Děvínský masakr

Devínsky masaker

Dokumentární / Drama

Slovensko, 2011, 66 min

Ivo Miko

Fakt neviem čo väčšina proti tomuto filmu máte? Skvelý dokument, ktorý objasňuje dosť zahmlenú situáciu okolo celého prípadu. 90% ľudi si možno aj teraz myslí, že v tom byte boli len cigáni, ale tento film ukázal, že to tak nebolo. Podľa mňa skvele spracované, autentické výpovede, svedectvá, opísaná minúta po minúte. Vážne som rád, že tento dokument vznikol. Nechcem zbytočne písať veľa, len chcem povedať, že hodnotenie a komentáre niektorých ľudí sú neadekvátne a dovolím si povedať, že sú aj zaujaté. 4 z 5(4.9.2011)

• Wacoslav1

Atraktivní téma. Zmatený a nedodělaný zpracování. Asi takhle bych tohle dílko charakterizoval. Jako by nevědělo čím chce být, jestli seriózním dokumentem nebo masovou zábavou pro konzumenty komerčních tv. Ve finále pak není ani jedním. Na jednu stranu na nás film chrlí spousty nepodstatných informací přitom to zásadní a podstatné odbyde rychlostí blesku. Na konci pak vlastně zjistíte, že nevíte o nic víc než na začátku. Proč asi? No protože to zřejmě nevěděli ani sami tvůrci... Jo aha. No pak se na to měli vysrat. O osobě pachatele a pozadí celého činu se jenom spekuluje. Vysvětlení, že mu prostě jeblo je přímočaré, ale nepřesvědčivé. Oběti byli fajn cikáni co nikomu nevadili a nedělali vlastně žádný problémy. Tak co je tohle do prdele za dokument?! Dám 2* jenom za pěknou rekonstrukci. I když z toho dělají kovbojku. Jinak ztráta času.25%(30.6.2015)

• klerik

Niekoho tým urazím, ale rovnako pri UNITED 93, nechápem zmysel filmu. Teda tentoraz chápem apsoň to, že tvorcova zdôrazňujú, že média infomovali o udalosti zaujato a nesprávne, tak vznikol tento film, aby všeličo vyvsetlil. Ale nevysvetlí a od začiatku som sa strácal, a nechápal, čo tam roba niektoré "postavy". Zjavná snaha o prinesenie šokujúceho svedectva vyznieva do prázdna. Keby skúsili hraný film, možno by to dopadlo lepšie...(9.9.2014)

• salalala

Sice dost zajímavý téma, ale hodně divně podaný. Jak už tady bylo psáno - informace si tu hrozně protiřečí a ve výsledku je z toho divák stejně zmatenej jako na začátku. Nemůžu se ubránit dojmu, že to bylo udělaný příliš brzy po celý události (případ byl uzavřen až dva měsíce po natáčení), tudíž chybí nadhled a nějaké vyústění. Vůbec nic se nedozvíme, výpovědi svědků a pozůstalých obětí jsou fajn, bohužel dost zmatený, takže někdy nevíme, kdo je kdo. Hraná rekonstrukce neni moc dobrá - herci křečovitý, vizuálně je to sice dost atraktivní a docela zdařilý, ale dost televizní. Nevím, jestli se tvůrci zrovna trefili do žánrovýho filmu, ale moc o tom přesvědčenej nejsem. Chybí mi tu taky výpovědi blízkých onoho střelce, protože se o něm nedozvíme ale vůbec nic a můžeme jen spekulovat. Jedná se tudíž jen o pouhý a lehce bulvární záznam informací o události, která je dost děsivá. Škoda, že ten film dopadl takhle. 30%(30.5.2011)

• Avathar

Nedá mi, ale musím DEVÍNSKY MASAKER porovnať s podobnou doku-drámou MASSACRE AT COLUMBINE HIGH. Oba dokumenty o šialených strelcoch, v oboch sa vyskytuje hraná rekonštrukcia prestrihávaná na výpovede svedkov, príbuzných... V tomto ohľade DEVÍNSKY MASAKER zlyháva na celej čiare. Vidno na ňom, že je spichnutý horúcou ihlou, nepremyslene a chaoticky, až z toho smrdí pocit, že bol natočený len a len kvôli prachom. Výpovede svedkov mi prišli určite zaujímavé, rekonštrukcia tragédie je však nezvládnutá po všetkých stránkach. Štylizuje sa do akéhosi pochybného akčného hávu, ktorý akoby vypadol z nejakej nemeckej kriminálky. Rádobyefektné spomaľovačky sú skôr trápne, rovnako ako hudba, ktorá absolútne nevystihuje dianie na plátne. V COLUMBINE HIGH bola hudba mierna, tichá, dalo by sa povedať až mrazivá a počas streľby neznela vôbec. Tu to do vás hustia gitarové riffy (WTF) či hip-hop (WTF 2), k zemi padajú projektily v spomalených záberoch, herci sú kŕčovití a do jedného mizerní. Presný opak dokumentu o Columbine – kde tvorcovia síce tiež nepredostreli žiadne teórie, že „prečo sa to stalo,“ ale vďaka sústredeným hercom a netlačením na pílu vedeli diváka emocionálne rozrušiť, zdesiť, podnietiť k premýšľaniu, diskusii... Lacno spichnutému DEVÍNSKEMU MASAKRU sa nič také nepodarilo a obávam sa, že po pár mesiacoch po ňom neštekne ani pes.(31.8.2011)

• - Filmovanie prebiehalo v Petržalke a vo Vrakuni. Z technických, ale aj morálnych dôvodov sa nenatáčalo priamo v Devínskej Novej Vsi. (Raccoon.city)

• - Tvorcovia chceli natáčať film presne podľa policajného spisu, no polícia im ho neposkytla. (Raccoon.city)

• - Režisérska dvojica plánovala, že scenár a realizácia príbehu potrvajú približne dva roky, avšak produkčná spoločnosť Furča Film im stanovila časový limit troch mesiacov. (Raccoon.city)