Děvínský masakr

• Slovensko Devínsky masaker
všechny plakáty

V našich zemích ojedinělý film žánru dokudrama nabízí detailní rekonstrukci tragické události, kdy Lubomír Harman vyvraždil obyvatele sousedního bytu na bratislavském sídlišti Devínská Nová Ves. Film podle skutečné události představuje masovou brutální vraždu, která loni v létě otřásla celou slovenskou i českou společností a stala se nejmedializovanější událostí za poslední roky a dodnes vyvolává řadu otázek. Film představuje klíčové okamžiky jako rekonstruované hrané scény a to jak z pohledu vraha, tak obětí, zároveň však pracuje s autentickými záběry, skutečnými výpověďmi svědků, přímých účastníků a pozůstalých. Snímek se zabývá i tím, co tragické události předcházelo. „Co vedlo elitního střelce k tomuto hrůznému činu? Měla vražda rasový podtext? Co vedlo do té doby slušného a tichého člověka k tomu, že se rozhodl takto řešit nějaký problém? “, to vše se snaží zodpovědět tento film, který na Slovensku po své premiéře letos v únoru vyvolal vášnivé debaty a reakce. (oficiální text distributora)

Adrian

Tento film je pre bezneho divaka -> priblizne takto zaznelo z ust tvorcov na tlacovke po projekcii. Priznavam, ze neviem ci som si spravne specifikoval kto "bezny" pripadne "modelovy" divak je, ale po pozreti tohto filmu musim konstatovat, ze ja nim asi nebudem. Zvoleny styl rekonstrukcie v duchu akcneho zanru, kde dramaticke a emotivne vrcholove momenty podtrhava okrem spomalenych zaberov aj natlakova drsna hudba je vyrazovy prostriedok, na ktori filmari maju pravo. Ina vec je, ze na mna nefungoval a viac ako zelany efekt zintenzivnenia prezentovanych udalosti upozornoval iba (aj) na tlacovke prezentovanu tuzbu tvorcov po zanrovej produkcii na Slovensku, ktora vdaka tragedii mohla byt z ich strany tymto ciastocne ventilovana. Rovnako je to aj s vyznamovou rovinou filmu, kde snahou tvorcov bolo poskytnut nezaujaty (casta suvstazna konfrontacia protichodnych nazorov), faktograficky koncentrat znamych udajov a informacii. Vysledny produkt neprinasa takmer nic nove aj pre spominanu skupinu "bezneho divaka", ktoreho pre tieto ucely som si predsa len musel podla vlastnych indicii specifikovat ako cloveka ciastocne rozhladeneho - medialne, kulturne, atd. a so zaujmom o dianie v svojom okoli. Prave (a nielen) tento divak mal moznost onu faktografiu si spravit sam uz ovela skor, ked sa tragedia stala. V mojich ociach aj s prihliadnutim na uvodnu citaciu tvorcov ohladne cieloveho publika mi tak chyba opodstatnitelnost vzniku tohto filmu v jeho zvolenej, konecnej podobe /style/. ()

Radko odpad!

Snažil som sa. Naozaj. Tri, ba dokonca možno viac ráz som sa pokúšal tento film dopozerať do konca. Nepodarilo sa, pretože ani dokonalý mikrofonický sprievodný hlas komentátora nedokázal prekryť tú nakrútenú megasračku. Vôbec nehodnotím to, či mali alebo nemali režiséri pravdu, ale výlučne spôsob spracovania. Je to asi to najhoršie, čo som mal možnosť z oblasti slovenského dokumentu vidieť. A to som veru videl kadejaké podohrávané doku-paškvily. Na vrchole môže byť oprávnene len jeden. A táto pocta právom patrí Devínskemu masakru. Trikrát sláva! ()

*CARNIFEX*

Zaradenie tohto snímku pod film + umiestnenie do kín, bolo obrovskou chybou samotných tvorcov. Polka užívateľov prezentuje v komentároch svoj osobný názor na samotnú udalosť. Takéto sračky a omáčky so svojimi postrehmi či názormi patria na primitívno úbohú diskusiu či sk*rvený FB, kde sa môžte smelo prezentovať. Porovnávať spracovanie tohto dokumentu ( DOKUMENTU! ) s tvorbou M. Moora mi príde trúfalejšie, ako presviedčať evanjelického farára k prestupu k jehovistom. "Devínskemu masakru" sa dá vytknúť kadečo, no presto všetko je v ňom vidieť snahu vykresliť celú situáciu presne tak ako prebiehala z minúty na minútu, z pohľadu všetkých zúčastnených. Polície, obyčajných náhodných občanov, susedov, či rodín, ktorých sa táto tragédia dotkla najviac, až po "čarovné", spisovné slovíčko použité hlavným "starostom" PZ, pánom Spišiakom - "ZASAMOVRAŽDIL". A úplne to vystihol koment užívateľa - A.Beech. ()

MM_Ramone odpad!

