Pacific Rim - Útok na Zemi

• Nový Zéland

• Austrálie

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 132 min

Je to úplne priemerný akčný sci-fi film od Guillerma del Tora. Má iba obyčajný príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy našu planétu ohrozujú obrovské monštrá prichádzajúce cez portál z inej planéty. Ľudstvo sa im síce časom dokáže v boji minimálne vyrovnať vďaka moderným robotom, lenže monštrá sú čím ďalej schopnejšie, frekvencia ich príchodu sa neustále zvyšuje a tak hrozí definitívny zánik ľudstva. A preto posádky posledných robotov musia urobiť všetko preto, aby túto katastrofu zastavili. Spracovanie nie je zlé, ale ani ma vôbec v ničom nezaujalo. Veľkým sklamaním je samotný úvod, to jediné, na čo som sa v tomto filme skutočne tešil, príchod neznámych tvorov a tú atmosféru beznádeje, čo som očakával, že zaberie aspoň tretinu filmu je vybavené v priebehu dvoch minút a tak sa už dej okamžite začne venovať samotným posádkam robotov, čo ma prakticky vôbec nezaujalo. Celý tento prvok o boji robotov a monštrier ide úplne mimo mňa, rovnako aj všetko súvisiace s posádkami robotov, takže vlastne v celom filme som nenarazil na nič, čo by ma skutočne zaujalo, celé je to také vlažné a obyčajné, ale zase si nemôžem ani úplne sťažovať. Hlavným kladom tohto filmu je bezpochyby to, že aj napriek tomu všetkému sa na to dá bez problémov pozerať, nenudil som sa, rovnako aj úroveň infantilnosti a hlúposti sa darí udržať na znesiteľnej úrovni, takže v konečnom dôsledku to na ten priemer stačí. Akcie je tu priemerné množstvo a platí o nej prakticky to isté, ako aj o spracovaní, teda nie je najhoršia, ale ani ma vôbec nezaujala. Nájde sa tu síce len pár akčných sekvencií, ale zase všetky sú dosť dlhé a tak hlavne druhá polovica už pôsobí dosť akčne. Hlavným problémom je stereotyp, prakticky stále tu ide len o boj robota s nejakým monštrom, nejaké scény s armádou by to veľmi oživili a rovnako aj rôznych deštrukčných scén je úplné minimum, takže to ani nestojí za pozornosť. A najhoršie je, že ani tie súboje, ktoré tu sú najhlavnešie za moc nestoja, neustále sa odohrávajú v noci a na mori a navyše nechápem, aký má význam točiť súboj dvoch obrovských protivníkov, keď nejaký celistvý záber vidieť len veľmi zriedka, inak sú to samé zábery zblízka. A nejaký nápad alebo zaujímavejší moment sa tu tiež nenájde, takže síce sa na to dá pozerať, ale to je tak všetko. Herecké obsadenie je celkom slušné, síce sa mi nepáči tento súčasný trend obsadzovať do hlavnej úlohy nejakého mladíka bez štipky charizmy, ale našťastie tentoraz aspoň nevadí, takže Charlie Hunnam to zvládol celkom obstojne. Ale viac si ma získala sympatická Rinko Kikuchi, bavil ma aj Idris Elba v úlohe hlavného veliteľa, v malej úlohe poteší aj Ron Perlman a neurazí ani tých pár výraznejších vedľajších postáv, takže aj dvojica vedcov sa dá zniesť. Čo sa týka réžie a technickej stránky, na ten žánrový priemer to stačí, ale to je tak všetko, Guillermo del Toro má určite naviac, než na takéto povrchné filmy pre komerčného diváka. A celkom slušná je aj hudba. Takže na rozdiel od mnohých podobných filmov sa na tento aspoň dá pozrieť bez ujmy na zdraví, na ten jednorazový priemer to stačí, ale tým to aj končí. Vidieť to v predškolskom veku, asi by som bol nadšený, ale teraz tu už nedokážem nájsť vôbec nič, čo by ma zaujalo, či už v rámci deja alebo akcie a navyše predloha Evangelion je omnoho hodnotnejšia a tak Pacific Rim vlastne považujem za úplne zbytočný film. Ale aj kvôli režisérovi, ktorého si vážim sa prikloním k tomu lepšiemu hodnoteniu. 53%(3.10.2013)

del Toro byl v hollywoodské první lize tak nějak na divokou kartu, protože se automaticky předpokládalo, že až jednou natočí opravdový velkofilm (podfinancované Hellboye a dementního Blejta tam řadit nelze), bude to událost. Zpětně je mi fakt líto, že bouchla eRková megalomanie V horách šílenství a Hobit přezrál. Protože Pacific Rim je v podstatě všechno, co se mi spojuje s pojmem bayovský generický blockbuster. Pár prvotních skvělých nápadů a opravdu gigantickou atmosféru odvála promluva pošahaného hipster vědátora, v níž do jedné věty nasáčkoval všechna klišé o mimozemské invazi a dál už lépe nebylo. Na to, že v podstatě třetina filmu je věnována jen vztahům mezi postavami působí Rim hole a nerozvitě, dokonce i miniaturista del Toro, který dokázal udělat sympatickou figuru i z chodící ektoplazmy, klouže ke křečovitým kreacím a castingovému přehrávání (mladší a méně talentovaný brácha Heatha Ledgera to fakt nevytrhne). Nebýt Rona Perlmana, troufl bych si tvrdit, že tam není jediná opravdu výstřední postava, jen sbírka přehrávajících klišátek. Dost mě zaskočila i neobratná práce s dějovými liniemi - aby jedna mohla pokračovat, druhá se zastaví a po pěti minutách navazuje na stejné místě, kde skončila. Občas to vede k obskurním oslím můstkům, jako např. SPOILER "postavy, které se dozví cenné info, musí běžet až do velína, aby to tam zařvaly do mikrofonu a varovaly Jägery, kteří mezitím tři minuty mašírují po mořském dně" / SPOILER. V čase startrekovského zběsilého vplétání dějů je to skutečně hutný retro. Guillerma tak poznáte především z perfekcionistického vizuálu, který působí dojmem, že si Gaspar Noe začal hrát s roboty a příšerami. Na tu neonovou nádheru plnou odlesků se fakt chytá málo co, navíc některé scény jsou vyvedné vážně závratně ikonicky a je rozkoš se na ně dívat (a to i ve 3D, které není tmavé a vůbec neruší). Takže co vzešlo z roky očekávaného del Torova přestupu k blockbusterům? Vizuálně a designově vypiplané retro, které nepobralo o moc více rozumu a svérázného vtipu než Transformers (byť je to realizační zručností z mého pohledu překonává). Bijte mě po hlavě tankerem, ale tohle je málo.(10.7.2013)

