Šmankote, babičko, čaruj!

Pohádka

Česko, 1998, 67 min

• Karolek

Trochu splácanina to je, ale úplná katastrofa to taky není. Valerie Kaplanová je srandovní, babkovská, podobná, jak ji znám ze Slunce, sena. Lucka Vondráčková zas hezky zpívá v povedený ústřední písni. Strašidýlka jsou srandovní. Celkově pohádka působí mile, ale příběh tady dostal na frak, pohádka je spíš přehlídkou strašidel. Kdyby autoři rozepsali pořádně zámecký příběh (i úvod), aby nebyl zkratkovitý, mohla z toho být docela slušná pohádka.(5.1.2015)

• kingik

Blbina to je, co o tom jiného napsat. Lacině působící pohádka, co před léty prošuměla kiny, ačkoliv svým televizně-studiovým formátem se do nich nehodila. Je vystavěná sice jako poměrně sympatická, ale po většinu stopáže vytváří pitvořící se shluk, který nemá příliš jasno, jak z toho ven. Asi nejvíce to drží herecká garda osvědčených jmen, ale nutno zdůraznit, že jen drží. Konvalinková, v té době přehrávající se do buclatých žen s kily navíc, a když nehrála naivní hlupačku, tak třeba právě čarodějnici v lese. Lucie Vondráčková, které náhle přestala chutnat Marmeláda a přišly na ni jiné chutě, a to především herecké. Co se asi stalo s Radoslavem Budáčem, který se tehdy nějak moc motal kolem Lucky Vondráčkové (natočil s ní např. ještě hudební klip), v té době ještě hezké a nikoliv Plekancové, a hereckou jistotu završil s tou správnou slizkostí kvalitní záporák Jan Přeučil, ale i on byl ve svém výkonu tentokrát velmi rutinní. A s tímhle obstojným hereckým obsazením se z toho velká kvalita nevymáčkla. Podle některých fundovaných recenzentů je tohle údajně nejhorší počin v dějinách tvorby pro děti a mládež. Může být. Selhal v podstatě naprosto ve všem. Od dramaturgie přes nekvalitní scénář, lacinou studiovou realizaci až po tristní režii, za kterou by nejeden student FAMU dostal vyhazov. Jen těžko si lze představit, že by na tenhle nepodarek někdo zavítal do kina. Je úplně jedno, o čem pohádka vypráví, ale předně by se mělo ji umět vyprávět. A to právě režisér Havlíček nesvedl. Televizní formát je pro tuhle hodinovou pohádkovou "férii" vhodný a ztratí se v něm hodně nedostatků. Kdo je opravdu hodně nenáročný, tak si pošmákne, tvrdím, že to není v globálu až tak nesympatické, a kdo na to nervy nemá, tak to se zvoláním "šmankote" hodně překotně vypne. Mé hodnocení: 40%(30.12.2013)

• ostravak30

Chvilku jsem se rozhodoval mezi jednou a dvěma hvězdama. Nakonec hodnotím takto. Na vině je především tragický scénář. Ten stojí i za velmi špatnými hereckými výkony. Těžko říkat o panu Tokošovi či paní Konvalinkové, že neumí hrát či se jim nepovedly jejich výkony. To jsou prostě kvalitní herci, společně s panem Přeučilem a L. Vondráčkovou. Neznámí herci jsou více méně průměrní. Třeba představitelka Klárky je hodně špatná. Ale zase se vracíme k tomu, že vinen je scénář, kdy některé dialogy jsou vyloženě neposlouchatelné. Je pravdou, že u kvalitních herců se pozná, že i se špatným scénářem podávají alespoň lepší výkon než všichni ostatní. Poskakování Nadi Konvalinkové kvůli myši je pak doslova trapné. Jako bonus bych přičetl příšernou hudbu, která by se nehodila ani do špatného sci-fi filmu. Jedinou kvalitní věcí je tak ústřední píseň celého filmu, kterou zpívá Lucie Vondráčková. Ta se fakt povedla a je škoda, že něco tak dobrého hraje v něčem tak špatném. Škoda, vše v pohádce se odvíjí od scénáře. Kapánek lepší a zlepšila by se řada dalších věcí.(15.4.2017)

• Peytl

Může mi nějaká dobrá duše vysvětlit, proč má Plekancová při pokusech o zpěv, frázování, barvu konihlasu, dikci a tón, jako by se jí v rodidlech otáčel touš, v prdeli kotouč a v držce měla vražený puk??? Kromě této kvízové otázky za hvězdu, mě šmankote zaujalo podobně, jako politická situace v Burundi. Do piče, nečaruj(1.5.2013)

• Hromino

Vítejte v lesním salónu demence! Otevřeno nonstop, naši adresu raději nechtějte vědět. Nabízíme plejádu přehrávajících hereček v čele s Luckou, která vám svým vystoupením ráda zpříjemní pobyt. Náš pasák Zdenda zrovna sehnal výhodné a laciné studio, kde po nás za pronájem moc nechcou, takže se tu dá dobře kšeftovat. Podařilo se mu také sehnat sice trochu amatérské lidi, jejichž výkony jsou sice dle některých prachbídné, ale jsou to kecy. Gigolové taky zrovna nevykouzlili ty nejlepší efekty a možná vám to u nás bude připadat fakt laciné, ale to se pletete. Bude to vodvaz. Cestou k nám se totiž ještě můžete zastavit na motorestu u jistého Honzy P., kde vás rovněž příjemně pohostí a jelikož je to velký srandista, extrémně vás pobaví vás svými řečmi a vystupováním (on sice tvrdí, že to schválně nedělá, ale nevěřte mu!). No a šmankote, málem bych zapomněla na naši bordelmamá, samotnou paní Valerii, která je sice pokročilého věku a na velikosti tělesa jí nezáleží, páč bez brejlí stejně nic nevidí, ale je tak neuvěřitelně milá a ochotná, až se vám z ní udělá zaručeně blbě. Takže to by bylo všecko, fajn, už se těšíme na nové zákazníky! ♥ Zavolej!(15.9.2011)

• - Vnější záběry hradu a nádvoří se natáčely na hradě Malenovice. Filmovalo se také na zámku Benešov nad Ploučnicí. (M.B)