Poslední lvi

USA, 2011, 88 min

Alex Wurman

Jeremy Irons

Dereck Joubert

---Obsah komentáře může prozrazovat závěr filmu--- Hodnotit film podle toho jaká byla nebo nebyla na jeho konci prosba je blbost. A myslet si, že natáčecí štáb pomůže polomrtvému lvíčeti je blbost naprosto kolosální. Cílem filmu nebylo poukázat na to, že člověk je stroj bez emocí a roztomilý kukuč lvíčete s rozdrcenou pánví s ním nehne, ale to, že tento koloběh života by byl naprosto normální a neztrátový, kdyby právě člověk nezasahoval do domoviny divoké zvěře a tím redukoval její počet. Výborně podaný příběh, skvělá kamera a geniální komentář. Ve skrytu duše doufám, že všichni aktéři dále žijí a prohánějí se savanami (popřípadě zemřeli přirozenou smrtí nebo při vzájemném boji) a ani jeden neslouží jako koberec před krbem ropného magnáta, světového podnikatele nebo majoritního akcionáře.(26.2.2012)

Filmy o přírodě se hodnotí těžko. Záběry to jsou bez debat parádní, což mi však v tomto případě k plnému uspokojení na rozdíl od jiných snímků tohoto ražení nestačilo. Dělo se tu toho zkrátka moc málo příliš pomalu v docela jednotvárném, nudném podání. Poslední třetina byla sice nesrovnatelně lepší než ty předcházející (jedna konkrétní sekvence dokonce velice silná), ale třicetiminutovku před jejím příchodem jsem vyloženě protrpěl.(5.2.2012)

Na tohle není žádný scénář, tohle se nedá nijak připravit nebo nazkoušet. Tohle je prostě čistá příroda v celé své kráse ale také hrubosti. Hodně silný dokument, který mě hodně zasáhl. Ne kvůli všem těm šaškárnám okolo vyhynutí lvů, ale kvůli příběhu matky a jejích lvíčat. Při opouštění mláďat mi fakt nebylo dobře, naopak při znovu nalezení nebo sjednocení smečky jsem byl plný energie a prožíval to společně s nimi. To vše doplněno o brilantní komentář Jeremyho Ironse. Dal bych i pět hvězd, ale ten "donate závěr" mě fakt vyloženě nasral a znechutil celý film, tohle jste si mohli odpustit.(21.6.2015)

Nebudu jeden z těch, kteří budou hodnotit film podle toho, zda v jeho závěru byla žádost o peněžní pomoc (viz. komentář od Hanyou, která by mohla vysvětlit, jak by jeden štáb mohl pomoct úbytku lvů, nebo komentář od daEmoNickY, který tvrdí, že komentář je neinformativní - to, že je expresivní a plný metafor neznamená, že nepřináší užitečné informace). Film je dokonalou poezií přírody hrající na estetický cit diváka (to by měl každý film, ne?), která je podtržena oslňujícím hlasem Jeremyho Ironse s vytříbeným komentujícím monologem. Podle mě snaha vybrat peníze na dobrou věc nemůže být krásnější.(6.2.2012)

Příroda je stejně tak krásná, jako nemilosrdná. Kvalita filmového zpracování se mi nelíbila třeba tolik jako u Africké kočky: Království odvahy a komentář Jeremy Ironse mi přišel zbytečně moc senzační. Avšak příběh, do kterého, jak věřím, filmaři zasáhli jen dramatickým střihem, dle mého názoru působivě zachycuje každodenní boj divokých zvířat o přežití. Už jen, ale nejen, proto dávám pět hvězd.(10.11.2014)