Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2017, 129 min

• JJ.Gibson

Za 2,5 hvězdy nakonec!!! Nedalo mi to a na Salazarovu pomstu jsem se řádně připravil, nakoukáním celé série znovu, kde jsem se utvrdil v tom, že první díl je nejlepší, druhý o něco zaostává, ale pořád slušný, třetí je odpornost sama, čtvrtý sice není kdovíjak skvělý, ale určité kouzlo má a teď tu po šesti letech máme další Sparrowovo pokračování, s kterým mám bohužel dost problémů. Pokud jste neviděli, dál nečíst! Celá série si vyznačovala extrémně "zruměným" kapitánem Jackem Sparrowem, kterého máme prostě rádi, na druhé straně proti němu stáli neskutečně skvělí oponenti, Barbossa, Davy Jones, BlackBeard a teď tu máme Salazara, v podání Javiera Bardema, to samo o sobě naznačuje, že skvělí protivníci, budou pokračovat v nasazené laťce, ale nestalo se tak. Salazar není tak dobrý, jak bych očekával a to bylo pro mne docela velké zklamání. Pak tu máme nesrovnalosti s tím, jak Jack přišel ke svému kompsu. Zde na tvrdo mu ho dal kapitán, který umíral, když byl Jack ještě mladý, ale z minulých dílů víme, že ho dostal od vládkyně moři Kalypso, což vyvolává spoustu spekulací, na které tento pátý díl nedokázal odpovědět a to mi vadí. Dále postava kapitána Barbossy mne také zklamala a to hlavně z důvodu, že jeho charakter byl vždy obrovsky teatrální a neměl strach z ničeho, byl nemrtví a stejně měl charisma jako blázen. A tady, najednou nic, strach ze Salazara, vždyť měl Pomstu královny Any a to byla sakra loď, který umí plivat oheň a ovládat provazy. Proč toho nevyužil, při obsazení jeho lodi Salazarem a ikdyby se to nepovedlo, tak by byla aspoň snaha. Pak tu máme Bludného holanďana, loď která se dokáže potápět, posádky, která jen tak taky neumře a měla by vládnout mořím, ale v tomto díle vládne mořím Salazar, žádná epická bitva, ne???? Bylo by to moc drahé nebo?? Teď trochu přeskočím, Willa Turnera, se podaří odčarovat a je zase normální a běží za svým synem a svojí Elizabeth, která podle oblečení již asi není vládkyně asijských pirátů, ale pouze domácí puťka. Na tátu Willa Turnera se tak nějak zapomenulo, ikdyž věřím, že by chtěl svého vnuka a Elizabeth taktéž vidět. Dle mého názoru chyba! Zpátky k Jackovi. Už mu to tak nejde jako kdysi, ale pořád je to on, sice už to nemá takovou šťávu, ale jde to. Říkám si, jak je možné, že na začátku filmu byl on a jeho posádka, zase peněžně na dně, pač pokud si pamatuje, na konci čtvrtého dílu si s panem Gibbsem odnáší skoro celou flotilu v lahvích, ikdyž neměl "kouzelný meč" Barbossy, určitě by to sním nějak vyhendloval. Prostě další opomenutý fakt! A pak tu máme potitulkovou scénu, vrací se pravý Davy Jones! Je pravděpodobné, že bude i šestý závěrečný film, nadruhou stranu budeme mít šest pokračování z nichž bude třikrát jeden a ten samý záporák?? Čekal bych více. Také bych malinko čekal, že scénáristi budou schopni vymyslet pár novinek a né pouze recyklovat již viděné, snad poslední díl dopadne lépe! Savvy?!?(5.6.2017)

