Reklama

Reklama

Přijímáme lásku, kterou si podle nás zasloužíme. Americký film o prvním milostném opojení. Patnáctiletý Charlie je velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý mladík, který to na střední škole, kde ho ostatní mají za podivína, nemá vůbec jednoduché; je to klasický případ „jiného" dítěte, které na sebe v podobných kolektivech vždy přitahuje posměch a šikanu. Šikaně se Charlie ubrání, posměchu si až tak nevšímá, trápí ho ovšem pocit samoty a cítí silnou potřebu začlenit se mezi ostatní „normálnější" spolužáky. Jenomže to není tak jednoduché. Charlie totiž na jednu stranu svět kolem sebe nechápe, což mu brání navazovat přirozené vztahy, na druhou stranu ho chápe až příliš dobře a začleňování do něj se bojí. Zůstává tedy v roli jakéhosi pozorovatele, „toho, kdo stojí v koutě", zkoumá sám sebe i lidi kolem a píše o svých drobných poznáních, radostech i strastech dlouhé dopisy neznámému příteli, zřejmě psychologovi... Těmito slovy uvádí pražské nakladatelství Slovart román Ten, kdo stojí v koutě amerického autora Stephena Chboskyho (nar. 1970), který napsal, ještě než mu bylo třicet let. Charlieho příběh se odehrává v autorově rodném Pittsburghu a je víc než pravděpodobné, že obsahuje řadu autobiografických rysů. Chbosky se uplatnil v Hollywoodu jako scenárista (např. postkatastrofický seriál Jericho), a to mu pomohlo při realizaci filmové verze jeho románové prvotiny. Snímek Ten, kdo stojí v koutě (2012) byl velmi dobře přijat diváky i odbornou kritikou. Mezi nejvýznamnější ocenění, jež film získal, patří Cena Independent Spirit Award za nejlepší první film. Jednoznačnou pochvalu si vysloužili mladí herečtí představitelé Logan Lerman (Charlie), Ezra Miller (Patrick) a Emma Watsonová (Samantha). V rolích dospělých, přestože jsou svým rozsahem vesměs minimální, se objevuje řada známých herců – Paul Rudd (učitel angličtiny), Dylan McDermott (Charlieho otec), Melanie Lynskeyová (teta Helen) a Joan Cusacková (psycholožka). (Česká televize)

(více)

Videa (30)

Trailer

Recenze (1 077)

lamps 

všechny recenze uživatele

Nevěřil jsem, že mě americká pubertální reklama na cukrovou vatu dokáže nějak zasáhnout, ale tohle mělo vážně sílu. Je to sice jenom další variace na stokrát ohrané téma a s příchodem závěrečných titulků shledáme, že jsme se nedopracovali k ničemu překvapujícímu nebo duševně hlubokému, ale způsob, jakým je tenhle příběh o důležitosti přátelství natočen, si mě jednoznačně získal a připravil mi hned několik nádherných scén (všechny konfrontace Lermana s Emmou Watson jsem si díky jejich přirozenému herectví vyloženě užíval), které jen tak z hlavy nevyženu... Malý velký film, jinak se to nazvat prostě nedá. 85% ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Trochu nechápem to vysoké postavenie v rebríčku najobľúbenejších filmov. Mám rád filmy o outsideroch i netradičné romantické filmy, ale vo výsledku mi to neprišlo ako nejaký prevratný film. Možno sa mnohí v nejakej postave našli, stotožnili sa s ňou, utajovaná láska je dosť bežná vec, ale žiadna scéna ma nedvihla zo sedačky, nezrýchlila tep ani mi nerozbúchala srdce. Príjemne sa to pozerá, nie je tam nič, čo by ma urazilo alebo znechutilo, len som čakal viac. Rozhodne si však pochvalu zaslúži hlavné herecké trio, ale hlavne E. Watson, ktorá ma aj toho roku vo filme Kolónia presvedčila, že má naozaj a právom našliapnuté ku skutočnej filmovej hviezde. Váhanie medzi 3 a 4 hviezdičkovým hodnotením vždy vyriešim jednoduchou otázkou, či by som si to pozrel ešte raz. Odpovedám nie, takže silné 3 hviezdy. 60%. ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Charlieho malá tajemství jsou příjemným romanticko-dramatickým překvapením. A co že mě tak mile překvapilo? Především námět, resp. děj filmu, který není trapný, ale naopak lidský a občas emotivní. Dále herci, kteří nepůsobí uměle nebo odpudivě a pouze pro cílovou skupinu teenagerů. Překvapily mě i zvraty a samotné provedení, mnohé myšlenky a docela působivý a dobře natočený závěr. ()

