Můj nejlepší nepřítel (festivalový název)

• Rakousko

Mein bester Feind

My Best Enemy

Drama / Komedie / Válečný

Rakousko / Lucembursko, 2011, 106 min

Drama o dvou kamarádech, které rozdělí nacistická ideologie. Nejedná se o nic srdceryvného a veškeré hrůzy holocaustu víceméně zůstávají skryty, ale i díky hercům se na to kouká dobře. Ve chvíli, kdy havaruje letadlo, se příběh stává tragikomickým a v lecčem připomíná příběh Solomona Perela zpracovaný Agnieszkou Holland. Spokojenost. 80%(1.8.2018)

,,VŽDYCKY JSEM ŘÍKALA, ŽE NÁM TEN MOJŽÍŠ NEPŘINESE NIC DOBRÉHO“..... /// Když fašouni dostanou rozkaz dostat do bezpečí Žida, je v tom vždycky nějaká bejkovina. Nebo prachy. Ale tady vo ně ani tak nejde… Žili byli dva kamarádi. Jeden byl chudej a druhej Žid. A přišla doba, kdy se ten chudej mohl chopit příležitosti. A udělal to (ne milé děti, podnikat nezačal. I když…). Je to tak obyčejně jednoduchý (ten příběh. I když…). Triviálně vystavěnej děj, ale hlavně – funguje to! Ten je hodnej, ten zas zlej a můžem fandit dobru, aby porazilo zlo (a aby bohatej Žid zůstal furt bohatej – FUJ, to je hnusně antisemitistický!). A navíc – spiknutí proti Říši! Optimistickej film z 2.světový – tohle se bude líbit. I díky tomu sympaticky ftipně laděnýmu závěru. 3 a půl, ale jdu vejš. Hlavně kvůli příběhu, páč optimismu (a bohatejch Židů) není nikdy dost. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,Wie es Victor Kaufmann gelang, Adolf Hitler doch noch zu überleben“, kterou napsal v roce 2007Paul Hengge číst nebudu. 2.) Přemejšlím kam zašít obraz. 3.) Já mám rád pohádky. 4.) Thx za titule ,,Kris004“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ *(26.7.2012)

S groteskou i plnou vážnosťou braná problematika trhovej politiky tretej ríše, ktorá bola položená na základoch obohacovania majetku iného. Zaujímavé, ako sa Nemci dokázali dostať do "formy", potom ako bola celá ich krajina doslova zrovnaná so zemou, že? Pane bože, len si nemyslime, že to bolo ich húževnatou, buldočou povahou či nebodaj zmenou myslenia :) lebo to by bolo rovnako naivné ako domnievať sa, že sú tu politici pre nás, a nie my pre nich.(17.1.2017)

Začína hra o život. Toto som však naozaj nečakal. Ani neviem k čomu film prirovnať. Úspešný režisér Wolfgang Murnberger zinscenoval vo filme Mein bester Feind hru na mačku a myš. Moritz Bleibtreu a Georg Friedrich sa s neskrotnou radosťou z hry ženú za pravdou, umením a láskou a pripravujú tak divákovi nevšedný filmový zážitok na úrovni. Zaujímavo prepletená dráma a situácie, kde by sa nikto nechcel ocitnúť. Absurdné scény, márna snaha oboch hlavných predstaviteľov a vynikajúca hudba, to všetko pomohlo k veľmi originálnemu, vtipnému, ale aj vážnemu, vojnovému filmu. Filmová lahôdka. Vtipný a prepracovaný príbeh z "najhoršieho obdobia" ľudských dejín. Nadsázka, cynizmus, vtip a premyslenosť.(28.10.2019)

Drama s komediálními prvky o tom, že život bývá plný nečekaných zvratů a přátelství se vyplatí nepodceňovat. Jednou jsi zkrátka dole, podruhé zase nahoře. Opravdu povedený a docela důvěryhodný film, který dokáže překvapit. Humorné scénky jsou občas docela absurdní, jelikož se děj odehrává v nelehkém období světové války. V běžné mírové době by byl člověk vývojem věcí zděšen, ale zde se raduje i z toho, že se dostal do vězení. A jedno upozornění, padělek nemusí být vždy jen jeden! Moritz Bleibtreu naprosto okouzlil!(20.10.2011)

• - Celosvětová premiéra proběhla 16. února 2011 na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu. (BMW12)

• - Natáčanie prebiehalo vo Viedni a Dolnom Rakúsku. (MikaelSVK)

• - Paul Hengge nenapsal jen scénář k tomuto filmu, ale i jeho knižní předlohu „Jak Victor Kaufmann dokázal přežít Adolfa Hitlera“. (p.a.douch)