Poslední tajemství Titanicu

USA, 2005, 44 min

Neil Flagg

James Cameron

David C. Cook

Už od mládí mě Titanic fascinoval. Přečetl jsem si pár knih a viděl spousty dokumentů. Všechny byly svým způsobem poutavé, ale vetšinou obsahovaly informace už všeobecně známé a všemožně se snažily rozebírat a zkoumat příčinu, proč se tento, své doby největší parník potopil. Poslední tajemství Titanicu je ale jiný dokument. Jiný v tom, že dnes už známá fakta hodil za hlavu a věnuje se výhradně samotnému vraku. Vždyť na něm spolupracuje i samotný James Cameron, který natočil velkolepý film o této katastrofě. Co je ale hlavní, je to, že vidíme záběry vraku v přímém přenosu s výzkumné ponorky, ve které vše natáší právě James. A já byl z těch záběru naprosto uchvácen. Spousta krásných záběrů na rozpadající se loď mě dokonale pohltila. Co mě ale vyrazilo dech úplně, byly záběry tureckých lázní, které se nacházely od horní paluby celkem dost hluboku. Ani já jsem nemohl uvěřit, že skoro po sto letech byly lázně téměř nepoškozené. Kachličky měly ještě svoji modrou barvu a vše kolem vypadalo skoro tak, jak v roce 1912. Opravdu fascinující dokument, který rozhodně doporučuji.(26.3.2011)

Poslední tajemství Titanicu se narozdíl od ostatních dokumentů věnuje výhradně samotnému vraku. Obecně známá fakta, kdy, jak a proč se Titanic potopil se tu divák nedozví, za to se ale může těšit na ty nejkvalitnější a nejdetailnější záběry na Titanic, jaké kdy svět spatřil, což je pro fanoušky Titanicu nepopsatelná vizuální euforie. Při pohledu na téměř nedotčené kachličky v tureckých lázních jsem musel zatlačit slzy dojetí. Neuvěřitelně působivé a navíc když dokumentem provází "král světa" a také obdivovatel Titanicu James Cameron, tak je o zážitek postaráno. 100% Podobný dokument:Titanic's Final Moments: Missing Pieces (TV film)(8.6.2011)

Opravdu převelice zajímavý dokument, který neomývá známá fakta, ale jde si za svým vytyčeným cílem - prozkoumat vrak rozpadající se lodi. Vše je doplněno o scény (někdy i neuveřejněné) z filmu Titanic (1997) s Cameronovým komentářem při nichž vám dojde, jak precizně byly kulisy v daném filmu vyrobeny. Jedním slovem pro fanoušky této lodi i podmořských dokumentů, splněný sen, který by si neměli nechat ujít. Jednoznačně a zaslouženě uděluji pět hvězdiček.(10.6.2011)

Tenhle dokument klidně mohl být doprovázen jen šuměním oceánu či nějakou instrumentální hudbou, třeba rovnou tou z Cameronova Titanicu a k tomu jen občas přidat titulek, na jaké že části lodi se to zrovna nacházíme. Záběry z vraku jsou totiž úchvatné, informační přínos oproti tomu velmi slabý. Obzvlášť pro člověka, který už dokumentů o této legendární lodi viděl několik. "Dozvídáme se", jak se Titanic potopil, jak probíhala evakuace a pak také podrobnosti o několika pasažérech, zejména těch z první třídy či o členech posádky. Opravdu nic moc nového. Nejzajímavější informace jsem se asi dočkal, když se kamera dostala do koupelny kapitána Smithe, konkrétně k vaně se čtyřmi kohoutky:o) Ale jak říkám, tenhle dokument stojí především na spoustě unikátních záběrů. Po informační stránce je to pro ty, kdo už pár dokumentů o Titanicu viděli, spíš jen opáčko, ale pro toho, kdo ještě žádný dokument o Titanicu neviděl, to může být dobrý základ a taková nablýskaná brána, která člověka naláká vstoupit a začít se o osud lodě a jednotlivých pasažerů zajímat víc. Jinak verze, kterou jsem viděl, měla 93 minut a rozhodně nenudila.(24.9.2012)

Nevím co mám obdivovat dřív: novodobou technologii, to, co se stane po víc jak 100 letech s vrakem lodě ve vodě, nebo zapálení Jamese Camerona pro svůj klukovský sen. Dokument divákovi nabízí nahlédnout do neuvěřelných míst, kde se skutečně naposledy chodilo v roce 1912. Nejsilnější momenty: zlaté hodiny, turecké lázně a informace, že mořské organismy "pojídají" až 90kg železa za den!!(14.6.2013)