúce akčné scény (kraľuje honkongský prístav), prepracovaný vizuál mecha-robotov aj morských príšer. Vyvážený úžas nad epickou silou protivníkov (Japonci sa z toho pos*rú). Plus Guillermove nadšenie pre sliz, kožných parazitov a Rona Perlmana. Postavy a ich interakcia však nič moc a myšlienka s dinosaurami kŕčovitá. Škoda. 3D lepšie než obyčajne (ale stále iba prevedené z 2D v postprodukcii). A je náhoda, že šialený vedec ako by z oka vypadol J.J. Abramsovi?(11.7.2013)

Něco tu skřípe a bohužel ne oním dobrým robotím způsobem. Del Toro si sice hraje s obrovskými figurkami, ale zapomněl jim přimontovat i bušící srdce. Libovolný díl Transformers může mít chyb kolik chce a přitom funguje po vyprávěcí nebo emocionální stránce nesrovnatelně lépe. Tady se překvapivě dlouho vrší všemožná dialogová i vypravěčská klišé, zdaleka ne všichni herci působí sympaticky (Charlie Day v potrefené poloze selhává na celé čáře) a všechna tíha tak leží na akčních scénách. Ty podle očekávání fungují dokonale a taková bitva o Hongkong je se třetím rozměrem v zádech opojná jako už dlouho nic, ale ani to zdaleka nestačí. Za každým přesným úderem se totiž skrývá rozpačitá hláška, za každým zvratem pak vědomí, že tohle je jen a pouze splněný sen malého kluka bez čehokoli, co by uspokojilo i někoho, kdo v pokojíčku neházel o zeď robotem a ještěrem. Vždyť i dějové odbočky s jakousi přidanou hodnotou, tedy černý trh nebo náznaky společenské krize, působí lehce křečovitě. A vzhledem k tomu, že se s nepřítelem potýkají charaktery, které jsou jen přednastavenými žánrovými figurkami (bohužel i očekávaní tahouni Mako a Pentecost), je to i přes opatrná očekávání dost těžké zklamání. Třetí hvězdu zachraňuje sympaťák Charlie Hunnam s vizáží omládlého Daniela Craiga a také Ron Perlman v poloze - Rona Perlmana. Tím spíš mi, jako člověku, který oběma dílům Hellboye pravidelně přiznává status dost možná nejlepších komiksových adaptací, je upřímně líto, že tahle blockbusterová jistota nakonec nevyšla. Dokonalá vizuální atrakce zůstala právě jen onou atrakcí, ne poctivým filmem.(11.7.2013)

V kině v 3D paráda!! Prostě ať si kdo chce co tvrdí, ale TOHLE je nejlepší 3Dčkovej film, jakej jsem osobně viděl. Počítám samozřejmě i Avatara. Fakt masakr, když kolem vás prochází vobrovský "godzilácký" příšery a pak proti nim nastoupí vobrovský roboti s všelijakejma zbraňovejma vychytávkama ... a pak se začnou řezat a řezat a řezat ... až to tam ku..a celý vybuchne BÁÁC!!! A vy jste prostě v tom a nestačíte se koukat kolem sebe ... tam najednou z moře zprava vyplave další jakási ještěrka, proplave kolem vás a začne se řezat s těma robotama !!! ...No tak asi takový pocity jsem u toho filmu měl. Je to zábava!! Čistá zábava, trochu militaristická, ale děkuju Torovi, že se úplně a zcela vyhnul mnou nenáviděnýmu "amerikanismu" celýho tématu. A i když dost dlouhá část je hluchá a kecy o propojení sice mají svůj fylozofickej význam, divák chce stejně vidět ty potvory, jak se řežou navzájem ... Je to geniální a úžasná pocta japonské filmové kultuře a to jak všem těm "moster movies" jako byly Godzily, Gappy, Gaosové a dobrá desítka dalších. Tak stejně je to pocta japonským "Mecha-anime" filmům a seriálům, které osobně docela můžu... Docela zajímavý kousek pro tento rok, zaujal, hlavně pobavil a díky bohu neurazil ... :-)(31.7.2013)

Exploze hollywoodských efektů a triků. 3D provedení bylo slabší, to už ukázka ze Šmoulů 2 měla více 3D grafiky. Taky mne naštvalo, že film byl děckám přístupný, takže žádná krev. Na druhou stranu, byl díky děckám, film s dabingem, což se v kině často nevidí. Ale.... a co je důležité, já se bavil. Požral jsem popcorn, vypil colu, sežral gumídky a těch 132 minut jsem ani nezaregistroval.(23.7.2013)

• - Poručík Aleksis Kaidonovsky (Robert Maillet) se jmenuje skoro stejně jako herec Alexander Kaidanovsky, který hrál ve filmu Stalker (1979). (Aelita)

• - Vedle začlenění westernových prvků se chtěl del Toro ve filmu přiblížit obrazu druhé světové války. Divák se tak setkává s úpadkem, rzí, oxidačními prvky v životním prostředí, informačními letáky a varovnými signály při útoků monster. (Reapper)

• - Jako rozšiřující materiál k filmu vyšla také bojová videohra pro Xbox 360 a mobilní telefony. (Israha)