Mogambo

• Slovensko Mogambo
Trailer

Na pozvání jednoho maharadži přicestuje zpěvačka Eloise Kelly (Ava Gardner) do Afriky, aby se účastnila safari. Avšak místo maharadži, který musel předčasně odcestovat, se zde setká s Victorem Marswellem (Clark Gable), jenž se živí odchytem divoké zvěře. Eloise se brzy stane jeho milenkou. O něco později se Victor setká s mladým britským manželským párem: antropologem Donaldem (Donald Sinden) a jeho půvabnou manželkou Lindou (Grace Kelly), které nezůstane Victor lhostejný... Podle divadelní hry Wilsona Collisona. Jedná se o remake snímku RED DUST Victora Fleminga z roku 1932, kde Clark Gable ztvárnil stejnou postavu. (Pohrobek)

Trailer

Pohrobek

Clark Gable je pořádný machr. Po víc jak pětině století si zopakoval svoji roli milovníka z Flemingova Red Dustu a zvládl ji s přehledem, vůbec nepůsobí nijak nepatřičně, a to se o něj ucházejí takové krásky jako Ava Gardner a Grace Kelly! Je to stejně podíváná: Clark chvíle nerozhodně postává, pak se rozhodne chytne Avu nebo Grace do náručí, přisaje se na ni a je hotovo. Tenhle herec měl šarmu asi jako nikdo před ním ani po něm. Dnes možná příběh Clarkových pozdních lásek působí trochu šroubovaně, stále se ale o jedná o dobrý Fordův snímek se slušnou režií. Na Oscara byly nominovány Ava Gardner a Grace Kelly - hrají náramně - ovšem hlavní hvězdou je rozhodně svá zlatá léta připomínající Clark Gable. ()

Oskar

Docela milý film s hezkými exteriéry. Clark Gable byl stejně frajer. Kdo z dnešních herců by byl schopen věrohodně zahrát scénu s útočícími lvy, pokud jsou tito znázorněni jen prostřihy z jakéhosi přírodovědného dokumentu? ;) Jinak mě trochu zamrzelo, že Grace Kellyová tady hraje takovou submisivní šedou myšku. :( 60% ()

sinp

„Exotika“… Občasně zábavný snímek, který působí jako turistická vycházka slavných herců. Ve většině banálních momentů jsem spíš uvažoval o nepochybně zajímavém zákulisí vzniku a říkám za sebe, že dokument z natáčení by mohl být při troše invence o řád vtipnější exkurze. A hlavně přesvědčivější. Mogambu nejde věřit skoro nic, což je kumšt, když uvážíme, že John Ford neustále švenkuje kolem autentického prostředí. Není pochyb, že mu ve věrohodnosti brání krajně nevhodné dokumentární záběry (Gable mířící na lva je opravdová lahůdka…) a mám pocit, že ani ty zářící barvy sem úplně neladí. Zdůrazňují Gableův pokročilý věk, což působí oproti „panenské“ (ač afektované a upozaděné) Grace Kelly téměř nevhodně. Ava Gardner je nejsympatičtější, ale schytala nesmyslnou postavu, jejíž jednání není ke konci zrovna dvakrát důstojné. Milostnou linku, která je východiskem, pak naprosto potápí Gableův protihráč, příšerný mamlas, co by neulovil ani šedou myšku z kanceláře. Zkrátka tuto Fordovu zakázkovou věc bych nikomu nedoporučil, Africká královna je pravým opakem a do té „investujte“… ()

curunir

,,NECHCEM VIAC VIDIEŤ LEVY, IBA AK TIE PRED POLICAJNÝM RIADITEĽSTVOM." __ ...zahlási Ava Gardner v slovenskom dabingu a ako Bratislavčan okamžite viem o čo sa jedná. Hneď zo začiatku je istou zaujímavosťou, že ,,Mogambo" - ktorého význam nie je nikdy objasnený a je preto skôr stávkou na lákavý dobrodružný filmový názov - obsahuje podobne ako o dva roky staršie ,,Bane kráľa Šalamúna" (rovnaký kameraman Robert Surtees) iba čisto diegetickú hudbu, čo bolo v danej dobe takmer novátorský počin, vďaka ktorému film napr. pri ľúbostných scénach s typickou predstavou presladených harmónii, nikdy neprepadne do klišé. V námete sa však obe snímky rozchádzajú. Kým ,,Bane" sú safari dobrodružstvom, ,,Mogambo" je štúdiou vzťahov v lákavom exotickom prostredí. Okrem toho je film lákavý aj herecky. Kvalitné výkony oboch ženských predstaviteliek boli aspoň odmenené oscarovými nomináciami a svojou atraktívnosťou im už môže rovnať iba scenár plný príjemných hlášok a skrytých narážok. Africký Casanova Clark Gable je aj v staršom vydaní taký ťažký frajer, že si bez akýchkoľvek následkov môže viac krát dovoliť odhodiť aj nedofajčenú cigaretu do suchej trávy. (86. hodnotenie, 12. komentár k filmu) ()

Han22

Mogambo není jak jsem myslel nějaký napínavý dobrodružný film. Ano odehrává se to v Africe, je tu spousta zajímavých zvířat a také domorodců, ale jinak se jedná spíše o romanťárnu. Clark Gable balí napřed Avu Gardner a poté Grace Kelly, která je vdaná. Musím uznat, že i když jsem se celkem nudil, z vyústěním jsem byl nakonec docela spokojený. Jen jediný problém - Gabla jsem viděl naposledy v Jih proti Severu a od té doby nepěkně zestárnul a ty jeho pletky jsem mu moc nevěřil. ()

• Natáčení probíhalo ve státech Kongo, Uganda, Tanzanie, Keňa a ve Velké Británii. Podstatná část však byla natočena ve studiu Hollywood. (Terva)
  • Do role Eloise Y. Kelly (Ava Gardner) byla původně zvažována Maureen O'Hara, čímž se John Ford netajil ani při natáčení filmu. (Pavlínka9)