Dokument, ktorý sa venuje problémom znehodnocovania a miznutia úrodnej pôdy. Uvedomelí ľudia v ňom vyjadrujú svoje názory na pôdu. Film zároveň poukazuje na riešenia a správne zaobchádzanie s pôdou. (Marek1991)

Marek1991

V dnešnej dobe nekontrolovanej urbanizácie, zástavby úrodnej pôdy, ničenia jej ďalšími rôznymi spôsobmi, je takýto film potrebný ako soľ do jedla. Popisuje problémy, poukazuje na to, čo sa má robiť, do detailov opisuje rôzne situácie a ekologicky uvedomelí ľudia rozprávajú o ich vzťahu k pôde a podávajú svoje názory. V tomto dokumente protistranu akosi netreba, lebo to popisuje konkrétnu neodškriepiteľnú vec, ktorú si uvedomujeme všetci, len pre chamtivosť a hlúposť, nekonáme tak, ako by sme mali. Veľmi ma to zaujalo a odporúčam ho pozrieť ľuďom. ()

Micione

Úbytek úrodné půdy je závažný problém, o kterém se mlčí jakoby ani neexistoval. Každý den mizí tisíce hektarů hnědého zlata pod betonem ve jménu staveb průmyslových a podnikatelských zón, nových supermarketů, rozrůstajících se satelitních měst , nemluvě o stále častějším betonování a dláždění ploch pro „pohodlnou chůzi“. Jen od roku 1990 činí zastavěná plocha samotných supermarketů 20 tisíc ha, což je alarmující! Bohužel málokdo si uvědomuje, že jakmile dojde k záboru, jedná se o nevratný proces! ()

whack

Riešenie ekologickej krízy spočíva v zmene myslenia a postojov ľudí, čo sa nutne odráža v názoroch na usporiadanie spoločnosti, na politiku i verejnú správu. Toto je vlastne ideológia hlbokej ekológie. Pod asfaltom námestí skrýva sa Zem, a tento fascinujúci dokument mi vnukol prekrásnu myšlienku, ako sa praská pod tlakom koreňov a cez praskliny raší život. ()

• Snímka bola na filmovom festivale Sundance v roku 2009 nominovaná na Veľkú cenu poroty v kategórii dokumentárny film. (Marek1991)