Můj nejlepší nepřítel (festivalový název)

• Rakousko

Mein bester Feind

My Best Enemy

Rakousko / Lucembursko, 2011, 95 min

Zajímavě propletené drama a situace, kde bychom se nikdo nechtěl ocitnout. Wolfgang Murnberger nám připravil pořádnou zápletku z nacistického Německa. Chválím jeho odvahu a výběr hlavních herců, avšak v některých pasážích jsem se trochu nudil, protože se vše točilo kolem jednoho obrazu. Závěr a vyřešení zápletky bylo ovšem udělané s bravurou a filmu My Best Enemy dávám 60% - tři hvězdy.(12.10.2012)

Akurat som prisiel z kina, no mozem povedat ze na dramu, tam bolo dost momentov ktore ma moc pobavili a smialo sa cele kino. To mozem odprisahat. Ide vlastne o pribeh dvoch kamaratov ktori spolu vyrastali a po 25 rokoch sa z jedneho stal SS prislusnik Rudi, a druhy bol zid Viktor a potom prisla vojna. Zidovska zamoznejsia rodina sa snazi vycestovat do Svajciarska, ale to sa im nepodari. Dalej sa vo filme jedna o obraz od Michelangela, ktory ma vo vlastnictve otec Viktora. Fasisti sa snazia ziskat original obrazu pre Duceho. Vo filme boli zaujimave zvraty, clovek by az necakal co sa vsetko za 109 minut moze udiat, dovtipne vymyslene. Na polske hlasky nezabudnem. Zhliadnute 24.3.2011 Das Apollo Kino, Wien(24.3.2011)

Film tak akorát. Trochu dramatický, trochu smutný a místy velice vtipný. Židovský galerista musí přežít válku, nacismus i sviňského přítele. Ale nastanou zajímavé i vtipné situace, když se role v polovině filmu obrátí. Moritz Bleibtreu opět nezklamal, táhl celý film. Mrknutí ke konci dává jasně najevo, kdo je tady pánem a ne každý zbohatlík umí v bohatství chodit.(1.8.2012)

Absurdní komedie bez humoru a psychologické drama bez napětí. Zní to sice divně, jenže všechno funguje úplně perfektně. Viděl jsem už ledacos. Benigni mě dokázal přesvědčit, že i Schindlerův seznam se dá natočit jako laskavá komedie, a neztratit přitom sílu výpovědi. Tohle jsem ovšem doopravdy nečekal. Ani nevím k čemu film přirovnat. Námět připomíná Good s Viggem Mortensenem a v několika scénách jsem si vzpomněl i na Eso Es. Ať už psal scénář kdokoliv, má můj obdiv. Stvořit příběh u kterého jsem se přes polovinu prosmál, a přitom v něm není jediný vtip, chce kus génia. Úžasně osvěžující záležitost.(2.5.2012)

Ano, je to dráma, ale len do výmeny uniforiem. Potom to už je HUMOR**** (milý Franto) a špeciálne to začal už Rudi, ked' sa oholil. Už len samotný spôsob, ako rozprával, akoby sa posral do gatí a po večeroch mu niekto neustále prefackovával ksicht! Skôr som mal pocit, že pozerám nejakú taliansku krimi komédiu zo 60. rokoch, ked' sa dve bandy honia za jedným vzácnym obrazom. No a v každom prípade sa mi zdalo, že je tam kopec blbostí. Ved' počkajte, '' až vám tu historku porozprávam, budete sa váľať od smiechu !!! '' (27.7.2012)

• - Natáčanie prebiehalo vo Viedni a Dolnom Rakúsku. (MikaelSVK)