První díl srbského historického filmu se odehrává v roce 1930 v Bělehradě. Tento příběh o fotbale zachycuje autentické hrdiny, členy srbského narodního fotbalového týmu, kteří se právě chystají na první mistrovství světa v historii. Autor námětu, spisovatel Vladimir Stanković, dosadil do děje i imaginární postavy, které pomáhají divákovi přiblížit ducha doby a pochopit souvislosti. Základ obsahu filmu doplňují i příběhy z osobního života hlavních hrdinů. Jejich zapálení, ale i pokušení. (saitanne)

Fr

ROK 1930. ROK, KDY SE ZRODIL SEN....“ /// FOTBALOVÁ pohádka o zrození božského dua Moša – Tirke a o Montevideu. Obecná škola (jako ta atmosféra...) řízlá Klabzubáky (skoro no...) plná srbský hrdosti a (skoro)fotbalovýho zázraku. Po zamáčknutí kroupy můžu Srbům jen závidět. Nejen filmařinu, ale i způsob, jakým si dokážou svý hrdiny připomenout. A uvědomím si, jak moc chybí nějakej podobnej film nám. O NAŠÍ HRDOSTI (že nemáme? No právě....). O hrdinech. Třeba o těch z roku 1934. Plánička, Nejedlý Puč .... by si to určitě zasloužili. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu od srbskýho sportovního novináře Vladimíra Stankoviče ,,Montevideo, Bog te videa“ číst nebudu. 2.) Miluju fotbal a holky. 3.) Thx za titule ,,Dantesovnik“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ** AKCE * NAPĚTÍ * ()

gogo76

"Možno nie som tréner, možno som blázon, ale ja vám verím..." Na úvod trailer . Srbi opäť dokazujú, že naozaj vedia robiť filmy a tento retro výlet do 30-tych rokov je takmer dokonalý. Príbeh o futbalovom sne možno odradí nežné pohlavie i divákov, ktorí futbal nemusia, ale to by bola veľká chyba. Nie je iba o futbale a ak je, tak v jeho najsympatickejšej a najčistejšej polohe, keď ho ešte peniaze neskazili. Sám dávam prednosť hokeju, ale tu dostaneme množstvo sympatických postáv, love story, krásnu atmosféru a hlavne kvalitne zrežírovaný príbeh. "Mašo a Tirke sú jedineční!.." , kričia diváci na tribúnach a ja dodávam, že i ako herci sa pár kúskov museli naučiť a tých majstrov s loptou im uveríte. Osobne mám strašne rád balkánsku muziku, preto i hudba vo filme je balzamom pre moje uši. ++++ Odporúčam všetkým divákom s dobrým vkusom a predovšetkým futbalistom, pretože tak čistý a nevinný príbeh o tejto hre zo súčasnej doby by asi nebol zaujímavý. Snáď ešte tak o Messim...Každý Srb i futbalista musí tento film milovať. 80%. ()

Ony

Tohle je hrozně dobré (a opravdu to neříkám jen proto, že je to srbské). 140 minut jsem se culila jak blb na tenhle řemeslně precizní, herecky živý a optimismem nabitý film. Někdo by mohl namítnout, že umocňovat smutek deštěm, radost sluníčkem a nostalgii sépií je poněkud vulgární, ale já jsem teda rozhodně neodolala. Mimochodem, v novosadském kině Arena bylo natřískáno a na konci se tleskalo, přestože to tam dávají už tři týdny pětkrát denně. Dějí se prostě věci... ()

JohnnyD

Sentimentálne a gýčovité ako hovado a každých pätnásť minút som mal chuť nakrútiť paródiu (hlavne slow motion koníčkovanie s vajcom bolo ultra wtf), no na taký pozitívny film, kde nie je asi ani jedna záporná postava, sa proste hnevať nemožno. Nina Janković bola bohovská! ()

misterz

Prikláňam sa ku všetkým tým negatívnym komentárom ohľadom gýčovosti, neúmernej dĺžke a patetizmu, ale aj tak... film si ma akosi vedel získať a upútať pozornosť po celý ten dlhý čas trvania snímku. Srší z neho optimizmus, výborné herecké výkony, sympatické herečky a tiež ma dokázal strhnúť pre futbal a fandenie. Ja som spokojný, určite pôjdem aj do dvojky. 70/100 ()

