Svatyně zla

• USA The Sacrament (více)

Traja novinári sa rozhodli zdokumentovať život v izolovanej náboženskej komunite, aby odhalili tajomstvo ľudí, ktorí tvrdia, že tu našli skutočné šťastie... Patrickova sestra Caroline prepadla drogám a odišla z New Yorku, aby sa liečila v jednej z náboženských komunít v Mississippi. Po čase pošle bratovi list, v ktorom mu opisuje svoje nádherné zážitky a skúsenosti prežité s novými kresťanskými priateľmi a zároveň ho pozýva na návštevu. V liste uvádza aj telefónny kontakt, na ktorom ju môže zastihnúť. Keď však Patrick na číslo zavolá, neznámy muž mu oznámi, že jeho sestra spoločne s ďalšími členmi komunity odišli na ťažko dostupné miesto, kam sa možno dostať iba s pomocou vrtuľníka. Fotograf Patrick skúma záhady a bizarnosti sveta, preto osloví kolegov z médií, aby jeho sestru vypátrali, strávili s jej novou rodinou zopár chvíľ, zdokumentovali život v náboženskej komunite a odhalili tajomstvo ľudí, ktorí tvrdia, že tu našli skutočné šťastie. Investigatívny novinár Jake Williams, kameraman Sam Turner a Patrick sa vrtuľníkom dopravia do kempu Eden Parish. Ako zistia, Eden Parish nie je len obyčajnou usadlosťou uprostred zdanlivo pokojnej prírody. Naopak, je to veľmi zlovestné miesto, chránené ozbrojenou strážou, v ktorom sa odohrávajú tajomné aktivity a temné udalosti. Ako tu môžu byť ľudia šťastní? Ale aj keby to novinári odhalili, svet sa už o tom nedozvie, pretože milovaný guru kresťanskej komunity zvaný Otec ich nikdy nezamýšľal pustiť späť domov... (TV JOJ)

maddy

Ti Westa nemám rád. Že je dobrým hororovým režisérom má za svoju doterajšiu kariéru nepresvedčil (jediný slušný počin je jeho pocta hororom zo 70. rokov House of Devil, inak má na konte len slabý príspevok vo V/H/S, najamatérskejší počin v ABCs of Death, smiešny InnKeepers a pár ďalších podobne nevýrazných kúskov) a jeho takmer až kultový status v hororových fanúšikovských vodách mi ostáva úplnou záhadou. The Sacrament som vopred odsúdil už len na základe otrasného plagátu (s hlavou „otca“ nad hrobom), ktorý slúžil ako jeho promo a čakal absolútny odpad. O to väčšie prekvapenie nastalo po zhliadnutí filmu. West sa pre tento krát síce rapídne odchýlil od hororu, a u mnohých hororových fandov to tým pádom bude mať so Sacrament veľmi ťažké (plne tomu rozumiem), a servíruje skôr „len“ veľmi znepokojivý thriller, ktorý je ale zároveň za posledné roky jedným z tých z najefektnejších found footage snímkov. Zvolená forma má skutočne svoje opodstatnenie, aj sa výrazne kríži s mockumentom. Po technickej stránke mu nie je čo vytknúť, aj keď mnohým už po tom množstve amatérskych found footage hororov naskakuje husia koža, tak Sacrament je profesionálne zrealizovaný s úplne prehľadnou kamerou a strihom. Sprostredkováva pohľad na udalosti z Jonestownu (vo filme Eden Parish) a Westovi sa darí vystaviť hlavne veľmi znepokojivú atmosféru jednej na prvý pohľad ideálnej spoločnosti, v ktorej útrobách sa však skrýva niečo zlé. Diváka tým konstantne drží v napätí, kedy sa „to“ prevalí na povrch. Prvá hodinka je síce rýdze zoznamovacia a zobrazuje prostredie tohto spoločenstva, ich zvyky, nažívanie, názory, ale napodiv vďaka tomu nepríjemnému pocitu neustáleho ohrozenia vôbec nenudí. Postupne, pomaly, ale efektne graduje a razí si cestu k záverečnému zúčtovaniu, ktoré je síce nanajvýš očakávané, ale svoj účel „šokujúceho momentu“ plní dostatočne. Finálnej polhodinke nechýba dostatočný drive, pár stiesnených scén a aj keď je to ďalšia neprekvapivá, sto krát videná naháňačka postáv s bandou pomätencov, tak tento nedostatok vyvažuje svojou nekompromisnosťou. Nepotrebuje k tomu výrazne gore scény, len niekoľko znepokojivých momentov ako napríklad masová sebevražda, podrezanie vlastného dieťaťa a pod. Sympatické boli aj postavy (takmer polovica osadenstva zo skvelého You're Next, rok 2011), ktoré neviedli len nezmyselné dialógy a v rámci možností aj racionálne uvažovali, no vynikne hlavne úloha „Otca“, kde takmer neznámy Gene Jones dokázal plne vystihnúť tú zákernosť, náruživosť postavy, ktorá dokáže hromadne ľuďom vymývať mozgy. Uznávam, že The Sacrament nebude pre každého a v rámci sektárskych námetov sa jedná viac menej o obyčajný prírastok, ktorý však tento krát na moje veľké prekvapenie dokázal West, čo najefektnejšie spracovať a tromfnúť aj takého Kevina Smitha, ktorý sa o niečo podobné pokúšal vo veľmi chabom Red State. Za to palec rozhodne nahor! CELKOVO: 3,5* (7/10), ale v tomto prípade sa rád prikloním k tomu vyššiemu počtu hviezdičiek. ()

