Můj nejlepší nepřítel (festivalový název)

• německý

Mein bester Feind

My Best Enemy

Drama / Komedie / Válečný

Rakousko / Lucembursko, 2011, 106 min

Absurdní komedie bez humoru a psychologické drama bez napětí. Zní to sice divně, jenže všechno funguje úplně perfektně. Viděl jsem už ledacos. Benigni mě dokázal přesvědčit, že i Schindlerův seznam se dá natočit jako laskavá komedie, a neztratit přitom sílu výpovědi. Tohle jsem ovšem doopravdy nečekal. Ani nevím k čemu film přirovnat. Námět připomíná Good s Viggem Mortensenem a v několika scénách jsem si vzpomněl i na Eso Es. Ať už psal scénář kdokoliv, má můj obdiv. Stvořit příběh u kterého jsem se přes polovinu prosmál, a přitom v něm není jediný vtip, chce kus génia. Úžasně osvěžující záležitost.(2.5.2012)

,,VŽDYCKY JSEM ŘÍKALA, ŽE NÁM TEN MOJŽÍŠ NEPŘINESE NIC DOBRÉHO“..... /// Když fašouni dostanou rozkaz dostat do bezpečí Žida, je v tom vždycky nějaká bejkovina. Nebo prachy. Ale tady vo ně ani tak nejde… Žili byli dva kamarádi. Jeden byl chudej a druhej Žid. A přišla doba, kdy se ten chudej mohl chopit příležitosti. A udělal to (ne milé děti, podnikat nezačal. I když…). Je to tak obyčejně jednoduchý (ten příběh. I když…). Triviálně vystavěnej děj, ale hlavně – funguje to! Ten je hodnej, ten zas zlej a můžem fandit dobru, aby porazilo zlo (a aby bohatej Žid zůstal furt bohatej – FUJ, to je hnusně antisemitistický!). A navíc – spiknutí proti Říši! Optimistickej film z 2.světový – tohle se bude líbit. I díky tomu sympaticky ftipně laděnýmu závěru. 3 a půl, ale jdu vejš. Hlavně kvůli příběhu, páč optimismu (a bohatejch Židů) není nikdy dost. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,Wie es Victor Kaufmann gelang, Adolf Hitler doch noch zu überleben“, kterou napsal v roce 2007Paul Hengge číst nebudu. 2.) Přemejšlím kam zašít obraz. 3.) Já mám rád pohádky. 4.) Thx za titule ,,Kris004“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ *(26.7.2012)

Absurdní, nicméně zpočátku velice napínavá fraška. Kapitán SS a žid ve vyměněných rolích - to tu pravděpodobně ještě nebylo. A možná to tak mělo zůstat.. Po celou dobu jsem si myslela, že sleduji televizní film. Dobová atmosféra byla uměle vytvořená a bylo to setsakramentsky znát. Hudba byla jako ze špatného českého filmu. A přestože je první polovina docela vzrušující a neotřelá, konec mi připadal hrozně unáhlený a odbytý, jakoby to už někdo chtěl mít z krku. A tu komediální složku jsem tedy vůbec nezaznamenala.(17.7.2013)

Drama o dvou kamarádech, které rozdělí nacistická ideologie. Nejedná se o nic srdceryvného a veškeré hrůzy holocaustu víceméně zůstávají skryty, ale i díky hercům se na to kouká dobře. Ve chvíli, kdy havaruje letadlo, se příběh stává tragikomickým a v lecčem připomíná příběh Solomona Perela zpracovaný Agnieszkou Holland. Spokojenost. 80%(1.8.2018)

Film tak akorát. Trochu dramatický, trochu smutný a místy velice vtipný. Židovský galerista musí přežít válku, nacismus i sviňského přítele. Ale nastanou zajímavé i vtipné situace, když se role v polovině filmu obrátí. Moritz Bleibtreu opět nezklamal, táhl celý film. Mrknutí ke konci dává jasně najevo, kdo je tady pánem a ne každý zbohatlík umí v bohatství chodit.(1.8.2012)

• - Natáčanie prebiehalo vo Viedni a Dolnom Rakúsku. (MikaelSVK)