poster

Poslední tajemství Titanicu

 • Česko

  Titanic

 • USA

  Last Mysteries of the Titanic

Dokumentární

USA, 2005, 44 min

Režie:

Neil Flagg

Producenti:

James Cameron

Střih:

David C. Cook
(další profese)
 • Stanislaus
  ****

  Vždy, když mám možnost zhlédnout jakýkoli dokument o Titaniku, tak toho ihned náležitě využiji, abych se dozvěděl zase něco nového o tomto impozantním parníku, který se nesmazatelně zapsal do dějin námořních katastrof. V tomtu filmu jde zejména o prozkoumávání trupu vraku, který už značně podléhá času. Máme možnost vidět místa, které spatřilo lidské oko naposledy v onu osudnou noc v roce 1912. A to vše v přítomnosti Jamese Camerona, který (nejen) v roce 1997 splnil sen všem milovníkům "pýchy lidstva". Zkrátka příjemně strávená třičtvrtěhodinka, během které jsem se dozvěděl mnohá nová fakta.(27.8.2013)

 • FIBO
  *****

  Last Mysteries of the Titanic je unikátní dokument, který nás opět zavádí na místo činu k samotnému vraku lodi. Od ostatních dokumentárních filmů, které mapují historii a samotnou událost, se zaměřuje výhradně na expedici do útrob lodi v současnosti (konkrétně tedy rok 2005). Opět na scéně nechybí prakticky nejvyspělejší výzkumné plavidlo na světě pro průzkum hlubinných vod, výzkumná loď Keldysh a team leader hlubinných expedic Dr. Sagalevitch. James Cameron od doby vzniku a natočení filmu Titanic (1997) podnikl více jak 35 ponorů pro objasnění toho, co se oné noci přesně stalo a co vše dnes zůstává téměř po uplynutí sta let zachovalé (jen pro zajímavost, pro natočení Titanicu jako celovečerního filmu bylo podniknuto 13 ponorů, ostatní vzešly z Cameronovy vlastní iniciativy posléze). Unikátní na dokumentu je, že tentokrát pozval Cameron na palubu uznalé odborníky, se kterými mimo jiné spolupracoval na filmu (historici, inženýři, biologové...) a historicky poprvé byly hlubinné záběry zpracovávané ne na filmový pás, ale byly živě přenášené po čtyřkilometrovém optickém kabelu přímo do obrazové režie, která pro tento účel na palubě Keldyshe vznikla. Tentokrát se dostáváme do míst, kam oko diváka ani jiné kamery od roku 1912 neproniklo. Vidíme dosud neprobádané útroby Titanicu jako například dlouhou manipulační chodbu, která se táhla na palubě F po celé délce lodi (pro snadný pohyb personálu na lodi), vidíme provedení lázní, hlavní schodiště (tedy spíše to, co z něj zbylo) a spoustu zajímavých míst, které navíc jsou doplňovány jak dobovými ilustracemi, tak počítačovou grafikou, na které nám tvůrci ukazují 3D počítačový model místnosti a následně vidíme totéž místo ze stejné pozice tak, jak vypadá dnes. Vcelku úchvatná podívaná, které lze těžko něco vytknout. Pokud se zajímáte o Titanic nebo jeho historii, je tento dokument jednoznačnou volbou. Akorát mi trochu osobně vadila místy přílišná "moderovanost", která spočívala v přespříliš "televizních" komentářích moderátora, který by tam vůbec nemusel být, přepínání záběrů z ponorek do režie způsobem, jako bychom se dívali na nějaký televizní pořad, což spíš dávám na vrub tomu, že dokument vznikl pod určitou záštitou Discavery.(14.6.2011)

 • Nach
  *****

  Opravdu převelice zajímavý dokument, který neomývá známá fakta, ale jde si za svým vytyčeným cílem - prozkoumat vrak rozpadající se lodi. Vše je doplněno o scény (někdy i neuveřejněné) z filmu Titanic (1997) s Cameronovým komentářem při nichž vám dojde, jak precizně byly kulisy v daném filmu vyrobeny. Jedním slovem pro fanoušky této lodi i podmořských dokumentů, splněný sen, který by si neměli nechat ujít. Jednoznačně a zaslouženě uděluji pět hvězdiček.(10.6.2011)

 • Kivis
  ****

  Tenhle dokument klidně mohl být doprovázen jen šuměním oceánu či nějakou instrumentální hudbou, třeba rovnou tou z Cameronova Titanicu a k tomu jen občas přidat titulek, na jaké že části lodi se to zrovna nacházíme. Záběry z vraku jsou totiž úchvatné, informační přínos oproti tomu velmi slabý. Obzvlášť pro člověka, který už dokumentů o této legendární lodi viděl několik. "Dozvídáme se", jak se Titanic potopil, jak probíhala evakuace a pak také podrobnosti o několika pasažérech, zejména těch z první třídy či o členech posádky. Opravdu nic moc nového. Nejzajímavější informace jsem se asi dočkal, když se kamera dostala do koupelny kapitána Smithe, konkrétně k vaně se čtyřmi kohoutky:o) Ale jak říkám, tenhle dokument stojí především na spoustě unikátních záběrů. Po informační stránce je to pro ty, kdo už pár dokumentů o Titanicu viděli, spíš jen opáčko, ale pro toho, kdo ještě žádný dokument o Titanicu neviděl, to může být dobrý základ a taková nablýskaná brána, která člověka naláká vstoupit a začít se o osud lodě a jednotlivých pasažerů zajímat víc. Jinak verze, kterou jsem viděl, měla 93 minut a rozhodně nenudila.(24.9.2012)

 • Thomassi
  *****

  Už od mládí mě Titanic fascinoval. Přečetl jsem si pár knih a viděl spousty dokumentů. Všechny byly svým způsobem poutavé, ale vetšinou obsahovaly informace už všeobecně známé a všemožně se snažily rozebírat a zkoumat příčinu, proč se tento, své doby největší parník potopil. Poslední tajemství Titanicu je ale jiný dokument. Jiný v tom, že dnes už známá fakta hodil za hlavu a věnuje se výhradně samotnému vraku. Vždyť na něm spolupracuje i samotný James Cameron, který natočil velkolepý film o této katastrofě. Co je ale hlavní, je to, že vidíme záběry vraku v přímém přenosu s výzkumné ponorky, ve které vše natáší právě James. A já byl z těch záběru naprosto uchvácen. Spousta krásných záběrů na rozpadající se loď mě dokonale pohltila. Co mě ale vyrazilo dech úplně, byly záběry tureckých lázní, které se nacházely od horní paluby celkem dost hluboku. Ani já jsem nemohl uvěřit, že skoro po sto letech byly lázně téměř nepoškozené. Kachličky měly ještě svoji modrou barvu a vše kolem vypadalo skoro tak, jak v roce 1912. Opravdu fascinující dokument, který rozhodně doporučuji.(26.3.2011)