Pítrs85

Ti West, rejža, kterej i kdyby natočil reklamu na prací prášek, tak to bude nářez. Jeho dva předešlý majstrštyky, The House of the Devil a The Innkeepers vsázely na trefný retro feeling, v The Sacrament od něj maestro už trochu ustupuje (ale přeci si sem tam nějaké to pomrknutí neodpustí, viz. ta oranžová krev) a větší důraz klade na problematiku všech těchto potrefených sekt, v jejichž vedení je vždycky nějakej Otec, kterej to s váma myslí jenom a jenom dobře. V tomto případě navíc natáčí poprvé formou found footage a i když by tomu jeden nevěřil, bylo to asi nejlepší eFeFko od doby Blair Witch, překvapivě dobré, překvapivě málo roztřesené. Ne, tenhle borec asi nemá šanci mě zklamat, haleluja! ()

S.Quentin QUALE

Obecně mě tady tyhle filmy o komunitách s členy vylízanými až na morek dokážou zaujmout, no Ti West. ať se nechal inspirovat kdekoli, se s tématem popral srdnatě, byť za pár šupů. Se Sacramentem jsem zlehýnka nadprůměrně spokojený, kdy za sebou West nechává s přehledem Kevina Smitha, no na numero uno Robina Hardyho nemá ani náhodou. Mám podezření, že se West, samozřejmě zbytečně, držel nějaké předem dané šablony, je mi jedno jestli z reality vycházející, protože se drží hodně při zemi. Atmosféru si snímek od začátku buduje slušnou, což o to, ale v závěru jsem odhadoval teda trochu nápaditější upotřebení návštěvníků při nějakém perverzním zvěrstvu. Ze stávajícího zakončení jsem si na prdel nesedl, protože co si budem povídat, dobře jim tak.... hraniční čtyřhvězdí = 70% ()

kaylin

Jasně, že v případě snímku „The Sacrament“ tušíte, jak to asi bude gradovat, možná vás napadne i to, jak vše skončí, ale nic to nemění na tom, že i očekávané je velmi dobře natočeno a naskakuje z toho husí kůže. Máte místy strach, jako kdybyste sami byli v komunitě uzavřeni. Ti Westovi se podařilo natočit poměrně klasický námět tak, aby to na diváka udělalo dojem, což je hlavní deviza filmu. Found footage formát tomu ani trochu nevadí. ()

J*A*S*M

Ještě v šedesáté minutě jsem byl poměrně spokojený a věřil jsem, že půjdu na čtyři hvězdy, ale jakmile "to" (co musí být každému divákovi jasné) začalo, film mě paradoxně ztratil. Westovi se zprvu slušně daří zprostředkovat atmosféru na pohled idylického společenství / sekty, v níž se pod povrchem skrývá něco zkaženého. Umocňuje to ještě dusně slunečné prostředí jižanské země, v níž sekta žije. Má to prostě takový správně mrdlý feeling exotického městečka plného vybrainwashovaných individuí, který ve mně jakožto divákovi vzbuzoval poměrně nepříjemné, tíživé pocity. A sympatické a blízké mi byly i hlavní postavy - novináři. Jenomže pak "to" začne a veškerá působivost jde do kopru. Rázem je film úplně bez atmosféry a napětí, stane se to, co se musí stát (plus pár několik nepravděpodobně natočených smrtí), a je konec. O poněkud pochybném a údiv vzbuzujícím střídání found footage, mockumentu a klasického filmového střihu se ani nezmiňuju... Westa dál považuju za velmi talentovaného mladého hororového tvůrce, ale je fakt, že poslední dobou mi radost úplně nedělá. Nejprve slabý zásek z první V/H/Sky, potom totálně odfláklý příspěvek do ABCs of Death, teď tento průměrný mockument a do budoucna chce točit western :-( Co se stalo s tím chystaným hororovým sci-fi Side Effect? To znělo desetkrát líp než The Sacrament a stokrát líp než western. Snad se milý Ti vzpamatuje. ()

• Spoločnosť VICE, pre ktorú pracujú novinári vo filme, v skutočnosti existuje. Je mediálnou spoločnosťou založenou v Brooklynskej štvrti Williamsburg v New Yorku. (PATWIST)
  • Film čerpá zo skutočných udalostí a to konkrétne Jonestownského masakru z novembra roku 1978. Vtedy spáchalo hromadnú samovraždu cez 900 ľudí, členov sekty "Peoples Temple", pod taktovkou vodcu Jamesa "Jima" Warrena Jonesa. (BoredKid)
  • Film se natáčel v Savannahu v Georgii. (rafix)

West natočí western pro Blumhouse

West natočí western pro Blumhouse