• Nizozemsko

Horor / Drama / Thriller

USA, 2011, 85 min

Laura Lau, Gustavo Hernández (původní scénář), Oscar Estévez (původní scénář)

Igor Martinovic

Nathan Larson

Scénografie:

Roshelle Berliner

Kostýmy:

Lynn Falconer

Muhaha, tak takhle teda jó! :) Znáte z hororových filmů takové ty scény, kdy hlavní hrdin(k)a kouká zpoza rohu, anebo se schovává, zatímco někde okolo šmejdí vrah/duch/anyone? Tak v Silent House právě tyto scény zabírají z 80-ti minutový stopáže cirka hodinu... Nebojíte se tmy? Budete! :) Smekám před pánem kameramanem, výborný nápad, kdy vám přijde, jako kdybyste to všechno prožívali s Larou (btw výtečná mladá Olsenka, která strčí do kapsy své starší ségry nejen co do krásy, ale hlavně co do hereckého talentu, ty její vystreslý ksichty jsem jí fakt věřil), dýchali jí za krk a ani vy netušili, jestli vám někdo nečumí na záda. Též potěší absence jakéhokoliv soundtracku, což jen přidává na autentičnosti. Závěrečné rozuzlení nikterak neshazuje celkově výborný pocit z tohoto vlastně malého a docela originálního (originálního pojetím, nikoliv zápletkou) filmu, čtyři hvězdy jak vyšitý.(9.2.2013)

Uruguajský originál z roku 2010 som nevidel. Hollywoodsky remake prišiel len o rok (!) neskôr. A nie je zlý. Snaží sa v divákovi vyvolať dojem, že je nakrútený v reálnom čase a na jeden záber, ale nie je to pravda a pozorné oko si určite všimne „tie“ scény, v ktorých je to (veľmi nenápadne, treba dodať) strihnuté. A inak? Inak fajn strašidelná báchorka o tom, aké ťažké niekedy môže dostať sa von z jedného blbého baraku. Všetko to sedelo na pleciach Elizabeth Olsen a treba povedať, že to ustála nevýnimočne, ale solídne a so cťou. K tomu dobrá, hustá atmosféra, pár twistov na konci a nepríjemné, mrazivé scény. Škoda, že režiséri tohto tu a rozhodne nie márneho Otvoreného mora prestali nakrúcať horory.(7.2.2018)

Remake mnou neviděného originálu. Atmosféra slušně děsivá do zhruba závěrečných deseti minut, kdy se všechno předešlé prostě musí nějak vysvětlit, a tak zjistíme, že jsme měli celou dobu čest s další praštěnou scénáristickou svévolí. Ale tentokrát to velkoryse (a subjektivně neobjektivně) přehlídnu, nýbrž pro napětí, kterého se mi dostalo měrou vrchovatou, se na nějakej zpackanej závěr můžu zvysoka vyblejt. 80%(9.9.2012)

Elizabeth Olsen na plakátě vypadá, jako kdyby se chystala zvracet, no až takovou reakci si Silent House nezaslouží. Svůj uruguayský předobraz nijak výrazně nedehonestuje (ale ani mu nepřidává). La Casa Muda byla napínavější, strašidelnější a originálnější (inu, byla první), ale na druhou stranu v ní více haprovala logika. Americký remake je oproti originálu racionálnější (hrdinka se opravdu zkouší dostat ven! :-D), jednoznačnější a v závěru doslovnější. A zatímco jednoznačnější rozuzlení jsem uvítal, přílišnou doslovnost beru spíš jako mínus. Celkový dojem z remaku slabší, ale pořád docela dobrý.(10.7.2012)

Slibný námět o zazděném domě bez proudu, kde se z jedné nevinné stavební rekonstrukce stane boj o přežití natočený na jeden zátah, dokáže slušně bavit celou první půlhodinu, ale na celovečerní film to nestačí. Silent house svou realizací příjemně koketuje s [Rec] a utlumené barvy, tma, světlo svíčky nebo záblesky polaroidu tomu přidávají na atmosféře, ale pořád to poměrně silně pokulhává třeba za takovými podobně laděnými The Strangers. PS: Nechápu, proč si Betka vybírá takovéhle role, nejdřív Silent House, pak Martha Marcy May Marlene - pořád čekám na nějakou šlupku s ní, ale tohle je zatím jen samé šplouchání do vody.(28.9.2012)

• - Autori mali ambície napodobiť pôvodnú verziu a natočiť film bez jediného strihu. Nakoniec sa točili 10-minútové segmenty, ktoré sa potom editovali. (misterz)

• - Snímek byl natočen na základě skutečných událostí, které se údajně odehrály ve 40. letech 20. století v Uruguayské vesnici. (McMastamind)

• - Okolo 58. minúty sa Johnovi (Adam Trese) podvihne košeľa a my si môžeme všimnúť káble od jeho mikrofónu. (ShortyIC)