eLeR

Jasné, že to miestami je neskutočný gýč, ale film to je veľmi živý a optimistický ... každá jedna postava vám musí byť sympatická (až na jednu, ale tej hneď v úvode vybijú zuby). Skrátka 140 minút utečie ako voda a vám zostane dobrá nálada. ()

dopitak

Cinema Mundi 2012. Zlostně bude vzdychat jen ten, kdo nemá retrofilmy rád, kdo Poláčka s Bassem nikdy nečetl a Muže v offsidu považuje za otravnou nedělní pošetilost pro pamětníky. A protože k podobným rozhodně nepatřím, docela Srbům těm jejich patnáctidílný seriál (který je dalším rozšířením tohoto už tak obsáhlého filmu) i připravovaný druhý díl, závidím. Více tady. ()

lena60

Pro mě zajímavý pohled do fotbalové historie. Díky filmu jsem po dlouhé době oprášila v dětství oblíbené výroční knihy vydávané při příležitosti konání MS ve fotbale... ()

ARI50

Dal bych 4 ale začátek mě tak nakopl a to já ty sportovní mužů, jenže pak to ztratilo kouzlo fotbalu a vrhlo se to po stránce příběhů ne že by mi to vadilo ale místy spíš zkazilo dobrej požitek sledování, a proto 3 herci super, hlavně herečky no jsem zvědavý na dvojku. ( Akce - Zahraniční Výzva Srbsko ) ()

Morholt

Strašně kýčovité, neúměrně dlouhé, jihoslovanský vtip není můj šálek kávy a když došlo na práci s míčem, dělali hráči během zápasu věci, které by neprošly ani playerům Realu v zápase se Sokolem Vrchotovy Janovice B. Ale z celého filmu vyzařovala taková pozitivní nálada a radost, že člověk dokáže ledacos odpustit a hlavně každý film o fotbale má u mě procenta navíc. A nemůžu zapomenout ani na Ninu Jankovic, nový předmět mých mokrých snů. Čekal jsem sice kapánek víc, ale třeba to přijde s druhým dílem. I tak jsem ale celkem spokojen. 65% ()