juta 

všechny recenze uživatele

Chci napsat komentář a koukám, že se v popisku objevila nově předloha, scénář a kamera. Mám z toho dobrý pocit, podíval jsem se na tohle především kvůli Mae, která byla opět kouzelná, jen škoda že jí ukázali i v nelichotivém světle coby poblázněnou manijačku do vztahů, ale co. Ezra mě byl strašně sympatický a pokud jste měli na škole podobné zvíře, musela to být s ním super zábava. Snímků nahrává i to, že se děj odehrává na začátku devadesátých let, není tedy obklopen tím sajrajtem co je teď všude a to třeba divná muzika a důraz na dokonalost. Hezký příběh. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Při prvním zhlédnutí se mi ještě nepodařilo moc naladit na specifickou atmosféru snímku, na podruhé už to bylo podstatně lepší. S nesmělým uchem Charliem jsem tak plně sympatizoval ne až od scény v jídelně, ale takřka už od začátku (dávkování minulosti s tetou však stále mělo svoji sílu). Charlieho malá tajemství jsou zkrátka příjemným filmem s výborným soundtrackem, který umí naladit diváka na tu správnou melancholickou náladu skrz vzpomínání na dospívání a přitom ani na moment nenudí. Takže celkově to vidím už na solidní 4* (ideu introverta začleněného do party o několik let starších výrostků prostě stále nedokážu úplně přijmout) a pokud se náhodou setkám s Charliem i někdy v budoucnu, rád s ním ty necelé 2 hodinky znovu absolvuju. ()

Galerie (82)

Zajímavosti (26)

  • V hodině angličtiny se učitel Anderson (Paul Rudd) ptá, z díla jakého autora se užívá termín "cliffhanger", kde postava na konci jednoho dílu visí ze skály. Ve filmu zazní odpověď Charles Dickens, ale ve skutečnosti to byl román "Pár modrých očí" od Thomase Hardyho. (JayZak)
  • Na základě dobré reputace, kterou režisérův scénář v preprodukci měl, požádal Stephen Chbosky nejrůznější agenty, aby mu zaslali nahrávky dospívajících herců, které zastupují. Nakonec dorazily stovky minut materiálu, ze kterých Chbosky vybíral. Ke každému herci pak napsal vlastní komentář a zaslal ho zpět manažerům. (Brousitch)
  • Charlie (Logan Lerman) sa so svojím otcom zhovára o tom, ako hrajú "tučniaci". Penguins je názov miestneho klubu NHL, keďže natáčanie filmu prebiehalo v meste Pittsburgh v americkom štáte Pennsylvania. (MikaelSVK)

Související novinky

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

11.01.2016

Nikola Tesla z Dokonalého triku, Pilát Pontský z Posledního pokušení Krista nebo Thomas Jerome Newton z Muže, který spadl na Zemi. Včera nás v 69 letech opustil legendární zpěvák David Bowie a… (více)

Emma Watson nepřítelem státu

Emma Watson nepřítelem státu

26.06.2015

„Hermiona" pokračuje v zajímavých kariérních rozhodnutích. V minulých letech zkusila Charlieho malá tajemství nebo Aronofskyho Noema, v nejbližší době ji pak uvidíme s psychologickém thrilleru… (více)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

Stejně jako v loňském roce, i letos vám přinášíme přehled nejlepších filmů uplynulého roku dle předních uživatelů ČSFD.cz. Uživatelé i filmy v jejich výběru jsou seřazeny abecedně. Nejoblíbenějším… (více)

Reklama

Reklama