Šmankote, babičko, čaruj!

Pohádka

Česko, 1998, 67 min

• ostravak30

Chvilku jsem se rozhodoval mezi jednou a dvěma hvězdama. Nakonec hodnotím takto. Na vině je především tragický scénář. Ten stojí i za velmi špatnými hereckými výkony. Těžko říkat o panu Tokošovi či paní Konvalinkové, že neumí hrát či se jim nepovedly jejich výkony. To jsou prostě kvalitní herci, společně s panem Přeučilem a L. Vondráčkovou. Neznámí herci jsou více méně průměrní. Třeba představitelka Klárky je hodně špatná. Ale zase se vracíme k tomu, že vinen je scénář, kdy některé dialogy jsou vyloženě neposlouchatelné. Je pravdou, že u kvalitních herců se pozná, že i se špatným scénářem podávají alespoň lepší výkon než všichni ostatní. Poskakování Nadi Konvalinkové kvůli myši je pak doslova trapné. Jako bonus bych přičetl příšernou hudbu, která by se nehodila ani do špatného sci-fi filmu. Jedinou kvalitní věcí je tak ústřední píseň celého filmu, kterou zpívá Lucie Vondráčková. Ta se fakt povedla a je škoda, že něco tak dobrého hraje v něčem tak špatném. Škoda, vše v pohádce se odvíjí od scénáře. Kapánek lepší a zlepšila by se řada dalších věcí.(15.4.2017)

• Tanakasan79

Kladu si otázku,"co to vůbec je?" Na tuhle pohádku jsem sezval i děti, ale to bylo špatné rozhodnutí. Absolutní zklamání, jinak to ani nejde popsat. Herecké umění Nadi Konvalinkové a Jana Přeučila bylo doslova zostuzeno hereckým výkonem L. Vondráčkové a R. Budáče. Copak tohle Zdeněk Havlíček neviděl, když to natáčel, režisér který je podepsaný pod hrou Sluha dvou pánů se zahodil v této rodiné......věci.(21.4.2012)

• Karlas

Přeslazený jak špatně udělaná káva, u které se rozhodujete jestli jí máte vylít do záchodu, nebo to pro tentokrát přetrpět. Mladé herce ("muže"), by v této lehké pohádce, asi nejlépe popsal svým jadrným způsobem Verbal. Přesto nemůžu říci, že by to bylo úplně odepsané, prostředí a výtvarná stránka lesní říše se mi docela líbily.(27.12.2013)

Trochu zvláštní dějem i postavami. Děj není moc konzistentní, ale asi to dnes nevadí. O prince bych já neopřel ani kolo, ale to asi nemohu jako muž posoudit. Jako plus zde byla Klárka a Ester, která ovšem moc prostoru neměla. Vlastě při tomto způsobu podání a délce nebyla žádná postava pořádně vykreslena. Ale má to hezký vizuál, pěknou písničku, děj „odsejpá“, tak nevidím důvod nedat nadprůměrných šedesát ze sta.(23.7.2018)

• Tommassi3

"Moc toho nenamluvíš, ale zpíváš krásně.." Havlíčkova vyprázdněná pohádková eutanázie dovádějící troškovskou přepjatou karikaci žánrových charakterů k uširvoucí dokonalosti.. Že se Lucka Vondráčková rodičům očividně povedla a vyloupla se z ní neskutečná samice, která navíc dostala od sudiček do vínku hlas, jaký jí může její bláznivá (pra)teta jen závidět, samotnému hudebnímu žánru navzdory, o tom nemůže být jistě ani sporu.. Nicméně s herectvím je na tom tahle nestárnoucí kráska už o poznání hůře, zhruba v duchu výše zmíněné repliky.. A tak jen přemýšlím, co pozitivního vlastně na téhle zrůdnosti vyzdvihnout, zvlášť když kvůli jednomu snad i líbivému hitu se přece není třeba nechat otrávit pohádkou po všech stránkách špatnou až běda.. Inu kde nic není, ani čert nebere !!(2.11.2015)

• - Titulní písničku „Láska na 100 let“ nazpívala Lucie Vondráčková na CD „Malá mořská víla“, které vyšlo již dva roky před natočením této pohádky. (HonzaBez)

• - Vnější záběry hradu a nádvoří se natáčely na hradě Malenovice. Filmovalo se také na zámku Benešov nad Ploučnicí. (M.B)