Měl jsem po pátém dílů Pirátů z Karibiku poměrně rozporuplné pocity. Na jedné straně je jeden z nejlepších příběhů celé série a na straně druhé je málo vtipu a zábavných scén a hlavně naprosto zbytečné linka Orlanda s Keirou, kteří se ve filmu ukázali snad jenom proto, abychom na ně nikdy už nezapomněli. Ve výsledku jsem ale pátý díl zhodnotil jako rozhodně lepší, nežli třetí a čtvrtý. Příběh je pořád tak strašně silná složka, že je škoda jí opomenout. Javier Bardem se tu předvedl a naprosto perfektně mu sekundoval Geoffrey Rush. Johnny tu pro změnu opět absolutně přehrával, ale lepší to s ním už asi nebude. Parta mladých je tu pak spíš na záskok za statické postavičky, ale snést se ve výsledku víceméně i daly. Pokud ale Piráty máte rádi, tak neváhejte. Najde se tu pár geniálních scén, na které moc rádi budete vzpomínat. Pokud například zmíním scénu s gilotinou, tak mi určitě každý dá za pravdu. Celkově musím dodat, že jsem rád, jak Piráti kvalitně pokročili od posledních dílů. Mají své mouchy, ale nakonec jim je rádi odpustíte.(6.6.2017)

Aj keby tam nebolo nič okrem geniálneho fóru s gilotínou, furt je to tučných 8/10 a rozhodne najlepšie pokračovanie skvelej jednotky. Našťastie je tam aj veľa iných zábavných scén a sympatických postáv. Jack je spočiatku otravný, ale postupne si naňho človek zvykne a sem-tam dá aj slušnú hlášku.(26.5.2017)

Rozpočet $230miliónovTržby USA $138,963,912Tržby Celosvetovo $603,610,177Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Prevažne pekný vizuál, pokiaľ sa tam moc nepchá CGI-čka, pár zábavných scén ale príbeh taký zľahka nastrelený nie moc pútaví, 3D k ničomu. Aj keď je to o niečo lepšie než predošlí diel ale ako celok to nemá až tak čím upútať. Najviac ma bavil úsek s mladým Sparrowom. /videl v kine 3D verziu: 55%/(14.6.2017)

Nečekal jsem nic, dostal jsem hodně fajn podívanou. I když to tak ze začátku možná nevypadá. Prvních pětačtyřicet minut se Piráti snaží opět recyklovat Jacka Sparrowa a jeho fóry, což bohužel moc nefunguje. Tahle postava už fakt ničím moc nepřekvapí a noví hrdinové zpočátku nepůsobí zrovna zajímavě. Pak se ale vypluje na moře a režiséři Joachim Rønning a Espen Sandberg jakoby se rozhodli hodit za hlavu všechny legrácky a přitlačit mnohem víc na dobrodružnou atmosféru. A jde jim to. Obří rozpočet je na filmu vidět a Salazarova pomsta je velkolepá podívaná a neskutečně šlape. Zároveň tu však v rámci dobrodružného žánru fungují emoce a Kaya Scodelario je jako nová hrdinka hodně fajn. Což potěší i vzhledem k tomu, že nováček Brenton Thwaites moc nezaujme a i Bardem by si zasloužil trochu zajímavější roli. Ovšem přes všechno to dobrodružné blbnutí a tempo budete nejspíš tyhle nedostatky řešit až po filmu. Během něj na to fakt nebude čas. Poctivý bruckheimerovský blockbuster a po jedničce nejlepší film série.(24.5.2017)

Piráty jsem nikdy moc nemusel a i jednička mi přišla průměrná (akorát ten úvod je super), takže jsem se po protrpěné čtyřce vážně netěšil. Jenže… světe div se, ono se to povedlo. Jack Sparrow je sice pořád kašpar, jenž na jeden dobrý vtip vytasí tři trapné, a film po nabitém rozjezdu upadne do dialogového bahýnka. Jakmile si ale všichni vysvětlí, kdo vlastně jsou a co musí dokázat, Rønning a Sandberg napnou plachty a už nezpomalí. Jedna epická akce střídá druhou, postavy mají vcelku nosné linie (hlavně ta Barbossova je vynikající) a celé je to svižná dobrodružná jízda, která se kupodivu netopí v blbých humorech. Docela věřím, že budou fandové série nadšení. Za mě totiž nejlepší díl (Kaya vládne!) a doteď moc nechápu, jak mohla z tak problémové produkce vylézt tak poctivá blockbusterová radost. (7/10)(24.5.2017)