Marek1991

Existuje veľmi veľa hrdinských filmov, veľa dojímavých, veľa rozporuplných, veľa oddychových, ale málo tých, ktoré si človek váži a rád by ich pozeral dookola, bez toho aby sa mu sprotivili. Je to príbeh o bežných ľuďoch v ťažkých časoch, ktorí majú svoje radosti a starosti a ktorým do života príde neobyčajná možnosť si zahrať na prvých majstrovstvách sveta vo futbale. Film nesie v sebe dávku romantiky, kedže mladí muži sa samozrejme snažia získať si srdcia tých žien, ktoré sa im páčia. Funkcionári neúnavne pracujú na skladbe tímu a možnosti odcestovať do Južnej Ameriky. Futbalová téma mi je srdcu blízka, kedže som bol futbalista. Takisto som Slovan a Srbov mám rád a pohľad na historický Belehrad sa mi páčil. Vizuálne a hudobne to bol nádherný "retro" film. Pieseň "Samo malo" prekonáva aj mnohé iné z tej doby. Tento film som videl prvýkrát na srbskej televízii, keď som na ňu náhodou prepol a ako bleskom ma zasiahol a niečo vnútri sa vo mne pohlo, lebo ma dostal akoby do deja, vžil som sa doň a nedalo mi to nedopozerať. Film ukazuje život rôznych ľudí, takže morálne ho netreba rozoberať, on ukazuje nás ľudí a naše charaktery a dobre poukazuje na to, ako sa ľudia v niektorých veciach vôbec nemenia. Film je mimoriadne vtipný. Napríklad, keď ako trénera určia človeka, ktorého majú všetci za blázna, ale je šikovný a žije si vo svojom svete, kde má miesto holub Radoje, dokonca ho upodozrievajú, že ten holub skladá národný tím. Tímu dáva rady, ako že futbal je ľahký, keď ho hrajú majstri, ale keď blbci tak je komplikovaný. V súvislosti s futbalom zaznievajú hlášky ako, že brankári nie sú ľudia alebo že život je vážna vec, keď sa ľudia zabudnú hrať. Najparodoxnejšie bolo, že národný tím zložili z najväčších nepriateľov z dvoch rivalských belehradských tímov, Juhoslávie a BSK. Keď však išlo do tuhého dokázali sa zjednotiť a v podstate sa priatelili. To je paradox k rivalite Crvenej Zvezdy a Partizanu dnes. Vo filme si neutrálny fanúšik vo väzení bol nútený sadnúť do rohu, čo dokazuje, ako spoločnosť vyžaduje, aby niekto niekam patril. Vo filme zaznievajú hlášky ako, že chváliť sa autom je vlastnosť chudobných alebo povery, že ten, kto dokáže žonglovať s vajcom zomrie. Zaujímavé je, keď hovoria, že žena je jediná cesta ku šťastiu. Tiež sa mi páčilo, ako poňali humor namierený k politickým vodcom, nič vulgárne, ale len poukázali na životné situácie s humorom. Stačilo zakričať niečo proti kráľovi a už ich zatkli a jeden vtipkár chcel ísť do väzenia s hráčmi po verejnej bitke, tak zakričal preč s kráľom, aby ho zobrali, lebo najprv ho nechceli. Vernosť jednej z hlavných postáv sa mi páči a aj tie romance, taktiež morálne oživenie národného tímu v ťažkých chvíľach a následná jednota, bratstvo a nádej spojená s vierou dokázali, že vyhrali, oživili národ, všetci sa začali k sebe správať dobre, začali byť šťastní a nakoniec sa im ľudia zložili na cestu. Tu sa hodia slová Sviko jedan. Pri spontánnej srbskej hymne som cítil radosť, hrdosť a spokojnosť. Film nemusí byť komplikovaný, aby urobil šťastným niekoho. Mňa si získal poňatím toľkej rôznosti filmových žánrov, cez športovú tematiku, životopisnú, historickú, romantickú, komediálnu, či cez držanie sa skutočných hodnôt, ale nezapieraním dobrodružstva, zábavy a akcie. Tento film je ukážkou šťastného a slobodného života, ktorý si dokážeme spraviť sami, keď budeme chcieť, kde sa len bude dať, záleží na nás ako žijeme. Je to pre mňa akési pokračovanie toho, keď vo filme Vykúpenie z väznice Shawshank prišla hlavná postava na slobodu a začala žiť slobodný život, lebo život je krásny aj napriek tomu, že sa niektorí sťažujú, ako to v tomto filme hovoria, že z chodenia po tomto svete len bolia nohy. Napriek všetkému netreba v živote zúfať, treba mať sny, treba o ne bojovať, treba veriť, mať nádej, milovať a šťastie sa dostaví. Všetko bude dobré. Toto je poetické dielo, ktoré nechcelo umocňovaním životných situácií počasím povedať nič zlé. Tento film má jedinečnú atmosféru, má v sebe kúzlo, ktoré mi vie vyčariť úsmev na tvári a spraviť ma na chvíľu spokojným. () (méně) (více)

kareen

Tak tohle je přesně ten druh filmu, který mě dokáže nabít hodně pozitivní energií, kdy jsem se takřka celou dobu usmívala, pokud jsem se už nerozesmála naplno, jako třeba, když se dva sousedé modlili v kostele vedle sebe, jen každý za ten svůj fotbalový klub, nebo když hoši po bitce v lochu vytáčeli do ruda policejního náčelníka apod. Tahle story o lásce, přátelství a kopané v průkopnických dobách, kdy ještě hráči nebyli ti nejbohatší lidé na stadiónu je zkrátka moc fajn a to mě normálně fotbal ani nijak zvlášť nebere. Že se to neobešlo bez nějaké té špetky patosu? Nu, i to už tak nějak k tomu fotbalu patří, takže mi to tentokrát ani nevadilo. A skvělou dvojku Moša - Tirke jsem si oblíbila natolik, že si jdu hned pustit pokračování. ()