,,KAIJU SE UČÍ. PŘIZPŮSOBUJÍ SE, VYVÍJEJÍ. ZTRÁCÍME JAEGERY RYCHLEJI, NEŽ JE STAVÍME. JAEGEŘI UŽ NEPŘEDSTAVUJÍ SPOLEHLIVOU OBRANU. PROGRAM JAEGER JE MRTVÝ, MARŠÁLE…“ /// Sráči ze dna Pacifiku zatoužili po mým paneláku! (i po tvým, tvým taky a ty i s tím mostem pudete do kytek…)… Pičo, to jsou hračky! Vobrovská, majestátní ,,cigoška“ vzbuzuje obdiv (Eržika? No tak určitě…) a hned vod začátku je jasný, že na tuhle šou je můj obejvák malej. Tohle bych měl vidět naživo, páč mi při tý veškerý akci uniká tolik detailů…nebo tam nejsou vidět? Kurva nevím. Torův megaprojekt je tak vyvoněná píčovina, která připomíná krom Godzilly, Transformerů, snad i 2012, a Armageddon s piloty Top Gunu. Průřez filmovým světem se spoustou akce, jenž sebou přináší tsunami patosu a doprovází jí závěrečný tleskání davů. Bohužel ne těch v kině. Dávám 3*, ale srdce fandy (a Fandy taky!) akce a CGI milujícího člověka pláče! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Páč grafickej román Travise Beachama je mi ukradenej. 2.) Už jsem přestal věřit, že pustit si ženskou do hlavy se vyplatí. 3.) Thx za titule ,,krasnyprinc“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ***** NAPĚTÍ *(9.10.2013)

• tron

Toto išlo úplne mimo mňa. Vlastne ani poriadne neviem, prečo nedám iba 20%. Podobne ladené vtákoviny, kde je viac trikov, ako hercov, ma spravidla vôbec nezaujímajú. Zďaleka najlepší je Idris Elba a aj on je neznesiteľný. Po vizuálnej stránke nič revolučné. Nič, z čoho by vám vypadli oči z jamiek tak, ako keď ste prvý raz videli Spoločenstvo Prsteňa, Jurský park alebo Matrix. limyslím pozitívne. Množstvo trikov, ale jednak škaredé, jednak nerevolučné a jednak spravidla umiestnené do tmy, dažďa alebo aspoň mora (čiže nevidíte takmer nič resp. neorientujete sa v tom, čo sa práve deje). Ale dobre no, tých 40% si to zaslúži. Napríklad je tu zábavný Ron Perlman. Takisto univerzum je vcelku pozoruhodné (radšej, než tento film, by som si pozrel mystifikačný dokument o Kaiju a ich dopade na náš svet). A bavilo ma finále v inej dimenzii. A titulková scénka. Skrátka, pár vecí by sa našlo. Filmu ale dominujú dlhé trikové súboje, ktoré sú krajne nudné a nezáživné.(15.11.2016)

Je to mnohem méně velkolepé než Avengers, nebo Man of Steel což je docela paradox, protože by to měl být scénáristicky mnohem "větší film". A i méně funkční. Bitky jsou slušné, vizuální efekty dobré a dokonce i 3D funguje. Charaktery jsou ale hůře načrtnuté a s nikým se divákovi nedaří tak úplne ztotožnit. Vrcholí to ikonickým Perlmanem, který je zde vyloženě jenom na okrasu a celkově jsem měl pocit, že je to spíše letní blockbuster, než technicky přelomová, či jakkoliv jinak inovativní věc. Necítil jsem chuť něco říct, necítíl jsem velké ambice, ani velkolepou "husinovou" hudbu. Pobavit, jít dál. Úderné to je a napínavé rovněž. Navíc si tvůrci doslova pohráli s Jaegery a vytřískali z nich co se dalo.(18.7.2013)

• - Cherno Alpha, ruský Jaeger, designově vychází z tvaru a barvy ruských tanků série T křížených s obřím silem a má evokovat vzhled chodící jaderné elektrárny i s chladicí věží na vrchu. Ruské pilotní obleky mají staromódní vzhled a napodobují skafandry kosmonautů. (Aelita)

• - Režisér Guillermo del Toro zavzpomínal na dětství: „… když mi horečka vystoupila nad 40 stupňů Celsia, Gigantor (robot na dálkové ovládání ze seriálu Tetsujin 28-gō (od r. 1963)) letěl směrem k mým očím.“ (Yoshitsune)

• - V roce 2018 dochází k vydání šestidílné komiksové série „Pacific Rim: Aftermath“, která navazuje na dění filmu, a zároveň slouží jako jakýsi prequel k jeho pokračování, Pacific Rim: Povstání (2018). (Israha)