Účelový dokumentárny film, ktorý má presvedčiť širokú verejnosť, že banda asociálnych, neprispôsobivých grobianov, s ktorou dňa 30. augusta 2010 zúčtoval pán Ľubomír Harman bola vlastne vzorová, šťastná a mierumilovná rodinka. Boli to nesmierne milí ľudia, ktorí by ani muche neublížili. Dobráci od kosti. Peňazí síce veľa nemali, ale ich srdcia boli plné dobroty a lásky k blížnemu. Nažívali si družne a pokojne v byte v Devínskej Novej Vsi. Každý kto ich poznal ich mal rád. Len to ukrutné zviera Harman mal stále s nimi nejaké problémy, až ich jedného krásneho letného dňa postrieľal ako psov. A to si teda veru títo sporiadaní občania nezaslúžili. Kto tomu uverí, musí mať v hlave asi nasraté. Z tohoto pseudo-dokumentu sa mi chce zvracať. Odpad! ()

Wacoslav1

Atraktivní téma. Zmatený a nedodělaný zpracování. Asi takhle bych tohle dílko charakterizoval. Jako by nevědělo čím chce být, jestli seriózním dokumentem nebo masovou zábavou pro konzumenty komerčních tv. Ve finále pak není ani jedním. Na jednu stranu na nás film chrlí spousty nepodstatných informací přitom to zásadní a podstatné odbyde rychlostí blesku. Na konci pak vlastně zjistíte, že nevíte o nic víc než na začátku. Proč asi? No protože to zřejmě nevěděli ani sami tvůrci... Jo aha. No pak se na to měli vysrat. O osobě pachatele a pozadí celého činu se jenom spekuluje. Vysvětlení, že mu prostě jeblo je přímočaré, ale nepřesvědčivé. Oběti byli fajn cikáni co nikomu nevadili a nedělali vlastně žádný problémy. Tak co je tohle do prdele za dokument?! Dám 2* jenom za pěknou rekonstrukci. I když z toho dělají kovbojku. Jinak ztráta času.25% ()

pepo

zatvorte oči a predstavte si, že by tento film točil Moore, Stone, Greengrass ....Máte? A teraz si predstavte, že by nemali ani kúsok súdnosti a talentu.A vyjde vám tento na 66 minút natiahnutý príspevok nap. z Lampárne. tá 1* je za tému ()

FlyBoy

Koncom augusta, kedy sa odohrala táto tragédia som si spolu s priateľkou ešte spokojne vykračoval po lesných cestičkách národného parku West Glacier v Montane a aj keď som sa na diaľku neubránil šokovanému výrazu, tak "sprievodný program" slovenských médií ma spoľahlivo minul. Čo-to som si o tomto prípade neskôr prečítal/napozeral na rôznych portáloch a včera som nechtiac prepol na JOJ plus kde zrovna začínal "Devínsky masaker". Subžáner "doku-drama" je sám o sebe náročným predsavzatím na realizáciu a ak sa ho niekto ešte rozhodne "zošiť" horúcou ihlou, tak to nemôže prijateľne dopadnúť. Aké je vlastne opodstatnenie vzniku tejto výrazovo prepjatej blbiny? Nedomnievam sa, že by (ne)oboznámenému jedincovi stačili informácie na úrovni bulváru, nemiestny akčný "pressing" alebo rovnako sa nehodiaci "heavy-metalový" rambajs podkresľujúci útočné sekvencie. Zdá sa, že aj Slováci čo raz viac trpia "syndrómom falošnej senzácie", ktorý v nich prebúdza potrebu (akokoľvek) vyťažiť z uskutočneného nešťastia a namiesto hľadania príčiny, vyvodenia opatrení či nestrojenému ucteniu si tých čo život riskovali alebo ho stratili sa mermomoci pokúšajú trápne štylizovať do tzv. poplašnej pozície s cieľom vytvoriť čo najhutnejšie "haló"-čo najvrelejšiu fascináciu. Pre burana z Kansas city asi advekvátne "zboží", pre "komplikovanejšie" mysliaceho/spolucítiaceho tvora určite nie... ()

