Ztracená věc (festivalový název)

• Austrálie

Lost Thing, The

Animovaný / Krátkometrážní / Drama / Fantasy

Austrálie / Velká Británie, 2010, 15 min

Nech sa páni z Holywúdu na mňa nehnevajú, ale lepšie filmy boli nominované ako tento krátkometrážňák. Chýbal tomu spád a bolo to iba akési rozjímanie o "Veci". Nehovoriac o tom, ako sa "Vec" dozala teleportovať do budov bez toho, aby vošla dverami a potom sa bojí, či sa zmestí cez obrovský priechod. Gruffalo bol neporovnateľne lepší a zamyslieť sa dalo na Let's Pollute. Animačka pekná, ale slabá.(28.2.2011)

- "Look, buddy, I want make a short animation movie." > "OK, why not. And about what?" - "Thats a little problem, I don't know. About... something." > "Hmm, about something... about something... And what about some thing?!" - "Yes, thats great idea- Let's do IT!" ~~~ Přesně takový pocit mám. Někdo chtěl udělat kraťas, jen nevěděl o čem, tak ho udělal prostě o něčem. Film je tak sice s hezkou animací, celkově zajímavý, ale je to jen "něco". Někdo řekne, že právě to, že je film jen o "něčem", je úžasné a hodné nominace na Oscara, pro mě je to ale prostě jen "něco", nějaká věc v nějakém světě. Všímejte si divných věcí, jděte proti proudu.~~~ 2,5*(30.7.2011)

Jestli toužíte po absolutně nevšedním a hodně zvláštním zážitku...a zrovna nemáte moc času...tento snímek je to pravé pro vás. Je to komprese wierd-fantazy s neskutečným množstvím fantazie. Jestli si myslíte, že všechna témata už byla vyčerpána, všechno zajímavé už bylo vymyšleno a všechny nové věci jsou jen předělávkou, nebo kopírkou něčeho...tento snímek vás vyvede z omylu. A takovýchto nevšedních témat čeká na objevení mraky.(19.12.2013)

Výtvarně vyvedené, avšak nějak mě to neoslovilo, možná mě uspal hlas vypravěče. Kromě technických nelogičností v chování oné mechanicko-organické Věci, na něž upozorňují i jiné komentáře, jsem jen matně dokázala dešifrovat "poselství" snímku - jako by Myšlenka zůstala trčet kdesi v půlce cesty a nedošla k cíli. A ještě zpátky k těm "technickým" kopancům - určitě by je téhle surreálně hříčce každý divák odpustil, kdyby nebyla založena právě na obraze industriálně deformovaného, tj. technicky upraveného světa.(20.5.2011)

Některé z prvků ve filmu dle mého názoru vycházejí z principů metafyzické malby, zvlášť pak často parafrázují díla Giorgia de Chirica - např. dlouhé ubíhající arkády, tajemnost bizarně poslepovaných předmětů nebo horkem rozpálené město plné schodů a teras, jistá tajemnost bizarních předmětů vyvolávajících a pod.(29.2.2012)