Poslední lvi

Dokumentární / Rodinný

USA, 2011, 88 min

Alex Wurman

Jeremy Irons

---Obsah komentáře může prozrazovat závěr filmu--- Hodnotit film podle toho jaká byla nebo nebyla na jeho konci prosba je blbost. A myslet si, že natáčecí štáb pomůže polomrtvému lvíčeti je blbost naprosto kolosální. Cílem filmu nebylo poukázat na to, že člověk je stroj bez emocí a roztomilý kukuč lvíčete s rozdrcenou pánví s ním nehne, ale to, že tento koloběh života by byl naprosto normální a neztrátový, kdyby právě člověk nezasahoval do domoviny divoké zvěře a tím redukoval její počet. Výborně podaný příběh, skvělá kamera a geniální komentář. Ve skrytu duše doufám, že všichni aktéři dále žijí a prohánějí se savanami (popřípadě zemřeli přirozenou smrtí nebo při vzájemném boji) a ani jeden neslouží jako koberec před krbem ropného magnáta, světového podnikatele nebo majoritního akcionáře.(26.2.2012)

Na tohle není žádný scénář, tohle se nedá nijak připravit nebo nazkoušet. Tohle je prostě čistá příroda v celé své kráse ale také hrubosti. Hodně silný dokument, který mě hodně zasáhl. Ne kvůli všem těm šaškárnám okolo vyhynutí lvů, ale kvůli příběhu matky a jejích lvíčat. Při opouštění mláďat mi fakt nebylo dobře, naopak při znovu nalezení nebo sjednocení smečky jsem byl plný energie a prožíval to společně s nimi. To vše doplněno o brilantní komentář Jeremyho Ironse. Dal bych i pět hvězd, ale ten "donate závěr" mě fakt vyloženě nasral a znechutil celý film, tohle jste si mohli odpustit.(21.6.2015)

• Frajer42

Na kočičky se nám koukalo hezky. Obzvlášť spolusledovatelce, pod kterou se téměř vytvořil mokrý flíček. Co jsem si užíval méně byl příběh. Minimálně z počátku. V závěrečné 30 minutovce se to přeci jen rozjelo. Dokonce jsem si uvědomil, jak krásná a krutá zároveň, dovede Afrika být. Jinak tempo je velice poklidné, takže jsem měl během sledování čas přemýšlet, a tak jsem přemýšlel. Napadlo mě kupříkladu, že jsou lvice hrozně nezodpovědná stvoření. Pročpak si malá lvíčata vyrábějí, když je příroda tak nelítostivá a málokteré se dožije dospělosti. To lvice nedovedou masturbovat? Spolusledovatelku napadlo, že prý by to mělo jít jejich chvostem. Nedokážu stanovit, či má pravdu, neboť jsem na rozdíl od ní puritán a o podobných věcech nepřemýšlím. Dále mě napadlo, pročpak loví zrovna bůvoly. Bůvol je velký, těžký a má pořádně ostré rohy. Kolikrát je to o držku. To by si lvi nevystačili s něčím menším. Třeba s nějakou zatoulanou africkou variantou králíka? Některé pasáže byly až nečekaně dojemné. Třeba když matka opustila své zraněné lvíče a nechala ho na pospas matce přírodě. Jeremy Irons by celkem příjemný vypravěč, ale nakecal toho zbytečně moc. Kolikrát by bylo lepší, kdyby držel hubu. Chtělo to rychlejší rozjezd. Značnou část stopáže jsem trpěl nudou, což bylo dost možná zapříčiněno tím, že už jsem dokumentů z tohoto prostředí viděl moc. Závěrečné informace o počtu lvů a jakési prognóze byly fajn. Možná si tvůrci mohli odpustit tu vsuvečku o tom, jak se dá finančně přispět. Kdo by měl po zhlédnutí nutkání přispět, určitě by si vše dohledal. Viděl bych to na pěknější 2 kousky.(17.9.2016)

Nebudu jeden z těch, kteří budou hodnotit film podle toho, zda v jeho závěru byla žádost o peněžní pomoc (viz. komentář od Hanyou, která by mohla vysvětlit, jak by jeden štáb mohl pomoct úbytku lvů, nebo komentář od daEmoNickY, který tvrdí, že komentář je neinformativní - to, že je expresivní a plný metafor neznamená, že nepřináší užitečné informace). Film je dokonalou poezií přírody hrající na estetický cit diváka (to by měl každý film, ne?), která je podtržena oslňujícím hlasem Jeremyho Ironse s vytříbeným komentujícím monologem. Podle mě snaha vybrat peníze na dobrou věc nemůže být krásnější.(6.2.2012)

• daEmoNickY

Film obsahuje neinformativní a citově zabarvený komentář (dozvíte se na co právě lev myslí, jako šestákovém románu) -> vypnout zvuk (to dělám i u hloupé hudby u němých filmů). Po skončení filmu jsem chtěl rozbít hubu spíše filmařům, než těm co vybíjí lvy (viz Kevin Carter a váleční fotografové fotící umírající aniž by pomohli, někdo jim řekne dokumentariské jiný lidská špína). __ Prý je účelem snaha vybrat peníze. Nicméně peníze na pomoc Africe jdou prý na zbohatnutí hrstky http://www.ted.com/talks/andrew_mwenda_takes_a_new_look_at_africa.html (jednoduchá pochyba: proč je ta pomoc třeba už "tak dlouho"?), to může být i tento případ. Ironsovi odhadem tímto dokumentem stoupne karma. __ Tento film je propaganda a navíc nepřímá reklama (zvýšení tržeb pro Ironse, BBC a možná i africké politiky). Příběh je citový, fajn a kočičky a příroda vypadají parádně.(23.1.2012)