sullafelix

......pokiaľ neexistuje iná možnosť ..ľudia by mali bojovať za zachovanie elementárnych základov ochrany svojej ľudskej dôstojnosti a to aj sami využitím akýchkoľvek dostupných prostriedkov, pokiaľ skorumpované štátna moc nerobí nič pre ich ochranu ......nevynímajúc ani ústavou zakotvené právo na ozbrojený odpor proti takzvanej demokracii , ktorá je výhodná pre 10% občanov a minimálnej 60 % ostatných žije v neľudských podmienkach neporovnatelne horších ako to bolo pred rokom 1989 .......... ()

klerik

Niekoho tým urazím, ale rovnako pri UNITED 93, nechápem zmysel filmu. Teda tentoraz chápem apsoň to, že tvorcova zdôrazňujú, že média infomovali o udalosti zaujato a nesprávne, tak vznikol tento film, aby všeličo vyvsetlil. Ale nevysvetlí a od začiatku som sa strácal, a nechápal, čo tam roba niektoré "postavy". Zjavná snaha o prinesenie šokujúceho svedectva vyznieva do prázdna. Keby skúsili hraný film, možno by to dopadlo lepšie... ()

Marze

Vznikl neutříděný mišmaš, který se jen pokoušejí zvnějšku dramatizovat, dodat mu váhu. Někdo řekne, že rodina, jejíž členové se stali oběťmi Harmanovy palby, byla víceméně bezproblémová, jiný, že střelec reagoval na dlouhodobou šikanu z její strany. Někdo řekne, že policie byla na místě včas, jiný, že zdaleka ne. O Harmanovi se mluví jako o nepřístupném chlapíkovi, pak ale zase zazní, že to byl vlastně dobrák. Je asi normální, že podobný zločin, jako byl ten Harmanův, po sobě nechává hodně nezodpovězených otázek, z nichž mnohé jsou asi i nezodpověditelné. Přesvědčení autorů o tom, že stačí snést na jednu hromadu množství fragmentárních informací, aby to ospravedlnilo vznik filmu, je ale - podle mého soudu - mylné. Po zhlédnutí Devínského masakru člověk těžko může získat dojem, že se o té události něco dozvěděl nebo že je schopen vnímat plastičtěji lidi, jež ta událost tak či onak zasáhla. Byl jenom vystaven proudu jakéhosi afektovaného infotainmentu. ()

Flego

Nemyslím si, že tento polohraný dokument je taký zlý, ako sa ho snažia svojimi hodnoteniami potopiť niektorí užívatelia. Taktiež si nemyslím, že je to vhodný film do kinodistribúcie. Dvojica režisérov sa snažila o rekonštrukciu a celé pozadie nešťastnej udalosti z 30.8.2010 výpoveďami rodinných príslušníkov postrielanej rodiny, susedov, svedkov a policajtov na čele s policajným prezidentom a ministrom vnútra. Chybou dokumentu je, že narába s protichodnými informáciami presne v duchu vtedajších správ z televízií alebo novín. Viacej sa mal venovať príčinám tejto tragédie. Taktiež nepovažujem za šťastné natočiť film v čase nedokončeného vyšetrovania udalosti. Po filmárskej stránke je film natočený v slušnom tempe, má vhodnú minutáž a každá zúčastnená strana dostáva svoj priestor. ()

SOLOM.

Ono je úplně jedno – jestli jde o bílé, žluté, černé nebo cigány – vraždit se nemá…Co Lubomíra Harmana vedlo k jeho hrůznému činu – to věděl jen on sám, nicméně si nemyslím, že ti jeho sousedi byli takoví svatoušci, jak se nám je snažili nejen tvůrci ale i někteří sousedi (sousedky) a rodinní příslušníci vyobrazit…Tento dokument je svým způsobem zajímavý, nicméně si nemyslím, že je objektivní. I ti policajti si to snažili všemožně žehlit, přitom pochybení by se tam dalo najít i z jejich strany…Já u toho ale nebyl, takže se dost možná pletu… ()

