Reklama

Reklama

Mogambo

  • Slovensko Mogambo
Trailer

Obsahy(1)

Na pozvání jednoho maharadži přicestuje zpěvačka Eloise Kelly (Ava Gardner) do Afriky, aby se účastnila safari. Avšak místo maharadži, který musel předčasně odcestovat, se zde setká s Victorem Marswellem (Clark Gable), jenž se živí odchytem divoké zvěře. Eloise se brzy stane jeho milenkou. O něco později se Victor setká s mladým britským manželským párem: antropologem Donaldem (Donald Sinden) a jeho půvabnou manželkou Lindou (Grace Kelly), které nezůstane Victor lhostejný... Podle divadelní hry Wilsona Collisona. Jedná se o remake snímku RED DUST Victora Fleminga z roku 1932, kde Clark Gable ztvárnil stejnou postavu. (Pohrobek)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (16)

Han22 

všechny recenze uživatele

Mogambo není jak jsem myslel nějaký napínavý dobrodružný film. Ano odehrává se to v Africe, je tu spousta zajímavých zvířat a také domorodců, ale jinak se jedná spíše o romanťárnu. Clark Gable balí napřed Avu Gardner a poté Grace Kelly, která je vdaná. Musím uznat, že i když jsem se celkem nudil, z vyústěním jsem byl nakonec docela spokojený. Jen jediný problém - Gabla jsem viděl naposledy v Jih proti Severu a od té doby nepěkně zestárnul a ty jeho pletky jsem mu moc nevěřil. Dobrodružný film roku 1953. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Clark Gable je pořádný machr. Po víc jak pětině století si zopakoval svoji roli milovníka z Flemingova Red Dustu a zvládl ji s přehledem, vůbec nepůsobí nijak nepatřičně, a to se o něj ucházejí takové krásky jako Ava Gardner a Grace Kelly! Je to stejně podíváná: Clark chvíle nerozhodně postává, pak se rozhodne chytne Avu nebo Grace do náručí, přisaje se na ni a je hotovo. Tenhle herec měl šarmu asi jako nikdo před ním ani po něm. Dnes možná příběh Clarkových pozdních lásek působí trochu šroubovaně, stále se ale o jedná o dobrý Fordův snímek se slušnou režií. Na Oscara byly nominovány Ava Gardner a Grace Kelly - hrají náramně - ovšem hlavní hvězdou je rozhodně svá zlatá léta připomínající Clark Gable. ()

Reklama

kubilov 

všechny recenze uživatele

"Aaah, kangaroo!" Zvláštní vztahový čtyřúhelník, který se sice již od začátku vzhledem k době vzniku a skladbě obou dvojic vyvíjí do předem daného konce, tvořený třemi charismatickými a jistojistě kvalitními herci (Gable, Gardner a Kelly!) a Donaldem Sindemem, dává nahlédnout do tajů a krás koloniální Afriky. K lidoopům se pak příběh stočí až k samotnému konci. ()

MikO_NR_1909 

všechny recenze uživatele

Mogambo dokazuje Fordovu kolísavosť. Nebol režisérom, ktorý točil len skvelé a ľudsky prepracované filmy, ale občas si zašiel k nejakej "bokovke" ako napr. Tobacco Road alebo práve Mogambo. Čo nemusí znamenať, že sú zlé, ale z pohľadu dnešných divákov mentálne príliš vzdialené a nepochopené. V tomto prípade však zub času odrel oveľa viac. Má to očitú inšpiráciu z Hustonovho African Queen (1951) ale ani zďaleka nemá takú opornú kvalitatívnu úroveň a vyšperkované dialógy. Ani vizuálne invencie, kedy zábery s divou zverou sú až z príliš komfortného pozadia. Zachraňujú to iba charizmy hereckého trojuholníka a exotické prostredie Afriky. ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,NECHCEM VIAC VIDIEŤ LEVY, IBA AK TIE PRED POLICAJNÝM RIADITEĽSTVOM." __ ...zahlási Ava Gardner v slovenskom dabingu a ako Bratislavčan okamžite viem o čo sa jedná. Hneď zo začiatku je istou zaujímavosťou, že ,,Mogambo" - ktorého význam nie je nikdy objasnený a je preto skôr stávkou na lákavý dobrodružný filmový názov - obsahuje podobne ako o dva roky staršie ,,Bane kráľa Šalamúna" (rovnaký kameraman Robert Surtees) iba čisto diegetickú hudbu, čo bolo v danej dobe takmer novátorský počin, vďaka ktorému film napr. pri ľúbostných scénach s typickou predstavou presladených harmónii, nikdy neprepadne do klišé. V námete sa však obe snímky rozchádzajú. Kým ,,Bane" sú safari dobrodružstvom, ,,Mogambo" je štúdiou vzťahov v lákavom exotickom prostredí. Okrem toho je film lákavý aj herecky. Kvalitné výkony oboch ženských predstaviteliek boli aspoň odmenené oscarovými nomináciami a svojou atraktívnosťou im už môže rovnať iba scenár plný príjemných hlášok a skrytých narážok. Africký Casanova Clark Gable je aj v staršom vydaní taký ťažký frajer, že si bez akýchkoľvek následkov môže viac krát dovoliť odhodiť aj nedofajčenú cigaretu do suchej trávy. (86. hodnotenie, 12. komentár k filmu) ()

Galerie (67)

Zajímavosti (8)

  • Režisér snímku John Ford a jeho hlavní protagonista Clark Gable se spolu během natáčení několikrát nepohodli. Při jednom ze sporů se situace vyhrotila natolik, že Gable odešel z natáčení a odmítal se po nějakou dobu vrátit. (ellegrey)
  • Natáčení probíhalo ve státech Kongo, Uganda, Tanzanie, Keňa a ve Velké Británii. Podstatná část však byla natočena ve studiu Hollywood. (Terva)

Reklama

Reklama