Rakosnicek77

Pohádka pro oba :-) On si přijde na své s fotbalem, ona s tou romanťárnou :-) Jednoduchý, ale velmi příjemný příběh o počátcích konání fotbalových MS. ()

zette

Nevim, do jake miry se film drzi skutecnych udalosti, ale pribeh je velice hezky vykresleny. Nechybi typicky balkansky humor, nacionalismus a vyborna hudba. Film ma prijemnou atmosferu, plno sympatickych postav a v neposledni rade nadhernou Ninu Jankovic, kterou jsem do dnesniho dne neznal, ale po projeti nekolika jejich fotek na netu, usuzuji, ze se jedna o zazrak prirody:-)! Nedivim se, ze tento film (i serial) byl v Srbsku tolik uspesny. Mozna by si i Planicka, Bican nebo Masopust zaslouzili podobny film. ()

dzira

Pokud má On rád fotbal a Ona romantické příběhy, tento film si zamilují oba..... Pokud teda nejsou z Bulharska :-) ()

rockwoman

"Život je vážná věc pane Simonovič. To víš, když si zapomeneš hrát. Jdeme si hrát." ... Fotbalu nerozumím ani za mák, takže jsem se nechala zasvětit od kluků ze Srbska. Výklad byl trochu delší, ale tihle sympatičtí čutálisti za můj čas rozhodně stáli. :-) ()

Pedross800

"FOTBAL BYL JEŠTĚ NA POČÁTKU. TEHDY PO HŘIŠTI NEBĚHALI BOHATÍ A SLEDOVALI JE MI CHUDÍ, ALE JAKSI NAOPAK" A tenhle film ty počátky, tu ryzí radost ze hry a partu zobrazuje tak kouzelně, lidsky a vtipně, že se nejde při jeho sledování neusmívat :-) je zde vše co dělá fotbal fotbalem.....emoce, rivalita i opravdové přátelství a důvěra a to vše v té původní, nezkažené podobě. Ta pozitivní energie tu sálá z každého záběru, z každého tónu a není to jen o fotbalu....je to i o lásce a hlavně je to i o tom že snít je tak krásné......."ŽIVOT JE KDYŽ MÁTE SEN A VĚŘÍTE V NĚJ. A KDYŽ SE SPLNÍ, TAK PORAZÍTE ČAS....AŤ UŽ JE TO DÁVNO, SNY PŘETRVAJÍ A SMRT TAK UŽ NENÍ KONEC ŽIVOTA" ()

BuryGol

Dlouho jsem neviděl kvalitní srbskej film. A tenhle o útrapách a strastích cesty do Montevidea v roce 1930 byl fakt parádní. Ono obecně dobrejch filmů o fotbale je jako šafránu, kór když tenhle je krásně natočený komediální drama říznutý sportem a srbskym humorem. Tehdy byl fotbal ještě hra gentlemanů a o peníze nešlo. Chlapi přišli z práce a šli si zahrát. Dnešní bohatý a nagelovaný hérečky jsou už jenom pozůstatek původní myšlenky a hry jako takový. Dufám, že bude i druhej díl. A snad se tam aspoň na chvíli objeví Srdjan Todorovič, kterej si tady zahrál roličku komentátora. ()

klukluka

Rád se nechám dojímat, a takhle moc dojatej jsem u filmu snad ještě nebyl. A to jsem nejprve viděl dvojku a dost dlouho jsem se bál, že to pro mě bude (byť v opačném gardu) jen nastavovaná kaše. Nebyla. Ten autorský rukopis je sice stejný, ale příběh je jiný, a opět hrozně silný. Pro mě ryzí filmová krása. Tenhle dvojfilm miluju. ()

Lukin413

_CINEMA MUNDI_ Chlapec - vypravěč - na zabití, začátek utahaný, konec až příliš patetický, milostný čtyřúhelník zbytečný. Na druhou stranu spousta nadhledu a drobných vtípků, slušné herecké výkony a zajímavý náhled do dřevních dob fotbalu. 60 % ()