poster

Jiná země

 • USA

  Another Earth

 • Slovensko

  Iná Zem

Drama / Sci-Fi / Psychologický

USA, 2011, 89 min

Režie:

Mike Cahill

Kamera:

Mike Cahill
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • virus10
  ****

  Velice zajímavý nenápadný film o jedné slečně, která udělá osudovou chybu, a tak změní život nejen sobě, ale také jednomu muži, který kvůli tomu přijde o svou rodinu. Ačkoliv by mohla mít spokojený život i po této události, trápí jí svědomí a hledá vykoupení. Spoiler a jen moje myšlenky k filmu :D Takže na Zemi číslo 2 se nejspíš bouračka nestala. Tím pádem se na Zemi číslo 2 Rhoda a John nejspíš neznali, a tak mohla na Zemi číslo 1 letět Rhoda a nenechávat letenku Johnovi (a poněvadž před sebou měla Rhoda budoucnost astrofyzika, nebylo by zas tak nereálné se do raketoplánu dostat). Taky to nejspíš znamená, že Rhodu ze Země 2 nepoznamenala ta bouračka, která se vlastně nestala, takže nešla do vězení a stala se z ní úspěšná žena (ta astrofyzička). Což vypadá skoro jako happy end, jenže je tu stále Rhoda ze Země 1 a ani nemluvim o tom, že John letí na Zemi 2 kde nejspíš bude šťastná rodina včetně jeho já, takže on tam bude trochu navíc. No aspoň má možnost vidět rodinu.(27.1.2013)

 • Caminzind
  ***

  Nedotažený projekt, který stojí za pozornost hlavně díky okouzlující Brit Marling, což je taková křehčí a civilnější verze Sienny Miller. Sice jsem se zamiloval, ale to je asi tak všechno. Tuctová zápletka dramatické linky plus jeden veskrze originální sci-fi nápad v mírně psychedelické atmosféře. 69% Rovněž se však přimlouvám za pokračování.(7.11.2011)

 • Riddick77
  *****

  Netradiční přístup k pohledu na vlastní vinu, relativitu lidského života, jedinečnost a v neposlední řadě na odpuštění a naději. Není pochyb o tom, že se zde jedná o čistokrevné vztahové a psychologické drama okořeněné troškou tragické romantiky s velmi jemným nádechem sci-fi. Nicméně onen lehounký závan určitého nereálna tvoří pouze pozadí (rozuměj příčinu věcí a současně jejich možné řešení). A v pravdě vlastně netvoří ani příčinu, protože příčinou tragédie není sama druhá Země. Příčinou je lehkovážnost, nerozvážnost, nezodpovědnost - shrnuto zřejmě v pojmu "jedinečná" lidskost. Celkově zajímavé psychologické drama, které rozhodně stojí za pozornost! Čekal jsem a současně se těšil na tento snímek poměrně dlouho a "Another Earth" určitě nezklamala! Brit Marling je výborná! 9/10!(3.11.2011)

 • -bad-mad-wolf-
  ****

  Kdybych měl za pár korun natočit film, který nebude pitomý a bude mít lehký sci-fi odér, dopadlo by to nějak podobně. Tady jsem se ale trochu sekl, jelikož Another Earth je sci-fi víceméně pouze metaforicky. Ústřední dramatická linka o pachatelce smrtelné autonehody, která se sbližuje s mužem, jemuž zabila rodinu, by sama o sobě ustála důstojný televizní film či nějaké to neambiciózní drámo. Scénář ovšem obsahuje zpestřující prvek v podobě zrcadlové planety Země dvě, která se od počátku všem zúčastněným ukazuje na obloze. Tady film nabírá trochu jinou hloubku a je škoda, že možnosti nevyždímal o něco více. Do hry vstupuje vědomí, že na té identické planetě existují naše duplikáty. Co víc přiměje člověka přemýšlet o sobě, než možnost potkat sebe samého? Trapné ticho by patrně vyhrálo a film také v nejlepší možné chvíli končí. Není dlouhý, je dobře zahraný, není náročný a zanechá podnět k zamyšlení. Ani chvíli si nehraje na něco víc. Výborně. 9/10(30.1.2012)

 • H34D
  ****

  Mike Cahill se hned už po dvou filmech zařadil mezi mnou sledované a dá se říct, že i oblíbené režiséry. Již ve svém debutu dokázal jasně vymezit svůj styl, který jej odlišuje od ostatních tvůrců - znepokojivá kamera, podivná, tíživá atmosféra, niterné pocity hlavních postav deroucí se na povrch - působí to osobitě a nefalšovaně. Líbí se mi, že sci-fi motiv, ač v sobě skrývá potenciál, hraje jen druhé housle a slouží jako psychologická metafora vybízející k zamyšlení. Brit Marling je skvělá... 7/10(21.2.2015)

 • - Odměna Williama Mapothera, který ztvárnil Johna Burroughse, byla 100 amerických dolarů za den. (Marek#33)

 • - Snímek byl v roce 2011 oceněn Zvláštní cenou poroty na filmovém festivalu Sundance. (Caminzind)

 • - Na Rhodinom stole leží sci-fi trilógia Isaaca Asimova „The Foundation“ („Základňa“) popisujúca svet, v ktorom ľudia osídlili celú Galaxiu. (flipym)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace