Děvínský masakr

Dokumentární / Drama

Slovensko, 2011, 66 min

Ivo Miko
  • Avathar

Nedá mi, ale musím DEVÍNSKY MASAKER porovnať s podobnou doku-drámou MASSACRE AT COLUMBINE HIGH. Oba dokumenty o šialených strelcoch, v oboch sa vyskytuje hraná rekonštrukcia prestrihávaná na výpovede svedkov, príbuzných... V tomto ohľade DEVÍNSKY MASAKER zlyháva na celej čiare. Vidno na ňom, že je spichnutý horúcou ihlou, nepremyslene a chaoticky, až z toho smrdí pocit, že bol natočený len a len kvôli prachom. Výpovede svedkov mi prišli určite zaujímavé, rekonštrukcia tragédie je však nezvládnutá po všetkých stránkach. Štylizuje sa do akéhosi pochybného akčného hávu, ktorý akoby vypadol z nejakej nemeckej kriminálky. Rádobyefektné spomaľovačky sú skôr trápne, rovnako ako hudba, ktorá absolútne nevystihuje dianie na plátne. V COLUMBINE HIGH bola hudba mierna, tichá, dalo by sa povedať až mrazivá a počas streľby neznela vôbec. Tu to do vás hustia gitarové riffy (WTF) či hip-hop (WTF 2), k zemi padajú projektily v spomalených záberoch, herci sú kŕčovití a do jedného mizerní. Presný opak dokumentu o Columbine – kde tvorcovia síce tiež nepredostreli žiadne teórie, že „prečo sa to stalo,“ ale vďaka sústredeným hercom a netlačením na pílu vedeli diváka emocionálne rozrušiť, zdesiť, podnietiť k premýšľaniu, diskusii... Lacno spichnutému DEVÍNSKEMU MASAKRU sa nič také nepodarilo a obávam sa, že po pár mesiacoch po ňom neštekne ani pes.(31.8.2011)

......pokiaľ neexistuje iná možnosť ..ľudia by mali bojovať za zachovanie elementárnych základov ochrany svojej ľudskej dôstojnosti a to aj sami využitím akýchkoľvek dostupných prostriedkov, pokiaľ skorumpované štátna moc nerobí nič pre ich ochranu ......nevynímajúc ani ústavou zakotvené právo na ozbrojený odpor proti takzvanej demokracii , ktorá je výhodná pre 10% občanov a minimálnej 60 % ostatných žije v neľudských podmienkach neporovnatelne horších ako to bolo pred rokom 1989 ..........(2.12.2013)

• Gothar

Slabé...dĺžka aj filmárske spracovanie sú ok, ale veľmi mi vadila agresívna metalová hudba počas rekonštrukcie útoku, tá by si zaslúžila skôr niečo dramatické a u mňa to dosť narušilo atmosféru. ďalším problémom je to, že p. Spišiak nevedel reagovať na otázky týkajúce sa faktov, tak buď ho tvorcovia dopredu neinformovali o otázkach (aby si mohol pripraviť presné odpovede) alebo dokument vznikol príliš skoro. Aj vďaka tomuto sa z toho stal iba súbor protichodných výpovedí - pani tvrdí, že neboli problémy, poľovník zas hovorí o šikanovaní...k tomu žiadny náznak o nájdenie pravdy. Nízkemu hodnoteniu sa tu ani nečudujem, ak by som za toto mal platiť tak by som bol naštvaný, teraz som iba trochu nespokojný. Hlavne ma prekvapuje, že takéto niečo vypustili ľudia stojaci za Najväčšími kriminálnymi prípadmi Slovenska, kde bolo všetko tak ako sa na správny dokument patrí.(30.7.2012)

• SexyAjinka

Tak tohle je fakt hodně špatné. Já nechápu, že se lidem dovolí točit "dokumenty" pouze z jednoho pohledu a to z toho masového = toho, který chce populace slyšet. Teď mi všichni romští spoluobčané prominou, ale fakt umíte být k smrti protivní, hluční.. A to nemluvím o tom, čím se "živíte". Prostě dokážete ze života slušného člověka udělat doslova peklo! Tohle rádoby dokumentární dílo bylo taky peklo. Je mi líto zbytečně ztracených životů, ale ruku na srdce, skutečně jsou v tom tak nevinně? Jinak tohle nebyl ani dokument, ani film.. vypadalo to spíš jako na delší televizní reportáž...(30.8.2011)

• Adrian

Tento film je pre bezneho divaka -> priblizne takto zaznelo z ust tvorcov na tlacovke po projekcii. Priznavam, ze neviem ci som si spravne specifikoval kto "bezny" pripadne "modelovy" divak je, ale po pozreti tohto filmu musim konstatovat, ze ja nim asi nebudem. Zvoleny styl rekonstrukcie v duchu akcneho zanru, kde dramaticke a emotivne vrcholove momenty podtrhava okrem spomalenych zaberov aj natlakova drsna hudba je vyrazovy prostriedok, na ktori filmari maju pravo. Ina vec je, ze na mna nefungoval a viac ako zelany efekt zintenzivnenia prezentovanych udalosti upozornoval iba (aj) na tlacovke prezentovanu tuzbu tvorcov po zanrovej produkcii na Slovensku, ktora vdaka tragedii mohla byt z ich strany tymto ciastocne ventilovana. Rovnako je to aj s vyznamovou rovinou filmu, kde snahou tvorcov bolo poskytnut nezaujaty (casta suvstazna konfrontacia protichodnych nazorov), faktograficky koncentrat znamych udajov a informacii. Vysledny produkt neprinasa takmer nic nove aj pre spominanu skupinu "bezneho divaka", ktoreho pre tieto ucely som si predsa len musel podla vlastnych indicii specifikovat ako cloveka ciastocne rozhladeneho - medialne, kulturne, atd. a so zaujmom o dianie v svojom okoli. Prave (a nielen) tento divak mal moznost onu faktografiu si spravit sam uz ovela skor, ked sa tragedia stala. V mojich ociach aj s prihliadnutim na uvodnu citaciu tvorcov ohladne cieloveho publika mi tak chyba opodstatnitelnost vzniku tohto filmu v jeho zvolenej, konecnej podobe /style/.(17.2.2011)

• - Režisérska dvojica plánovala, že scenár a realizácia príbehu potrvajú približne dva roky, avšak produkčná spoločnosť Furča Film im stanovila časový limit troch mesiacov. (Raccoon.city)

• - Tvorcovia chceli natáčať film presne podľa policajného spisu, no polícia im ho neposkytla. (Raccoon.city)

• - Filmovanie prebiehalo v Petržalke a vo Vrakuni. Z technických, ale aj morálnych dôvodov sa nenatáčalo priamo v Devínskej Novej Vsi. (Raccoon.city)