// Distribútor: Buena Vista // Počet premietajúcich kín v USA: 4,276 // Otvárací Víkend v USA: $62,179,000 //(28.5.2017)

Podívaná, o které jsem nevěděl, jak moc mi v životě chyběla, dokud jsem ji nedostal. V porovnání s předchozími pokračováními minimum přebývajících vsuvek nebo nedůležitých postav, žádné vedlejší linky, které brzdí zábavu a definitivně už žádné psychedelické chvíle, které v rámci celé ságy moc nezapadly. Pomsta si bere z dosavadních dílů to nejlepší, série se tak opět stává etalonem dobrodružství a dost možná uzavírá něco, co začalo před dlouhými čtrnácti lety. Nathanson ve scénáři právem hřeší na osudy starých známých, protože dobře ví, že jsou to právě oni, kdo z Pirátů udělali milovaný příběh. Jestli už Perla nikdy nevypluje, tak obrovský dík za všechny ryby. Jestli se přece jenom šestá plavba plánuje, nemůžu se dočkat.(16.6.2017)

Piráti jsou po 6 letech zpátky a delší pauza zřejmě prospěla, protože se jedná o jeden z nejlepších dílů. Vysoký rozpočet jde na tom rozhodně vidět ovšem spekuluje se, že dosahoval až 300, někdo říká 400, IMDB tvrdí 230 melounů, nevím kdo má pravdu, ale uvěřitelnější mi příjde 230. Film má slušné tempo, příjemné nové postavy, především Kaya Scodelario je pastvou pro oči, ale i Javier Bardem v roli záporáka byl slušně děsivý. Jack Sparrow pořád stejný. Highlightem pro mne byli mrtví prohnilí žraloci, což jsem zatím nikde neviděl či spektakulární finále. Co zamrzí, že nedojde k žádným šermířským soubojům, většina akce se odehrává pouze mezi loděmi. Kino si film už jen díky vizuálu zaslouží. Oddechová zábava. 80%(27.5.2017)

• Psema

Bruckheimerova pomsta... aneb kde nejsou postavy ani Depp nebere. Hlavně že to má tři prdele triků, loď požírající jiný lodě a finále z Moany/Desatera přikázání. Představa šestky po subjektivních 8 hodinách tohohle je děsivá.(27.5.2017)

• Arachneuss

So-so jednorázovka, která dává zapomenout na hořkou pachuť čtvrtého dílu a nabídne pořádné zakončení pro všechny postavy z pirátské ságy. Hudební doprovod pouze recyklace Zimmerova základu, režie žalostně nevýrazná. Gore Verbinski je zkrátka jenom jeden.(27.5.2017)

Noví Piráti jsou takovou tou klasickou pirátskou jednohubkou ... jakože baví, ale žádná bomba to není. Pokud se těšíte na epickou podívanou s nápaditou akcí, tak se raději znovu podívejte na jedničku. V nejnovějším díle se krom první akční scény, která se až nebezpečně podobá finále z Rychle a Zběsile 5, setkáte pouze s rutinní akcí, na kterou si za 2 týdny ani nevzpomenete (jo a není jí tu vůbec hodně, jak se vám snaží natlačit nejsilnější konkurenti Mirky Spáčilové ... aka MZ). Nicméně i tak film alespoň baví, dokonce i Depp jako Jack Sparrow nepůsobí tak špatně, jak by se mohlo zdát z trailerů. Příjemná rodinná podívaná se špetkou akce to ale je.(27.5.2017)

