Poslední autobus

(festivalový název)

Autorský krátkometrážny film spracúvajúci univerzálnu tému ľudského egoizmu a strachu. Prináša znepokojujúce podobenstvo z ríše zvierat, kde hrdinovia v kritickom momente ohrozenia odhaľujú svoj pravý charakter a v mene vlastnej záchrany sú schopní obetovať aj svojich najbližších.
Obaja režiséri (Martin Snopek, Ivana Laučíková) sú vyštudovaní animátori a dosiaľ realizovali len animované snímky. Aj pri výrobe filmu Posledný autobus použili techniku podobnú animácii. Obraz síce zachytáva reálnych ľudí v reálnych prostrediach, no nebol snímaný v reálnom čase na kameru, ale na digitálne fotoaparáty sériovým snímaním fotografií. Výsledok evokuje hraný film, no zároveň v ňom cítiť zvláštny obrazový nepokoj. Hlavných protagonistov filmu stvárnili herci, bábkoherci a animátori (Ivan Martinka, Michal Rovňák, Vít Bednárik, Vlado Zboroň, Zuzana Polonská, Peter Skala), ďalšie postavy zahrali neherci a deti. Výrazný podiel na budovaní atmosféry filmu nesú kameramani Juraj Chlpík a Boleslav Boška a hudobník Jakub Ursíny. Mimoriadnu úlohu pri hľadaní výslednej podoby príbehu zohral strihač František Krähenbiel.
Dielo vznikalo 5 rokov v produkcii spoločnosti feel me film a za účasti koprodukčných partnerov AVI Studio a Martin Snopek. Jeho vývoj a výrobu podporili Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Audiovizuálny fond a Literárny fond. Film mal oficiálnu premiéru na festivale Art Film Fest 2011 v Trenčianskych Tepliciach. (dANo)

Arbiter

[Fest Anča 2018] Příběhy bohužel nemusí mít hrdiny. Ani dobré konce. Tato bajka do minimálního času komprimovuje překvapivě mnoho bolestně lidského. Z cyklu 25 rokov slovenského animácie. ()

nunka

Údajne tento krátkometrážny počin vznikal päť rokov, ako to už na naše slovenské pomery bohužial býva. Výsledkom je jednohubka o vzťahoch a egoizme v hraničných situáciách. Triková technika, ktorou sú postavy snímané je veľmi originálna, hudba zapamätateľná a výsledný dojem viac umelecky ako divácky zaujímavý. ()

Madsbender

Podobenstvo je výstižné označenie. Posledný autobus je presne tým, za čo sa prezentuje - komorným kostýmovým cvičením na tému ľudského charakteru. A vďaka výborne zvolenému názvu si môžem dovoliť lepšie podložiť jeho prirovnanie k nie až tak dávnej histórii, dennodenne podrobujúcej ľudí podobným skúškam, keď vás odkážem na Sijanov film Ko to tamo peva a autobusovú scénu z Okupacija u 26 slika Lordana Zafranovića. Princíp je totiž rovnaký a charakterová štúdia dosahuje podobných výsledkov, jeden z mála rozdielov je len v dĺžke. Oceňujem sugestívne spojenie obrazu (zvláštne snímanie na kameru, triky) a zvuku (hudba, s textami je to už trochu horšie). Masky sú tiež veľmi vydarené a funkciu spĺňajú dokonale. Navyše využitím zvieracích (bájkovo personifikovaných) postáv v tomto "lesnom horore" (atmosféra vykúzlená prácou so svetlom a trikmi je obzvlášť pôsobivá a napätie hmatateľné) dodáva vďaka absencii nepotrebného dialógu medi zvieratami nový rozmer univerzálnosti príbehu, čo trochu narúša príchod poľovníkov. Viac menej spokojnosť. Len dúfam, že Snopek nezaspí na vavrínoch a pôjde si aj ďalej... 75% ()

Hafran

Charakter se odhalí nejlépe v kritické situaci a útěk z lesa před lovci je takový i pro lesní zvěř. Atmosférická podívaná a příjemně gradovaný příběh s válečnou náladou otáčí oprávněně moji pozornost zpět ke slovenskému krátkému filmu. ()

anusha

Je to čudné.... a znepokojujúce... hlavne ak vám ho pustia v kine bez toho že viete o čo ide. A asi som blbá ,ale že je to štúdia ľudského charakteru mi došlo až keď som si to tu prečítala. ()

Arkanoid

Idem, idem si... Zvieratká sa snažia dostať z lesíka a takáta muzička im tam hrá... Kamera a triky sú naozaj veľmi dobré, ale na tému odhaľovanie pravého charakteru v kritickej situácii boli už natočené lepšie filmy a P. A. má na to len málo minút. Dúfam, že song vyjadruje “napredujem, no neviem, čo ma čaká “ a nie lenivosť textára. ()

Melios

"Idem, idem si." Zaujimavé skromné podobenstvo o neľudských činoch, ktoré ľudia páchajú na zvieratách. Zas a znova sa potvrdil fakt, že Slováci naozaj vedia točiť krátke filmy, len o tom nevieme. Žiadny fanúšik kraťasov by tento snímok nemal prejsť bez povšimnutia. Či už kvôli "Švankmajerovmu surrealizmu", alebo zaujimavým maskám i stop-motion spracovaniu. Skrátka ďalší kuriózny objav...prerozprávaný Bohemizovanou Slovenčinou ;) ()

Greenpeacak odpad!

Aký egoizmus? Ja som tam videl len nepodarené rekvizity vypchatých zvieracích hláv, chaos a hádam najhoršie zábery zamračenej oblohy. ()

Mona_Lisa

Zaujímavý slovenský kraťas, po ktorého skončení som si nebola istá, či som to celkom nepochopila preto, že polku filmu som mala bez zvuku alebo boli dôvody iné. A potom pozriem na obsah filmu a ahá, takže to bolo o egoizme v každom z nás, ktorý v extrémnej situácii vždy vypláva na povrch... nuž, OK. Veľmi dobré spracovanie (masky super a celkovo sa na to dobre dívalo), prazvláštna atmosféra a zmiešané pocity na konci. ()

Weezy22

Veľmi zvláštny, jemne psycho, krátkometrážny film... Po dopozeraní mám veľmi čudné pocity. Hudba perfektná, veľmi tam sedela, miestami mi až vyskakovali zimomriavky na chrbte. Niečo iné, netypické, jednoducho zvláštne. ()

Baldrick

Řemeslně (animačně) zvládnuté (nikoliv precizní). Masky úsměvné, ale obstojné. Nápad zajímavý, provedení primitivně demagogické a nedotažené. A mimochodem, autobus v noci nezastavují nějací "lovci", ale evidentně profesionální myslivci při honu ("kdo vám dává v zimě do krmelců"). Celé se to veze na pubertální vlně "hejtování" ve stylu co myslivec, to sadistický primitiv. Takové to rádoby pacifistické bio-eko uvědomělé ťuťuťu ňufňání měšťácké svazácké mládeže, která si ucmrndává z veverek a srnečků, ale o lesním hospodářství a přírodě ví lautr hovno, velebnosti. Tedy pardon, možná si přečetla nějakou brožurku, pár stránek z wikipedie a jednou byla sbírat někde odpadky. A aby se medvěd bál vlka a zajíc byl obětavý odvážný hrdina, to už bylo trochu moc. Tvářit se, že inovativně obracím stereotypy a přitom rajtovat ještě větší jiné, no těpic Máňo, si du radši sjet lajnu patřičného dílu South Parku pro uklidnění. ()