ScarPoul

Až príliš štylizovaný aby mal nejakú výpovednú hodnotu. Až príliš sa snaží podobať na nejaké americké akčné filmy. Projektily spomalene dopadajú na zem, v pozadí si to vyhráva buď temná, zlovestná, kŕčovitá hudba, alebo hip hop. Spovede svedkov sú podávané chladne. Reptanie bez emócií o hroznej udalosti pôsobí až neuveriteľne hlúpo a celý čas som nedokázal pochopiť prečo sa to vlastne hádže do nejakej formy. Čo nezabili digitálne efekty( voda striekajúca z radiátoru ma naozaj rozosmiala) to zničili protichodné názory a teórie, ktoré sa nikam nedostávajú a ktoré samy pôsobia umelo. Najviac ma mrzí že na to koľko rôznych životov ovplyvnila táto udalosť a koľko strachu vyvolala v ľuďoch, nedokáže film ani z polovice zachytiť emóciu jednej, alebo druhej strany. ()

Ajinka126

Tak tohle je fakt hodně špatné. Já nechápu, že se lidem dovolí točit "dokumenty" pouze z jednoho pohledu a to z toho masového = toho, který chce populace slyšet. Teď mi všichni romští spoluobčané prominou, ale fakt umíte být k smrti protivní, hluční.. A to nemluvím o tom, čím se "živíte". Prostě dokážete ze života slušného člověka udělat doslova peklo! Tohle rádoby dokumentární dílo bylo taky peklo. Je mi líto zbytečně ztracených životů, ale ruku na srdce, skutečně jsou v tom tak nevinně? Jinak tohle nebyl ani dokument, ani film.. vypadalo to spíš jako na delší televizní reportáž... ()

NinonL odpad!

Po pravdě řečeno, už dlouho jsem neviděla takovou sr...., takový škvár. Nic než manipulace divákem, výmysly a bludy. Nikdo pachatele neznal, nikdo s ním nikdy nemluvil, ale podrobný profil o něm podává každý vůl. OMG, aspoň těm policajtům mohli napsat lepší scénář, aby nevypadali jako úplní idioti. Asi to museli říkat, aby se obraz dokonalé multi kulti společnosti zachoval a (pravděpodobně) zoufalý muž, který neviděl východisko, aby z toho vyšel jako gauner a psychopat. Kam se hrabe propaganda za komančů, dnes je mnohem horší. ()

MikO_NR_1909

Nič nevyprodukujeme, a keď konečne áno, tak toto. Horšie to už ani byť nemohlo. Nezmyselná hudba k masakru a hodnotenie svedkov a vlastne celý pohľad na tento zločin je doslova detinský. 3/10. ()

kaylin

Docela by mě zajímalo, jestli informace, které jsou zde prezentovány, nesouží sami proto to, aby se předaly polopravdy a nejasnosti. Nejde mi ani tak o rasový podtext, ale spíš o to, jestli se tvůrci prostě nesnažili vytvořit něco, co dá jasnou odpověď, která ale nepřinese skutečný vhled do problému. Jako kdyby pořád nikdo pořádně nevěděl, co se stalo, ale natočí se o tom film, aby to vypadalo, že se něco ví. ()

salalala

Sice dost zajímavý téma, ale hodně divně podaný. Jak už tady bylo psáno - informace si tu hrozně protiřečí a ve výsledku je z toho divák stejně zmatenej jako na začátku. Nemůžu se ubránit dojmu, že to bylo udělaný příliš brzy po celý události (případ byl uzavřen až dva měsíce po natáčení), tudíž chybí nadhled a nějaké vyústění. Vůbec nic se nedozvíme, výpovědi svědků a pozůstalých obětí jsou fajn, bohužel dost zmatený, takže někdy nevíme, kdo je kdo. Hraná rekonstrukce neni moc dobrá - herci křečovitý, vizuálně je to sice dost atraktivní a docela zdařilý, ale dost televizní. Nevím, jestli se tvůrci zrovna trefili do žánrovýho filmu, ale moc o tom přesvědčenej nejsem. Chybí mi tu taky výpovědi blízkých onoho střelce, protože se o něm nedozvíme ale vůbec nic a můžeme jen spekulovat. Jedná se tudíž jen o pouhý a lehce bulvární záznam informací o události, která je dost děsivá. Škoda, že ten film dopadl takhle. 30% ()