• xxmartinxx

Je docela zrádnost novinářských projekcí, že na ně jdete často bez povědomí o přijetí toho filmu. Já při sledování nových Pirátů s určitostí věděl, že tohle je konec, že tahle nesnesitelně úmorná nuda je poslední kapka a nikdo to nerozdýchá. A to jako člověk, co byl smířlivý ke čtyřce. A pak jsem byl po projekci překvapený, kolik spokojených hlasů se ozývalo. Ale to jen tak na okraj. Mně to každopádně nejde na rozum, protože jsem se takhle nudil naposledy... nakonec ani nevím, kdy jsem se tak moc nudil. Možná u Pasažérů? Ani u nich ne. Chybí mi pocit dobrodružství - napojení na postavy. Nejde mi o jejich hloubku ani uvěřitelnost, ale možnost jim fandit - tady mi ta možnost není daná. Jen jeden člověk za druhým (a je jich tak strašně moc) mluví a něco chtějí, jezdí na místa a tam zase mluví... Za nimi jsou renderovány obrazy za stovky milionů, ale mně to nezajímá. Během tohohle filmu jsem si připadal vyčerpaný, zničený a neschopný čehokoliv - opravdu mě to trápilo. Ale asi přeju všem, co si to zvládnou užít, hodně zdraví a štěstí.(24.5.2017)

Začátek velmi svižný. Bankovní loupež vskutku rozesmála celý kinosál a humor dál pak protkával celý film. Po dlouhé době jsem šla na 3D projekci. Nemám ji moc ráda, jelikož akční scény vidím pak jak všechno ostatní po návštěvě vinného sklepa. Prostě rozmazaně. Ale dalo se to. Vizuál byl celkově parádní ve všech směrech. A jelikož jsem šla do kina s potomkem, objednala jsem lístky na dabovanou verzi, díky které musím srazit hodnocení alespoň o dvě hvězdy. Nejen, že mi nesedělo obsazení hlavních rolí dvou mladých hledačů trojzubce, ale ten dabing byl příšerný. Je vidět čím dál větší propad kdysi tak skvělého, českého dabérství. Jinak docela dobré. Z Javiera byla tak nechutná příšera, že jsem se okamžitě odmilovala. Slušná akce plná fantazie a dobrodružství bez výraznějších hluchých míst. Můj doprovod mi na otázku kolik by Pirátům dal bodů od jedničky do pětky, nadšeně odpověděl "pět a půl". Takže mi nezbývá, než dát konečné čtyři hvězdy.(3.6.2017)

Po x-té už ty postavy přece jen nemají takovou šťávu a nejsou zdaleka tak zábavné. Barbossa se pořád mračí, Sparrow dělá stále stejné blbosti a snad jen jedna až dvě scénky jsou opravdu vtipné. A aby to nebyla jen sterilní šeď a variace na stokrát stejnou scénáristickou báchorku, přiběhnou nové tváře a nové dějové střípky do skládanky. Nedá se upřít tvůrcům velmi odvážná snaha o posun kupředu a k fenomenálním trikům tentokrát dobře sekunduje rychlé tempo a velmi přehledná akce. Není to zdaleka tak nabubřelé a pompézní jako šílené předešlé dva díly. Pořád to ale není a už zřejmě ani nikdy nebude tak vyvážené a invenční, jako byla jednička. Piráti jsou mrtvá a vyčpělá látka i kdyby Depp chodil po hlavě.(8.6.2017)

