Reklama

Reklama

Recenze (6)

tahit 

všechny recenze uživatele

Filmové biografie jsou často jalové a často tomu chybí historická věrohodnost. Tento film sám o sobě v dějovém toku nepřináší nic nového o jeho životě. Je to jen taková novější slupka. Co dodat? Nicméně neváhám říci, že i tak zatím asi nejlepší zpracování. Gérard Depardieu vyhmátnul jeho profil lidumilně. ()

MrKrahujec 

všechny recenze uživatele

Tento film jako by ztělesňoval větu: Když už to teda musí být... Depardieu jako Rasputin asi vytanul na mysli mnohým, ovšem tady se ukázalo, že jeho vizáž je vlastně pravým opakem skutečného historického Rasputina, který byl hubený, až vyzáblý, mimořádně vysoký a měl údajně uhrančivý pohled skutečného fanatika. Depardieuovi tedy nezbylo, než ho ztělesnit aspoň vnitřně, což se mu možná i povedlo, ale stejně... ()

Reklama

cica 

všechny recenze uživatele

Musím povedať, že už myšlienka toho, že Rasputina stvárnil Depardiu je mimo môjho zmýšľania. Napriek tomu som sa rozhodla, že si film pozriem. Stačilo pár prvých minút, aby som pochopila, že sa nejedná o žiadne umelecké dielo a už vôbec nie historicky dôveryhodné. Rasputin mal už vo svojej rodnej dedine povesť darebáka, záletníka a opilca. Keď sa rozhodol, že on je Bohom poverený, pobral sa do Jeruzalema - peši. Akurát, že trafil do Petrohradu. To je v hlbokom rozpore s filmovou postavou - tlstý Depardiu s liečiteľským výrazom na tvári je viac ako smiešny. Cár Mikuláš II. je nemastný- neslaný, presne takým bol, no herečka, ktorá stvárnila cárovnú Alexandru je, s prepáčením, ako jeho matka, jednoducho príliš stará. Čo sa týka kniežaťa Jusupova, zámerne vykreslená homosexualita, ktorá mimochodom doteraz nebola v spojení s vraždou Rasputina spomínaná, akoby mala zakryť hlavný dôvod, prečo bolo nutné zabiť tohoto "svätého" muža. Mimochodom, s veľkým záujmom som si prečítala hodnotenia filmu samotnými Rusmi, a sú viac ako nelichotivé. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Pár filmů o Rasputinovi už jsem viděla a všechny byly tak trochu pohádkové. Tento je trochu jiný, více se zabývá historickými fakty a souvislostmi. Gérard Depardieu zde hraje člověka z masa a kostí, trochu blázna, trochu vizionáře, trochu léčitele i flamendra. Realistický je i car, carevna, dvorní šlechta, politici. Nejvíce mě zaujal F. Jankovskij, který ztvárnil knížete Jusupova, homosexuálního intrikánského padoucha a hlavního Rasputinova vraha. Zlo a podlost z něj jen čišely a nevypadalo to hraně. Myslím si, že tento film mohu doporučit i jiným divákům. ()

Mlle 

všechny recenze uživatele

To je idyla! Bylina jako vyšitá na sarafán. Velmi kvalitní teátr, dovednosti klasiků ve vytříbené formě. Rusko je a vždy bylo zemí dvou vyhraněných realit – ideologicky vyžehlené a bídně skutečné, před kterou všichni prchají předstíraje, že není. Stejně se to má i s pověstí o Rasputinově životě a jeho okolnostech… Taková epická obdoba Potěmkinovy vesnice. Přes hrubou falzifikaci si toto drama antického rozměru s wylerovskými a sicovskými prvky a stanislavsky vytrénovanými herci vynucuje pozornost svou nekompromisní kvalitou. Snad jen toho exteriéru se závějemi mohlo být víc. Vladimír Mashkov vypadá ovšem spíš jako Habsburk než jako car Petr – tak třeba někdy dostane i tuto příležitost ;) ()

Galerie (31)

Reklama

Reklama