Děvínský masakr

Dokumentární / Drama

Slovensko, 2011, 66 min

Ivo Miko
  • Radko

Snažil som sa. Naozaj. Tri, ba dokonca možno viac ráz som sa pokúšal tento film dopozerať do konca. Nepodarilo sa, pretože ani dokonalý mikrofonický sprievodný hlas komentátora nedokázal prekryť tú nakrútenú megasračku. Vôbec nehodnotím to, či mali alebo nemali režiséri pravdu, ale výlučne spôsob spracovania. Je to asi to najhoršie, čo som mal možnosť z oblasti slovenského dokumentu vidieť. A to som veru videl kadejaké podohrávané doku-paškvily. Na vrchole môže byť oprávnene len jeden. A táto pocta právom patrí Devínskemu masakru. Trikrát sláva!(7.7.2014)

• Avathar

Nedá mi, ale musím DEVÍNSKY MASAKER porovnať s podobnou doku-drámou MASSACRE AT COLUMBINE HIGH. Oba dokumenty o šialených strelcoch, v oboch sa vyskytuje hraná rekonštrukcia prestrihávaná na výpovede svedkov, príbuzných... V tomto ohľade DEVÍNSKY MASAKER zlyháva na celej čiare. Vidno na ňom, že je spichnutý horúcou ihlou, nepremyslene a chaoticky, až z toho smrdí pocit, že bol natočený len a len kvôli prachom. Výpovede svedkov mi prišli určite zaujímavé, rekonštrukcia tragédie je však nezvládnutá po všetkých stránkach. Štylizuje sa do akéhosi pochybného akčného hávu, ktorý akoby vypadol z nejakej nemeckej kriminálky. Rádobyefektné spomaľovačky sú skôr trápne, rovnako ako hudba, ktorá absolútne nevystihuje dianie na plátne. V COLUMBINE HIGH bola hudba mierna, tichá, dalo by sa povedať až mrazivá a počas streľby neznela vôbec. Tu to do vás hustia gitarové riffy (WTF) či hip-hop (WTF 2), k zemi padajú projektily v spomalených záberoch, herci sú kŕčovití a do jedného mizerní. Presný opak dokumentu o Columbine – kde tvorcovia síce tiež nepredostreli žiadne teórie, že „prečo sa to stalo,“ ale vďaka sústredeným hercom a netlačením na pílu vedeli diváka emocionálne rozrušiť, zdesiť, podnietiť k premýšľaniu, diskusii... Lacno spichnutému DEVÍNSKEMU MASAKRU sa nič také nepodarilo a obávam sa, že po pár mesiacoch po ňom neštekne ani pes.(31.8.2011)

• MM_Ramone

Účelový dokumentárny film, ktorý má presvedčiť širokú verejnosť, že banda asociálnych, neprispôsobivých grobianov, s ktorou dňa 30. augusta 2010 zúčtoval pán Ľubomír Harman bola vlastne vzorová, šťastná a mierumilovná rodinka. Boli to nesmierne milí ľudia, ktorí by ani muche neublížili. Dobráci od kosti. Peňazí síce veľa nemali, ale ich srdcia boli plné dobroty a lásky k blížnemu. Nažívali si družne a pokojne v byte v Devínskej Novej Vsi. Každý kto ich poznal ich mal rád. Len to ukrutné zviera Harman mal stále s nimi nejaké problémy, až ich jedného krásneho letného dňa postrieľal ako psov. A to si teda veru títo sporiadaní občania nezaslúžili. Kto tomu uverí, musí mať v hlave asi nasraté. Z tohoto pseudo-dokumentu sa mi chce zvracať. Odpad!(30.8.2015)

• klerik

Niekoho tým urazím, ale rovnako pri UNITED 93, nechápem zmysel filmu. Teda tentoraz chápem apsoň to, že tvorcova zdôrazňujú, že média infomovali o udalosti zaujato a nesprávne, tak vznikol tento film, aby všeličo vyvsetlil. Ale nevysvetlí a od začiatku som sa strácal, a nechápal, čo tam roba niektoré "postavy". Zjavná snaha o prinesenie šokujúceho svedectva vyznieva do prázdna. Keby skúsili hraný film, možno by to dopadlo lepšie...(9.9.2014)

Dobre spracovaný dokument. Jediný dôvod prečo má tak málo percent mi príde akurát ten, že sa to tu hodnotí ako film (kedže sa premietal v kinách). Je mi jedno, či mám veriť Lipšicovi a spol. alebo nie, na udalostiach to nič už nezmení. Je to POKUS O REKONŠTRUKCIU toho, čo sa stalo, nie hollywoodsky blockbuster.(28.8.2012)

• - Filmovanie prebiehalo v Petržalke a vo Vrakuni. Z technických, ale aj morálnych dôvodov sa nenatáčalo priamo v Devínskej Novej Vsi. (Raccoon.city)

• - Hudbu k filmu o tragédii, ktorá bola medializovaná po celom svete, zložil Marián Čurko, brat takzvaného Kanibala z Kysaku, ďalšieho v zahraničí neslávne známeho kriminálneho prípadu zo Slovenska. (peterfriusjilek)

• - Tvorcovia chceli natáčať film presne podľa policajného spisu, no polícia im ho neposkytla. (Raccoon.city)