The Broken Tower

Životopisný / Drama / Historický

USA, 2011, 99 min

James Franco

Předloha:

Paul Mariani (kniha), Paul L. Mariani (kniha)

James Franco

Neil Benezra

Scénografie:

Kristen Adams

Kostýmy:

Malgosia Turzanska
  • Skrk

Franco si poslední dobu hraje asi na intelektuála, do toho hulí kvalitní matroš, žádné české shity a nebojí se natočit k uzoufání nudnou amatérskou sračku, hrající si na umění, kde to ani kameraman nezvládal. Blinec.(15.6.2012)

• tomeš

Na jednu stranu je obdivuhodné, že se Franco pouští do takové látky (Cranův život by si nějaké filmové zpracovaní zasloužil už dávno), na druhou stranu ale výsledek nefunguje, aspoň pro mě. Chci chápat režisérův povzdych, že "jinak to natočit nešlo", ale bohužel, jakási lacinost, rychlokvašnost z toho kouká, která i když se u jakože nezávislých dílek toleruje, tady to bije do očí. K tomuhle filmu se předpokládám všichni dostanou kvůli tomu, že před tím viděli vynikající Kvílení (2010), tohle vás ale bohužel zklame - souhlasím s výstižným komentářem fuC_ka. Holt jak říká Crane v oné básni, po níž je film pojmenován, the bells, I say, the bells break down their tower.(27.7.2012)

• Brousitch

"Tohle není žádný Pineapple Express. Je to záměrně pomalý film, kterým jsme chtěli prozkoumat osobu Harta Crana a myslím, že jinak natočit by to asi nešlo. Musíte mít tedy trochu trpělivosti." - James Franco(17.2.2012)

Příběh zvítězil nad zpracováním. Pomalé až prázdné záběry vyvolávají obraz staré dobré Odysey jen s tím rozdílem, že něco chybí. To něco, by film posunulo dál. Tím něčím není rozhodně powerpointové odhalování textu či jediné prosvětlené místo kostel. Na druhou stranu je nutno podotknout, že to co film shazuje, jej také vyzdvihuje. V kontextu současné kinematografie je zaměření na pomalost, jež umožňuje přemílání v průběhu filmu a na jednu osobu, jež se nehonosí nespočetnými oceněními ani dlouhým životem.(11.6.2012)

Netvrdím, že jsem se u filmu chvílemi nenudil, ale zdejší špatné hodnocení je podle mě dost mimo. James Franco se opět pustil do odvážného projektu - Broken Tower se pokouší o náhled do života u nás nepříliš známého a dosud nepřeloženého amerického básníka Harta Cranea, rozhodně ne o klasický životopisný film. Je to experimentálně pojatá elegie o jeho životě a díle a pomalé tempo je výsledkem meditativního přístupu k námětu. Černobílá kamera (často ruční) je skvělá, po většinu filmu zabírá zblízka a z podhledu hlavu Jamese Franca, nezvykle často je v pohybu. (I když záběry z podhledu jsou možná trochu vynucené okolnostmi, protože pak třeba ve scénách z Paříže nejsou vidět na ulicích současné rekvizity jako automobily, výlohy či nápisy.) Trochu amatérsky působí snad jen mezititulky a černé prostřihy mezi záběry. O Craneovi vím bohužel jen pramálo, tak se neodvažuji posuzovat, jak moc se mu podařilo realizovat svůj záměr stvořit básní Bridge jakousi optimističtější verzi Eliotovy Pustiny, protože ukázky z jeho poezie stejně jako celý film na mě působily dost ponuře.(23.3.2013)

• - Skutečný Hart Crane spáchal sebevraždu v dubnu 1935 skokem z dopravní lodi námořnictva USA USS Orizaba. Na stejné lodi se shodou okolností do Mexika roku 1934 plavila i slavná Katharine Hepburn. (Wences)

• - Film byl natočen ve třech zemích na třiceti lokacích za patnáct dní. (Wences)

• - K natočení scény orálního sexu byl použit umělý penis. (Wences)