Záporák Javiera Bardema je suverénně nejlepší záporák, co kdy Pirátské "taškařice" dostaly, stejně jak je ten ultravyčpělý, nevtipný, recyklující se, trapný a neuvěřitelně otravný (ale ne zábavně) Depp Sparrow totálně nedůstojný nemesis, nehodný zlosyna takového kalibru. Brala bych film jenom o Salazarovi, bez zbytečných nudných, otravných, čas, prostor a plátno zabírajících cingrlátek typu Deppa a dvojice zamilovaných. Ty jsou přibližně stejně sympatičtí, jako Orlando a Keira (Keira je vlastně o dost lepší, sorry). Vždyť Depp je jen věčný ožralý neschopný a vyzevlený trouba. Proč by vůbec měl někoho zajímat? Proč by vůbec měl stát někomu jako je über Javierův Řezník za nějakou pomstu? Ach jo, zničte ho už! Vhodná příležitost byla například v tom výborném vtipu s gilotinou. Navíc 90% sraček, co Depp mele, jsou nejspíš z výprodeje vtipů pro idioty z třetí cenový, za celej film neřekl ani jeden dobrej vtip. Ale možná je myšlenka Pirátu bez Sparrowa příliš rebelující. Má ovšem rozhodně můj hlas. No, to jen tak stručně k tomu, jak nemám ráda Jacka Sparrowa. Teď už film - zřejmě nejtemnější a nejemočnější příběh Pirátů. Překvapilo mě, jak mě to na konci dojalo (pád do hlubin skoro vymáčkl slzu!!!). Charizma strany záporáků to hodně táhne a tudy vede cesta, ne přes tuny digitálního mišmaše typu Krakena. Strašně to ale kazí už jednou zmiňovaná zbytečnost jistých atributů - např. té romanci mohlo být věnováno míň prostoru, stejně nikoho nezajímá. Vykecávání a srandičky toho joudy Sparrowa taky nebylo potřeba roztahovat na celou první hodinu. Víc interakcí Barbossy se Salazarem!!! A proti Salazarovi měl bejt lepší oponent, to i ten Will by byl lepší, protože tomu aspoň o něco jde, mělo by to větší sílu. Polodementí Depp, kterej o sobě celej film nelže, když říká, že je imbecil - no to je jako postavit Jar Jara Binkse proti Vaderovi. Ano, to je myslím přesné srovnání. Je to rozhodně lepší, než předchozí stupidní Vlny podivna, s Deppem už ale do koše, prosím! A kdyby Salazara nějak reinkarnovali do dalšího dílu, zlobit se nebudu.(17.6.2017)

První díl se v rámci možností vydařil. Bylo to něco svěžího, bláznivého a mělo démonického sobce Johnnyho Deppa, který dokonale podpořil Bruckheimerovu epickou pohádku pro celou rodinu. A kterého tehdy (dnes už je potřeba přesný opak) nebylo třeba kočírovat. Místy to bylo hodně děravé, na druhou stranu velkolepé, vtipné i úderné, tudíž tahle přiopilá legenda proplula až do pátého dobrodružství. A trošku se všichni tak nějak uklidnili. Zatímco tvůrci trojky a čtyřky sérii uvrhli do neustálých dějových zvratů, tady se lehce vracíme k zábavě a přímočarosti. Ač je mi jasné, že za tohle slovo dostanu přes prsty. Protože zejména v druhé polovině jedeme tak trochu na neutrál s přemírou počítačových digitálních efektů. Patřičně slizký Javier Bardem se řadí ke všem těm výtečným hercům ve vedlejších rolích, kteří sérií prošli (Bill Nighy, Geoffrey Rush, Stellan Skarsgård, Penélope Cruz a samozřejmě Keira), šťáva je trochu pryč, ale pořád lepší než šílené předešlé dva díly.(15.6.2017)

Letní blockbusterová sezóna se vlastně teprve rozjíždí a hned je tady druhé překvapení. Pirátům už jsem vůbec nevěřila. Postavu Jacka Sparrowa považuji už dlouho za zcela vyčerpanou, proto jsem byla nesmírně ráda a mile překvapena, že v tomto díle nestál úplně v popředí. Popcornová zábava jak má být, je to obrovské a zábavné. Není to film, který si budu doma pouštět často a ani nemůžu říct, že bych se bůhvíjak nemohla dočkat dalšího dílu, ale zkrátka jsou noví piráti hodně fajn. 7/10(28.5.2017)

