Charlieho malá tajemství

The Perks of Being a Wallflower

Ten, kto stojí v kúte

Drama / Romantický

USA, 2012, 103 min

........ " I don't know if I will have the time to write any more letters because I might be too busy trying to participate. So if this does end up being the last letter, I just want you to know that I was in a bad place before I started high school, and you helped me. Even if you didn't know what I was talking about or know someone who's gone through it, you made me not feel alone. Because I know there are people who say all these things don't happen. And there are people who forget what it's like to be 16 when they turn 17. I know these will all be stories someday. And our pictures will become old photographs. We'll all become somebody's mom or dad. But right now these moments are not stories. This is happening. I am here and I am looking at her. And she is so beautiful. I can see it. This one moment when you know you're not a sad story. You are alive, and you stand up and see the lights on the buildings and everything that makes you wonder. And you're listening to that song and that drive with the people you love most in this world. And in this moment I swear, we are infinite." .... Tak nakonec ten film o mě natočili jak jsem chtěl. Děkuji a navždy chrochtám blahem.(18.12.2012)

• FlyBoy

Hrejivý a povrchný midcult, ktorý (mňa) nebaví a primárne sa opája iba sám sebou. Nič čo by som musel vidieť znovu. Dôkaz, že tento vypočítavý druh indie poetiky mi vôbec nesedí a potešenie v ňom nenachádzam. Ešte že americký nezávislý film stále žije a má svoju tvár, ktorá sa tejto falošnej našťastie nepribližuje...(20.8.2014)

Chbosky teprve začíná a už teď do mě, ten zelenáč, nesmazatelně zaryl svůj rukopis. Kouzelné, něžné, citlivé. Člověk by si řekl, že o americké střední už musel vidět všechny možné i nemožné verze, ale The Perks of Being a Wallflower předchází všechny stereotypy. Každá postava je unikát, žádný prototyp americké star střední školy nebo něco podobného. Cítíte, že právě tohle je ten rok, který budete mít před očima celý život. Ten nesmazatelný příběh prvního roku na střední... Tunelová scéna je klenot.(22.1.2013)

Může to působit trochu naivně a šablonovitě, ale tento film rozhodně není jen dalším stupidním a prdlým filmem z prostředí střední školy určený vyloženě pro náctileté. Film má své kouzlo, dobrý vtip a poměrně silnou emotivní stránku. A ačkoli si zřejmě pětihvězdičkové ovace nezaslouží, tak těsně pod vrcholem se nachází určitě, protože mě dokázal zaujmout po celou dobu sledování. 75%(12.2.2013)

Tohoto komorního snímku jsem se moc bál. A to díky nadšeným ohlasům, jelikož teen-filmy dvakrát v lásce nemám a že bych ho tedy pouze odsoudil. Konečně jsem k tomu byl dokopán. Ovšem klidné zhlédnutí mi dopřáno nebylo, jako by mě snad ten snímek trestal za to, že jsem ho tak dlouho odkládal. Tím víc mě uklidnilo, že se mi Wallflower líbil. Ale jak. Z řady konstantně stejných obdobných filmů vyčuhuje už samotným příběhem. Když má totiž typické problémy dospívání kluk s psychickými problémy a na děj se díváme jeho očima, je to rázem něco naprosto jiného. Největší výhodou ovšem zůstává, že se většina diváků ve filmu najde. Má k tomu totiž rovnou nespočet postav, které jsou i přes malý prostor, kterého se jim dostává, psychologicky vyprofilovány do nejmenších detailů. A to dá rozum, že když má člověk pocit, že se dívá sám na sebe, stává se z filmu něco víc. Taková reálná myslánka. To už by na okouzlení stačilo, ale je tu ještě jedna věc, která dojmy prohlubuje mnohem více. Hudba. Ať už má člověk jakýkoli hudební vkus, nemůže se mu zkrátka nelíbit. To jsem si ale uvědomil až po zhlédnutí, když jsem váhal s hodnocením a pustil jsem si kompletní soundtrack. Teprve když jsem všeho nechal a desítky minut jen seděl s přihlouplým úsměvem a v hlavě si stále dokola rekapituloval celý film, jsem si uvědomil, jak neuvěřitelně silný je. Takže i když se sem tam najdou chyby nebo nelogické jednání, člověku je to jedno, protože už je naladěný na té správné vlně a takové věci nevnímá. Osobně jsem nestihl pochytit všechny silné myšlenky, které z úst protagonistů zaznívají, a proto těm, kdo to také nestíhají doporučuji tento deníček. Všechny ty podstatné pracně vypsány, a tak se může zpětně film docenit ještě o úroveň výš. Nejlepší soundtrack z filmu. 90%(9.9.2013)

• - Když projíždí Sam (Emma Watson), Charlie (Logan Lerman) a Patrick (Ezra Miller) tunelem, z rádia zní skladba, na jejiž název nemohou přijít. Na konci filmu dává Sam Charliemu kazetu se slovy, že přišla na to, jak se skladba z tunelu jmenuje. Jde o skladbu "Heroes" od Davida Bowieho. (Gatz)

• - Emma Watson a Logan Lerman si oba zahráli pod taktovkou Chrise Columbuse. Emma Watson hrála v filmech Harry Potter a Kámen mudrců (2001) a Harry Potter a Tajemná komnata (2002). Logan Lerman hrál ve filmu Percy Jackson: Zloděj blesku (2010). (R´Hell)

• - Emma Watson přiznala, že se z filmu odmítá dívat na líbací scény nebo na scény z vystoupení Rocky Horror. (..Lucas..)