Záhada písečného netvora (TV film)

Dokumentární

Československo, 1992, 34 min

Boris Rösner (vyp.), Michal Suchánek (vyp.)

Ten film je dnes něčím jiným, než v době vzniku. Podezření z mystifikace a la Ropáci či z jakéhosi pseudodokumentu není vzbuzováno ani tak tím, že se pátrá po legendárním Olgoji Chorchojovi – a že se nic nevypátrá –, jako volbou Suchánka coby vypravěče, který svým zaujatým, i když zdánlivě nevzrušivým přednesem dodává dramaticko-parodický rozměr. K tomu přičtěte místy zvláštní hypotézy, jeden tajemný zvrat a závěrečné modelování červa v Paintbrushi/Malování. ______ Ale taky uvidíte tři chlápky, kteří se s kamerou a s náklaďáčkem (a ve stejných tričkách s velkým logem Nike, takže je jasné, kdo jim dal na benzín) vydávají do mongolské pouště. A když potkají americkou expedici, obdivují jejich satelitní navigaci s tím, že „my máme jenom kompas.” Zpráva o dobrodružství raných devadesátých.(26.9.2015)

Krásný dobově naivní dokument uvolněné atmosféry počátku devadesátých let. Překrásné záběry krajiny, dobrodružné putování cizinou s vidinou objevení bájného Olgoje Chorchoje, nezdar i tajemná zápletka na konci. Pro všechny záhadology či dobrodruhy se jedná o vpravdě příjemné podívání, které poněkud rozpačitě podtrhuje hlas Michala Suchánka, kterého snad v žádném jiném dokumentu neuslyšíte.(16.12.2011)

• kaposlav

K tomuto trápnemu dielu som kedysi napísal komentár, ktorý zázračne zmizol. Asi niekto spriaznený nezniesol opodstatnenú kritiku. Pamätám si ako drzí Česi prišli do Mongolska, kde moralizovali o politike a nepochopiteľne hádzali výbušniny, aby akože vylákali olgoja chorchoja. Za to ich mali zavrieť. Aspoň vidno, čo si myslia o iných. Prečo v ČR niekde neodpalujú bomby a policajtom môžu vysvetliť, že chcú len zo zeme vylákať tvora o ktorom neexistuje dôkaz, že existuje. Aktéri v tomto pseudodokumente sú buď nadrogovaní, alebo arogantní drzí koko** nerešpektujúci zákony inej krajiny. Proste z fetovaní anarchisti!. Aspoň si na konci nakreslili svoje vyhulené predstavy ako ten olgoj chorchoj vypadá. Fakt super a máte to za odpad!(3.3.2018)

Putování po mongolských stepích a poušti, hledání zbytků zbořených klášterů, léčivých rostlin i tajuplných bytostí, žijících v pustině. Je Olgoj Chorchoj jedovatý červ - zabiják, který přežil z prehistorických dob? Nebo je to tajemný démon, úzkostlivě střežící své území, kterého vytvořili staří lámové svými čarodějnickými rituály? Je opravdu tak nebezpečný? Tento dokument leccos napoví.(12.4.2014)

Docela zajímavý výpravný dokument o Olgoje Chorchoje, kterého jsem dosud znal jenom z těch nejpodrobnějších knih o kryptozoologii. Tento dokument mě utvrdil v tom, že Česká republika (v tomto případě ještě Československo) dokáže natočit kvalitní dokument na toto téma, a to nejen díky velikánovi českých záhadologů Arnoštu Vašíčkovi (bezchybný Na lovu příšer, zajímavý Panoptikum podivností). Záhada písečného netvora je natočená zajímavým stylem, který mně osobně moc nesedl, ale stejně se z něj dá získat spoustu zajímavostí o písečném červovi. Výpravný příběh, který připomíná cestopisný dokument, uvolňuje tempo dokumentu a vrcholem je potom příhoda, která se stane jednomu z cestovatelů (to mě trochu znepokojilo v důvěryhodnost filmu, protože taková nehoda se jen tak nevidí). Trochu zamrzí ta krátká stopáž, já bych se klidně ještě pár minut koukal, a i smutný (ale očekávaný) nezdar tvůrců. Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, vzhledem k tomu, jak rychle to uběhlo, se však skláním k tomu lepšímu hodnocení.(15.12.2011)