Děvínský masakr

• Slovensko Devínsky masaker
všechny plakáty

V našich zemích ojedinělý film žánru dokudrama nabízí detailní rekonstrukci tragické události, kdy Lubomír Harman vyvraždil obyvatele sousedního bytu na bratislavském sídlišti Devínská Nová Ves. Film podle skutečné události představuje masovou brutální vraždu, která loni v létě otřásla celou slovenskou i českou společností a stala se nejmedializovanější událostí za poslední roky a dodnes vyvolává řadu otázek. Film představuje klíčové okamžiky jako rekonstruované hrané scény a to jak z pohledu vraha, tak obětí, zároveň však pracuje s autentickými záběry, skutečnými výpověďmi svědků, přímých účastníků a pozůstalých. Snímek se zabývá i tím, co tragické události předcházelo. „Co vedlo elitního střelce k tomuto hrůznému činu? Měla vražda rasový podtext? Co vedlo do té doby slušného a tichého člověka k tomu, že se rozhodl takto řešit nějaký problém? “, to vše se snaží zodpovědět tento film, který na Slovensku po své premiéře letos v únoru vyvolal vášnivé debaty a reakce. (oficiální text distributora)

Adrian

Tento film je pre bezneho divaka -> priblizne takto zaznelo z ust tvorcov na tlacovke po projekcii. Priznavam, ze neviem ci som si spravne specifikoval kto "bezny" pripadne "modelovy" divak je, ale po pozreti tohto filmu musim konstatovat, ze ja nim asi nebudem. Zvoleny styl rekonstrukcie v duchu akcneho zanru, kde dramaticke a emotivne vrcholove momenty podtrhava okrem spomalenych zaberov aj natlakova drsna hudba je vyrazovy prostriedok, na ktori filmari maju pravo. Ina vec je, ze na mna nefungoval a viac ako zelany efekt zintenzivnenia prezentovanych udalosti upozornoval iba (aj) na tlacovke prezentovanu tuzbu tvorcov po zanrovej produkcii na Slovensku, ktora vdaka tragedii mohla byt z ich strany tymto ciastocne ventilovana. Rovnako je to aj s vyznamovou rovinou filmu, kde snahou tvorcov bolo poskytnut nezaujaty (casta suvstazna konfrontacia protichodnych nazorov), faktograficky koncentrat znamych udajov a informacii. Vysledny produkt neprinasa takmer nic nove aj pre spominanu skupinu "bezneho divaka", ktoreho pre tieto ucely som si predsa len musel podla vlastnych indicii specifikovat ako cloveka ciastocne rozhladeneho - medialne, kulturne, atd. a so zaujmom o dianie v svojom okoli. Prave (a nielen) tento divak mal moznost onu faktografiu si spravit sam uz ovela skor, ked sa tragedia stala. V mojich ociach aj s prihliadnutim na uvodnu citaciu tvorcov ohladne cieloveho publika mi tak chyba opodstatnitelnost vzniku tohto filmu v jeho zvolenej, konecnej podobe /style/. ()

sullafelix

......pokiaľ neexistuje iná možnosť ..ľudia by mali bojovať za zachovanie elementárnych základov ochrany svojej ľudskej dôstojnosti a to aj sami využitím akýchkoľvek dostupných prostriedkov, pokiaľ skorumpované štátna moc nerobí nič pre ich ochranu ......nevynímajúc ani ústavou zakotvené právo na ozbrojený odpor proti takzvanej demokracii , ktorá je výhodná pre 10% občanov a minimálnej 60 % ostatných žije v neľudských podmienkach neporovnatelne horších ako to bolo pred rokom 1989 .......... ()

ScarPoul

Až príliš štylizovaný aby mal nejakú výpovednú hodnotu. Až príliš sa snaží podobať na nejaké americké akčné filmy. Projektily spomalene dopadajú na zem, v pozadí si to vyhráva buď temná, zlovestná, kŕčovitá hudba, alebo hip hop. Spovede svedkov sú podávané chladne. Reptanie bez emócií o hroznej udalosti pôsobí až neuveriteľne hlúpo a celý čas som nedokázal pochopiť prečo sa to vlastne hádže do nejakej formy. Čo nezabili digitálne efekty( voda striekajúca z radiátoru ma naozaj rozosmiala) to zničili protichodné názory a teórie, ktoré sa nikam nedostávajú a ktoré samy pôsobia umelo. Najviac ma mrzí že na to koľko rôznych životov ovplyvnila táto udalosť a koľko strachu vyvolala v ľuďoch, nedokáže film ani z polovice zachytiť emóciu jednej, alebo druhej strany. ()

corona

Úplne normálny dokument s hranými vsuvkami, akých sa, najmä v zahraniční točia stovky a ktorý nemal ísť do kín. Hrané časti, ako to bežne býva, pôsobili skôr rušivo a kto v tom videl akčný film, asi pozral iný film s podobným názvom. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa líšia jednotlivé výpovede svedkov, dozvedela som sa aj nové fakty (pán, čo slúžil ako živý štít a na ktorom vôbec nebolo vidieť čo prežil) a na záver odznel,čo mňa veľmi potešilo, Spišiakov novotvar "zasamovraždil". ()

*CARNIFEX*

Zaradenie tohto snímku pod film + umiestnenie do kín, bolo obrovskou chybou samotných tvorcov. Polka užívateľov prezentuje v komentároch svoj osobný názor na samotnú udalosť. Takéto sračky a omáčky so svojimi postrehmi či názormi patria na primitívno úbohú diskusiu či sk*rvený FB, kde sa môžte smelo prezentovať. Porovnávať spracovanie tohto dokumentu ( DOKUMENTU! ) s tvorbou M. Moora mi príde trúfalejšie, ako presviedčať evanjelického farára k prestupu k jehovistom. "Devínskemu masakru" sa dá vytknúť kadečo, no presto všetko je v ňom vidieť snahu vykresliť celú situáciu presne tak ako prebiehala z minúty na minútu, z pohľadu všetkých zúčastnených. Polície, obyčajných náhodných občanov, susedov, či rodín, ktorých sa táto tragédia dotkla najviac, až po "čarovné", spisovné slovíčko použité hlavným "starostom" PZ, pánom Spišiakom - "ZASAMOVRAŽDIL". A úplne to vystihol koment užívateľa - A.Beech. ()

• Režisérska dvojica plánovala, že scenár a realizácia príbehu potrvajú približne dva roky, avšak produkčná spoločnosť Furča Film im stanovila časový limit troch mesiacov. (Raccoon.city)
  • Tvorcovia chceli natáčať film presne podľa policajného spisu, no polícia im ho neposkytla. (Raccoon.city)
  • Filmovanie prebiehalo v Petržalke a vo Vrakuni. Z technických, ale aj morálnych dôvodov sa nenatáčalo priamo v Devínskej Novej Vsi. (Raccoon.city)