Bratři Earpové ženou stádo dobytka do Kalifornie. Po cestě odmítnou nízkou finanční nabídku starého Clantona na jeho odkoupení a na pár hodin se zastaví se v městečku Tombstone. Když se v noci vrátí zpět, jejich stádo je pryč, na místě nacházejí pouze těžce zraněného nejmladšího bratra Jamese. Proto Wyatt Earp přijímá ve městě místo šerifa, které je mu nabídnuto. S ním tu zůstávají bratři Morgan a Virgil, aby společně našli vrahy Jamese a zloděje svého dobytka. Na nového šerifa navíc čeká setkání se známým stárnoucím pistolníkem Docem Hollidayem, za nímž přijíždí půvabná Klementina...
Film natočil klasik americké kinematografie režisér John Ford (který zaujal i svými dalšími westerny Přepadení, Fort Apache, Měla žlutou stužku, Rio Grande, Muž, který zastřelil Liberty Valance a Podzim Cheyennů). Ten příběhu z Divokého západu vtisknul zcela nový dech a působivost. Pod jeho vedením úlohu Wyatta Earpa ztvárnil Henry Fonda, který zde předvedl jeden z vrcholů svého hereckého umění. (oficiální text distributora)

Trailer

Rob Roy

Drsný a zároveň lyrický, humorný i vážný a nasnímaný omračujícím způsobem, něco jako Občan Kane westernů (navíc jsem viděl krásnou zrestaurovanou 102minutovou verzi). A jak nemusím dobračisko Henryho Fondu, tak tady byl naprosto dokonalý. Tiché scény bezchybné a je jich tu spousta, jak trefně píše Pohrobek - řeč těla. Bez tohodle by snad ani nebyl žádnej Leone. Další nedoceněný Ford na CSFD, člověk si pomyslí cosi o házení perel sviním, ale co už... P.S. bonus pro znalé - Hawksovskej vtipnej dědek Walter Brennan v naprosto atypické, ale suverénně zvládnuté roli. Bravo! P.S. Po druhém zhlédntí jen dodám, že tenhle film je symfonie ticha, klidu a řeči těla. ()

Matty

„Svědomí z nás všech dělá slabochy“ Henry Fonda s knírkem přijíždí jako legendární šerif Wyatt Earp zjednat spravedlnost do skrz naskrz zkaženého města Tombstone. Zabili mu bráchu – něco takového nezůstane dlouho nepotrestáno. Kamerou, nasvícením a hereckým výkonem hlavní hvězdy vyčnívající, jinak průměrný odlehčený western, který chce za doprovodu chytlavých hospodských písní hlavně nenáročně bavit. 70% ()

Djkoma

Slaboučké tři hvězdičky dalšímu westernu, který zkouší poutavě a zajímavě předvést stokrát ohraný příběh o bratrech Earpech a městečku Tombstone. Každá variace na toto téma přináší trochu něco jiného. Někdy jde do popředí obsazení postav a postava Wyatta (Tombstone) někdy naopak vnitřní souboj Wyatta a smysl a spravedlnost práva samotného (Hodina pušek) a do toho všeho ještě labutí píseň Kevina Costnera, která je nejdelší variantou (Wyatt Earp). Můj miláček Klementina by měl těžit především z režie Johna Forda a Henryho Fondy v roli Wyatta Earpa. Bohužel právě on je poměrně slabý, dle mého názoru vypadá jako "chudáček" bez respektu (nic proti, mám ho rád, ale nepůsobí jako velký statečný šerif...). Oproti tomu je ve filmu více využit Doc Hollyday a pár žen navíc. Nepodařená je také psychologie, kterou nedokáže vynahradit ani černobílé pojetí, které například v panoramatických scénách s nebem, působí velmi "barevně" a krásně. Ve výsledku však nevím, proč se na podobný film znovu dívat, protože nepřináší nic zajímavého a přelomového. ()

T2

ani neviem už koľký film alebo lepšie povedané western som už videl čo sa týka týchto zásadných vecí: Waytt Earp, Tombstone, O.K. Corral, ale dobre Henry Fonda je fajn, príbeh je trošku iný než sme zvyknutý takže nenudí, prestrelky skôr okrajovo čo troška uškodí čím príbeh nemá až takú dravosť, veľa sa čaká aj od vychýreného pištoľníka Doc Hollydaya ktorý je v konečnom výsledku odstavený v príbehu do stratena, takže len priemer ___odporučiť môžem len a len: Tombstone(1993) /60%/ ()

Pohrobek

Ani ne tak pravý western, jako zajímavý pohled na proces přerodu Divokého západu v civilizovaný kus světa. Ford si tentokráte nevybral svého oblíbence Waynea, nýbrž neméně protěžovaného (samozřejmě, že právem) Fondu, kterému tato role padne jako ulitá a myslím si, že právě zde dosáhl vrcholu svého hereckého umění. Pečlivě propracovaná řeč těla, sympaticky autentická nešikovnost - asi proto Scorsese považuje tento film za jeden z nejhodnotnějších dokumentů o přerodě Západu. ()

• Věk Earpových bratrů je pozměnen. James je ve filmu zobrazen jako mladistvý (ve skutečnosti mu v té době bylo 40), Virgil jako dvacátník (bylo mu 38), pouze věk Morgana a Wyatta zhruba odpovídá. Oběma bylo kolem třiceti. (liquido26)
  • Ve filmu není ani zmínka o bratrech McLauriových, kteří byli u O.K. Corralu zastřeleni, ani o Billy Clairbornovi, který z přestřelky utekl a stejně tak jsou vynecháni další členové Clantonova gangu - Johny Ringo a Kudrnáč Bill Brocius. (liquido26)
  • První film Henryho Fondy po návratu z války. (liquido26)