Je to lepší než předchozí film, ale zase ne o moc. Potěšující rozdíl je hlavně v tom, že se tentokrát tvůrci opravdu snažili přijít se zajímavými a neokoukanými nápady, no bohužel zapomněli na příběh. Takřka úplně na něj zapomněli. Na jednu stranu je v pátých Pirátech třeba skvělá scéna s gilotinou, která jako by vzešla z hlavy Gora Verbinskiho, fajn finále na kotvě a několik neodolatelných černohumorných scének (jmenování kapitánem například). Na stranu druhou tam ovšem je také řada až příliš jednoduchého humoru (laciné dvojsmysly jako ze současných tuzemských komedií), který je navíc zbytečně předvídatelný (vždycky bezpečně poznáte, že se blíží vtip nebo "vtip"), pár až příliš překvapivých zvratů, za něž bych někoho nejraději protáhl pod kýlem, a "zábavnost" Jacka Sparrowa má většinu filmu spočívat v tom, že je ožralý jako pes a chová se tedy ještě podivněji než obyčejně. Záporák Javiera Bardema se mi líbil, ústřední pár už tak moc ne... Geoffrey Rush moc prostoru nedostal, ale udělal, co mohl. Hudba byla zoufale nenápaditá.(26.5.2017)

Pôvodná trilógia, ktorú natočil Verbinski ma bavila, štvrtý diel s názvom V neznámych vodách mi prišiel dosť neznámy a doteraz je to najslabší článok série, no a Salazarova pomsta je vlastne prekvapivo celkom dobra. Poteší hlavne to, že séria vracia trošku späť ku koreňom, navyše záporáci na čele s kapitánom Salazarom (výborný Bardem) sú celkom štýlovo spravený (aj keď na Davyho Jonesa nemajú). Samotný príbeh síce nie je nič extra, ponúkne vlastne fajn dobrodružnú zábavu, ale o tom, že by mal čím pripútať a zaujať, sa moc nedá hovoriť a cele to naháňanie za bájnym Poseidonovým trojzubcom stojí hlavne na postavách aj keď akcie tiež nie sú zlé. Jack Sparrow opäť ponúka svoj štandard, vie byt zábavný, ale aj otravný. Zaujímavejší je skôr kapitán Salazar, ktorý Jacka naháňa kvôli pomste, medzi to sa primieša aj starý známy Barbossa a nova mlada dvojka, ktorá vlastne ani moc neprekáža a neotravuje. Vizuálne je to stále oslnivé ako predošlé diely, sem tam niektoré scény nudia, ale inak sa jedna o ďalšiu fajn pirátsku zábavu. Poteší aj hudba, kde nevýrazného Zimmera, ktorý sa stratil v neznámych vodách vystriedal Geoff Zanelli, ktorý na hudbe k pirátom spolupracuje už od čias čiernej perli. Zanelli okrem pôvodných starých a zaručene dobrých pirátskych melódii ponúka aj novú hudbu, ktorá je ako vítaný vietor v plachtách. P.S.: nezabúdajte na scénu za titulkami. Obľúbený soundtrack: The Brightest Star in the North, My Name Is Barbossa, Beyond My Beloved Horizon. 80% - 4*(28.5.2017)

Pirátům se opravdu povedlo vrátit se ke kořenům, vizuálně je cítit, že časy ošklivě ateliérové čtyřky jsou ta tam a noví progresivní skandinávští režiséři, jejichž jména si snad nikdy nezapamatuju, mají řemeslo v malíku a opět se na to hezky kouká. V akčních sekvencích znovu zní ten starý Bedeltovský-Zimmerovský motiv (nový skladatel absolutně zaměnitelný a nic nového extra nepřinesl) a provází, hlavně za začátku, hutné akční šermovačky přesně tak, jak to od Disneyho známe. Nikdy se to však nepřeklene v euforii a pocit, že vlastně koukáme na něco nového a vyloženě strhujícího. Jack je opět věčně opilý nemehlo, kterého milují mraky puberťáků, což vyvažuje správně děsivý a nechutný Javier Bardem, ovšem ani po něm, jakmile se slehne voda, se mi v dalších dílech stejskat nebude. Hodně jsem doufal, že to dopadne alespoň takhle a pátí piráti nebudou úplně sestřelený publikem, ale po úvodním hypu jsem přecijen čekal malinko víc než jen bezchybně poctivé blockbusterovské řemeslo. PS : Paul McCartney byl tak akorát k smíchu. .. 7/10(26.5.2017)

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19