Montevideo, cesta za snem

(festivalový název)
  • Srbsko Montevideo, bog te video: Priča prva (více)
všechny plakáty

Film je součástí rozsáhlého stejnojmenného projektu, který vznikl k 80. výročí jugoslávského úspěchu na prvním Mistrovství světa ve fotbale v Uruguaji roku 1930. Dále tento projekt zahrnuje vydání knihy známého sportovního novináře Vladimira Stankoviće (ta je také předlohou filmu), patnáctidílný televizní seriál, dokumentární film, výstavu a řadu dalších akcí. První díl filmu vypráví o vzniku jedné národní reprezentace napříč různými filmovými žánry. Režisérem je slavný srbský herec Dragan Bjelogrlić (HEZKÉ VESNICE HEZKY HOŘÍ, VÁLKA ŽIVĚ aj.) (Ony)

gogo76

"Možno nie som tréner, možno som blázon, ale ja vám verím..." Na úvod trailer . Srbi opäť dokazujú, že naozaj vedia robiť filmy a tento retro výlet do 30-tych rokov je takmer dokonalý. Príbeh o futbalovom sne možno odradí nežné pohlavie i divákov, ktorí futbal nemusia, ale to by bola veľká chyba. Nie je iba o futbale a ak je, tak v jeho najsympatickejšej a najčistejšej polohe, keď ho ešte peniaze neskazili. Sám dávam prednosť hokeju, ale tu dostaneme množstvo sympatických postáv, love story, krásnu atmosféru a hlavne kvalitne zrežírovaný príbeh. "Mašo a Tirke sú jedineční!.." , kričia diváci na tribúnach a ja dodávam, že i ako herci sa pár kúskov museli naučiť a tých majstrov s loptou im uveríte. Osobne mám strašne rád balkánsku muziku, preto i hudba vo filme je balzamom pre moje uši. ++++ Odporúčam všetkým divákom s dobrým vkusom a predovšetkým futbalistom, pretože tak čistý a nevinný príbeh o tejto hre zo súčasnej doby by asi nebol zaujímavý. Snáď ešte tak o Messim...Každý Srb i futbalista musí tento film milovať. 80%. ()

misterz

Prikláňam sa ku všetkým tým negatívnym komentárom ohľadom gýčovosti, neúmernej dĺžke a patetizmu, ale aj tak... film si ma akosi vedel získať a upútať pozornosť po celý ten dlhý čas trvania snímku. Srší z neho optimizmus, výborné herecké výkony, sympatické herečky a tiež ma dokázal strhnúť pre futbal a fandenie. Ja som spokojný, určite pôjdem aj do dvojky. 70/100 ()

Fr

ROK 1930. ROK, KDY SE ZRODIL SEN....“ /// FOTBALOVÁ pohádka o zrození božského dua Moša – Tirke a o Montevideu. Obecná škola (jako ta atmosféra...) řízlá Klabzubáky (skoro no...) plná srbský hrdosti a (skoro)fotbalovýho zázraku. Po zamáčknutí kroupy můžu Srbům jen závidět. Nejen filmařinu, ale i způsob, jakým si dokážou svý hrdiny připomenout. A uvědomím si, jak moc chybí nějakej podobnej film nám. O NAŠÍ HRDOSTI (že nemáme? No právě....). O hrdinech. Třeba o těch z roku 1934. Plánička, Nejedlý Puč .... by si to určitě zasloužili. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu od srbskýho sportovního novináře Vladimíra Stankoviče ,,Montevideo, Bog te videa“ číst nebudu. 2.) Miluju fotbal a holky. 3.) Thx za titule ,,Dantesovnik“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ** AKCE * NAPĚTÍ * ()

Ony

Tohle je hrozně dobré (a opravdu to neříkám jen proto, že je to srbské). 140 minut jsem se culila jak blb na tenhle řemeslně precizní, herecky živý a optimismem nabitý film. Někdo by mohl namítnout, že umocňovat smutek deštěm, radost sluníčkem a nostalgii sépií je poněkud vulgární, ale já jsem teda rozhodně neodolala. Mimochodem, v novosadském kině Arena bylo natřískáno a na konci se tleskalo, přestože to tam dávají už tři týdny pětkrát denně. Dějí se prostě věci... ()

eLeR

Jasné, že to miestami je neskutočný gýč, ale film to je veľmi živý a optimistický ... každá jedna postava vám musí byť sympatická (až na jednu, ale tej hneď v úvode vybijú zuby). Skrátka 140 minút utečie ako voda a vám zostane dobrá nálada. Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou. ()

• Takmer všetky kožené opasky a puzdra na pištole, ktoré nosia policajti vo filme, sú z obdobia po druhej svetovej vojne, pričom dej sa odohráva v roku 1930. (Marek1991)
  • Golf nebol v Juhoslávii až do polovice roku 1930, takže vidieť muža hrajúceho golf v Belehrade by bolo nemožné. (Marek1991)
  • Keď komisár Komatina (Sergej Trifunovic) stretá niekoľko svojich policajtov pred štadiónom, je jasne vidieť, že všetci majú len prázdne kožené puzdra bez akýchkoľvek zbraní. (Marek1991)