Charlieho malá tajemství

Ten, kto stojí v kúte

Drama / Romantický

USA, 2012, 103 min

• Hellboy

Charlie je takový dokonalý muž bez vlastností. Kromě toho nepůsobí jako kauzální činitel, jeho postava není aktivní, vše se mu jenom "děje", ke všemu se tak nějak omylem přimotá. Celý film jsem jen dumal nad tím, proč ho ta cool partička (Patrick, Sam, Mary Elizabeth, Alice a Craig) vzala mezi sebe a tak strašně moc si ho oblíbila. Jejich vztah není vystavěn na moc silném základu. Patrick si Charlieho oblíbí jen a jen proto, že ho neosloví Nothing, ale pravým jménem, Sam si ho oblíbí, protože si ho oblíbil Patrick, a tak to jde i dál - Mary Elizabeth s ním začne chodit, protože ho zaujme v představení Rocky Horror Picture Show, kam ho ale obsadili jen jako záskok, on sám o to nestál... Ale proč se s ním vůbec dál bavili, čím je zaujal? Charlie, který za celý film neudělá vůbec nic, kromě toho, že je to chudák, kterého je potřeba politovat kvůli jeho problémům, chudák Charlie, kterému umřela teta a jeho nejlepší kamarád se zastřelil, pojďmě ho utěšit. To, že rád čte knihy a umí na ně napsat skvělé referáty pro chápavého učitele, z něj ještě nedělá spisovatele, co vlastně na tom stroji psal? Deníček? Tohle nejsou žádní Heroes, ale docela obyčejní lidé lapeni v relativně solidně zrežírované, ale těžce vykonstruované zápletce, která zoufale postrádá atmosféru (a ani neví, v jaké době se to odehrává. Tohle byl konec 70. let?? A byl v tom nějaký tajuplný umělecký záměr, že to tak vůbec nevypadalo, nebo prostě jen neměli peníze na dobové oblečení a patřičnou výpravu?).(3.1.2013)

Moc hezky odvyprávěný příběh outsidera, který má v hlavě více, než ostatní kolem něj, začne se stýkat se skupinou umělecky založených starších spolužáků a teprve tehdy skutečně začíná žít. Z jeho nejniternější mysli se přitom pomalu dostává úzkostná vzpomínka na člověka, který mu v životě nejvíce ublížil.(29.4.2015)

První rok na střední škole si vybavuji poněkud jinak, ale asi to bude tím, že jsem nikdy nebyl hloubavý intelektuál, nečetl jsem tuny hodnotné literatury a ve volných chvílích jsem nechodil na zápasy amerického fotbalu. Přesto i mně připadá Charlie ve svém smutném štěstí dokonalý, zarputilá bulimistka Sam musí být snem každého nesmělého knihofila a nepříliš studený Patrick si nějakou tu sympatii také zaslouží. Přes sympatické postavy si z tohoto snímku budu pamatovat zejména Charlieho zuřivý fight a parádní rockovou muziku, při níž mé uši podezřele začaly stříhat spokojeností.(18.5.2013)

........ " I don't know if I will have the time to write any more letters because I might be too busy trying to participate. So if this does end up being the last letter, I just want you to know that I was in a bad place before I started high school, and you helped me. Even if you didn't know what I was talking about or know someone who's gone through it, you made me not feel alone. Because I know there are people who say all these things don't happen. And there are people who forget what it's like to be 16 when they turn 17. I know these will all be stories someday. And our pictures will become old photographs. We'll all become somebody's mom or dad. But right now these moments are not stories. This is happening. I am here and I am looking at her. And she is so beautiful. I can see it. This one moment when you know you're not a sad story. You are alive, and you stand up and see the lights on the buildings and everything that makes you wonder. And you're listening to that song and that drive with the people you love most in this world. And in this moment I swear, we are infinite." .... Tak nakonec ten film o mě natočili jak jsem chtěl. Děkuji a navždy chrochtám blahem.(18.12.2012)

• Sobis87

Těžko těm vyprahlým náctiletým figurkám uvěřit všechna ta životní moudra nejtěžšího kalibru, která se jim linou z úst, když jako fiktivní postavy prožívají jen ty nejkřečovitější životy (vše je buď vyhrocená tragédie anebo naopak ta "nejkrásnější" indie poezie...) ve vykonstruovaném světě, který se drze prezentuje jako obraz naší reality a monument jedné generace. Děti si hrají na dospělé, dospělí jsou jen ilustrační fotografie vystřižené z obrázkové encyklopedie a celý tenhle svět je pouze chomáčem velkých tragédií, mezi kterými nezbylo místo pro něco, čemu se říká "život". Pixie Emma Watson je celkem fajn a byla by skvělá, kdyby měla šanci hrát uvěřitelnější postavu...to samé platí vlastně o všech zúčastněných, bez nichž by celá tahle záležitost byla možná ještě bolestivější ke sledování. Spolu s druhými Expendables se jedná o nejnadhodnocenější film roku 2012. P.S.: První čtvrtina filmu je navíc nadmíru podivná co do chování postav a málem jsem díky tomu film ani nedokoukal. P.S.: A ne, na střední jsem nebyl kapitánem fotbalového družstva a rozhodně nejsem k takovémuto druhu postav nechápavý...(6.1.2013)

• - V knize "Tunelovou písní" není "Heroes" od Davida Bowieho, ale píseň "Landslide" od anglické skupiny Fleetwood Mac. (leBIGmac)

• - Charlie (Logan Lerman) sa so svojím otcom zhovára o tom, ako hrajú "tučniaci". Penguins je názov miestneho klubu NHL, keďže natáčanie filmu prebiehalo v meste Pittsburgh v americkom štáte Pennsylvania. (MikaelSVK)

• - Film byl promítán celkem v 726 kinech po celém světě.  (PanBlack)