Pacific Rim - Útok na Zemi

• Austrálie

• Irsko

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 132 min

Pokud spadáte mezi cílovku (nebo máte dostatečný přehled), můžete PACIFIC RIM - ÚTOK NA ZEMI sledovat jako vysokorozpočtovou hranou podobu mecha a kaidžu eiga subžánru, zaštítěnou vážně se neberoucí variací na vojenská (melo)dramata. Musíte ale přistoupit na to, že postavy nejsou ničím víc než pouhými archetypy, které sice procházejí vývojem, ale ten není nijak psychologicky komplexní a je snadno předvídatelný. Podstatné jsou totiž mecha (obří stroje, které jsou ovládány zevnitř lidmi, jež musí být kompatibilní) a kaidžu (příšery upomínající na japonskou tradici, kterou v kinematografii popularizoval Ishirō Honda, ale čerpající i z poetiky klasických amerických monster filmů, na nichž se podílel Ray Harryhausen)._____ Myšlenkové a emocionální propojení mezi vojáky ovládajícími mecha je chytrou zkratkou, jak představit protagonisty, a zároveň vede k většímu napojení na hrdiny z divákovy strany, protože vzpomínky, vztahy a rozpoložení postav ovlivňuje cíl (zničení mimozemských parchantů). Způsob snímání akce v tzv. americkém plánu (od kolen nahoru) a kompozičně i umělecky nasvícené scény (různá barva umožňuje odlišit mechy a zároveň na sebe strhává pozornost) obří stroje i přišery dělají větší a atrakce s nimi jsou o to opojnější._____ Tato přímočarost bezchybně šlape první tři čtvrtiny, které mají jasný cíl (likvidace kaidžu před zavřením mecha programu) a které staví na paralelním vývoji dvou traumatizovaných postav. Spolu s prequel komiksem funguje film jako jeden celek, vyprávěný napříč dvěma různými médii, s nedůsledností v dávkování informací (čtenáři vědí, jak se to má mezi Mako a afroamerickým velitelem, není třeba zpomalovat vývoj kvůli oddálení odhalení). V poslední čtvrtině se ale řekne, že vše je jinak, k čemuž se použije odhalení z k dosavadnímu dění paralelně rozvíjené linie výzkumu - vyšetřování vědce. Ze snímku s dvěma protagonisty se stane "ansámblovka". A z významově prosté podívané dílo o nutnosti spolupráce mezi národy a rasami, které přejde od mecha a kaidžu eiga subžánru, jakožto hlavních inspiračních zdrojů, k (potenciální spoiler) americké filmové a literární tradici sci-fi s dinosaury a cestováním za pomocí červí díry (konec potenciálního spoileru)._____ Kdo dává přednost klasicky odvyprávěným snímkům, bude mít nejspíš problém s popsaným přeuspořádáním, ale bude rád za uzavření všech vypravěčských linií, zužitkování volných motivů a za významový přesah připravovaný během hodiny a půl změnami ohnisek mezi několika vedlejšími "figurkami". Kdo ale rád vyprávění napříč několika médii, bude poslední půlhodinu považovat za poněkud zbytečnou potřebu dostávat konvenčním požadavkům kladeným na blockbusterovou produkci._____ Více k neprávem podceňovanému snímku v recenzi Blu-ray vydání, které po obrazové a zvukové stránce představuje demo materiál a po bonusové zaujme svou profanouškovskou rétorikou, jíž jsou uzpůsobeny i všechny features.(23.12.2013)

Guillermo, Guillermo, Guillermo... Kde jsou ty charismatické postavičky z filmů jako Faunův labyrint, kde jsou ty krásné vizuální bitvy jako v Hellboyovi, kde je ta temná atmosféra jako v Princovi bez království? Místo toho se snažíš o jakési čínské Transformers, kde mladej hrdina je bohužel nevýraznej a já o jeho postavě nevím téměř nic. Pohled na Rinko mi vždycky zvedne náladu, ale ta se tam taky vůbec nějak neprojeví. Kupodivu nejvíc mě bavil bláznivej vědec, kterej je schopnej udělat všechno proto, aby se z něj stal hrdina, ale jinak je posranej strachy až za ušima. Hvězdičky máš jen za jeho hlášky. Ta využitá klišé byla jen k smíchu, v tom špatném slova smyslu.(11.7.2013)

