Děvínský masakr

Dokumentární / Drama

Slovensko, 2011, 66 min

Ivo Miko
  • Jello Biafra

Pseudo-dokument plný klamstiev nám predkladá teóriu že dotyčná vystrielaná rodina boli slušňáci a snažili sa pracovať kde sa dalo. Skutočnosti boli však úplne iné. Ešte k tomu ten drbnutý hlas komentátora, ktorý znie ako keby ho nahovoril nejaký dôchodca. Z Harmana sa tu snažia spraviť teroristu, ktorý sa pravidelne ozbrojoval a hromadil muníciu. Ale že sa tí cigáni dennodenne vyhrážali ľuďom zabitím a terorizovali celý činžiak to tu zabudli uviesť. Naštastie im tento paškvil nikto nezožral a v kinách prepadol.(23.2.2012)

• NinonL

Po pravdě řečeno, už dlouho jsem neviděla takovou sr...., takový škvár. Nic než manipulace divákem, výmysly a bludy. Nikdo pachatele neznal, nikdo s ním nikdy nemluvil, ale podrobný profil o něm podává každý vůl. OMG, aspoň těm policajtům mohli napsat lepší scénář, aby nevypadali jako úplní idioti. Asi to museli říkat, aby se obraz dokonalé multi kulti společnosti zachoval a (pravděpodobně) zoufalý muž, který neviděl východisko, aby z toho vyšel jako gauner a psychopat. Kam se hrabe propaganda za komančů, dnes je mnohem horší.(30.10.2014)

• Adrian

Tento film je pre bezneho divaka -> priblizne takto zaznelo z ust tvorcov na tlacovke po projekcii. Priznavam, ze neviem ci som si spravne specifikoval kto "bezny" pripadne "modelovy" divak je, ale po pozreti tohto filmu musim konstatovat, ze ja nim asi nebudem. Zvoleny styl rekonstrukcie v duchu akcneho zanru, kde dramaticke a emotivne vrcholove momenty podtrhava okrem spomalenych zaberov aj natlakova drsna hudba je vyrazovy prostriedok, na ktori filmari maju pravo. Ina vec je, ze na mna nefungoval a viac ako zelany efekt zintenzivnenia prezentovanych udalosti upozornoval iba (aj) na tlacovke prezentovanu tuzbu tvorcov po zanrovej produkcii na Slovensku, ktora vdaka tragedii mohla byt z ich strany tymto ciastocne ventilovana. Rovnako je to aj s vyznamovou rovinou filmu, kde snahou tvorcov bolo poskytnut nezaujaty (casta suvstazna konfrontacia protichodnych nazorov), faktograficky koncentrat znamych udajov a informacii. Vysledny produkt neprinasa takmer nic nove aj pre spominanu skupinu "bezneho divaka", ktoreho pre tieto ucely som si predsa len musel podla vlastnych indicii specifikovat ako cloveka ciastocne rozhladeneho - medialne, kulturne, atd. a so zaujmom o dianie v svojom okoli. Prave (a nielen) tento divak mal moznost onu faktografiu si spravit sam uz ovela skor, ked sa tragedia stala. V mojich ociach aj s prihliadnutim na uvodnu citaciu tvorcov ohladne cieloveho publika mi tak chyba opodstatnitelnost vzniku tohto filmu v jeho zvolenej, konecnej podobe /style/.(17.2.2011)

• salalala

Sice dost zajímavý téma, ale hodně divně podaný. Jak už tady bylo psáno - informace si tu hrozně protiřečí a ve výsledku je z toho divák stejně zmatenej jako na začátku. Nemůžu se ubránit dojmu, že to bylo udělaný příliš brzy po celý události (případ byl uzavřen až dva měsíce po natáčení), tudíž chybí nadhled a nějaké vyústění. Vůbec nic se nedozvíme, výpovědi svědků a pozůstalých obětí jsou fajn, bohužel dost zmatený, takže někdy nevíme, kdo je kdo. Hraná rekonstrukce neni moc dobrá - herci křečovitý, vizuálně je to sice dost atraktivní a docela zdařilý, ale dost televizní. Nevím, jestli se tvůrci zrovna trefili do žánrovýho filmu, ale moc o tom přesvědčenej nejsem. Chybí mi tu taky výpovědi blízkých onoho střelce, protože se o něm nedozvíme ale vůbec nic a můžeme jen spekulovat. Jedná se tudíž jen o pouhý a lehce bulvární záznam informací o události, která je dost děsivá. Škoda, že ten film dopadl takhle. 30%(30.5.2011)

• klerik

Niekoho tým urazím, ale rovnako pri UNITED 93, nechápem zmysel filmu. Teda tentoraz chápem apsoň to, že tvorcova zdôrazňujú, že média infomovali o udalosti zaujato a nesprávne, tak vznikol tento film, aby všeličo vyvsetlil. Ale nevysvetlí a od začiatku som sa strácal, a nechápal, čo tam roba niektoré "postavy". Zjavná snaha o prinesenie šokujúceho svedectva vyznieva do prázdna. Keby skúsili hraný film, možno by to dopadlo lepšie...(9.9.2014)

• - Hudbu k filmu o tragédii, ktorá bola medializovaná po celom svete, zložil Marián Čurko, brat takzvaného Kanibala z Kysaku, ďalšieho v zahraničí neslávne známeho kriminálneho prípadu zo Slovenska. (peterfriusjilek)

• - Režisérska dvojica plánovala, že scenár a realizácia príbehu potrvajú približne dva roky, avšak produkčná spoločnosť Furča Film im stanovila časový limit troch mesiacov. (Raccoon.city)

• - Tvorcovia chceli natáčať film presne podľa policajného spisu, no polícia im ho neposkytla. (Raccoon.city)