Poslední lvi

Dokumentární / Rodinný

USA, 2011, 88 min

Alex Wurman

Jeremy Irons

JEJÍ ÚSPĚCH JE OSLAVOVÁN... KÝMKOLIV DALŠÍM, KDO HO MŮŽE VYUŽÍT. AFRIKA JE OHLEDNĚ VÍTĚZSTVÍ STEJNĚ TAK CHLADNÁ, JAKO OHLEDNĚ PORÁŽKY. JE TO JEN O TOM AKCEPTOVAT OSUD A POSTAVIT SE ČELEM K DALŠÍMU DNI..... /// Tam hluboko v Botswaně (to je stát pitomče!) žili - byli máma a táta lev. Měli dvě děti. Jednoho krásnýho dne (myslím, že to bylo úterý) se k nim na území přesunula tlupa migrujících vetřelců. Táta musel ukázat co je v něm (musela to dokázat i mamča), ale bohužel to nedopadlo pro rodinku dobře a přivandrovalci získali novej domov. Ze lvice je teď matka samoživitelka a nasytit dva hladový krky, není ani pro krále zvířat žádná prdel. Tam v divočině totiž sám nejsi nic! Krutost přírody podaná Hollywoodským způsobem. Zapomeňte na rodinnej dokumentární pořad o zvířátkách, jinak vám děti prořvou tu část filmu, před kterou si nebudou zakrejvat oči. Prostě realita plná zvířecích instinktů, který vedou k přirozenýmu cíli – přežít. Pochopil jsem, že mám poslat mladýho pryč (..k počítači, koupil jsem mu novou brutální hru...), protože takovýhle filmy se můžou neblaze podepsat na jeho zdravým vývoji a přistoupil k tomu jako k hororovýmu thrilleru, kterej se může (možná už brzy) odehrát i někde blízko mě (bydlím kus od lesa...). Zvířecí žal, opouštění mláděte – chápu ty ,,odpadky a jednohvězdy“, taky mě nebylo dobře po těle. Ale kam se serou ty různý hvězdama našlapaný thrilery!!!! A možná jsem se na konci taky trochu zamyslel, kolik ještě potkám divokejch lvů (jsem psal, že bydlím u lesa...) a jestli zůstane nějaká divočina (v Africe...) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zajímá mě, kolik snese taková lvice utrpení. 2.) Chci se přistěhovat do lví rodiny a nevím, jak se mám chovat. 3.) Thx za titule ,,Lukáš Kakos“ a ,,jvps“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **(10.2.2012)

"Váhá tak dlouho, aby jí dala naději... Ale co je zlomené, spravit nedokáže. Žádná péče, olizování, bránění, toto nenapraví. Když nakonec odejde, nechává za sebou Ma di Tau svůj odkaz... Poslední z pokrevní linie svého samce. A své jméno.Už není Ma di Tau, matka a ochránce lvů." Neskutečně silný dokument a pro mě hodně smutný. Je smutné, že tak krásná zvířata díky našemu jednání, trpí víc, než je třeba :((4.11.2013)

• Frajer42

Na kočičky se nám koukalo hezky. Obzvlášť spolusledovatelce, pod kterou se téměř vytvořil mokrý flíček. Co jsem si užíval méně byl příběh. Minimálně z počátku. V závěrečné 30 minutovce se to přeci jen rozjelo. Dokonce jsem si uvědomil, jak krásná a krutá zároveň, dovede Afrika být. Jinak tempo je velice poklidné, takže jsem měl během sledování čas přemýšlet, a tak jsem přemýšlel. Napadlo mě kupříkladu, že jsou lvice hrozně nezodpovědná stvoření. Pročpak si malá lvíčata vyrábějí, když je příroda tak nelítostivá a málokteré se dožije dospělosti. To lvice nedovedou masturbovat? Spolusledovatelku napadlo, že prý by to mělo jít jejich chvostem. Nedokážu stanovit, či má pravdu, neboť jsem na rozdíl od ní puritán a o podobných věcech nepřemýšlím. Dále mě napadlo, pročpak loví zrovna bůvoly. Bůvol je velký, těžký a má pořádně ostré rohy. Kolikrát je to o držku. To by si lvi nevystačili s něčím menším. Třeba s nějakou zatoulanou africkou variantou králíka? Některé pasáže byly až nečekaně dojemné. Třeba když matka opustila své zraněné lvíče a nechala ho na pospas matce přírodě. Jeremy Irons by celkem příjemný vypravěč, ale nakecal toho zbytečně moc. Kolikrát by bylo lepší, kdyby držel hubu. Chtělo to rychlejší rozjezd. Značnou část stopáže jsem trpěl nudou, což bylo dost možná zapříčiněno tím, že už jsem dokumentů z tohoto prostředí viděl moc. Závěrečné informace o počtu lvů a jakési prognóze byly fajn. Možná si tvůrci mohli odpustit tu vsuvečku o tom, jak se dá finančně přispět. Kdo by měl po zhlédnutí nutkání přispět, určitě by si vše dohledal. Viděl bych to na pěknější 2 kousky.(17.9.2016)

Realita je nositelem nejvyššího ocenění. Jestliže je její zachycení provedeno řemeslně správně, nelze nic hanobit. Pokud komentář k realitě (výstupy z média, které ji zprostředkuje - obraz a zvuk reality) obohatí naše vnímání nad rámec běžného (laického) pozorovatele ( = "vybarví realitu"), lze jen přidávat. Lze tedy dát méně než za 5?(10.2.2014)

Na tohle není žádný scénář, tohle se nedá nijak připravit nebo nazkoušet. Tohle je prostě čistá příroda v celé své kráse ale také hrubosti. Hodně silný dokument, který mě hodně zasáhl. Ne kvůli všem těm šaškárnám okolo vyhynutí lvů, ale kvůli příběhu matky a jejích lvíčat. Při opouštění mláďat mi fakt nebylo dobře, naopak při znovu nalezení nebo sjednocení smečky jsem byl plný energie a prožíval to společně s nimi. To vše doplněno o brilantní komentář Jeremyho Ironse. Dal bych i pět hvězd, ale ten "donate závěr" mě fakt vyloženě nasral a znechutil celý film, tohle jste si mohli odpustit.(21.6.2015)