Bremenskije muzykanty

Bremenskie muzykanty

Komedie / Muzikál

Rusko, 2001, 90 min

• Jezinka.Jezinka

Už dlouho jsem neviděla tolik dobrých herců v tak pitomém filmu. Myšlenka vyprávění pohádky, která se vyprávěním oživí a, protože pohádky jsou věčné, příběh se začne odehrávat znovu, není nová, ale je dobrá, tak proč ji nepoužít. Modernizace by nevadila, kdyby byla tedy sakumprásk, ale pohádkovost v kontrastu s modernou a do toho prvky bláznivé komedie, to se nepovedlo. Co se povedlo je postava vypravěče/šaška - Abdulova, mladého a starého trubadúra, otce a syna, které hrají otec a syn Filipp a Oleg Jankovští, loupežnice Vertinskaja (a vysvětlení toho, proč se dala na loupežnickou dráhu s použitím záběrů z Ptuškových Nachových plachet) a hudební čísla. Škoda, že to nebylo natočeno jako klasická pohádka podle 'Brémských muzikantů' a 'Po stopách brémských muzikantů'.(10.2.2013)

• IdaHutt

Ouvej, hrozné zklamání. Ukázková odpudivá postmoderna aneb Jak pejsek s kočičkou uvařili film. Film, který vzhledem k lavině nejrůznějších aluzí nesměřuje k dětem, nýbrž k dospělým, avšak pro dospělé je příliš naivní, ba přímo stupidní. Film, který si neví rady s žánry a styly (postmoderna!), takže mixuje nešikovně dohromady pohádkový svět s tanky a vrtulníky, akční scény s groteskními, bojovými, tanečními a hudebními, rádoby "současné" hrdiny (alespoň dle kostýmů a jazyka) s jakýmsi šíleným odvarem starého Egypta, renesance a pseudotechniky. Autoři tam vrazili absolutně všechno, varieté, ohňostroje, písečnou poušť, krásky, zvířata, vojsko, šašky, děla, rádoby moudra i puberťacké fórky, prostě děs. Přiznám se, že jsem neměla sílu dokoukat ten křečovitý mišmaš až do konce. Vařili, vařili - a kaše sakramentsky přetekla míru veškerého vkusu i mé trpělivosti.(7.4.2011)