Upřímně… od Del Tora jsem čekal víc. Právě on totiž umí do sebebombastičtější podívané vetknout osobitost a hravost, a ještě u toho stíhá vyprofilovat postavy tak, aby vám ani na vteřinu nebyly volné. Což je paradoxně právě to, co Pacific Rimu chybí nejvíc. Roboti a monstra se rvou o osud celé planety a vypadá to božsky. Mohutné měřítko, nádherný design, perfektní triky… v podstatě technicky nejoslnivější sci-fi od Avatara. Za celou tou bombastickou fasádou se ale bohužel skrývá klišovitá a často i zkratkovitá story o tom, jak hrstka no-name figurek zachraňuje Zemi. Žádná zásadní překvapení, žádné emocionální vypětí, žádný úspěšný přesah. Jen plus mínus standardní blockbusterová podívaná, která mimo precizního zevnějšku a ohromující akce nenabízí nic, co by člověka osudově strhlo nebo tíživě napnulo. Grandiózní wow efekt tak postupně upadá (finální akce už je víceméně z povinnosti) a otevřená ústa střídá umořeně pokrčené čelo. Přepálená očekávání? Určitě. Ale u čeho jiného by je měl člověk mít, když ne u Del Torova obřího robobijáku?(10.7.2013)

Robo Dual Romance Action, aneb jak se věci mají, popsal již nash. Filmu chybí akčnější hudba( ne jen jedna melodie), která by dokázala souboje pořádně vystupňovat, ale i lepší příběh, který by nebyl podán tak jednoduše, přesto tento film není o příběhu, ale o soubojích mezi obřími roboty a monstry, které se povedly. Já měl pro roboty vždy slabost a určitě jsem se nenudil, přesto byly očekávání o hodně vyšší. Lepší B-čkový film, který přináší zábavu a akci. Horší 4* - 65%(1.11.2013)

• bestlama

Pokud plecháči pobíhají po krajině s kámoši a za prdeli mají měsíční svit, tak si uvědomíte hned ze startu, že vás čeká jen další emoční doják, který má z vašich peněženek vyždímat kapesné od fotrů! Nedej bože, když potom makáte celý měsíc v Nošovicích, čistíte pivní tanky a těšíte se, až půjdete do kina omládnout a hýkavě volat: "Hustý, chrochrochro, vole!" Naslibuji hory doly, vy celý vyčouzený nefiltrovanou dvanáctkou vylezete z práce, běžíte domů nahodit kůl hadry, šupete si to směrem do kina a ve finále dostanete absolutní průměrnou sračku. Tímto zdravým kámoše, který takhle makal celý měsíc na jednu návštěvu kina a nechal se zprůměrovat touhle přeslazenou zhovadilosti. Del Toreador ztrácí svůj osobitý styl a pouze si vydupává na svá tlustá kolena pozici "jebač blockbusterů". To, co jste kdy v Del Býkovi zahlédli, tak na to zapomeňte. Tady se servíruje naprosto jiným tempem a pod jiným úhlem filmařiny, než na co jste byli od něj zvyklí. Sázení na chyby je asi dneska v HollyWoodu moderní a tak se "velcí" (záměrně jsem nenapsal tlustí) režiséři přechcávají, kdo naseká do svých filmů víc patosu na litr čtverečný. Monstra jsou fajn, ale tohle prostě nemůže stačit. Jen by mě zajímalo, kam se utopilo tolik peněz? 20 minut soubojů na 2 hodinový film je opravdu málo. Catering byl asi kurvaže velký.(20.7.2013)

• - Producent filmu se jmenuje Thomas Tull, jedna ulice ve filmu se jmenuje Tull street. (tomas.sulc.7)

• - Režisér Guillermo del Toro si ve filmu i zahrál. Je možné jej vidět coby postavu ve speciálním obleku, která leze do hlavy kaijiho, aby odebral jeho funkční mozek. (666Carnage)

• - Názov filmu sa objaví až v osemnástej minúte. (Johnny.ARN)